Trakya ilk gübresini ne zaman atacak?

Malum Trakyada bu yıl ekinler alacalı çıktı. Yağışlar geç gelse de bikaç güne tüm buğdaylar çıkış yapar,
Bu kış sert ve yağışlı geçeceği söyleniyor.
İlk gübre uygulamasnı ne zaman ve kaç kg yapmayı düşünüyorsunuz
Bu kis ilik rahat ve uzun bir kis geçecekmiş. Sizde çok az bir sertlikte geçebilir bu kış

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Malum Trakyada bu yıl ekinler alacalı çıktı. Yağışlar geç gelse de bikaç güne tüm buğdaylar çıkış yapar,
Bu kış sert ve yağışlı geçeceği söyleniyor.
İlk gübre uygulamasnı ne zaman ve kaç kg yapmayı düşünüyorsunuz
29 ekimde buğdayları ektik. 17 Kasım'da ki tarlanin görüntüsü önden tırmık çekerek ektik tarlada tav vardi. Fakat her ihtimale karşı ekim derinliğini tekerlekleri 1 tur daha derine ekecek şekilde ektik. Yağmurlar yağmadan hepsi çıktı. Hatta nasıl oldu çözemedim ama 21 kg ayar yaptık 18 kg tohum attı gibi hesaplama yaptık tarlada ama çıkış çok iyi duruyor. İlk gübreyi hava şartları uygun olur ise 10 ile 15 Aralık arasinda 12 kg civarında üre ile yapmayı planlıyoruz.
IMG_20181117_121728_AO_HDR.jpgIMG_20181117_121706_AO_HDR.jpgIMG_20181117_121658_AO_HDR.jpg

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Geçen yıl yaptığımız gübrelemenin tablosu aşağıdaki gibidir. Yağış durumuna göre gübreleme sayısını daha da artırıyoruz . Fakat geçen yıl mart 25 Mart ile 03 Mayıs arasında bölgemizde hiç yağış olmadığı için 4 adet gubrelemede kaldık. Attigimiz son nitratlarin tamamı erimemesine rağmen yinede ortalama da 580 kg yi yakalayabildik. (Buğdayları ay başında satıp net kg hesapladim)

A.s in faydalı olacağına inanan birisiyim fakat çevremde a.s atan arkadaşlar ile aramızda verim farkı yok diyebiliriz yan yana tarlalarda denemek gerek farkı görmek için. Zaten geçen yıl Trakya çok kötü bir yıl geçirdi. Ureyi zamanında çamur deyip atamayan arkadaşlar verim kaybı yaşadı. Bende gübre pahalı olacak diye üre aldık. Bu yılda a.s atmadan geçecek.

İlaç olarak

1. Kök boğazı için input
2. İlk pas için duett
3. 2. Pas için opera Max kullandik.

Screenshot_2018-11-21-15-35-29-279_com.tapatalk.trakkulupnet.jpg

Geçen yıl yaptığımız gübrelemenin tablosu aşağıdaki gibidir. Yağış durumuna göre gübreleme sayısını daha da artırıyoruz . Fakat geçen yıl mart 25 Mart ile 03 Mayıs arasında bölgemizde hiç yağış olmadığı için 4 adet gubrelemede kaldık. Attigimiz son nitratlarin tamamı erimemesine rağmen yinede ortalama da 580 kg yi yakalayabildik. (Buğdayları ay başında satıp net kg hesapladim)

A.s in faydalı olacağına inanan birisiyim fakat çevremde a.s atan arkadaşlar ile aramızda verim farkı yok diyebiliriz yan yana tarlalarda denemek gerek farkı görmek için. Zaten geçen yıl Trakya çok kötü bir yıl geçirdi. Ureyi zamanında çamur deyip atamayan arkadaşlar verim kaybı yaşadı. Bende gübre pahalı olacak diye üre aldık. Bu yılda a.s atmadan geçecek.

