Küçükbaşta besicilik

Kuzu fabrikasından Bahadır beyin Anarom koyunu için verdiği fizibilite çalışması şu şekilde. 2 yılda üç kuzulatma ve her doğumda ikiz kuzu olarak yapılmıştır.

Bir Anarom koyunu günde 1.5 kg çayır otu tüketir. Tonu 600 TL.
Koyunun yıllık tüketimi 550 kg.
Toplam yaklaşık 300 TL kaba yem tüketimi

Koyunun sadece özel dönemlerde kesif fabrika yemi yemesi gerekiyor
70 kg emzirirken
40 kg gebelik öncesi
30 kg katım öncesi yiyor
Yemin tonu 1100 TL
Toplam maliyet yaklaşık 165 TL.
Bu fiyatlarla bir koyun yılda yaklaşık 465 TL yiyor.
Kuzu 50 gün sütte kalır, besisi 100 gün sürer. 100 kg besi yemi tüketir, o da 110 TL ediyor. İki buçuk kuzu için 275 TL.
Yılda ortalama iki buçuk kuzu üreten bir Anarom koyunu kuzuları ile birlikte toplam 740 TL yiyor.

Bir Anarom koyunu ile %15 kuzu ölümü varsayımı ile, %10 yenileme sürüsü ayırma varsayımı ile yılda 2.5 kuzu elde edersin.
50 gün sütte kalan 100 gün besiden çıkan kuzularımızın ortalama canlı ağırlıkları 42-48 kg arasındadır. Tuzla canlı hayvan pazarında ince kuyruk canlı ağırlık 20 TL’den satıyoruz.
Bir koyunun yıllık cirosu 2250 TL. Maliyet sadece besleme 740 TL.
Yıllık 50 bin TL işçilik maliyetimiz olsun, 200 anaç sahibi olduğunuzu düşünelim, koyun başına 250 TL. Toplamda 990 TL koyun başına maliyet, 1000 TL diyelim.
Koyun başına karlılık 1250 TL. 200 koyun için vergi öncesi 250 bin TL kar kalır. Çiftlik bakım onarım maliyetleri, aylık elektrik masraflarını düşersiniz, ancak büyük meblalar değil onlar, kapalı sistemde mazot yakan cihazımız yok, süt sağım ünitemiz yok.

Kendiniz yem bitkisi üretim yaparak veya kaba ve kesif yemi zamanında toptan alıp stok yaparak maliyetleri azaltmak ve kontrol altına almak mümkün. Ancak biz her zaman yüksek verimde üretim yapmaya odaklanmanızı öneririz. O zaman zaten karlı bir işletme olursunuz.

Farklı açıklamaları da var. Kapalı besi yapıyorlar. Çayır otunu sözleşmeli olarak sezonunda ucuza temin ediyorlar. Rasyonda otun protein değerini bildikleri için, yem firmasına sadece enerji yönlü yemi özel ürettiriyorlar. Yem almazsınız mevsiminde dane mısır, buğday, arpa alıp veya yetiştirip maliyetleri düşürebilirsiniz.

Kuzu fabrikasından Bahadır beyin Anarom koyunu için verdiği fizibilite çalışması şu şekilde. 2 yılda üç kuzulatma ve her doğumda ikiz kuzu olarak yapılmıştır.

70 kg emzirirken
40 kg gebelik öncesi
30 kg katım öncesi yiyor
Yemin tonu 1100 TL
Kuzu 50 gün sütte kalır, besisi 100 gün sürer. 100 kg besi yemi tüketir, o da 110 TL ediyor. İki buçuk kuzu için 275 TL.
Yılda ortalama iki buçuk kuzu üreten bir Anarom koyunu kuzuları ile birlikte toplam 740 TL yiyor.

Bir Anarom koyunu ile %15 kuzu ölümü varsayımı ile, %10 yenileme sürüsü ayırma varsayımı ile yılda 2.5 kuzu elde edersin.
50 gün sütte kalan 100 gün besiden çıkan kuzularımızın ortalama canlı ağırlıkları 42-48 kg arasındadır. Tuzla canlı hayvan pazarında ince kuyruk canlı ağırlık 20 TL’den satıyoruz.
Yıllık 50 bin TL işçilik maliyetimiz olsun, 200 anaç sahibi olduğunuzu düşünelim, koyun başına 250 TL. Toplamda 990 TL koyun başına maliyet, 1000 TL diyelim.
Koyun başına karlılık 1250 TL. 200 koyun için vergi öncesi 250 bin TL kar kalır. Çiftlik bakım onarım maliyetleri, aylık elektrik masraflarını düşersiniz, ancak büyük meblalar değil onlar, kapalı sistemde mazot yakan cihazımız yok, süt sağım ünitemiz yok.

