Damlama Sulama Yardim

Merhaba, 4-5 donum bir tarlamiz var oraya damlama sulama ile fasulye ekmeyi planliyorum tarla biraz bayir. Youtube ye video atmistim

https://m.youtube.com/watch?v=bnbtIqj4bXg

benim durumum soyle : Ben su arkindan suyu 16 m kot farki olan 100 metre uzakliktaki depoya tasiyip, depodan tarlanin ortasina serdigim ana boruya suyu verip sağli sollu dosedigim damlamalarla sulama yapmayi dusunuyorum. Sag 40-45 metre sol 40-45 metre olacak damlama borulari. toplam 8250 adet civari damlatici olacak. 33'er cm aralikli damlatici ,16 mm kalinlik, cok yillikli et kalinligi 1 mm, damlama borularini Bunun icin;
1. Damlama borulari ne kadar su damlatir toplamda?
2. ekler dkp 20 2-2 traktor arkasi savtli su pompasi var bu yeterli olur mu
3. Suyu arktan depoya tasiyip, depodan ana boruya vermek mi daha iyi olur yoksa ana boruya direk su motorunu mu bağlasam daha iyi olur
4. Ekecegim urun oturak fasulye olacak kac lt su ihtiyaci olur ne kadar surede

bu sorularima cevabiniz olursa simdiden tesekkurler

Ustam ince ince yazmışsın helal olsun. Biz mısır eker damlama ile sularız. 100 dekar parçalı arazi suluyoruz damlama ile damlamada önemli olan basınç bunu bilir ona göre hat kurarız. Depodan ziyade motorla suyu direkt ana boruya verirsen daha verimli olur. Depoya göre damla sayısı motorla verirsen daha fazla olur.

Damlama borusu ne kadar damlatir damlamada fazla uzman değilim sadece 3 ile 7 dönüm arasi fasulye sularim seneye göre
Suyu pompo ile basarsanız maliyet olur 16 m fark iyi bence depo da aynı kod da ise çalışır su kirli ise kaliteli bir filtre şart yoksa tıkanır dagilse basit bir filtre gene lazım ben 2 metre kod farkı ile damlama çalıştırıyorum aynı senin gibi fasulye suluyorum
Oturak fasulye ben 3 günde bir yazın 7/10 saat arasında damlama ile suluyorum topladıktan hemen sonra muhakkak su ister buna göre ayarlamalisiniz
Birde isledigin toprak derinliği fasulye için yeterli değil tarla hazırlığın hiç hoşuma gitmedi yerini son baharda güzel derin sür

Damlama borusu ne kadar damlatir damlamada fazla uzman değilim sadece 3 ile 7 dönüm arasi fasulye sularim seneye göre
Suyu pompo ile basarsanız maliyet olur 16 m fark iyi bence depo da aynı kod da ise çalışır su kirli ise kaliteli bir filtre şart yoksa tıkanır dagilse basit bir filtre gene lazım ben 2 metre kod farkı ile damlama çalıştırıyorum aynı senin gibi fasulye suluyorum
Oturak fasulye ben 3 günde bir yazın 7/10 saat arasında damlama ile suluyorum topladıktan hemen sonra muhakkak su ister buna göre ayarlamalisiniz
Birde isledigin toprak derinliği fasulye için yeterli değil tarla hazırlığın hiç hoşuma gitmedi yerini son baharda güzel derin sür
Evet toprak isleme tam duzgun olmadi onu mutlaka halletmem lazim. Su temiz rahatlikla iciyoruz bardagi daldirip. su soguk ayrica. fasulye soguk suyu sever derler bilmiyorum dogru mu ? senin depo tarladan uzaktaydi heralde.forumdan haturliyorum. depon kac ton ? depoyu su motoru ile dolduruyorsun heralde. Darende 44 seni takip ediyorum, firumdaki soruma cevap verecegini biliyordum [emoji16] bu forumlara nasil cevap yetistiriyorsunuz gercekten takdiri hak ediyorsunuz. yardimsever biri oldugunuzu gosteriyor buda. tesekkurler

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci32
Evet toprak isleme tam duzgun olmadi onu mutlaka halletmem lazim. Su temiz rahatlikla iciyoruz bardagi daldirip. su soguk ayrica. fasulye soguk suyu sever derler bilmiyorum dogru mu ? senin depo tarladan uzaktaydi heralde.forumdan haturliyorum. depon kac ton ? depoyu su motoru ile dolduruyorsun heralde. Darende 44 seni takip ediyorum, firumdaki soruma cevap verecegini biliyordum [emoji16] bu forumlara nasil cevap yetistiriyorsunuz gercekten takdiri hak ediyorsunuz. yardimsever biri oldugunuzu gosteriyor buda. tesekkurler
Öncelikle teşekkür ederim
Benimki depo değil hiç biriktirmiyorum 75 lik boru dolusu su var tarlanın üzerinde dere şeklinde suda yosun kamış hali ile var ama damlamayi en çok tıkayan çamur kireç ve kum
Dopolamadan sifon yöntemi ile çektirip basit bir filtreden geçirip veriyorum sisteme 150 metre var uzaklık benim suyum da soğuk evet her bitki sıcak yaz ayında soğuk suyu sever insan gibi

ben suyu traktorun indiği yerden traktörün ciktiği yere bir depo koymak suretiyle savtli su motoru ile su pompalayip depoya doldurmayi planliyorum
Buda suyu aldığım dere kışın azalıyor su ama yazın çok IMG_20181213_115800.jpgIMG_20181213_115812.jpgIMG_20181213_115829.jpg

