100 dönüm yonca ?

100 dönüm yonca 4-5 biçim olacak şekilde kaç para bırakır
tarla ekipman kendimim sulama masrafı yok
Bizim şartlara göre :

Sene başında 7.9tl olan elektiriğin kwsinin şuan 16tlden ,
Mazotu 6tlden,
Ot ilacının mixini 90tlden,
Dapın tonunu 4binden hesaplarsak,
Amortismanı dekara 40tl koyarsak
Balyasını , biçimini kendimiz yaparsak
Ve dekardan 1 yılda toplam 2 ton kuru ot alırsak ,

Güncel fiyatlara göre 1000m2de tarlada yapılmış bekleyen balyaların senelik masrafu 700tl olacak.

Yonca bölgeden bölgeye farklı fiyattan gidebilir.

Temmuzda ekim maliyeti 150 tl (kira degil tarla)

Dap a zam gelecek daha 4 bini bulur tonu o sekilde hesaplarsak donume 350 tl 400 tl masraf var.

2 ton kuru ot alsan kg su en kotu 60 krs dan masraf haric donume 800 tl

Bizde bu masraf daha cok ama karda cok sunu unutma yoncayi en kisa surede kaldirmaya bakacaksin.. 600 donume yakin yonca var 1. Gun geceden biceriz ertesi gun sabah gunes deger gecesi bi tirmih ertesi gun tekrar gunesi gorur hemen gecesi 2. Gun balya yapilir sabaha tir girer. Ort verim 17 18 balya (25 kg) donume. 10 bin balya biz isciye bulasma taraftari degiliz bizde ;

Bi motor onden arkada tir motor balyayi bant yardimiyla yukari kaldirir 1 adam dizer ama tir olunca arkaya gitmesi sikinti 180 derece bant ama 2 adam rahat oluyor 2 adam tirin ustunde biri motor surerek aksama bitirioruz. 3 gunde kalkinca 6 bicimi yapabiliyoruz ve rahatca son bicimide silaj yapip hayvanimiza yediyoruz ve 60 bin balya satisimiz oluyor toptan satiyoruz biz direk anlasmali 12.5 fiyattan rahat oluyor ama gelen elektirik ve gubre zamiyla bakalim durum ne olacak allah pate ve pancar ekene sabir versin...

Tek tavsiyem mekanikles ordan 2 bin balya cikar.

Balya toplama remurkunu kesin al isciden kar edersin... 2 yilda isciyi verecegin parayu makineye ver korkma. 1 gunde rahatca toolar cikarsin beklemez orda. Her bicim 4 gun erken cikman 5x4 den 20 eder 1 bicm fazla alirsin.. uzun lafin kisasi makinelesmek sart.

Bizde bu masraf daha cok ama karda cok sunu unutma yoncayi en kisa surede kaldirmaya bakacaksin.. 600 donume yakin yonca var 1. Gun geceden biceriz ertesi gun sabah gunes deger gecesi bi tirmih ertesi gun tekrar gunesi gorur hemen gecesi 2. Gun balya yapilir sabaha tir girer. Ort verim 17 18 balya (25 kg) donume. 10 bin balya biz isciye bulasma taraftari degiliz bizde ;

Bi motor onden arkada tir motor balyayi bant yardimiyla yukari kaldirir 1 adam dizer ama tir olunca arkaya gitmesi sikinti 180 derece bant ama 2 adam rahat oluyor 2 adam tirin ustunde biri motor surerek aksama bitirioruz. 3 gunde kalkinca 6 bicimi yapabiliyoruz ve rahatca son bicimide silaj yapip hayvanimiza yediyoruz ve 60 bin balya satisimiz oluyor toptan satiyoruz biz direk anlasmali 12.5 fiyattan rahat oluyor ama gelen elektirik ve gubre zamiyla bakalim durum ne olacak allah pate ve pancar ekene sabir versin...

Balya toplama remurkunu kesin al isciden kar edersin... 2 yilda isciyi verecegin parayu makineye ver korkma. 1 gunde rahatca toolar cikarsin beklemez orda. Her bicim 4 gun erken cikman 5x4 den 20 eder 1 bicm fazla alirsin.. uzun lafin kisasi makinelesmek sart.
Yoncanın cinsi ne birde hangi firmanın

hocam 600 dönüm yoncayı hangi sistemle suluyorsunuz

Tamburlu sulama sistemi var konuya hakimim

2 turu var zaten fonksiyon ister kanatli ister ayakli..

Bizimki yonca oldugundan ayakli ideal bize bildigin roket var biraz daha buyuk ozel yapim bundakiler..

35 fiskiyede 70 metre eninde boyu sana bagli 600 metre uretiyor genelde ama bizde 750 yani 750x110 sular bizimki ama bizim kuyular 65 fiskiye de calisiyor normalde 55 metre atiyor bendeki makinr 35 fiskiyede clisana gore cok fazla mesafe atiyor 55 60 bazen 45 dede,calisani metre attins gorum suyuna bagli ;

Kuyunun biri 65 digeri 75 fiskiye birinde 55 60 digerinde 50 metre atiyor 750 metre uzunligu var ort gunde iki makine 12 saatte 130 140 donum suluyor gunde 250 280 arasi ben suyu biraz,cok veriyorum makine yavas,gidiyor 3 gunde hepsini suluyor

Makine degeri dedigim buyuk makineler suan 140 bin kucukleri 85 90

• Beğen
Tepkiler: 06yolgezen
Boru isi pahali hemde hep isci lazim inan balya yaparken bile 2 adam boruyu atacak kenera hadi kaldrdim bitfi diysun bide o boruyu tekrar duzmesi var vayy,cikti tak fln bunda makienin arkaya tak avrat gibi oynat yer degistir yeter iside kolaylastiriyor zevk alarak yapiyorsun

Tamburlu sulama sistemi var konuya hakimim

2 turu var zaten fonksiyon ister kanatli ister ayakli..