Kendiniz yem bitkisi üretim yaparak veya kaba ve kesif yemi zamanında toptan alıp stok yaparak maliyetleri azaltmak ve kontrol altına almak mümkün. Ancak biz her zaman yüksek verimde üretim yapmaya odaklanmanızı öneririz. O zaman zaten karlı bir işletme olursunuz.

Farklı açıklamaları da var. Kapalı besi yapıyorlar. Çayır otunu sözleşmeli olarak sezonunda ucuza temin ediyorlar. Rasyonda otun protein değerini bildikleri için, yem firmasına sadece enerji yönlü yemi özel ürettiriyorlar. Yem almazsınız mevsiminde dane mısır, buğday, arpa alıp veya yetiştirip maliyetleri düşürebilirsiniz.

Bu fizibilite tam bakkal hesabı gibi olmuş. Sene de 250 bin tl kazanacağım diye düşünürken, bir bakmışsın, sene sonunda borçsuz el-ele, baş-başa kapatmışsın.

• Beğen
Tepkiler: Laser master
Bu fizibilite tam bakkal hesabı gibi olmuş. Sene de 250 bin tl kazanacağım diye düşünürken, bir bakmışsın, sene sonunda borçsuz el-ele, baş-başa kapatmışsın.

Nasıl olması lazım Sait Bey? Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

%15 kuzu ölümü ortalaması almışlar. Bahadır Bey'in çiftliğinde bu oran bildiğim kadarıyla %5-7 arasında. Hatta bir üreticiyi izlemiştim %1 demişti. Ben +- %15 oynar diye düşünüyorum. Bu tamamen bakımla alakalı.

%15 kuzu ölümü ortalaması almışlar. Bahadır Bey'in çiftliğinde bu oran bildiğim kadarıyla %5-7 arasında. Hatta bir üreticiyi izlemiştim %1 demişti. Ben +- %15 oynar diye düşünüyorum. Bu tamamen bakımla alakalı.

Bu fizibilite de; hayati önem arzeden 1 yanlış+1 eksik kalem var.

1 YANLIŞ= "Sene başından çayır otunu 600 tl den aldığı" nı belirtmişsiniz. Çayır otunu 1 sene önceden satan üretici hangi mantığa göre 1 sene sonraya fiyat veriyor? Eğer 1 sene önce den çiftlik sahibi 1 sene sonrasının ürününün fiyatı nı öder öyle anlaşırsa, bu çok daha vahim bir hata olur.

Hasbelkader ekonomi okudum. Piyasa şartlarında "kuzu nun kg. nını 20 tl. den satıyorum" diye 1 sene sonrasının ödemelerini yaparsanız; para kazanma şansınız %50. Ama zarar etme ihtimalinizde %50 demektir.

NE DEMEK İSTEDİĞİMİ AÇIKLAYAYIM.

Piyasalar dünya nın her yerinde "ARZ-TALEP" e göre işler.
Talep(İHTİYAÇ) fazla, arz (ÜRÜN) az ise dolayısıyla fiyatlar yüksek olur. "KAR"lılık ortaya çıkar.
Talep(İHTİYAÇ) az, arz (ÜRÜN) fazla ise; bu durumda da fiyatlar düşer. Dolayısıyla "ZARAR" ortaya çıkar.

Diyelim Kırklareli nde işletme sahibisin. O bölge nin yıllık et ihtiyacı toplam 100 kg. ve bunu 10 işletme ile karşılayıp hepiniz para kazandığınızda; en az 50 kişi daha oraya işletme kurmanın planlarını yapmaya başlayacaktır.

Diyelim ki nufus artışı ile 1 sene sonra o bölgenin et ihtiyacı 120 kg. ma çıkmış olsun. Buna karşılık da, (50 değil ama) 10 işletme daha açıldı farz edelim. Bu durumda arz (üretim) fazlalığı çıkacak. Et fiyat ı otomatik olarak 20 tl den 19 tl ye düşecek.

