Çiğ Süt Üretimi İçin Ahır Kurma (Resmi İşlemler İçin Bilgi Yardımı)

Merhabalar. Aranıza yeni katıldım.
Dış kaynaklardan fazlasıyla karmaşık olduğundan bilgi edinemediğim bir konuda sizden yardım istiyorum.
Hali hazırda 3 süt hayvanımız var ve kendimizce süt satışı yaparak ek gelir elde ediyorum.
Besleğim ırklar Jersey ve simental.
Sorum şu; bulunduğum şehirde çiğ süt perekende satış fiyatı 5 tl. Haliyle gelir kapısı edinilebiliyor. Şöyle ki mevcut bir arazimiz var ahır kurmaya uygun. (5 Dönüm kadar) Yem ve otu hazır alıyoruz. Bu arazimizde 20-30 Hayvanlık bir ahır kurmayı planlıyorum. Yine kaliteli yağlı süt satışı yapacağım jersey ağırlıklı ırklarla.
Bu işletmeyi (resmi / kuralına uygun olarak) kurmak için nasıl bir çalışma yapmam lazım. Bürokrasi nasıl işliyor?
Teşekkürler.

Sahip olduğunuz bu arazi yola cephe mi? Belediye mücavir alanda mı? 5 tl çok iyi bir rakam. 25 hayvanın sütünun tamamını bu fiyata satabilirmisiniz. Bulunduğunuz ilde tkdk destekleri varsa destek ilede ahırı yapabilirsiniz. Yada tarım il müdürlüğünden destek lede yapabilirsiniz. Mücavir alanda ise belediye imar müdürlüğüne gitmelisiniz. Mücavir alan dışında yani köyde ise il özel idare müdürlüğüne gitmelisiniz. Her halükarda proje çizdirmelisiniz. ruhsat almalısınız.

• Beğen
Tepkiler: Laser master
5 lira güzel para ancak 25 nalın sutu çok olur işler karışır danası olur çobanı olur iş çetrefilleşir para varsa destege felan gerek yok zaten bi işe yaradığıda yok git o tarlaya en basit yoldan nasıl elektrık alınır onu incele hele birde şimdi imar barışı var o iş de kolay artık belediye imara gıt bır sor hemen fikir ednınırsın

• Beğen
İlgili arazim direk ana yol kenarı. Arada 1 10 metrelik dere var. Dere istinat duvarıyla taşımlara karşı önlenm alınmış. Bağlı olduğu bir belde belediyesi sınırlarında.
Sütü satmaktan yana sıkıntı yok, abonelik sistemiyle kapıya teslim şekilde bir alt yapıyla perakende pazarlamasını yapacağım.
Sorum aslında şu; bu işi çiğ süt satışı yapabileceğim resmiyete nasıl uygun hale getirebilirim.

İlgili arazim direk ana yol kenarı. Arada 1 10 metrelik dere var. Dere istinat duvarıyla taşımlara karşı önlenm alınmış. Bağlı olduğu bir belde belediyesi sınırlarında.
Sütü satmaktan yana sıkıntı yok, abonelik sistemiyle kapıya teslim şekilde bir alt yapıyla perakende pazarlamasını yapacağım.
Sorum aslında şu; bu işi çiğ süt satışı yapabileceğim resmiyete nasıl uygun hale getirebilirim.

Resmî bir işletme kurmalısın
Öncelikle ahır projesi çizdirmem gerekiyor bir inşaat mühendisine çizdirmen 1-5 bin arası bi maliyeti olur
Sonra harita mühendisine gideceksin çizili ahır projeni gösterip arazine uygun bir şekilde yerleşim planı hazırlayacak onada bin tl civarı maliyeti olacak ve belediyeye giderek projelerini teslim edeceksin ahır yaptırıyorum diye
Belediye projeni onaylamak İçin bazı şartlar sunacak onlarında hazırlayacaksın yani bir kaç kurumdan yazı ve imza ister ve zemin Etütü vesaire isteyebilir bunun İçin de ayrı bi masraf nihayetinde işletmeni kurman İçin ruhsat alırsın hayvanlarını yerleştirirsin sonra tekrar bağlı olduğun tarım il veya ilçeye başvurarak hastalıktan ari lik belgesi isteyeceksin onların da şartlarını yerine getirirsen ( kan tahlili su tahlili soğutma Tankı test raporu felan) rahatlıkla çiğ süt satışı yapabilirsin

• Beğen