Ne olacak bizim halimiz

Babam köyde çiftçilikle uğraşıyor 150 dönüm kadar tarlamız var 30 tanede ineğimiz ben 2 yıllık üniversite mezunuyum evin tek erkeği olduğumdan babamın kurduğu düzen yürüsün diye köy işiyle uğraşmaya karar verdim fakat düşünüyorum da son zamanlarda maliyetler çok fazla arttı günre %100 zamlandı yem de öyle bu işin de pek bir kazancı kalmadı durum böyle olunca insan ilerisini düşünmeden edemiyor ilerisini de kestirmek zor sizce bu iş hep böyle mi gider yoksa zamanla bir çare bulurlar mı ?

Hakkımızda hayırlısı olsun. Rabbim çaresizinde mazlumunda dertlinin de borçlununda yanındadır. Herşey bigün rayına girecek. Bizim yapmamız gereken tek şey birlik olmaktır.
Ama kimse toplanıp biaraya gelmekten yana değil. İş böyle olunca sanıyorlarki çiftçi halinden memnun

Bu konuda hakkında konuşulacak çok şey var ama ne desek boşa. Ülkemizde dar boğaz en çokta çiftçiyi vurdu. Zaten çiftçinin eline geçen üç beş kuruş onuda kaşıkla verip kazanla alıyorlar. Başımızda ki iktidarın amacı ülkede ne kadar küçük çapta çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşan varsa bitirip bu işi yandaş müteahhite dökmek. İktidar ne kadarda vasıflı bir kadro palavraları sıksa da bir iki bakanlık hariç hiç bir bakanın sorumlu olduğu işten anladığını sanmıyorum. Bu benim kendi görüşüm ister katılır ister katılmazsınız ama gerçek bu. Şurada 3 önce aldığın patatesin kilosu 5 lira oldu soğan desen içler acısı. Dolar dediler dış güçler dediler hepsi palavra kendi yandaşlarını bir gecede zengin ettiler. Söylüyorum bu saatten sonra dolar 5 liranın altına düşmez. Sonra birde stokçu meselesi var. Asıl içimi acıtan stoklayanlarında kendi yandaşları olması. Bu halkın üzerinde çok oyun oynanıyor dediğim gibi birincisi Çiftçinin üzerinden ikincisi ise emeklinin üzerinden. Uzun lafın kısası nereye gidersen git gelen gideni aratır. İşin doğrusu şu ekonomik dar boğazda elindekine sahip çıkmak. İpin ucunu bankadır faizdir bir kaptırırsan vay haline. Allah sonumuzu hayretsin inşallah pirinç için bulgurdan da olmayız..

Mevcut durumu korumanız sizin menfaatinize olur diye düşünüyorum. Düzen i bozarsanız başkasının işinde çalışacaksınız geliriniz de bundan daha iyi olmayacak. Sütleri ürün haline getirip satabilirseniz sizin için en iyisi olacaktır diye düşünüyorum. Geriye dönüp baktığınızda ilerisini görebilirsiniz.

Amerikan stratejisine ve planlarına göre "Türk Çiftçisi"nin para kazanma şansı yok. Adım adım Türk çiftçisi yok olacak. Tarım firmaların eline geçecek. Çiftçi borçlandırılacak. Borçlanan çiftçi arazisini satmak zorunda kalacak. Dayanabilenler dayanacak ama çoğunluk bu işi bırakmak zorunda kalacak. Bu planlarda gayet güzel işliyor. Düzeleceği yok. Çiftçi içinde bulunduğu durumun sebebini gerçek manada anlamazsa doğru çözümü de bulamaz.

Babam köyde çiftçilikle uğraşıyor 150 dönüm kadar tarlamız var 30 tanede ineğimiz ben 2 yıllık üniversite mezunuyum evin tek erkeği olduğumdan babamın kurduğu düzen yürüsün diye köy işiyle uğraşmaya karar verdim fakat düşünüyorum da son zamanlarda maliyetler çok fazla arttı günre %100 zamlandı yem de öyle bu işin de pek bir kazancı kalmadı durum böyle olunca insan ilerisini düşünmeden edemiyor ilerisini de kestirmek zor sizce bu iş hep böyle mi gider yoksa zamanla bir çare bulurlar mı ?