Şimdi gelelim ot fiyatına; Siz 10 işletme iken, ot tedarik eden firma nın yıllık üretimi nin 50 ton olduğunu ve ilk sene 5 işletme ye bunu 10 ar ton olarak kg. 0,6 tl den sattığını farz edelim. Açılacak yeni 10 işletme ile talep 2 katına çıkacağı için, fiyatlar en az %30 artacaktır.

Et fiyatları düştükçe-yem gideri yükselecek.

Bu durumda tahmin edilebilirlik ve üretimde süreklilik olmaz.

Bu arkadaşın yapmış olduğu fziibilitede ki "eksiği" ise; "AMORTİSMAN" hesabı yapmamış olması. Ki bu; hayvancılık için "ÖLÜMCÜL" bir meseledir. Yıllık %15 ölüm + %15 sürüyü yenileme bedeli çok ciddi (HATTA ÖLÜMCÜL) bir giderdir. Amortisman ı (ki amortisman dediğinde ağıl, makina vs. de olması lazım) mutlaka gözönünde bulundurmak zorundasın. Ancak o zaman "DOĞRUYA YAKIN" bir tahmin yaparsın. Bunun dışındaki "HAYAL" olur.

Peki Sait Bey sizce yemimizi kendimiz yetiştirsek ve %15 kuzu ölümünü ve %15 sürü yenilemesini %5 lere düşürsek bu işten para kazanılır mı?

Ot fiyatları konusunda haklısınız fakat günümüzü değerlendirecek olursak kuzu baskül fiyatları son 2 yıldır Edirne Ticaret Borsasını ve Kırklareli Ticaret Borsasını takip ettiğim kadarıyla 19-22TL arasında gidip gelmekte. Büyükbaşa oranla kuzu eti fiyatı konusunda oynamalar çok fazla değil diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Sait öztürk
Bende bu hesaba katılmıyorum. Bu işten hiç anlamayan birileri inanabilir. Yada yüksek fiyata koyun kuzu satmak isteyenlerin yapacağı bir maliyet hesabı olmuş. Bu hesabı yapan kişi kendi 200 koyun yetiştiriyor mu? Bu işler zor işler. Öyle göründüğü gibi değil. Hele ki maliyetler hiç öyle değil. Yılda 2.5 kuzu ortalaması hele 200 hayvanın birden çok zor. Çok kuzu yapan koyunun kuzusu öyle hızlı kilo almıyor. Hele o romanov balonunde bunu gördük. Kaç kişi bir heves aldı. Hayvanları telef ettiler. O yüzden siz siz olun kendi yörenizdeki hayvanlardan iyi bir sürü kurun.

Not: Amacı sizleri kötülemek yada yalanlamak değil. Bilakis hesabın öyle göründüğü gibi olmadığıdır. İşin çok ayrıntısı var. Amortismandan tutunda, hastalık, çoban, piyasa gibi bir çok değişken var. Şuan yem fiyatları 1100 tl değil. 1500 TL. Saman 300 TL Yonca 900 TL .

Peki Sait Bey sizce yemimizi kendimiz yetiştirsek ve %15 kuzu ölümünü ve %15 sürü yenilemesini %5 lere düşürsek bu işten para kazanılır mı?

Ot fiyatları konusunda haklısınız fakat günümüzü değerlendirecek olursak kuzu baskül fiyatları son 2 yıldır Edirne Ticaret Borsasını ve Kırklareli Ticaret Borsasını takip ettiğim kadarıyla 19-22TL arasında gidip gelmekte. Büyükbaşa oranla kuzu eti fiyatı konusunda oynamalar çok fazla değil diye düşünüyorum.

Otunu kendin yetiştirdin mi (veya çok iyi bir meran oldu mu) kazanmaman için dünya da afet meydana gelmesi lazım. Yani bu konu "OLMAZ İSE OLMAZ".

Senin bahsettiğin bu şahsın videolarını bende şimdi izledim. Bu şahıs; pazarlama taktiği ile gerçek olmayan bilgiler veriyor. Mesela; "MERA YA HİÇ GEREK YOK" :) :) :) diyor.

(ARTI) Romanov melezleri satıyor..! Siz bilirsiniz ama bence o ırk dan uzak durmanız. Onun yerine hem et hem süt ırkları var. (Koyun sütü deyip geçme sakın) Onları araştır. Mesela yerli ırklarımızdan SÖNMEZ... Hem süt için hemde et için çok kaliteli bir ırk. Araştır derim. Olmadı yabancı ırklar Il de france, Lacaune, BMC.. Bunlarda kombine ırklar.

