Pulluk secimi

Aynen öyle küçük numarada pulluk daha çok sıkıyor toprak sürtünme daha fazla bende traktöre 3'14 lü atıyorum bahçe sürerken 4 lü 8 li daha çok yoruyor aynı alanı götürüyor

Pulluk çatısı alçak kalıyorsa aşağı salmaz, 4 8" belki bu yüzden uyumsuzdur.Çapraz milin genişliği kısa olanlar var.Orta kolun bağlantısı tam dikine durmuyor, hassasiyet zayıflıyor.

Pulluk çatısı alçak kalıyorsa aşağı salmaz, 4 8" belki bu yüzden uyumsuzdur.Çapraz milin genişliği kısa olanlar var.Orta kolun bağlantısı tam dikine durmuyor, hassasiyet zayıflıyor.
Hocam bi sorum olacak.4 lü 12 numara pulluğumu tam ortalı yanaşıp tarlada çızıda terazili duracak şekilde ayarlıyorum güzelce.fakat traktörün önünü sürülmemiş tarafa çekiyor.sebebi ne olaki

Hocam bi sorum olacak.4 lü 12 numara pulluğumu tam ortalı yanaşıp tarlada çızıda terazili duracak şekilde ayarlıyorum güzelce.fakat traktörün önünü sürülmemiş tarafa çekiyor.sebebi ne olaki
Sürülmemiş tarafa çekiyorsa toprak sertliği fazladır, inch ayarlı pulluklarda pullukların arası daraltılıyor.
Genel olarak pulluk ayarlama da ;
İlk çiziye girişte hidrolik askı kollarının boyu eşittir.
Pulluğun bıçak uçları aşağı saldığımızda yere aynı anda basar.
Yan gergi kollarına 20 cm boşluk verilir.
Orta kol ve hidrolik kolların doğrultusu ön teker göbek merkezine bakar.
Tarlanın çevresi ve ortası dönülerek ilk çiziler açılır.
25 cm sürüm derinliği için sıraya girilir, orta kolun boyu biraz uzatılır, pulluk terazisi sağlanır.
Geriye çıkılıp düz zeminde pulluk yere bırakılınca önce arka pulluğun bıçağı yere değer, ön pulluk bıçağı 6-8 cm yerden yüksekte kalır.
Çiziye girilip sürüm yapılır.
Sürülmemiş tarafa çekme varsa pulluğun çapraz mil ayarı bozuktur.
Pulluğa önden bakıldığında sol taraf bağlantı noktası geriye doğru, sağ taraf bağlantı noktası ileriye doğru olacak şekilde tav durumuna göre 2-3 cm gibi çapraz milin yönüne ayar verilir, eski model pulluklar üzerinde bu ayarı yapabileceğimiz 20 cm çapında demir teker burgulu sistem bulunurdu.
Yeni model pulluklarda civataları gevşetip göz kararı bir ayar yapmak gerekiyor.
Tav durumunda bağlantılar 90 C derece dik durur.
Yuvarlak olan çapraz miller zamanla boşluk yapıp ayarları kaçabiliyor.
Bu yüzden dikdörtgen şeklinde pulluk okları tercih edenler olur.
Bu pulluklar toprak sertlik yapıları fazla değişken olan yerlerde kasma yapar.
Ağır ve güçlü traktör olursa traktörün önünü fazla kasamaz.
Zeytinlik içi hafif sürümlerde hidrolik yan askı kolunda piston bulunması bu yüzden kullanışlı olur,

