Akona Ka 30 marka Yağmurlama tabancası kullanan Var mı ?

Arkadaşlar şuan evde değilim Bir hesap yapmam gerekiyor
Akona ka 30 fıskıye kullanıyorum
Bu fıskıyenin meme ölçülerini öğrenmem gerek
Ancak fıskıyeler evde olduğu İçin bnde şehir dışındayım sizlere sormak istedim

Ben ürünlerin fotoğrafını da atacağım
Kullanan arkadaşlar veya bilenler varsa yazarsa sevirinim

Not; İnternet sitesinde yazıyor evet ama benim kullandığımın memesini bilmediğim için bir işe yaramıyor
IMG_7713.JPGIMG_7712.JPGIMG_7715.JPGIMG_7711.JPG

Biz kullanıyoruz ka-30'u. Sadece akona değil , Arılı , Bakım'da var.

Ka-30un 2013-2014 civarı çıkanları hiç dönmüyordu. Babam sinirlenip komple Bakıma döndü. Bakımlarında ömrü 1 sene zaten. Uçlarının plastik kalitesi çok kötü. Zamanla plastik aşındı ve tabancalar dönmedi. Ondan sonra Arılıya döndük. Arılının delikleri ön 5×arka yıldız delikti (tahmini 6mm vardır). Arkası çok su harcadığından dolayı. 4 önx3 arka delik aldık. Onlardanda memnunuz. Fakat sert bi şekilde devrilince kırılıyor birdaha kullanamıyorsun. Arızası yok. Düğmeye bas , sabaha kadar durmadan atar. Sadece son tabanca tıkanmışmı diye kontrol etseniz yeter.

Tabi bu sene toplu boru-tabanca alımı yaptık.(2018) Tabanca kafaları akona geldi. Yeni çıkanları hiç durma yapmıyor. Yeni alacaksanız ka-30 öneririm.

Akonaların orjinali şöyle : ön taraf yuvarlak 5 mm , arka taraf kare 4.2mm veya 4.3 olması lazım.Bu arada eğer küçültecekseniz asla kare delik takmayın öne. Yoksa dönmüyor.

Sular düşünce küçük deliklerde almıştık. Ön tarafa 4.2 yuvarlak , arka tarafa 3.2 kare takmıştık.

Orjinal ölçüleriyle ka-30 ,saatte 3 barda 3 ton

Küçültülmüş haliyle 3 barda 2ton civarı su harcar.

Biz kullanıyoruz ka-30'u. Sadece akona değil , Arılı , Bakım'da var.

Ka-30un 2013-2014 civarı çıkanları hiç dönmüyordu. Babam sinirlenip komple Bakıma döndü. Bakımlarında ömrü 1 sene zaten. Uçlarının plastik kalitesi çok kötü. Zamanla plastik aşındı ve tabancalar dönmedi. Ondan sonra Arılıya döndük. Arılının delikleri ön 5×arka yıldız delikti (tahmini 6mm vardır). Arkası çok su harcadığından dolayı. 4 önx3 arka delik aldık. Onlardanda memnunuz. Fakat sert bi şekilde devrilince kırılıyor birdaha kullanamıyorsun. Arızası yok. Düğmeye bas , sabaha kadar durmadan atar. Sadece son tabanca tıkanmışmı diye kontrol etseniz yeter.

Tabi bu sene toplu boru-tabanca alımı yaptık.(2018) Tabanca kafaları akona geldi. Yeni çıkanları hiç durma yapmıyor. Yeni alacaksanız ka-30 öneririm.

Akonaların orjinali şöyle : ön taraf yuvarlak 5 mm , arka taraf kare 4.2mm veya 4.3 olması lazım.Bu arada eğer küçültecekseniz asla kare delik takmayın öne. Yoksa dönmüyor.

Sular düşünce küçük deliklerde almıştık. Ön tarafa 4.2 yuvarlak , arka tarafa 3.2 kare takmıştık.

Orjinal ölçüleriyle ka-30 ,saatte 3 barda 3 ton

Küçültülmüş haliyle 3 barda 2ton civarı su harcar.