GKHN34 Bunlara sor bakayım... 120 günde (4 ay da) anarov kuzuları kaç. kg. ulaşıyor? Kaç aylık anarov kuzusu koçlamaya geliyor? Bakayım ne cevap verecekler..

• Beğen
Tepkiler: Stronger ve GKHN34

Sait Bey.. Bahadır Bey yetiştirici ve ticaretine bakıyor. Siz Prof. Dr. Ebru Emsen'i dikkate alın. Anarom'u geliştiren ve tescil ettiren kendisi. Romanov melezi deyip kestirip atmışsınız. Örneğin Merinosa Romanov katılırsa doğan yavrular melez olur ırk özelliklerini sonraki nesillere aktaramaz. Anarom ise 7 ayrı yerli ırk ile kan karışımı yapılmış ve verim özellikleri sabitlenmiş bir ırktır gen özelliklerini sonraki nesillere taşır. 2 yıldır Ebru hocayı çok yakınen takip ediyorum ve kendisini taktir ediyorum.

Her şeyi konuştum kendileri ile. Anarom ana Anarom babadan doğan kuzular. 150 günde 40-45kg a geliyorlar. Zaten amaç şu Anaromdan ikiz kuzulamayı sağlamak + 2 senede 3 yavrulama yapmak. + 7 yerli ırkla bağışıklığı güçlendirmek. Anaç ırkınızını Anarom'dan kurduktan sonra koç olarak Suffolk v.b babalar ile 120 günde 40-45kg kasaplık kuzular üretmek.

Sizden ricam eğer vaktiniz ve merakınız varsa Anarom'u araştırmanız yönünde ön yargılarınızın birazda olsa kırılacağını düşünüyorum.

Bu arada 7 aylık Anarom toklulara koç katıyorlar ve tam yaşında ilk doğumlarını yapıyorlar.

Örnek çiftliğin güz doğum istatistikleri.

Anarom %271 (Anarom koç)
Suforom %182 (Sufolk koç)
Şaroman %171 (Şarole Koç)

Bu arada 7 aylık Anarom toklulara koç katıyorlar ve tam yaşında ilk doğumlarını yapıyorlar.

Sizin "7 ay" dediğiniz.. 7 ayda 1 doğurması. Benim asıl öğrenmek istediğim; Kuzu bu gün doğdu. Kaç ay sonra "KOÇLAMA" ya geliyor.

150 günde 40-45 kg. gelmesi, o kadar övünülecek bir durum değil. Bir çok ırk, 4 ayda 40-50 kg. ları buluyor zaten.

• Beğen
Tepkiler: GKHN34
Sizin "7 ay" dediğiniz.. 7 ayda 1 doğurması. Benim asıl öğrenmek istediğim; Kuzu bu gün doğdu. Kaç ay sonra "KOÇLAMA" ya geliyor.

150 günde 40-45 kg. gelmesi, o kadar övünülecek bir durum değil. Bir çok ırk, 4 ayda 40-50 kg. ları buluyor zaten.

Sait Bey bende onu anlattım zaten. Kuzu doğdu 7 aylık oldu ve koç katılıyor. Tam yaşında 12 aylık ilk doğumunu yapıyor. 150 günde 40-45kg gelmesi ile övünülmüyor zaten. Burada amaç Anarom damızlık işletmesi yapmak istiyorsanız Anarom ana Anarom babadan düşük kilo alımlı fakat ikizlik ve hastalıklara dayanıklı anaç damızlık koyun yetiştirmek. Ha et için dişi erkek kuzu satacağım derseniz Anarom koyunlarınıza Suffolk koç salıyorsunuz ve %182 kuzulama oranı ile kasaplık kuzu yetiştiriyorsunuz.

Bende bu hesaba katılmıyorum. Bu işten hiç anlamayan birileri inanabilir. Yada yüksek fiyata koyun kuzu satmak isteyenlerin yapacağı bir maliyet hesabı olmuş. Bu hesabı yapan kişi kendi 200 koyun yetiştiriyor mu? Bu işler zor işler. Öyle göründüğü gibi değil. Hele ki maliyetler hiç öyle değil. Yılda 2.5 kuzu ortalaması hele 200 hayvanın birden çok zor. Çok kuzu yapan koyunun kuzusu öyle hızlı kilo almıyor. Hele o romanov balonunde bunu gördük. Kaç kişi bir heves aldı. Hayvanları telef ettiler. O yüzden siz siz olun kendi yörenizdeki hayvanlardan iyi bir sürü kurun.

