Küçükbaşta besicilik

Sen nasi guzel hesaplamissin gardas la ole.
Samanla baktin ahirda hayvana %300 ikiz orani aldin hatta %10 da disi kuzu kattin icine hayvan basi 1250 lira kazandin nasil guzelmis bnm mal 500 koyun sadece 2 ayda 70 bin lira yiyor kisin. Kuzuda sadece yemle bakilmaz yoncada verirsin. Bazilari kuspede veriyor nse bu yil kuzu basi 185 tl yedi kesim 35 tl idi 22 kg dovdu ort oda 770 tl zaten yedigi haric kaldi 550 tl oda 500x550 coban masrafi diyek 25 de kaldi 250 bin.. 70 masrafa cik kaldi 180 bin tl yayarak bu kadar kazandim sen 500 malda yaymadan ahirda 625 bin tl kazandin helal olsun tebriklerrr...

Hesabı yapan ben değilim. Bahadır Beyi arayın..

Biz bu yüzden ilerleyemiyoruz işte. Bilimsel olarak adamlar yaklaşıyor yemini tahlil ettiriyor enerji ve proteini hayvanın ihtiyacına göre veriyor, bizim cevabımız benim hayvanım 2 ayda 70000TL yedi oluyor. Adam yapıyoruz diyor Prof. çıkıyor evet bu iş bu şekilde yapıyoruz diyor, cevabımız olmaz yapılamaz. Kendimiz yapamıyoruz milletin yaptığını da kabul etmiyoruz. Neyse bu konu hakkında daha fazla yazmayacağım.

Kardes 100 tane hayvan al babani oglu bahadir bey dogru soyluyorsa...

O yaptigi hesap kuzu icin ha oda yanlis 1 kg agirlik deme 500-550 gram et demek 100 gun beside 100 kg almasi lazim bunlarin hesap her kuzu 2 ay emdiginde 12 13 kg olsa 1 kg dan 100 gunde 110 115 kg araliginda olur oda 60 dan fazla et dover .

Nse ama koyunun yedigibi 24 ay dan hesap et. 3 yilda alacagin kuzuyuda ortaya koy bi bak gelire oyle %300 olsa ikiz orani herkez koyununu satar anarom alir 3 yilda kazandigimi 8 ayda kazanirim bunlarin hesao oyle kitapdan okundugu gibi degil.

ILLA PROF DOGRU DOYLUYOR BAHADIR BEY DOGRU SOYLUYOR DIYORSAN BUYUR 100 MAL AL KAPALI AHIRDA YAP GORELIM..

KARDESIM BUNLAR TUCCAR DAMIZLIK SATIYOR ARA NUMARASINI DAMIZLIK DIŞI KUZU ISTIYORUM DE BI CEKTIGI FIYATI YAZ TANE BASINA ....

Biz bu yüzden ilerleyemiyoruz işte. Bilimsel olarak adamlar yaklaşıyor yemini tahlil ettiriyor enerji ve proteini hayvanın ihtiyacına göre veriyor, bizim cevabımız benim hayvanım 2 ayda 70000TL yedi oluyor. Adam yapıyoruz diyor Prof. çıkıyor evet bu iş bu şekilde yapıyoruz diyor, cevabımız olmaz yapılamaz. Kendimiz yapamıyoruz milletin yaptığını da kabul etmiyoruz. Neyse bu konu hakkında daha fazla yazmayacağım.

Gökhan bey İnsanlar güzel ve kolay kazanca İNANMAK istiyor.; Yaşınız benden oldukça genç. Bilmem hatırlıyor musunuz, Bir zamanlar (80li yılların başı) yıllık %120 faiz vaatleri ile insanların varlıklarını çalıp çırpan, kendi elleriyle ve rızalarıyla getirip teslim etmelerini sağlayan bankerler furyası da bu kurala göre işlemiş ve sonuçta insanların felaketine neden olmuş, yaşanmış çok güzel bir örnektir.

