Traktörde mazot pompasının önemi

Ardaşalar traktör de mazot pompasının öneminin de tartışmalı
Örneği bi marka için sadece Hagi özelikler de motor var dan ziyade pompasınında ne marka düz pompamı verimi nasıl yakıta etkisi ne diyede tartışalım
Örneğin benim bildiğim Ford da minimek ingiland yazan düz pompa randımanlı
Newhollanda lukas yıldız pompa uyumlu ve randımanlı
Tümosanda yine lukas yıldız pompa gibi örneğin delpi pompayı sıkıntılı bilirim ben
Bunun gibi motorla beraber popayıda traktör araştırırken sorgulamasak gerekir diye düşünüyorum

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Örneği bi marka için sadece Hagi özelikler de motor var dan ziyade pompasınında ne marka düz pompamı verimi nasıl yakıta etkisi ne diyede tartışalım
Tümosanda yine lukas yıldız pompa gibi örneğin delpi pompayı sıkıntılı bilirim ben
Bunun gibi motorla beraber popayıda traktör araştırırken sorgulamasak gerekir diye düşünüyorum

perkins motorların üzerinde delphi pompa var sıkıntı yaşayanı duymadım
temiz mazotta hiçbir markanın sorun yaratacağını sanmam ama mazotta su vardır bazı markalar suya karşı daha hassas olabilir

Bosch mekanik pompalar 900 bar, elektronik kontrollü olanlar 1600 bar, CRD olanlar 2500 bar, Alman malı olanlar daha çok tercih edilir.Farklı ülkelerde yapılanlar aynı randımanı vermeyebilir.
Delphi mekanik olanlar 700 bar, CRD olanlar 2000 bar pompa basınçları bulunuyor.
Deuthz da ise her enjektöre ayrı pompa bulunuyor.Motor dizaynından dolayı uygun yakıtları var, yakıtın düşük olması mazot pompasından kaynaklanmıyor.Deuthz CRD ise 2000 bar civarındadır.Motor stabil çalışmalı olduğu için motor gücü yönetimi fazla değişken değildir, bu durum zor arazi şartlarında sürücüyü zorlar, kolay arazi şartlarında şoför hatalarını(aşırı gaz,devir verme) iyi telafi eder.Devir sabitleme düğmeleri bu pilotaj hatalarını azaltır.
Traktör için powermix sonuçları önem taşır.Motor dizaynından dolayı bar basınçlarını eleştirmem doğru olmaz.

Değerli arkadaşlar benim Tt50 4*4 var 2015 mazotu çok yakıyor dekarda sürümde 4 litre yakıyor acaba pompası mı bozuk lütfen yardım teşekkürler...

John deere'in 5E 3 silindirli modellerinde hangi pompa kullanılıyor, özellikleri nelerdir @The_Hoca ?
Yakın çevremde bu seriden çok az traktör var, stabil çalışmalı ve 9*3 transmisyon bu seri için yetersizdir, 2018 ve üstü modeller 12*12 idare eder diyebiliriz.
Stabil ve uzun devir çalışmalı motorlarda, rampa arazilerde buçuk vites aranıyor, toprak işlemlerinde ihtiyaçtır.
Tork artış yüzdesi bu seride %22, 27 gibi değerlerdedir, mazot pompası sorun olarak görülmemelidir.
Çiftlik içi rulo balye taşımak, sarsıntısız çalışmak için böyle dizayn tercih ediliyor.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci96
Değerli arkadaşlar benim Tt50 4*4 var 2015 mazotu çok yakıyor dekarda sürümde 4 litre yakıyor acaba pompası mı bozuk lütfen yardım teşekkürler...
50 HP motor bu kadar çok mazot yakarsa o iş kurtarmazki? anlayan birilerine mutlaka baktırmalısın derim, en az 2 katı mazot yakıyor, ama tabi yerin çok serttir çok mazot yakarsın ama yinede bu kadar çok olmaz, olmamalı.

Traktorun hidrolik kumanda kollarini ters kullaniyor.Olmalisiniz.
Muhtemelen daha önce m.ferguson kullandiniz yada fiat traktör kullanmadiniz.
Bi konuda yardim isterseniz.Anlatabilirim.
Sizden taraftaki 2 nolu , yani çeki kontrol kolu,çiftte ;diğer dıştaki pozisyon kontrol (1 nolu) kolundan daima yukarisinda olmali. Arkada orta kolun baglanti deliği orta da yada üstte .Yaprak yay mandali açık olmali yaylanma yapmali.
Butun ayarkari dogru yaparsanız. Yakitiniz 1,5-2 litre araligina inecektir.
Traktor devir saati de 1500d/da .da olursa az yakar

Resimler ve ekler

• Screenshot_20210404-174513_Photos.jpg
    Screenshot_20210404-174513_Photos.jpg
    63.3 KB · Görüntüleme: 64
Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Blackview
bende de ls plus 70 var Kore malı Bosch pompa var Iveco motoru yani doch, usta lda yi açacam diye kısmış bizde mazotu kendimiz açtık bayilmasi kesildi ama yüksek devirlerde geç toparlıyor bence pompaya iyi bir ayar güç problemini kaldırır ortadan