Not: Amacı sizleri kötülemek yada yalanlamak değil. Bilakis hesabın öyle göründüğü gibi olmadığıdır. İşin çok ayrıntısı var. Amortismandan tutunda, hastalık, çoban, piyasa gibi bir çok değişken var. Şuan yem fiyatları 1100 tl değil. 1500 TL. Saman 300 TL Yonca 900 TL .

Bu hesabı yapan kişi zaten yetiştirici. Sanırım 4 yıldır bu ırkı yetiştiriyor. Bin küsür adet damızlık satışı yaptığını biliyorum. Kendi yöremizden kuralım sürüyü peki ikizlik oranı nedir karlılığı ne durumdadır, mevsim dışı üreme özelliği var mı, 8 ayda bir yavrulayacak mı?

1100TL yem fiyatını şöyle açıkladılar. Biz çayır otu yediriyoruz ve analizlerini yaptırdık 12-13 protein olduğunu tespit ettik. Yem firmasına da şunu demişler ben protein istemiyorum bana enerji ver ve özel üretim yem yaptırıp bu fiyata satın almışlar.

Bu hesabı yapan kişi zaten yetiştirici. Sanırım 4 yıldır bu ırkı yetiştiriyor. Bin küsür adet damızlık satışı yaptığını biliyorum. Kendi yöremizden kuralım sürüyü peki ikizlik oranı nedir karlılığı ne durumdadır, mevsim dışı üreme özelliği var mı, 8 ayda bir yavrulayacak mı?

1100TL yem fiyatını şöyle açıkladılar. Biz çayır otu yediriyoruz ve analizlerini yaptırdık 12-13 protein olduğunu tespit ettik. Yem firmasına da şunu demişler ben protein istemiyorum bana enerji ver ve özel üretim yem yaptırıp bu fiyata satın almışlar.
Sen uretmedigin beslemedigin icin onlar ne derse aktarmışsın. Protein yemde önemli. onlar maliyet ucuzlasin diye proteini dusuk yem veriyorlar. ancak kuzular o yemle gelismez. birde yilda birden cok dogum hayvani cok yoruyor hele ikiz ucuz olursa bakamiyor. birde ektra yemleme giderleri artiyor. onlar damızlık sattigi icin malini elbet ovecektir. ama ben sana git kotu hayvan al demiyorum. uygun fiyata koyun topla. ama kocun en kralını al. her yil kocu degistir. kendine elit bir suru yap. yilda tek dogum olacak gibi hesap yap. oyle gir ise. cok ayrinti var. ama anlattiklari gibi degil isler. git gez gor. kac kisi ile calisiyorlar. ne yediriyorlar. amerikayi yeniden kesfetmeye gerek yok. yer secimi irk secimi ağıl secimi onemli. ozellikle iscilik turkiyede pahali. isciye guvenme.

İyi günler küçükbaşta besicilik yapanlar para kazanıyormu kuzu ya da oğlak alıp içerde besleyip ne kadar kazanıyorlar kaça alıp ne kadar yediriyolar kaça kestiriyorlar
Şimdi kardeşim küçükbaş şahane bir hayvandır bizim 130 başlık merinos kırması işletmemiz var. Bu koyunlara ortalama 5 ay yani aralık nisan arası evde bakıyoruz diğer aylar meradan besleniyorlar koyunun evde kaldığı zaman için 25 ton arpa,yulaf,tane mısır 400 saman balyesi ve 250 yonca balyesi koyuyoruz.bunların bir kısmınıda kuzular yiyiyor temmuza kadar.yonca mısır hariç kendimizde yetişiyo. Koç sürüde 12 ay serbest olduğu için kuzunun yarısı kasım yarısı şubat ayında oluyo.kasımda doğuran koyunlar mayısta birdaha kuzu yapıyor. Buna göre kuzuların yarısı mart nisan gibi satılıyor yarısı kurban. Paskül fiyatı kuzunun 17, 20 tl arası oluyor 2 senedir. Demek istedığim küçükbaş besisi yapman için koyundan kuzu alman lazım yani kendin üretmek gerek. Zira kuzu satın almak karlı olmaz. Naçizane fikrim .