İnsanlar kendilerine sunulan teklifin gerçekliğini, olabilirliğini hiç düşünmeden, hatta birbirlerini heveslendirerek, altınlarını, evlerini, tüm varlıklarını satarak bankerlere teslim etmişler, ve tüm varlıklarını kaybetmişlerdi.

Çünkü onlara sunulan kolay ve hızlı zengin olma çözümüne inanmışlardı. Çünkü.. ÇÖZÜM GERÇEKÇİ DEĞİLDİ AMA İNANMASI KOLAY, GÜZEL, RAHATLATICI DAHADA ÖNEMLİSİ "ÜMİT VERİCİ" YDİ..

Bu bağlamda; gerçekçiliği hiç sorgulamadılar, gerçeği hiç soruşturmadılar, çalışmayı, çabalamayı, didinerek kazanmayı, bu yolun zorluklarını kolayca terk ederek, en kolayını yani sadece inanmayı tercih ettiler. Hatta kendilerini uyaran akraba ve arkadaşlarına hakaret edip, onlarla selamı sabahı kesenleri bile bilirim.

Aynı eğilimin insanların genelinde gözlemlenmesi ve neredeyse evrensel bir ortak nitelik özelliği taşımasıdır. Böyle olmasa; Türkiye de hemen hemen her senede bir gerçekleşen "kitlesel vurgun" olayları olmaz. En sonunda; "HERKES Mİ HATA YAPIYOR?" diye girdiği çiftlikbank işinde batan insanlara kadar geldik.

"Profosör de bunu söylüyor" diyerek bu işe girilir mi? Evet girilir. Ama "meslek etiği" ne uygun hareket eden prof. sözü dinlenip girilir. Söylediklerinde o kadar çelişkiler var ki, bunları görmeden bu ırka girmek bence sonu çiftlikbank sonucu gibi bitecek bir yanlışa ilk adımı atmak olur.

Ben size çelişkilerinden hemen sadece 1 tanesini söyleyeyim..!

Size ilk verdikleri bilgiide; "150 günde (5 AY) besiden çıkan kuzularımızın ortalama canlı ağırlıkları 42-48 kg arasındadır." dediler.
Bu gün yayınlanan programda; "4-5 ayda 40-45 kg" diyor.

Kuzu başı 3 kg etin ekonomik değeri çok yüksektir. Unutulacak veya görmezden gelinecek gibi olmaz. 200 damızlık olan bir işletmede 1 batında kuzu adeti; 600 adet olur. Yani (600*3=1800 kg.) Etin kilosu 20 tl den; toplam ekonomik değer 36.000 TL yapar.

Günde 1,5 kg. yem verdiklerini, çayır otunun kilosunu da 0,6 TL. den aldıklarını iddia ediyorlar. Bu rakamların hepsinin doğru olduğunu kabul edelim ve yıllık yem giderine bakalım;

200(koyun)*365(1 sene)*1,5(Kg./gün)*0,6(tl/kg.)=65.700 TL. Yani iki kendilerinin verdiği iki bilgi arasında unuttukları; 6,5 aylık yem gider masrafı.

Sorun şurada; Unutma mı? yoksa, İyileştirme (cilalama) mi?

Size verdikleri çayır otu ve yonca tahlili karşılaştırmasında ise; çayır otunda veya kg. fiyatları(0,6 tl) konusunda çok büyük çelişkiler var.

[MENTION=80701]Sait öztürk[/MENTION] şimdi buraya kuzufabın fizbilitesini atıcam
https://www.kuzufab.com/anarom-fizibilite
birde çektikleri video
https://youtu.be/_CRucPfzC_4
inceleyin özel dönemlerde ki gün sayısını 1.5 kg kesif yem ile çarptıklarını söylüyolar hesap hatalı
diğer yandan da bir diğer maliyet düşük gösterme özel dönemde 165 tl maliyet çıkarmışlar bunu yılda bir kere yapıyolar ama 2.5 kuzu baz alıyolar hesaba göre benim hesabıma görede 2 yılda 3 kuzulama yapıyolar 165÷2 82.5 yapar bir yılda 245.5 tl gibi bi maliyet çıkıyo

Bu fizibilite de; hayati önem arzeden 1 yanlış+1 eksik kalem var.

