MISIR HERBİSİDİ ADENGO DENEYİMİM

Mısır 8 yaprak oluncaya kadar ot ilacı için bekleyin mi diyorsunuz ,yanlış mı anlıyorum? Ben herbisit için mısır 8 yaprak olana kadar beklesem geniş yapraklı otlarda 6-7 yaprak olur , tarla ekin tarlası gibi ottan yemyeşil görünür.
ozmn duzeltelim cunku ben kendim 8 yaprakta uygulama yapiyorum. sizin ot kontrolunuz 6 yaprak donemine denk geliyosa siz 6 da atin ilaci. hatta isterseniz 2 yaprakken atin ;) buradaki maksat misira stres yasatmamak. tabiki misiri strese sokmuyacagiz derken ota bogdurmanin da bi anlami yok ;)

Ben zaten 2-4 yaprakta atıyorum.Resimde görülüyor,msırlar çıkmış,10-12 cm büyümüş.Üç hafta önce gübre atılıp tırmık çekildiği için ot çok az.Yine de 3 haftada ot çıkışı olmuş ama asıl ot hücumu mayıs ortasında.

Benim amacım bu yazıları okuyup bilgi sahibi olmak isteyenleri yanlış yönlendirmemek.Çıkmış otlar için herbisitin atım zamanı mısırın değil otların yaprak sayısına göre değerlendirilmeli.Örneğin geniş yapraklı otlar için bu dönem 2-4 yaprak.Bu dönem herbisit atmadan geçirilirse tarlayı toparlamak zor olur.Hatta 7-10 gün geç kalınırsa önemli bir verim kaybı oluşabilir.Ayrıca yoğun ot için ilacın dozu artırılmak zorunda kalınır, o da mısır için ek stres ve fitotoksisite yaratabilir.

Ne kadar ekiyorsunuz bilemem ama ben yaptığım masrafı (toprak hazırlığı,2 kere gübre ve gübreleme,tohum,sucu,baraja su parası) tehlikeye atamam.Üstelik tarlanın kira değeri var.Ben ekmesem kiraya verir hazır para alırım,ekip başarısız olursam o da gider.Bir avuç toprak alıp mikroskopla inceleseniz binlerce ot tohumu bulursunuz.Ot toprağın öz evladı,sizin yetiştirmeye çalıştığınız kültür bitkisi üvey evladı.Toprak önce öz evladını korur onun gelişmesine çalışır.Ot ayrıca ; sizin kültür bitkinizin topraktaki hazır besinine,attığınız gübreye,suyuna ortak olur ve ondan çok hızlı gelişir.Ot grupları böceklere yaşama alanı sağlayarak kendi hastalanmadan bitkinizi de hastalandırır.Tarla otsuz olmalı.

Tarla hazırlamayı çok iyi yapıyoruz yalnız ot dediğiniz gibi toprağın öz evladı bunun için ot ilacı atmak lazım ayrıca sulama için baraj parası felan yok bizim buralarda daha sonrasında olursa bilemem ayrıca 2018 de deneme için 10 dekar ekmiştim iki farklı tohumla, 2019 için ise 40 dekar kuyulu tarlaya mısır ekmeyi düşünüyorum. Tarla kirası derdimde yok çok şükür imkanlar var sadece mısırı ekip bakımını sulamasını yapmam gerekiyor.

Tarla hazırlamayı çok iyi yapıyoruz yalnız ot dediğiniz gibi toprağın öz evladı bunun için ot ilacı atmak lazım ayrıca sulama için baraj parası felan yok bizim buralarda daha sonrasında olursa bilemem ayrıca 2018 de deneme için 10 dekar ekmiştim iki farklı tohumla, 2019 için ise 40 dekar kuyulu tarlaya mısır ekmeyi düşünüyorum. Tarla kirası derdimde yok çok şükür imkanlar var sadece mısırı ekip bakımını sulamasını yapmam gerekiyor.

Benim söylemek istediğim:
Tarlalar kendi malım.Kimseye kira ödemiyorum.Ekip zarar edince ,ekmeyip kiraya verince elde edeceğim gelirden de olurum.
Barajın su parası önemli değil.40 tl/1000 m2. Ben sizin gibi yeraltı kuyusundan elektrikle su çekip onunla mısır sulamayı hayal bile edemem.Astarı yüzünü geçer.Allah kolaylık versin.

• Beğen
Tepkiler: furkanbardak
Benim söylemek istediğim:
Tarlalar kendi malım.Kimseye kira ödemiyorum.Ekip zarar edince ,ekmeyip kiraya verince elde edeceğim gelirden de olurum.
Barajın su parası önemli değil.40 tl/1000 m2. Ben sizin gibi yeraltı kuyusundan elektrikle su çekip onunla mısır sulamayı hayal bile edemem.Astarı yüzünü geçer.Allah kolaylık versin.

Doğru o da sizin düşünceniz ama mısırda kaba yem için bize gerekli yani bakımı iyi olursa öyle zarar etmez olağan şartlar dışında

• Beğen
Tepkiler: Göktürk.