Gelir garantisi ?

Köprü yapana geçiş,
Havaalanı yapana uçuş,
Hastane yapana hasta garantisi veren devletimiz bu kadar zor şartlarda türlü fedekarlıklarla üretim yapmaya çalışan çiftçisine gelir garantisi veremez mi?

Bahsettiğiniz sistem eski doğu bloku ülkelerinde vardı. Ama bizden farkı tüm tarlalar zaten devletindi. Bu tarlalarda çalışanlar devletin maaşlı çalışanıydi. Dolayısıyla gelir garantisi böyleydi.
Bize dönersek hepimiz aynı gemideyiz , doğruya doğru , yanlışa yanlış demek hangi görüşten olursak boynumuzun borcu. Bu sene iyice canimiza kast ediliyor. Elimizdeki mal ucuzladı , maliyetler katlanıyor. Bu sene binlerce çifti ailesi üretim yapamaz duruma düştü , seneye bu rakam böyle giderse daha da katlanacak. Bu durumun bizden başka kimse ciddiyetinde değil , şehirlerdeki akbabalar malimiza ucuza çökmek için ellerini ovuşturarak bekliyorlar. Yazık hepimize.

Bence asıl sorun da tam olarak burada. Gelir gider dengesi iyice bozuldu. Birçok çiftçi bırakın kâr yapmayı; girdiğim kapıdan nasıl çıkarım diye düşünüyor. Bana öyle geliyor ki üreticiden çok tüketici durumundayız. Piyasadaki suni gübre ve tarım ilaçlarını kâr amacı gütmeden kullanıp ekonomiye can veriyoruz. Veriyoruz da nereye kadar...