1 YANLIŞ= "Sene başından çayır otunu 600 tl den aldığı" nı belirtmişsiniz. Çayır otunu 1 sene önceden satan üretici hangi mantığa göre 1 sene sonraya fiyat veriyor? Eğer 1 sene önce den çiftlik sahibi 1 sene sonrasının ürününün fiyatı nı öder öyle anlaşırsa, bu çok daha vahim bir hata olur.

Hasbelkader ekonomi okudum. Piyasa şartlarında "kuzu nun kg. nını 20 tl. den satıyorum" diye 1 sene sonrasının ödemelerini yaparsanız; para kazanma şansınız %50. Ama zarar etme ihtimalinizde %50 demektir.

NE DEMEK İSTEDİĞİMİ AÇIKLAYAYIM.

Piyasalar dünya nın her yerinde "ARZ-TALEP" e göre işler.
Talep(İHTİYAÇ) fazla, arz (ÜRÜN) az ise dolayısıyla fiyatlar yüksek olur. "KAR"lılık ortaya çıkar.
Talep(İHTİYAÇ) az, arz (ÜRÜN) fazla ise; bu durumda da fiyatlar düşer. Dolayısıyla "ZARAR" ortaya çıkar.

Diyelim Kırklareli nde işletme sahibisin. O bölge nin yıllık et ihtiyacı toplam 100 kg. ve bunu 10 işletme ile karşılayıp hepiniz para kazandığınızda; en az 50 kişi daha oraya işletme kurmanın planlarını yapmaya başlayacaktır.

Diyelim ki nufus artışı ile 1 sene sonra o bölgenin et ihtiyacı 120 kg. ma çıkmış olsun. Buna karşılık da, (50 değil ama) 10 işletme daha açıldı farz edelim. Bu durumda arz (üretim) fazlalığı çıkacak. Et fiyat ı otomatik olarak 20 tl den 19 tl ye düşecek.

Şimdi gelelim ot fiyatına; Siz 10 işletme iken, ot tedarik eden firma nın yıllık üretimi nin 50 ton olduğunu ve ilk sene 5 işletme ye bunu 10 ar ton olarak kg. 0,6 tl den sattığını farz edelim. Açılacak yeni 10 işletme ile talep 2 katına çıkacağı için, fiyatlar en az %30 artacaktır.

Et fiyatları düştükçe-yem gideri yükselecek.

Bu durumda tahmin edilebilirlik ve üretimde süreklilik olmaz.

Bu arkadaşın yapmış olduğu fziibilitede ki "eksiği" ise; "AMORTİSMAN" hesabı yapmamış olması. Ki bu; hayvancılık için "ÖLÜMCÜL" bir meseledir. Yıllık %15 ölüm + %15 sürüyü yenileme bedeli çok ciddi (HATTA ÖLÜMCÜL) bir giderdir. Amortisman ı (ki amortisman dediğinde ağıl, makina vs. de olması lazım) mutlaka gözönünde bulundurmak zorundasın. Ancak o zaman "DOĞRUYA YAKIN" bir tahmin yaparsın. Bunun dışındaki "HAYAL" olur.