Eyvallah ustam
Hayır yeni ürün almayacağım
Ben büyük yağmurlama tabancası alacağım
Şehir dışındayım
Arazimiz de basınçlı sulama sistemi var
Ancak kaç bar çıktığı bilinmiyor
Bu yüzden bende hesap yapmam gerekiyor
Buluşa şu şekilde yapıcam
Bizim basınçlı sulama da akona ka 30 dan 40 adet çalıştırıyor
Şimdi bunların harcadığı su miktarını bulup
Yüzüak yağmurlama tabancası çalıştıracak mı onu hesaplayacağım

Bizdekiler orjinal hiç oynamadık
Arılıya göre bnde bunlardan memnunum çünkü küçük basınç da bile dönüyor

Akona orijinal ürünler yani resim de attıklarım çıkışlarını bi söyler misin ustam

Eyvallah ustam
Şehir dışındayım

Akona orijinal ürünler yani resim de attıklarım çıkışlarını bi söyler misin ustam
Orjinali 5x4.2 abi. Yağmurlamalarım çalışırken bi videosu varsa onu hesaplayabiliriz aslında. Rüzgarsız ortamda +12 metre atarsa 3bara yakın bir değer olur. Tabi tabancalar böyle dönerse delirir.

Yine ruzgarsız ortamda her tarafa 11 metre atarsa ve her tak tak vurmada hafiften sallanıyorsa 2 bar denilebilir. Kesin bişey diyemem ama böylediye tahmin ediyorum.

SM-J500F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Orjinali 5x4.2 abi. Yağmurlamalarım çalışırken bi videosu varsa onu hesaplayabiliriz aslında. Rüzgarsız ortamda +12 metre atarsa 3bara yakın bir değer olur. Tabi tabancalar böyle dönerse delirir.

Yine ruzgarsız ortamda her tarafa 11 metre atarsa ve her tak tak vurmada hafiften sallanıyorsa 2 bar denilebilir. Kesin bişey diyemem ama böylediye tahmin ediyorum.

SM-J500F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Video bakayım da sanmıyorum

Eyvallah ustam
Şehir dışındayım

Merhaba hocam ben de yumurtalık bölgesinde çiftçilik yapıyorum.Basınçlı sistemde o büyük yağmurlama tabancalarını kesinlikle çevirmez çünkü sistemi herkes kullandığı anda basıncı 1 bar bile olmuyor hatta hattın sonundaysan su sadece damlamayı şişirecek kadar anca yetiyor, ve kapalı sistemin maksimum basıncı 2-2,5 bar civarında.

Büyük yağmurlama tabancalarını normal santraviç veya lombardin bile çevirmez , kademesiz pompaların maksimum basıncı 2 bar civarında oluyor ve büyük tabancayı çevirmek için en az 3 bar basınç
kaliteli sulama için ise 4-5 bar arasında olması gerekir bu basınçları da sağlamak için kademeli pompa ve bu yüksek basınca dayanan boru lazım. Kolay gelsin :)

Merhaba hocam ben de yumurtalık bölgesinde çiftçilik yapıyorum.Basınçlı sistemde o büyük yağmurlama tabancalarını kesinlikle çevirmez çünkü sistemi herkes kullandığı anda basıncı 1 bar bile olmuyor hatta hattın sonundaysan su sadece damlamayı şişirecek kadar anca yetiyor, ve kapalı sistemin maksimum basıncı 2-2,5 bar civarında.

Büyük yağmurlama tabancalarını normal santraviç veya lombardin bile çevirmez , kademesiz pompaların maksimum basıncı 2 bar civarında oluyor ve büyük tabancayı çevirmek için en az 3 bar basınç
kaliteli sulama için ise 4-5 bar arasında olması gerekir bu basınçları da sağlamak için kademeli pompa ve bu yüksek basınca dayanan boru lazım. Kolay gelsin :)

merhaba topragam yumurtalık neresındensın sen ?
bizim orada adamın birisi yonca için kullanıyor 3 adet metsan 30 luk var elınde çalıştırıyor Bırde hanı adam yokken gıdıp ınceledım bacadan suyu almış hemen 2.5 luk boru ıle taşımıs tum hatlara
eger kı bn yaparsam 4 luk ıle taşıyıp 1 adet 50 lık çalıştırmak ıstıyorum
tum çabam bu aslında ama tıkanıyoruz malesef

• Beğen
Tepkiler: drtek

Zeytinbelindenim hemşehrim :) Sen neredensin/hangi köydensin?