• Beğen
Tepkiler: bilal_26
Sürülmemiş tarafa çekiyorsa toprak sertliği fazladır, inch ayarlı pulluklarda pullukların arası daraltılıyor.
Genel olarak pulluk ayarlama da ;
İlk çiziye girişte hidrolik askı kollarının boyu eşittir.
Pulluğun bıçak uçları aşağı saldığımızda yere aynı anda basar.
Yan gergi kollarına 20 cm boşluk verilir.
Orta kol ve hidrolik kolların doğrultusu ön teker göbek merkezine bakar.
Tarlanın çevresi ve ortası dönülerek ilk çiziler açılır.
25 cm sürüm derinliği için sıraya girilir, orta kolun boyu biraz uzatılır, pulluk terazisi sağlanır.
Geriye çıkılıp düz zeminde pulluk yere bırakılınca önce arka pulluğun bıçağı yere değer, ön pulluk bıçağı 6-8 cm yerden yüksekte kalır.
Çiziye girilip sürüm yapılır.
Sürülmemiş tarafa çekme varsa pulluğun çapraz mil ayarı bozuktur.
Pulluğa önden bakıldığında sol taraf bağlantı noktası geriye doğru, sağ taraf bağlantı noktası ileriye doğru olacak şekilde tav durumuna göre 2-3 cm gibi çapraz milin yönüne ayar verilir, eski model pulluklar üzerinde bu ayarı yapabileceğimiz 20 cm çapında demir teker burgulu sistem bulunurdu.
Yeni model pulluklarda civataları gevşetip göz kararı bir ayar yapmak gerekiyor.
Tav durumunda bağlantılar 90 C derece dik durur.
Yuvarlak olan çapraz miller zamanla boşluk yapıp ayarları kaçabiliyor.
Bu yüzden dikdörtgen şeklinde pulluk okları tercih edenler olur.
Bu pulluklar toprak sertlik yapıları fazla değişken olan yerlerde kasma yapar.
Ağır ve güçlü traktör olursa traktörün önünü fazla kasamaz.
Zeytinlik içi hafif sürümlerde hidrolik yan askı kolunda piston bulunması bu yüzden kullanışlı olur,
Pulluk yeni daha 2021 model ünlü.dikdörgen oklardan.bu lamayı sağa veya sola kaydırarak ayarlama şansımız olurmu aceba.esas merakım bu yöndeydi.ucundaki kurt ağızları hariç sadece lama olan kısım 80 cm .tam kurt ağzı bağlantı noktalarının ortasından ölçersem 88 cm geliyor

Pulluk yeni daha 2021 model ünlü. dikdörtgen oklardan. bu lamayı sağa veya sola kaydırarak ayarlama şansımız olur mu aceba. esas merakım bu yöndeydi. ucundaki kurt ağızları hariç sadece lama olan kısım 80 cm .tam kurt ağzı bağlantı noktalarının ortasından ölçersem 88 cm geliyor
Toprak yapısı fazla sertse olmaz ama yine de bir deneyiniz.
Pulluğu hafiften sola yatırarakta bir deneme yapabilirsiniz.
Çapraz mil ayarı düzgünse yan gergi kolları tamamen boş olsa dahi açık aralı sürüm yaptırmaz, tarla dümdüz sürülür.
Pulluk 4 soklu ise pulluğun biri sökülebilir.

Çapraz mil ayarı düzgünse yan gergi kolları tamamen boş olsa dahi açık aralı sürüm yaptırmaz, tarla dümdüz sürülür.
20210321_082147.jpg

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
20210321_082115.jpg
hocam sürdüğüm yer çok yumuşaktı anız sürdüm bahar sürümü.şimdi yağışlar geldi çamur oldu deneme yapamıyorum ama pulluğun şekli böyle

• Beğen
Ekli dosyayı görüntüle 59906hocam sürdüğüm yer çok yumuşaktı anız sürdüm bahar sürümü. şimdi yağışlar geldi çamur oldu deneme yapamıyorum ama pulluğun şekli böyle
Krank uzunluğu yeterli gibi duruyor ama orta kol bağlantısı noktasının yeri 10 cm gibi solda kalmış.
İlandaki 4 soklu pullukların orta kol bağlantı noktası tam 2. okun doğrultusunda bulunuyor.
Çift bağlantılı pulluk çatıları da olur.
Orta kolu tam ortalayabilmek için 2. bir lama demiri çatıya eklenebilir.
Traktörde balon lastik olursa soldaki bağlantı , dar lastik olursa sağdaki bağlantı deliği kullanılabilir.

Krank uzunluğu yeterli gibi duruyor ama orta kol bağlantısı noktasının yeri 10 cm gibi solda kalmış.
İlandaki 4 soklu pullukların orta kol bağlantı noktası tam 2. okun doğrultusunda bulunuyor.
Traktörde balon lastik olursa soldaki bağlantı , dar lastik olursa sağdaki bağlantı deliği kullanılabilir

Traktörde balon lastik olursa soldaki bağlantı , dar lastik olursa sağdaki bağlantı deliği kullanılabilir.
İşin garip tarafı 5 li 12 numara da da birebir aynı krank var.ortalı duruşunu onda ölçmedim ama bununkini ni gevşetip orta çatı bağlantınına tam ortalıycam ve deniycem olmazsa eski yerine getirmek basit zaten

• Beğen
Bi tezatlık daha var hocam.sonbaharda komşudan aynı pulluğu istedim aldım denemek için.yağış yoktu beton gibi yerleri sürdük traktörün önünü hiç kasmıyordu o zaman 😂bir meçhule benziyor benim hayatım 😂

• Muhteşem