Merhabalar, ben bahsi geçen fizibiliteyi yapan Kuzu Fabrikası firmasından Bahadır Ödevci. Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.
Birkaç düzeltme yapayım müsade ederseniz.
Öncelikle sitemizde excel dosyaları içerisinde çok daha kapsamlı bir fizibilite var. Onu incelemenizi öneririm. Burada alıntısı yapılan fizibilitedeki değerler de güncellendi.
Tüm çifliklerimizin satış kanalı kendimize ait perakende satış kanalımızdır, kuzuburger.com sayfası üzerinden kuzu eti paketlerimizi satıyoruz. Satışımız bölgesel değildir. Ayrıca çiftliklerimizdeki tekil besleme stratejisi sayesinde kuzu etinde çok farklı katma değerler üretiyoruz. Paket üzerindeki barkodu okutan tüketiciler, yedikleri kuzunun ne zaman doğduğunu, gerçek kuzu olup olmadığını, ne yediğini, yediklerinin analizini göercekler, yetiştricisini tanıyorlar. Ayrıca biz işletmelerimizde her ay taze kuzu üretebiliyoruz. Bu inovasyonlar pazarı mevcut halinden çok daha büyük bir noktaya getiriyor.
Kaba yemi kendimiz 150'ye yakın tarlamızda üretiyoruz. Yaklaşık 5000 ton üretim kapasitemiz var.
Bu arada TUİK verilerini incelerseniz 1970'den bu yana yem fiyatlarındaki artış ile kuzu karkas eti fiyatlarındaki artışta bir paralellik vardır.
Amortisman açısından bakınca işletmelerimizde geleneksel hayvancılık içinde kullanılan makine ekipman bulunmuyor. Sadece bir IoT cihazı var, otomatik, sayım, tartım ve 3 yollu ayrıştırma sistemi. Barınak için amortisman değeri fizibilitede bulunuyor.
Sürü yenileme %10, kuzu ölüm oranı %15 ile yılda bir koyundan 2.45 kuzu elde ediyoruz. Kabaca bunun yarısı gider, yarısı operasyonel kardır. İlşletmelerimiz 3-4 sene içinde başabaşa geliyor.
Saygılar sunuyorum. Tüm bilgilere kuzufab.com adresinden ulaşabilirsiniz

Sen nasi guzel hesaplamissin gardas la ole.
Samanla baktin ahirda hayvana %300 ikiz orani aldin hatta %10 da disi kuzu kattin icine hayvan basi 1250 lira kazandin nasil guzelmis bnm mal 500 koyun sadece 2 ayda 70 bin lira yiyor kisin. Kuzuda sadece yemle bakilmaz yoncada verirsin. Bazilari kuspede veriyor nse bu yil kuzu basi 185 tl yedi kesim 35 tl idi 22 kg dovdu ort oda 770 tl zaten yedigi haric kaldi 550 tl oda 500x550 coban masrafi diyek 25 de kaldi 250 bin.. 70 masrafa cik kaldi 180 bin tl yayarak bu kadar kazandim sen 500 malda yaymadan ahirda 625 bin tl kazandin helal olsun tebriklerrr...

Merhabalar, ben Kuzu Fabrikası'ndan
Bende bu hesaba katılmıyorum. Bu işten hiç anlamayan birileri inanabilir. Yada yüksek fiyata koyun kuzu satmak isteyenlerin yapacağı bir maliyet hesabı olmuş. Bu hesabı yapan kişi kendi 200 koyun yetiştiriyor mu? Bu işler zor işler. Öyle göründüğü gibi değil. Hele ki maliyetler hiç öyle değil. Yılda 2.5 kuzu ortalaması hele 200 hayvanın birden çok zor. Çok kuzu yapan koyunun kuzusu öyle hızlı kilo almıyor. Hele o romanov balonunde bunu gördük. Kaç kişi bir heves aldı. Hayvanları telef ettiler. O yüzden siz siz olun kendi yörenizdeki hayvanlardan iyi bir sürü kurun.

Not: Amacı sizleri kötülemek yada yalanlamak değil. Bilakis hesabın öyle göründüğü gibi olmadığıdır. İşin çok ayrıntısı var. Amortismandan tutunda, hastalık, çoban, piyasa gibi bir çok değişken var. Şuan yem fiyatları 1100 tl değil. 1500 TL. Saman 300 TL Yonca 900 TL .

