USTALAR YARDIM

Herkese hayırlı bereketli işler elimdeki pulluk ayarsız nasıl ayarlayabilirim bilgisi olan varsa yardımlarını beklerim
Ayarsızlığınıda şöyle açıklıyım bi kere sürerken toprağı tam kapamıyo bu sorunun sebebi kulakların dar olmasıymış öyle dediler ikinci olarak pulluğu nekadar yatırıyım veya kaldırıyım pulluk kullaklarında sürekli torak birikiyor tavlı veya kuru toprak farketmiyor aynı model komşuda var oda 3 lü adam sıra başlarında pulluğu bi kaldırıyo kulaklar ayna gibi parlıyo bunu nasıl ayarlarız yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler 20181126_160148.jpg20181126_160134.jpg20181126_160015.jpg

Benim de başıma gelmişti, kulağa toprak yamismasi.eski küflü kulaklardan dolayı akşama kadar açılmadı kulaklar.temizlemeye bikmistim.akşam evde tel fırçasıyla güzelce küflü, paslı kulakları temizledim.kulaklar ertesi gün mis gibi çalıştı

Traktörün hidrolik askı kollarının boyu eşitlenir.
Sürüm derinliğine göre çapraz mile burma açısı verilir.Pulluğa önden bakınca sağ taraftaki bağlantı pimi geriye sol taraftaki ileri bakacak şekilde milin açısı değiştirilir.Böylece pulluğun kuyruğu sürülmüş tarafa çeker.
Sürüm derinliğine göre çapraz milin açısı değişkendir.Eskiden bu mili ayarlamak için yivli miller mevcuttu, şimdi civataları gevşetip elle ayarlamak gerekiyor.
Çapraz milin açısı doğru verilirse yan gergi zincirleri olmadan sürüm yapılabilir.Pulluk sürülmüşe veya dışa çekmez.
Pulluğa sap kaydıran aparat eklenirse boğazları ot toplamaz.Bıçak eklenirse çizi kenarı temiz olur.Uzun kanatlı pulluk kullanılırsa çizi içi genişlik artar, kesek çiğneme azalır.
Arka pulluğun üzerine 15 cm kanat eki yapılırsa çiziye kesek düşürmez.
Resimdeki pulluk sizin toprak yapınıza uygun görünmüyor.

Sürüm derinliğine göre çapraz mile burma açısı verilir.Pulluğa önden bakınca sağ taraftaki bağlantı pimi geriye sol taraftaki ileri bakacak şekilde milin açısı değiştirilir.Böylece pulluğun kuyruğu sürülmüş tarafa çeker.
Sürüm derinliğine göre çapraz milin açısı değişkendir.Eskiden bu mili ayarlamak için yivli miller mevcuttu, şimdi civataları gevşetip elle ayarlamak gerekiyor.
Çapraz milin açısı doğru verilirse yan gergi zincirleri olmadan sürüm yapılabilir.Pulluk sürülmüşe veya dışa çekmez.
Pulluğa sap kaydıran aparat eklenirse boğazları ot toplamaz.Bıçak eklenirse çizi kenarı temiz olur.Uzun kanatlı pulluk kullanılırsa çizi içi genişlik artar, kesek çiğneme azalır.
Peki nasıl bi pulluk kullanmalıyız

hoca
bu yazdıklarını resim üzerinde işaretlemen münkünmü?
herkes aynı dertten müzdarip.
çapraz mil ne?
burma açısı?
gibi...
alpler dik yaylıda varmı 2003 modelde..
teşekkür ederim.