Bizimki yonca oldugundan ayakli ideal bize bildigin roket var biraz daha buyuk ozel yapim bundakiler..

35 fiskiyede 70 metre eninde boyu sana bagli 600 metre uretiyor genelde ama bizde 750 yani 750x110 sular bizimki ama bizim kuyular 65 fiskiye de calisiyor normalde 55 metre atiyor bendeki makinr 35 fiskiyede clisana gore cok fazla mesafe atiyor 55 60 bazen 45 dede,calisani metre attins gorum suyuna bagli ;

Kuyunun biri 65 digeri 75 fiskiye birinde 55 60 digerinde 50 metre atiyor 750 metre uzunligu var ort gunde iki makine 12 saatte 130 140 donum suluyor gunde 250 280 arasi ben suyu biraz,cok veriyorum makine yavas,gidiyor 3 gunde hepsini suluyor

Makine degeri dedigim buyuk makineler suan 140 bin kucukleri 85 90

senin sistemi ilerde işi büyütürsem tercihim olur ben şimdilik şöyle bişey kurguladım tarlanın başına ana hat atıcam sağlı sollu fiskiyr kurucam birinin işi bittiğinde diğerini bi kademe geri alarak ortada hatları buluşturcam ek olarak videoda görülen tabancayı kurmayi ďüşünüyorum skipper tabanca

https://youtu.be/n3HcTTi9wqM

senin sistemi ilerde işi büyütürsem tercihim olur ben şimdilik şöyle bişey kurguladım tarlanın başına ana hat atıcam sağlı sollu fiskiyr kurucam birinin işi bittiğinde diğerini bi kademe geri alarak ortada hatları buluşturcam ek olarak videoda görülen tabancayı kurmayi ďüşünüyorum skipper tabanca

https://youtu.be/n3HcTTi9wqM

Bnde bu sistemlerden kullanmak istiyorum ama basınç gereksinimi var
Kafam iyice karışık bu durumlarda

Senin dedigim siprinkler bu degil bu roketlerin tanesine verdigin paraya 50 100 fiskiye alirin. Bide evirip ceviriyim diyorsun yoncada hat degirsin ama o dedigin 50 donumu gecerse sikinti sen 6 saatte bi gidip tarlada bnlari degistirebilcekmiisin? Das atiyim derken kas yarma bu is yorar seni hadi sprinkle ugrasmayim fiskiye doseyim hat aktariyim de gene anlarim ama bu yorar seni evir cevir 6 saatte bi adam ister 100 donume bu gun 50 bin liralik siprink gider yani doseyim kalkmasin dersen hat aktariyin dersen ugrasiyim param yok dersin onuda anlarm 10 liralk fisiye isini gorur 150 fiskiye 300 boru bu gun 10 12 bin tl ye alirsn o isini gorur ama bu sistem yoruyor adami denenmistir. Bu gun 70 80 fiskiye kuyu 4 roket kaldirir bilmem roketini ama kucugu olsun 6 roket oda 5 donumu sular biim roketler gibiyse benim dedigim roketinde tanesi 700 800 tl ikinci elini bulsn zor da hadi buldun 250 300 den bulursun cok yoruyor adami adami istiyor 2.3 tane ya 40 50 bin ver boruyu diz rahatina bak en uygunu dedigm sistem yoncada cok iyi 35 40 a ikinci el bulabilirsin 12 saatte bi yer degistir yeter topragini bilmem onu bi kurup suyuna gore bakacan belki 8 saate dede boruyu tamamlar ucuz olsun dersen dedigim tamburlu al yok elim belimde isim rahat olsun dersen al borunu bi hat ac kapa isin olur..

Aman diyim arpa bugday dondermiyon bu is cok yorar aldina pisman olursun satamanda [emoji108][emoji11][emoji848][emoji41]

https://youtu.be/r2jnJEiSS08

Burda her cesiti komusda buyugu kucugu var kuyuna gore o tamburdaki boruda istegine gore degisir 400m de var 500m de 750 m de onu secebilirsin... sifir alirsan tabi ikinci el bi arastir derim yoncada ya bunu kurcan ya ikinci el alacan

Bana sorarsan bi %50 hibe veriyor tarlan girdili ciktili degilse duzse dikdortgen veya kareyse(karede maliyet azalir) bi pivot sistem yaz youtubeye arastir anaktarim teslim gibi dusun kurarlar 5 yil da faizsiz kredi imkani var %50 de hibe bi arastir bak bunu 1 2 sene borca calisin ama omurluk olur yarin ne eksen sulu sikintin olmaz

Atiyom 200 m pivotta 50 sprink var calistirsin yeter ayakli pivot zaten rayinda sular bi tusla sularsin elini degmezsin 2 sene borc odersin ama sonrasinds omurluk olur bi arastir bubu tarlan engebeliyse tamburlu sulama sistemini arastir