Merhabalar, ben bahsi geçen fizibiliteyi yapan Kuzu Fabrikası firmasından Bahadır Ödevci.
Değerli ve haklı yorumlarınız için teşekkür ederim. Koyunculuk kolay bir iş değil.
Öncelikle kuzufab.com sitesi üzerinden güncel ve kapsamlı fizibiliteye bakabilirsiniz. Kopyala yapıştır ile buraya konulmuş bir fizibilite uygun olmamış, çünkü zamankla eskiyor, sitemiz üzerinden güncellenmiş versiyonuna ulaşabilirsiniz. İşinin ehli bir Teknkent firması olduğumuzu söylemeliyim, kuzufab.com sitemizden bakın lütfen. Saygılar sunarım

Sen uretmedigin beslemedigin icin onlar ne derse aktarmışsın. Protein yemde önemli. onlar maliyet ucuzlasin diye proteini dusuk yem veriyorlar. ancak kuzular o yemle gelismez. birde yilda birden cok dogum hayvani cok yoruyor hele ikiz ucuz olursa bakamiyor. birde ektra yemleme giderleri artiyor. onlar damızlık sattigi icin malini elbet ovecektir. ama ben sana git kotu hayvan al demiyorum. uygun fiyata koyun topla. ama kocun en kralını al. her yil kocu degistir. kendine elit bir suru yap. yilda tek dogum olacak gibi hesap yap. oyle gir ise. cok ayrinti var. ama anlattiklari gibi degil isler. git gez gor. kac kisi ile calisiyorlar. ne yediriyorlar. amerikayi yeniden kesfetmeye gerek yok. yer secimi irk secimi ağıl secimi onemli. ozellikle iscilik turkiyede pahali. isciye guvenme.

Merhabalar, ben Kuzu Fabrikası firmasından Bahadır Ödevci. Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.
Öncelikle yazdıklarınızın tümüne harfiyen katılıyorum. Çok temel prensipleri büyük bir sadelikle aktarmışsınız.
Sadece yanıt verdiğiniz yorum bizden bahsediyor ve biz 24 yılı akademik, 12 yılı pratik olmak üzere Anarom koyununu geliştirmiş ekibiz. Damzlık satış değil tamamen etlik satış üzerine çalışan bir modelimiz var. Kuzuburger.com üzerinden perakende satışlarımız. Kendi ürettiğimiz Kuzu Fabrikası yemlerimiz var, ayrıca 8 farklı bölmede farklı fizyolojik dönemlerdeki hayvanlar için uyguladığımız besi rasyonu gelişmiştir.

• Beğen
Tepkiler: Onnrr

[MENTION=80701]Sait öztürk[/MENTION] şimdi buraya kuzufabın fizbilitesini atıcam
https://www.kuzufab.com/anarom-fizibilite
birde çektikleri video
inceleyin özel dönemlerde ki gün sayısını 1.5 kg kesif yem ile çarptıklarını söylüyolar hesap hatalı
diğer yandan da bir diğer maliyet düşük gösterme özel dönemde 165 tl maliyet çıkarmışlar bunu yılda bir kere yapıyolar ama 2.5 kuzu baz alıyolar hesaba göre benim hesabıma görede 2 yılda 3 kuzulama yapıyolar 165÷2 82.5 yapar bir yılda 245.5 tl gibi bi maliyet çıkıyo

Merhabalar, ben bahsi geçen fizibiliteyi yapan Kuzu Fabrikası firmasından Bahadır Ödevci. Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.
Öncelikle maliyet hesabını bilerek yanlış göstermek sahtekarlıktır, bu şekilde bir eğilim içinde olmadığımızı belirmeliyim. Ayrıca fizibiliteyi herkesin faydasına verdiğiniz linkte paylaşmışız. Herkes kendi fizibilitesini yapar, kendi rakamlarını koyar.
Anarom koyunu üreme döngüsü 8 ay, özel dönemlerdeki tüketim miktarı 80 kilodur, 1.5 ile çarpılmış halini fizibiliteye koyuyoruz, çünkü fizibilite hesabı yıllık yapılıyor.
Kuzu üretimi ise yıllık ortalama 2.5 kuzudur, yem tüketimi 250 kg 'dır. Yıllık değerdir.

