çiftlikten damızlık kuzu alınır mı?

arkadaşlar herkese merhaba, damızlık kuzu almak istiyorum bursa balıkesir civarında bikaç çiftlik mevcut ancak 3-4 aylık sertifikalı pedigrili kuzulara 1500 tl fiyat istiyorlar sizce bu fiyata değer mi içinizde veya çevrenizde tecrübesi bilgisi olan varmı?

iyiakşamlar bana göre fiyat yüksek hobi için 5-6 taneyse alınabilir ama sürü yapıcaksanız karlı değil. 3-4 aylık kuzu alıcaksın 1 yaşına kadar koç salmıyacaksın koç saldıktan 5 ay sonra kuzu doğucak ve 4 aylık besi sonunda kestireceksin. yani kuzuya parayı bağladıktan 15 ay sonra kuzu kestirip paraya çevireceksin. onun yerine 1500 liraya seçmece gebe merinos al gebeliğne göre 1-2-3 ay içinde doğursun kısa zamanda kestirirsin. gebe koyun alıp doğurtup kuzu kestirmen 5-7 arası sürer.

iyiakşamlar bana göre fiyat yüksek hobi için 5-6 taneyse alınabilir ama sürü yapıcaksanız karlı değil. 3-4 aylık kuzu alıcaksın 1 yaşına kadar koç salmıyacaksın koç saldıktan 5 ay sonra kuzu doğucak ve 4 aylık besi sonunda kestireceksin. yani kuzuya parayı bağladıktan 15 ay sonra kuzu kestirip paraya çevireceksin. onun yerine 1500 liraya seçmece gebe merinos al gebeliğne göre 1-2-3 ay içinde doğursun kısa zamanda kestirirsin. gebe koyun alıp doğurtup kuzu kestirmen 5-7 arası sürer.

babamdan kalan koyunculuk işini devam ettiricem, 20 kadar hayvan almayı düşünüyorum iyi bir sürü elde etmek için 5-6 kadar kaliteli kuzu alıcam bu çiftliklerden, diğer hayvanları da dediğin gibi gebe ya da kuzulu alıp kısa sürede paraya dönüştürücem. aldığım 5-6 kuzu yıllar içinde çoğaldıkça diğer hayvanları sürüden çıkarıp sürümü elitleştirme gibi bir planım var umarım başarılı olurum.

arkadaşlar herkese merhaba, damızlık kuzu almak istiyorum bursa balıkesir civarında bikaç çiftlik mevcut ancak 3-4 aylık sertifikalı pedigrili kuzulara 1500 tl fiyat istiyorlar sizce bu fiyata değer mi içinizde veya çevrenizde tecrübesi bilgisi olan varmı?
1500 tl ye piyasadan cok kaliteli gebe damizlik alabilirsin.
3 aylik kuzu icin
1500 tl satin alma
600 tl yillik bakim
Beklenmeyen giderler
Hastalik v.b sebeplerle olum.

Bunlari maliyete donusturdugunde hevesini kursaginda birakabilir.

Bahsettigin sayida hayvan alabilmen icin nakit en az 40 bin tl ye ihtiyacin var.

Barinak durumun nedir bilmiyorum fakat demirbas var olarak konusuyorum.

Agam kuzu degilde şişek almaya calişin 1 yasinda fln seneye dogurcak cinsden cunku 2 yil kuzuya bakmak zoruna gider. Ile De Francenin italleri ucuz diger hayvanlara gore yok ciftlikden alacam sayi az diyosan BMC koyunlari var youtubeden cikar onu cok oneririm bak launch lar gibi sutlu ama merinos melezi ikiz orani yuksek ama sutude cok kuzu gelisimi iyi yani ikiz onemli degil gelisim ve dogum kg su daha onemli dedigim irklari oneririm(koyuncuyum)

Agam kuzu degilde şişek almaya calişin 1 yasinda fln seneye dogurcak cinsden cunku 2 yil kuzuya bakmak zoruna gider. Ile De Francenin italleri ucuz diger hayvanlara gore yok ciftlikden alacam sayi az diyosan BMC koyunlari var youtubeden cikar onu cok oneririm bak launch lar gibi sutlu ama merinos melezi ikiz orani yuksek ama sutude cok kuzu gelisimi iyi yani ikiz onemli degil gelisim ve dogum kg su daha onemli dedigim irklari oneririm(koyuncuyum)

Yerli kuzuların kaç ayda koça verildiğini bilmiyorum ama, araştırmalarım ile ithal ırkların 10-12 ayda (TOKLU İKEN) koça verildiğini duyuyorum.

Yani.. 5 aylık kuzu aldığında, 5 ay sonra koça verdiğinde, +5 ay sonra da kuzu veriyor. Yani yetiştiricisine 10 ay sonra "torun" veriyor.

Bir 5 ay daha beslediğinde, ekonomik değerini buluyor. Sata biliyorsun. Yani alacağın kuzu; 15 ay sonra paraya dönmeye başlıyor.