Metsanın ürününü kullanan kişiyi tanıyorum(o da koyunları tarlaya yaymak için yapmış birçok tabancayı koyunlar kırıyormuş) zaten bölgede tek o kullanıyor ama hiç su basarken denk geldi mi bilmiyorum ama çok dengesiz atışı var(katalogda belirtilen mesafeyi hiç atmıyor ve youtube'daki videolar gibi değil) ve rüzgarlı havalarda hiç randıman bekleme(çünkü bizim oralarda yazın özellikle öğleden sonra yatsı vaktine kadar çok lodos olur)

Ayrıca ben de çok araştırdım bu büyük tabancaları(malum kurum değiştirmek için işçi bulamıyoruz)bu tabancalar bizim bölge için pek rantabl değil.Sana tavsiyem bütün tarlaya normal bildiğin fıskiyelerden döşe (adet fiyatı 5 TL şu anda konya malı)(kalite için benim tercihim bu yönden yana) veya mini sprink modellerini inceleyebilirsin, ve bizim bölgede birçok tarlada örnekleri mevcut.

Mini sprink ( https://www.trakkulup.net/showthread.php/84706-mini-sipring/page2 )

Zeytinbelindenim hemşehrim :) Sen neredensin/hangi köydensin?

Metsanın ürününü kullanan kişiyi tanıyorum(o da koyunları tarlaya yaymak için yapmış birçok tabancayı koyunlar kırıyormuş) zaten bölgede tek o kullanıyor ama hiç su basarken denk geldi mi bilmiyorum ama çok dengesiz atışı var(katalogda belirtilen mesafeyi hiç atmıyor ve youtube'daki videolar gibi değil) ve rüzgarlı havalarda hiç randıman bekleme(çünkü bizim oralarda yazın özellikle öğleden sonra yatsı vaktine kadar çok lodos olur)

Ayrıca ben de çok araştırdım bu büyük tabancaları(malum kurum değiştirmek için işçi bulamıyoruz)bu tabancalar bizim bölge için pek rantabl değil.Sana tavsiyem bütün tarlaya normal bildiğin fıskiyelerden döşe (adet fiyatı 5 TL şu anda konya malı)(kalite için benim tercihim bu yönden yana) veya mini sprink modellerini inceleyebilirsin, ve bizim bölgede birçok tarlada örnekleri mevcut.

Mini sprink ( https://www.trakkulup.net/showthread.php/84706-mini-sipring/page2 )

Zeytinbeli den kimlerdensiniz
İsim soy isim nedir ?
Ben sulama yaparken uzaktan gördüm sistemi yakından inceledim
Ama ben yüzüak düşünüyorum zaten dünyada testler de rüzgarsız saha da başarılı olmuş
Verdiği değerleri tutuyor ama basınç istiyor

• Beğen
Tepkiler: drtek
Konu dışı ama bu ka30 lar tek tarafa kaç metre su atıyor?
Birde sulama hattını sınırdan kaç metre içeri kurarsak sulanmamış alan bırakmamış oluruz?

Hocam basınç a göre değişiyor
Benim bu fıskıyeler de edindiğim tecrübe şu çok düşük basınç da bile dönüyor olması hoşuma gidiyor
Tek tarafa 5 metre ile 10,5 veya 11 metre ye kadar atıyor
Bu verdiğiniz suyun basıncına göre değişiyor

Aynı şekilde basınç a göre rüzgar a göre sınırdan uzak bi yere kurarsınız
Yani biz suyun basıncını yan tarlada ekili olan ürünü rüzgarı falan hepsini göz önünde alıp ona göre mesafede kuruyoruz
Yan tarla da su değince sıkıntı olmayacak ürün varsa kurarsın 5-6 metre kala sınıra Sizin tarlada kuru yer kalmaz sonra basınç a göre ileri ki kurumu ayarlarsın

• Beğen
Tepkiler: MF-5450

Tam basınç verip 10 metreye kursak nasıl olur?sulamayı gece yapacağımız için pek rüzgarla işimiz yok.

Olur hocam basınç yeterse sıkıntısız çalışır
Yani sınıra 10 metreye kurun basınç iyi dahi olsa 2 borudan fazla art arda fıskıyesiz kurulum yapmayın
Hatta size ben link atayım
Burada da teknik özellikleri yazıyor

https://akona.com.tr/tr/urunlerimiz/akona-sprink-1/sprink-ka-30-14/teknik-bilgiler-55/

• Beğen
Tepkiler: MF-5450
Olur hocam basınç yeterse sıkıntısız çalışır
Yani sınıra 10 metreye kurun basınç iyi dahi olsa 2 borudan fazla art arda fıskıyesiz kurulum yapmayın
Hatta size ben link atayım
Burada da teknik özellikleri yazıyor

https://akona.com.tr/tr/urunlerimiz/akona-sprink-1/sprink-ka-30-14/teknik-bilgiler-55/

Saolun zaten sıra üzeri 2 boruya 1 fiskiye takmayı düşünüyorum.Tarla içindede iki sıra srası 15 metre olacak.