Rabbim cümlemizin yardımcısı olsun
Bütün üreticiler zorluk yaşıyor şuan ki ekonomik durum bütçeyi olumsuz etkiliyor ve bu durumda ayakta kalabilmek için kaliteli ve bol ürün üretebilmek gerek
Bu yüzden her zaman ileriye gitmek ve
Verimleri artırmalısın başka çaremiz yok 150 dekardan 30 hayvanın yemini temin edebilmen gerekli ve 30 hayvan ise sana maksimum verim vermeli ki ayakta durabilmelisin bunun İçin çalışıp araştırıp üretmelisin

• Beğen
Tepkiler: Gürcan Koç
Bir de diyolar ki 2021 de et ithalatı bitecek.olay şu depo bastıkları gibi tarlalarımızada el koyup bıraktırırlar bize.sonrada şeker fabrikası gibi büyük şirketlere satarlar bizim tarlaları.tarlalarımızıda elimizden alırlarsa şaşmayın yani
Herkes üniversite okuyor sonra ben kendi okuduğum işi yaparım deyip beğenmiyor.sonuç genç nüfusta işsizlik %30 dan fazla.
Şu an kanunlarda olması gerekenin yarısı kadar destek çiftçiye verilmiyor.avrupa bile şu an genç nüfus olmamasından yakınıyor kimden vergi alacak ki sosyal güvenlik giderleri ödensin. türkiye bu kadar işsize nasıl istihdam sağlayacak.tabiki de 1. Sektörle.
Avrupada sebze meyve türkiyeden pahalı bırakın biraz bizdede pahalı olsun millet bol bulup çöpe atıyor.böyle boş boş kendi adamlarını devlet memuru yapacaklarına asgari ücretliye biraz destek versinlerde üretsin.Allah aşkına devlet daireleri hala kahvehane gibi.devlet memurlarının %30 u gereksiz.
Böyle yaza yine et fırlayacak diyorlar dedikleri gibi olursa n'olacak.
Benim çiftçimden 90 krşa alınan buğday dışardan neden 130a alınıyor.kimse üretmeyecek sonra her şeyi dışarıdan alalım ama bu da nereye kadar yürür ki.
Amcam çiftçi bağkuruna 500 liradan fazla ödüyordu 2 yıl önce emekli oldu daha 1000 lira emekli aylığı alamıyor. Şimdi ben bağkurlu olmak yerine krediyle yatırım yapsam daha karlı.

Köyde düzeni olan arkadaşlar düzenini bozmasın. Düzen kolay kurulmuyor. Şehirde hayat çok zor. Şehirde çalıştığınızın yarısını köyde çalışsanız daha çok kazanırsınız. Şehirde patron asgari ücretten fazlasını vermiyor onuda zamanında ödemiyor. Sabah 5 dakika geç kalırsan sana surat yapan, laf söyleyen, patron, müdür, şef, ustabaşı akşam yada hafta sonu yapmış olduğun fazla mesaileri görmezden geliyor.

kasım, 2018 itibariyle, her şeyin fiyatı %50-%100 arttı.
asğari ücret, %100 artmaz, artış %20-30 larda kalır.
bu durumda, kentlerde yaşamak daha zor.
kimse, şehirde kazanacağı, 2000-3000 tl ye güvenip, göç etmesin.

%50 den fazla arttı.
Ilk foto yağlı tohumlar birliğinin gübre fiyatları bu gün itibari ile.
Ikıncı fograf 1. Ayın 24 unde fiyatlar nerden nereye gelmiş sizde görün.

Resimler ve ekler

• IMG-20181127-WA0001.jpg
    IMG-20181127-WA0001.jpg
    113 KB · Görüntüleme: 70
  • Screenshot_20181127-125302_WhatsApp.jpg
    Screenshot_20181127-125302_WhatsApp.jpg
    700.8 KB · Görüntüleme: 67
  • Beğen
Tepkiler: Gürcan Koç