Bugdayda verim artışı

2018 7. Ayda bugdayları hasat ettim bu tarlaları nadasa bırakıp 2019 ekim ayında ekeceğim acaba diyorum verim artısına sebep olması için tarlaları bu ayda pullukla yüzeysel onbes santim derinliginde sürüp baharda 4.aydada cizelle sürüp tekrardan ikide kültüvatör cekip eksemmiki tekrardan bugdayımı yoksa once cizel cekip bu ayda pullukla bahardamı sursemmiki tecrübesi olan çifçilerimizde kıymetli yorumlarını bekliyorum

Toprağın su tutma kabiliyetini artırmak için hayvan gübresi veya fiğ ekilebilir.Tarla tabanı varsa 30-40 cm derinlik arası patlatma çekilebilir, verim çok düşük, aşırı kıraçsa veya kumsalsa patlatma çekmeninde faydası olmaz.Suyu tutacak organik madde miktarının en az %3 olması gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: Murat Çiftci
Toprağın su tutma kabiliyetini artırmak için hayvan gübresi veya fiğ ekilebilir.Tarla tabanı varsa 30-40 cm derinlik arası patlatma çekilebilir, verim çok düşük, aşırı kıraçsa veya kumsalsa patlatma çekmeninde faydası olmaz.Suyu tutacak organik madde miktarının en az %3 olması gerekiyor.
Hocam, kuru tarlaya patlatma çekildikten sonra 2. Ürün olarak fiğ ekilebilir mi?

• Beğen
Tabana 15 kilo 20.20 üzerine kardeşleme zamanı 10 kilo üre attıgımız zaman 200 250 kilo bugday aldıgımız tarlalrdan bahsediyorum

Toprakta yaptıgım islemde 7 ayda bugdayları hasat ediyoruz toprakta hic bi islem yapmadan 7/ay bekliyoruz baharda pullukla suruyoruz dörtüncü ayda 9 uzuncu onuncu aya kadarda bir vanvey iki seferde kültüvatörle sürdükten sonra mibzerle ekiyoruz

Buğday arazi için işletilebilir, gözükmüyor, ceviz,badem,kestane, meyvecilik denenebilir.Tıbbi aromatik bitki, kimyon v.s., nohut olabilir.
Tam kıraç arazide burada genelde ceviz, badem ekiliyor, su yok, rampa arazide tepeye 10 tonluk dikey su depoları konuyor, damlama ile sulama yapılıyor, iyi de randıman veriyor, 5*7 m dikim sıklığı, araştırmak lazım, kolay gelsin.

• Beğen
Bende bu yil gelecek sene ekecegim tarlalari simdiden surdum.Malum kuraklik etkisini en aza indirmek icin tarlanin daha fazla su tutmasi icin bu sene boyle yaptim.Hem saplar toprak altinda kaldi.Cizeli olan komsularimizda cizelle surum yaptilar.Cizelik avantaji pulluga gore daha guzel ve duz tarla islemesi yapiyor.Fakat sap saman artiklari toprak yuzeyinde kaliyor.Dezavantaji ise tarlada yabanci ot sorunu oluyor.Egerki pulluk iyi batiyorsa cizelle hic ugrasmayin.Hem temiz bir tarla elde etmis olursunuz hemde saplar ve diger artiklar kisin nemden curuyup topraga karisir.Baharinda kazayagi tirmik cekersiniz.Yada tarlayi bos birakacaginiza kirmizi mercimek ekebilirsiniz.Hepsini ekmeseniz bile kucuk bi tarlayi subat ayinda kirmizi mercimek ekerek ek gelir elde edebilirsiniz.Banka borcum bitince bugday ekmeyi tamamen birakip kirmizi mercimege ve nohuta yonelecegim.Bugdaya gore masrafi az destegi cok.

Eğer toprak killi ve 90 cm üzeri derinlikteyse kıştan çizel daha iyi olur.ama eğime yan çekin ve tapansız olsun ki yağmur çize arasında birikip alt katmanlara gitsin.ilk baharda pullukla sürüp yabancı otları öldürebilirsiniz.tabi çizeli pulluktan derine indirmelisiniz.
Toprak hafif ise çizele gerek yok.pulluk olur.
Yeşil gübreleme macar fiği ile güzel olur.fiğin birazını tohumluk olarak bırakın biçere biçtirirsiniz.

Toprak işleme kadar doğru ve dengeli gübreleme ve doğru ilaçlama ile yüksek verim almak mümkün .Bunun yanında organik toprak düzenleyici kulanmak ta önemli örneğim hümik asit, leonerdit gibi .Bitkinin kök gelişimini kuvvetlendirirsen daha sağlıklı olur .Kuraklığa dayanımı artar .

• Beğen
Tepkiler: Adil_d