Şimdi kardeşim küçükbaş şahane bir hayvandır bizim 130 başlık merinos kırması işletmemiz var. Bu koyunlara ortalama 5 ay yani aralık nisan arası evde bakıyoruz diğer aylar meradan besleniyorlar koyunun evde kaldığı zaman için 25 ton arpa,yulaf,tane mısır 400 saman balyesi ve 250 yonca balyesi koyuyoruz.bunların bir kısmınıda kuzular yiyiyor temmuza kadar.yonca mısır hariç kendimizde yetişiyo. Koç sürüde 12 ay serbest olduğu için kuzunun yarısı kasım yarısı şubat ayında oluyo.kasımda doğuran koyunlar mayısta birdaha kuzu yapıyor. Buna göre kuzuların yarısı mart nisan gibi satılıyor yarısı kurban. Paskül fiyatı kuzunun 17, 20 tl arası oluyor 2 senedir. Demek istedığim küçükbaş besisi yapman için koyundan kuzu alman lazım yani kendin üretmek gerek. Zira kuzu satın almak karlı olmaz. Naçizane fikrim .

Abim haklısında biz damızlık hayvanla uğraşak kimsemiz yok şimdi şöyle bi örnek verim bizim arkadaş geçen yıl Şubat ayında çebiş aldı 600 liraya bunu yaydı 2 ay kalada kurbana besiye koydu en düşüğünü 1200 liraya sattı ortalama 100 lirada buna yedirdi hayvan başına kendisine 500 lira filan para kaldı ben hem böyle yapmak istiyorum hem kuzu oğlak alıp besiye koyup sonra kestirmek istiyorum olmaz mı böyle

• Üzgün
Tepkiler: Stronger
Abim haklısında biz damızlık hayvanla uğraşak kimsemiz yok şimdi şöyle bi örnek verim bizim arkadaş geçen yıl Şubat ayında çebiş aldı 600 liraya bunu yaydı 2 ay kalada kurbana besiye koydu en düşüğünü 1200 liraya sattı ortalama 100 lirada buna yedirdi hayvan başına kendisine 500 lira filan para kaldı ben hem böyle yapmak istiyorum hem kuzu oğlak alıp besiye koyup sonra kestirmek istiyorum olmaz mı böyle
Yaylım varsa olur bazı insanlar 1 kg yem vermeden de kuzu oğlak yetiştiriyo. Ama tabana kuvvet demek lazım. En azından arpa ve yonca yı kendin yetiştirirsen maliyetin düşer para kazanırsın

• Beğen
Tepkiler: Stronger

70 kg emzirirken
40 kg gebelik öncesi
30 kg katım öncesi yiyor
Yemin tonu 1100 TL

50 gün sütte kalan 100 gün besiden çıkan kuzularımızın ortalama canlı ağırlıkları 42-48 kg arasındadır. Tuzla canlı hayvan pazarında ince kuyruk canlı ağırlık 20 TLâ��den satıyoruz.

Sen nasi guzel hesaplamissin gardas la ole.
Samanla baktin ahirda hayvana %300 ikiz orani aldin hatta %10 da disi kuzu kattin icine hayvan basi 1250 lira kazandin nasil guzelmis bnm mal 500 koyun sadece 2 ayda 70 bin lira yiyor kisin. Kuzuda sadece yemle bakilmaz yoncada verirsin. Bazilari kuspede veriyor nse bu yil kuzu basi 185 tl yedi kesim 35 tl idi 22 kg dovdu ort oda 770 tl zaten yedigi haric kaldi 550 tl oda 500x550 coban masrafi diyek 25 de kaldi 250 bin.. 70 masrafa cik kaldi 180 bin tl yayarak bu kadar kazandim sen 500 malda yaymadan ahirda 625 bin tl kazandin helal olsun tebriklerrr...

Bak guzel kardesim kapali besi koyunda olmaz.

Yapanlara bakin damizlik satiyor hepsi BMC de 4 5 aylik kuzuya 2 bin cektiler suff anadoluda olmiyor. Bizde iki cins yasaf kirsal iklimde ile de france yi denedik kangalin yemedigi otu yiyor kg artisi suan olmadi itaali ucuz ama getirmesi dert.