İlaç olarak

1. Kök boğazı için input
2. İlk pas için duett
3. 2. Pas için opera Max kullandik.

Ekli dosyayı görüntüle 32845
580 kg ortalama verim geçen yıl için çok iddialı bir rakam, nisan mayıs ayında çok kurak geçmişti sizin bu verimi oluşturan bence gübre atım zamanlarınız... Geçen yıl bölgemde 400kg geçen buğday olmadı, köy olarak çok gerideyiz kışın gübremi atılır deyip mart gelmeden hiç gübre atmazlar buğdaylar hemen büyüyecek dize kadar gelicek sanarlar. 25-30 gün arayla Aralık-Ocak-Şubat aylarında, As-üre-üre olucak şekilde 15er kg atım bence verimi oluşturan başlı başına olay. Kıştan besini alamayan buğdaya nisan ayında gübre içinde tutulsa fayda etmiyor. Gözlemim ve kaanatim bu yönde. Sizin gübre atım tarihleriniz neydi geçen yıl hatırlıyorsanız yazarmısınız saygılar selamlar.

Biraz gübre lazım oldu bugün TKKOP sordum fiyatlar daha uçuk,
DAP "175 TL Torbası.
ÜRE ve 20"20 torbası 115 tl.
AS 85 TL torbası..
YAĞLITOHMDA..
DAP 150 TL torbası
ÜRE ve 20"20 torbası 95 TL.
AS 65 TL torbası . Geneti oynanmamış tohmlarımı ekeceğm iki cisnsi buldum kavılca"yı bulamadım.hayırlısı olur inşallah.

Tabana 20 kg, 20.20.0 , (Kasım sonu), 1.ara gübreleme 10 kg üre (Şubat sonu), 2. gübreleme 15 kg A.S. (Mart sonu)+ İz mineral, Mart başlarında ise ot mücadelesi yapıyoruz.Amunyum sülfat taneye çalışır.Temmuz başında biçilir.

Tabana 20 kg, 20.20.0 , (Kasım sonu), 1.ara gübreleme 10 kg üre (Şubat sonu), 2. gübreleme 15 kg A.S. (Mart sonu)+ İz mineral, Mart başlarında ise ot mücadelesi yapıyoruz.Amunyum sülfat taneye çalışır.Temmuz başında biçilir.
Mrb hocam ben çorumun 1100 rakımlı bi köyünde oturuyorum bizim orda mart başı ve nisan başında 2 üst gubreleme yapiyoz sizce ilk gubreyi ne zaman atmalıyız yardımcı olursanız sevinirim.

580 kg ortalama verim geçen yıl için çok iddialı bir rakam, nisan mayıs ayında çok kurak geçmişti sizin bu verimi oluşturan bence gübre atım zamanlarınız... Geçen yıl bölgemde 400kg geçen buğday olmadı, köy olarak çok gerideyiz kışın gübremi atılır deyip mart gelmeden hiç gübre atmazlar buğdaylar hemen büyüyecek dize kadar gelicek sanarlar. 25-30 gün arayla Aralık-Ocak-Şubat aylarında, As-üre-üre olucak şekilde 15er kg atım bence verimi oluşturan başlı başına olay. Kıştan besini alamayan buğdaya nisan ayında gübre içinde tutulsa fayda etmiyor. Gözlemim ve kaanatim bu yönde. Sizin gübre atım tarihleriniz neydi geçen yıl hatırlıyorsanız yazarmısınız saygılar selamlar.
Yağmur çamur demedik attık gubreyi, resimdeki arpayi 750 kg bictik. Bizim köyde de gübreyi zamanında atamayan arkadaşlar 250 ile 400 kg arasında biçtiler
Gübre tarihlerini köydeki cep ajandasina bakıp size yazarım. Bazı arkadaşlar yollarda battı kaldı. Geçen sezon trakya çiftçisi zor bir sezon geçirdi. Kanolalari da dolu vurdu. Bereket sigortadan paramızı alabildik. Screenshot_2018-11-21-16-30-39-930_com.tapatalk.trakkulupnet(1).jpgScreenshot_2018-11-21-16-31-27-327_com.tapatalk.trakkulupnet.jpgScreenshot_2018-11-21-16-31-36-984_com.tapatalk.trakkulupnet.jpgScreenshot_2018-11-21-16-31-49-059_com.tapatalk.trakkulupnet.jpg

Mrb hocam ben çorumun 1100 rakımlı bi köyünde oturuyorum bizim orda mart başı ve nisan başında 2 üst gubreleme yapiyoz sizce ilk gubreyi ne zaman atmalıyız yardımcı olursanız sevinirim.

Forumda gübreleme programları ile ilgili bilgiler mevcuttur, mesela mısır yerinde taban gübresi kullanmıyoruz, analiz önemlidir.Bölgenizdeki tarım danışmanlarından bilgi alırsanız daha iyi olur.