Damlama sulamada sistemdeki basinc cok onemli tavsiyem sulayacaginiz mesafe kisa ana hatti bastan verin serme ve toplamasi kolay olur
Suyu da direk pompa ile basin cunki filitre kullanmaniz gerekli ne kadar basinc olursa o kadar sistem duzgun calisir sistemdeki basin icin de 3 bar idealdir

Damlama sulamada sistemdeki basinc cok onemli tavsiyem sulayacaginiz mesafe kisa ana hatti bastan verin serme ve toplamasi kolay olur
Suyu da direk pompa ile basin cunki filitre kullanmaniz gerekli ne kadar basinc olursa o kadar sistem duzgun calisir sistemdeki basin icin de 3 bar idealdir
ana hatti tarlanin basina serin demek istiyorsunuz heralde 80-90 metre damlama borusu mesafesi olacak bu kadar mesafe sorun olur mu acaba ? birde 8200 kadar damlatici olacak dolayisiyla 16 lik damlama borulariyla saatte ne kadar damlatabilirim bu maliyetli olur mu ?
birde filtre olmasi gerek diyorsunuz bu filtre su ile su motoru arasinda mi yoksa su motoru ile ana boru arasinda mi calisiyor. bu filtreleri nereden bulabilirim fiyati ne kadardir ki

Filtre pompa ile ana boru arasina koyman gerekli suyun durumuna gore filtrenin özelligi degisir biz 25 lik damlama ile 300 metre suluyoruz size 16 lik yeter damlaticilarin debisini ogrenin ve pompanizin verimini ogrenin ona gore ne kadar alan sulayacaginizi ayarlarsiniz su az gelirse parca parca sularsiniz
Damlatici debileri sistemin basincina gore ve damlaticilarin ozelligine gore degisir sulama yaparken ayarlamayi iyi yapamazsaniz hat baslarina cok su giderken sonlara yeterli su gitmez bu da sizi cok aldatir

Filtre pompa ile ana boru arasina koyman gerekli suyun durumuna gore filtrenin özelligi degisir biz 25 lik damlama ile 300 metre suluyoruz size 16 lik yeter damlaticilarin debisini ogrenin ve pompanizin verimini ogrenin ona gore ne kadar alan sulayacaginizi ayarlarsiniz su az gelirse parca parca sularsiniz
Damlatici debileri sistemin basincina gore ve damlaticilarin ozelligine gore degisir sulama yaparken ayarlamayi iyi yapamazsaniz hat baslarina cok su giderken sonlara yeterli su gitmez bu da sizi cok aldatir
Bence ortadan böler se iyi olur 16 metre kod farkı bayağı basınç yapar pompaya gerek yok ben 2 metre farkla pompasiz suluyorum gayette güzel sonuç alıyorum 17 mm tek yıllık damlalama 80 metre uzunluk 3 yıldır kullanıyorum

Bence ortadan böler se iyi olur 16 metre kod farkı bayağı basınç yapar pompaya gerek yok ben 2 metre farkla pompasiz suluyorum gayette güzel sonuç alıyorum 17 mm tek yıllık damlalama 80 metre uzunluk 3 yıldır kullanıyorum
Tarla saten yokus yukardan suyu salsa her turlu gider ortadan bolmek demek sererken toplarken 2 kati eziyet demek gerci alan kucuk 1 saat fazla ugrastirir kafaniza nasil yatarsa o sekilde yapin

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci32
anladim. Ama benim ana sorunum su, tarlanin altinda ve tarla bayir yani suyu yukari cikartacam. Çikartirken pompayla mi yoksa tarlanin 100 m ilersinde 16 m yukseklige tarlanin basina bir depo mu koysam.10 tonluk depo 3000 tl civarinda. pompayla ana boruya filtreyle versem maliyet nasil olur ki. pompa traktor arkasi savtli 2 giris 2 cikis ekler pompa. ureticisine sordum rolantide calismasi gerekiyormus saatte 20 ton su basar diyor. bu 20 tonu 8200 damlatici bir saatte damlatabilir mi. birde suyumuz cok temiz ve debisi yuksek akar su. mutlaka bir filtre gerekir mi ki

anladim. Ama benim ana sorunum su, tarlanin altinda ve tarla bayir yani suyu yukari cikartacam. Çikartirken pompayla mi yoksa tarlanin 100 m ilersinde 16 m yukseklige tarlanin basina bir depo mu koysam.10 tonluk depo 3000 tl civarinda. pompayla ana boruya filtreyle versem maliyet nasil olur ki. pompa traktor arkasi savtli 2 giris 2 cikis ekler pompa. ureticisine sordum rolantide calismasi gerekiyormus saatte 20 ton su basar diyor. bu 20 tonu 8200 damlatici bir saatte damlatabilir mi. birde suyumuz cok temiz ve debisi yuksek akar su. mutlaka bir filtre gerekir mi ki

Damlatıcılarınız saatte kaç lt su akıtacak Hortum etiketlerinde yazar. 1.6 damlatırsa 13 ton 2.2 atarsa 18 ton saatte su akıtır. Su çok temizse pompanın alımına güzel bir filtre yap basitçe çöz işini