Simdi biz dediginiz sekilde kuzu aliyoruz yerli irkdan dediginize arastirdik gider 2 binden koyun alirsin damizlik satarin eyw yap ama,kesime verdiginde koyun basi 500 zor kazanirsin oda senin hesabdan 2 kuzu vererek. Anaromda sut az. Bu skil dusunuyorsaniz,kombinede en iyi BMC bu koyunlar launc larla karilmis merinoslar sutu gayer guzel biz 5 adet aldik %50 %60 civari 1. Dogumda ikiz aldik. Dogum agirlida 4 5 kg 2 lerde 3. Lerde 4 kg gayet guzel ama gelisi pahali ve dedigin sekil samanla olmaz.

Ben 800 koyuna 2 tir fistik balyasi 40 ton arpa 1000 yonca balyasi 50 70 donum arasi saman kg bilmiyorum fasulye samani 500 haral 25 ton kuspe aldim dahada kis uzun surwcek gi takviye gelebilir.

Bak guzel kardesim kapali besi koyunda olmaz.

Yapanlara bakin damizlik satiyor hepsi BMC de 4 5 aylik kuzuya 2 bin cektiler suff anadoluda olmiyor. Bizde iki cins yasaf kirsal iklimde ile de france yi denedik kangalin yemedigi otu yiyor kg artisi suan olmadi itaali ucuz ama getirmesi dert.

Simdi biz dediginiz sekilde kuzu aliyoruz yerli irkdan dediginize arastirdik gider 2 binden koyun alirsin damizlik satarin eyw yap ama,kesime verdiginde koyun basi 500 zor kazanirsin oda senin hesabdan 2 kuzu vererek. Anaromda sut az. Bu skil dusunuyorsaniz,kombinede en iyi BMC bu koyunlar launc larla karilmis merinoslar sutu gayer guzel biz 5 adet aldik %50 %60 civari 1. Dogumda ikiz aldik. Dogum agirlida 4 5 kg 2 lerde 3. Lerde 4 kg gayet guzel ama gelisi pahali ve dedigin sekil samanla olmaz.

Ben 800 koyuna 2 tir fistik balyasi 40 ton arpa 1000 yonca balyasi 50 70 donum arasi saman kg bilmiyorum fasulye samani 500 haral 25 ton kuspe aldim dahada kis uzun surwcek gi takviye gelebilir.

Prof. Ebru Hoca yalan söylüyor o zaman ? Bu videoyu bugün yayınladılar. Vakit ayırıp objektif olarak izleyin. 3.5kg yem ile 1kg alıyor hayvanlarımız diyorlar. Yazıyı tekrar okuyun saman ile yapıyoruz dememişler zaten.

https://www.youtube.com/watch?v=w1YZxUUd4DU

Aşağıdaki fotoğraflar için yaptıkları açıklama :

Prolifik koyunlarda enerji ve protein ihtiyaçları

Kapalı sistemde enerji ihtiyacı merada otlayan koyunlardan %20 daha düşük

Otlatmada mesafenin artmasıyla koyunların enerji ihtiyaçları da artar

Mera verimi düşük ve mera otlarının besin madde içeriklerinin düşük olması halinde meradaki enerji ihtiyacı %50 daha fazla olur

Anaç koyun canlı ağırlığı 20 kg fazla olanlar %30 daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor

İkiz yavru taşıyanların enerji ihtiyacı sadece %15 daha fazla

Protein ihtiyaçları ise 6 ay boyunca %8-10, kuzu emzirirken %12-14

Proteinin kalitesi miktarından daha önemlidir

Protein ihtiyacı en yüksek kas gelişimi için büyüyen kuzular ve süt proteini üretimi için emziren koyunlar içindir

Kuzufab-Anarom 50-55 kg ideal anaç ağırlığı ve meraya dayalı yetiştiricilikten %20 daha az enerji talebi ile ikiz yavruları için sizden sadece %15 daha fazla enerji istiyor.

Koyunlar için hazırlanacak rasyon-diyet
• Irk
• Fizyolojik dönem (gebe, emzirme vs)
• Çevre şartları
• Yetiştirme koşulları

Gibi faktörlere göre değişmektedir

Hayvanların ihtiyacı :

46887668_733971710294772_5531910502789152768_n.jpg

Numune alınan yoncanın değerleri :

yonca.jpg

Hayvanlarını besledikleri kuru çayır otunun değerleri :

ot.jpg