Bak guzel kardesim kapali besi koyunda olmaz.

Yapanlara bakin damizlik satiyor hepsi BMC de 4 5 aylik kuzuya 2 bin cektiler suff anadoluda olmiyor. Bizde iki cins yasaf kirsal iklimde ile de france yi denedik kangalin yemedigi otu yiyor kg artisi suan olmadi itaali ucuz ama getirmesi dert.

Simdi biz dediginiz sekilde kuzu aliyoruz yerli irkdan dediginize arastirdik gider 2 binden koyun alirsin damizlik satarin eyw yap ama,kesime verdiginde koyun basi 500 zor kazanirsin oda senin hesabdan 2 kuzu vererek. Anaromda sut az. Bu skil dusunuyorsaniz,kombinede en iyi BMC bu koyunlar launc larla karilmis merinoslar sutu gayer guzel biz 5 adet aldik %50 %60 civari 1. Dogumda ikiz aldik. Dogum agirlida 4 5 kg 2 lerde 3. Lerde 4 kg gayet guzel ama gelisi pahali ve dedigin sekil samanla olmaz.

Ben 800 koyuna 2 tir fistik balyasi 40 ton arpa 1000 yonca balyasi 50 70 donum arasi saman kg bilmiyorum fasulye samani 500 haral 25 ton kuspe aldim dahada kis uzun surwcek gi takviye gelebilir.

Kapalı besi olur, veriml ırka ve sistematik yaklaşıma ihtiacınız var.
Dünyadan bir örnek iletiyorum;

Size teşekkür ederim formumuzu dönüş yaptığınız için

• Beğen
Tepkiler: bahadirodevci
birçok programınızı izledim ama anarom ile bu vidodaki sistemler olurmu hala tatmin olmuş değilim.

Adamsın....

Kardes 100 tane hayvan al babani oglu bahadir bey dogru soyluyorsa...

O yaptigi hesap kuzu icin ha oda yanlis 1 kg agirlik deme 500-550 gram et demek 100 gun beside 100 kg almasi lazim bunlarin hesap her kuzu 2 ay emdiginde 12 13 kg olsa 1 kg dan 100 gunde 110 115 kg araliginda olur oda 60 dan fazla et dover .

Nse ama koyunun yedigibi 24 ay dan hesap et. 3 yilda alacagin kuzuyuda ortaya koy bi bak gelire oyle %300 olsa ikiz orani herkez koyununu satar anarom alir 3 yilda kazandigimi 8 ayda kazanirim bunlarin hesao oyle kitapdan okundugu gibi degil.

ILLA PROF DOGRU DOYLUYOR BAHADIR BEY DOGRU SOYLUYOR DIYORSAN BUYUR 100 MAL AL KAPALI AHIRDA YAP GORELIM..

KARDESIM BUNLAR TUCCAR DAMIZLIK SATIYOR ARA NUMARASINI DAMIZLIK DIŞI KUZU ISTIYORUM DE BI CEKTIGI FIYATI YAZ TANE BASINA ....

Kuzular nasıl büyüdüler mi Necdet kardeşim, Mustafa Ziya Aktan var Sivas’ta tanıyor musun? Ondan damızlık Koç almayı düşünüyoruz ?
kuzular güzel büyüyor köyün çevresi maşallah bu sene hareket etmeden yayılıyorlar. cuma günü haplarını atacağım. ismini duydum fakat ben internette isim yapmış insanlardan pek alma taraftarı değilim. kangal ulaş altınyayla köylerini gezseniz çok güzel koçlar var.

Kuzular nasıl büyüdüler mi Necdet kardeşim, Mustafa Ziya Aktan var Sivas’ta tanıyor musun? Ondan damızlık Koç almayı düşünüyoruz ?
20200607_200147.jpg
büyüyorlar :)