İlk üreyi attım.Yer:Edirne

Şu anda (Trakya'da) üre atılmasının sebebi, havalar düzeldiği anda azotun toprakta hazır olmasını sağlamak sanıyorum. Yoksa bu soğuklarda topraktaki nitrifikasyon bakterileri çalışmadığı gibi, bitki çimlenmesi/büyümesi de durmaya yakın oluyor bildiğim kadarıyla. Bu durumda üre atıldıktan takribi 15 gün sonra ve 30. gün civarı hava koşulları düzelmezse, yani sıcaklık düzenli olarak 10 dereceye ve üzerine çıkmazsa ve yağmur çok olursa (toprak tavlanmazsa) kayıplar artacaktır diye düşünüyorum.

Ben 12/13 Kasım'da ekmiştim. Geçen gün gittiğimde üçüncü yaprak daha yeni geliyordu. Kardeşlenme üçüncü yaprak büyümesini tamamladıktan sonra başlıyor diye biliyorum. Soğuklar hesaba katılınca kardeşlenme başlangıcına en az bir ay kadar var sanırım. Şubat başı desek, o zamanlar hava güzel giderse ve öncesinde çok yağmur yağmamış olursa (su oranı fazla toprakta sıcaklık değerleri uygun olsa da bakteriler iyi çalışamıyor diye biliyorum) bu üreler çok güzel çalışacaktır. Aksi halde ise azot toprakta bekledikçe yıkanma kaybı artar sanıyorum.

Sebazios (Yılmaz Bey) şöyle özetlemiş:

Azot gübre "sağlıklı şekilde verildikten sonra" olması beklenen en ideal şartlar:

- havanın düzenli +10c olduğu (ideali +15-25)
- topraktaki havanın muhafaza edildiği
- takriben 5-7 günde bir orta hafif bir yağışın alındığı

'Bir yağışlı, bir güneşli ama düzenli olarak sıcak' olduğu iklim koşullarıdır.

Buğdayda kardeşlenme ekimden itibaren toplam 300 derecelik toplam sıcaklıkla yani 4. yaprakla birlikte başlar ve 1100 Derece toplam sıcaklıkta sonlanır diyor İngilizlerin AHDB kurumu. Eke koyabilirsem Türkçeye çevirmeye başladığım buğday yetiştirme rehberini inceleyebilirsiniz. Çoğunu daha çeviremedim ama inşallah bitirince tekrar burada paylaşacağım.

Resimler ve ekler

• Buğday Yetiştirme Rehberi.pdf
    5.7 MB · Görüntüleme: 108
Buğdayda kardeşlenme ekimden itibaren toplam 300 derecelik toplam sıcaklıkla yani 4. yaprakla birlikte başlar ve 1100 Derece toplam sıcaklıkta sonlanır diyor İngilizlerin AHDB kurumu. Eke koyabilirsem Türkçeye çevirmeye başladığım buğday yetiştirme rehberini inceleyebilirsiniz. Çoğunu daha çeviremedim ama inşallah bitirince tekrar burada paylaşacağım.

Not: Türkçe yazılı yerlerde "kulak" yazan yerler "başak" olacak. Bazı yerlerde düzeltmeyi atlamışım.

İngiltere için olan kısımlarından bile bilgi edinilebilir. Ellerinize sağlık. Bitmesini merakla bekliyorum. Ben de çeviri yapıyorum. Yardım edebilirim isterseniz.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet ÇAKIR
İngiltere için olan kısımlarından bile bilgi edinilebilir. Ellerinize sağlık. Bitmesini merakla bekliyorum. Ben de çeviri yapıyorum. Yardım edebilirim isterseniz.

Aytaç teşekkür ederim. Mail adresim adurak59@yahoo.com. Bugün iki sayfa daha yaptım. İlk 12 sayfa bitti. İstersen bana boş bir mail at sana powerpoint halini atayım. Sen belli bir sayfadan sonrasını yaparsın. Daha çabuk biter.

Biz taban gübresi kullanmadık ve 13-14 kasımda ekmiştik. Tarlayı son bir dolaşıp ona göre haftasonu atıp atmamaya karar vereceğiz. Üreyi 2'ye bölerek atacağız. Kardeşlenme tahminim yeni başlamıştır bizimkinde ona destek vermek için atmayı düşünüyoruz.

bugdayin 15 gun onceki fotografi 20181213_121921.jpg

Teşekkürler çeviriyi tamamlamanızı dört gözle bekliyeceğim. Konu takip..