Traktör satışları yarı yarıya düştü

Gelişmiş ülkelerde nasıldır bilmiyorum, fakat ülkemizde çiftçiler kazandiginin çoğunu traktöre harcıyor. Az arazisi olan hayvancılıktan kazandığını yine traktöre harcıyor.
Ayrıca avuçla para verdiği traktörler 30 yıldır aynı makinalar. Örneğin NH 56 serisi, TT serisi.
Ciftçilik iyi para yapsa gerekli veya gereksizlige bakmaksizin Fendt vario alma potansiyeli taşıyoruz. Paramizin yettiginden fazlasını hedefliyoruz.
Toprak analizi yaptıran sayılı, yaptırıp ph düzenlemesini yaptıran daha az.
Özetle traktör satışlarının azalmasi şuan çiftçilik krize girdiği için, keşke kriz olmadan da azalsaydi. Traktör bı araçtır, amaç olmamalı.

Gelişmiş ülkelerde nasıldır bilmiyorum, fakat ülkemizde çiftçiler kazandiginin çoğunu traktöre harcıyor. Az arazisi olan hayvancılıktan kazandığını yine traktöre harcıyor.
Ayrıca avuçla para verdiği traktörler 30 yıldır aynı makinalar. Örneğin NH 56 serisi, TT serisi.
Ciftçilik iyi para yapsa gerekli veya gereksizlige bakmaksizin Fendt vario alma potansiyeli taşıyoruz. Paramizin yettiginden fazlasını hedefliyoruz.
Toprak analizi yaptıran sayılı, yaptırıp ph düzenlemesini yaptıran daha az.
Özetle traktör satışlarının azalmasi şuan çiftçilik krize girdiği için, keşke kriz olmadan da azalsaydi. Traktör bı araçtır, amaç olmamalı.

abı sana sole solıyım bızım burda adamların nerden baksan kısı bası 250 donum yerı vardır adamın traktor fıat 480 kırmızı avrupa jantlardan 74 mu 76 mı o aralarda bı modelde adam o traktörlerın susu guzel 10 yıl sonra tekrar konusalım dıo

o trakyada tarla alan firma en sonunda ne yapacak gerçekten çok merak edıyorum 30 sene sonra ömrum olursa arastıracagım rabbım izin verirse yoksa tarla icarlamaya mı aldı :)

Öncelikle şunu belirteyim ben malatyalıyım. Ne olacağını söyleyeyim.
Çok büyük ihtimal toplamaya devam edecek. İstediği toplam rakama ulaşınca kapalı sulama sistemi ayağına veya sadece arazi ve yol düzenlemesi diyerek toplulaştırma yapılacak o firmanın topladığı bölgelerde.( bahsettiğiniz firmanın ismini dahi bilmem)
Sonuç: tek parça devasa arazileri olacak. Paha biçilemez hale gelmiş olacak. uluslararası tarım firmalarının veya malumunuz İsrail'in eline geçecek. Veya zaten işin altında baştan beri onlar vardır. Sizde kendi köyünüzde yabancı olacaksınız.

• Beğen
Tepkiler: hil.mi
dikkatinizi çeksin diye büyük yazıyorum kusura bakmayın

O FİRMA YUKARDA YAZDIĞIMIN PEŞİNDE. DİKKATLİ OLUN DİYCEM AMA ANLADIĞIM KADARI İLE ZATEN İŞ İŞTEN GEÇMİŞ. DEDİKLERİMİ İYİ ANLAYIN. BU KONU İLE İLGİLİ İSTERSENİZ DAHA AYRINTILI YAZARIM

2015 de 55 bin lik traktör alacaktım sonradan vazgeçtim..sonra bi oldu 70 bin...o sıralar gelirimiz artmadı..70 bin liraya traktör mü olur demeden bi zam daha geldi oldu aynı traktör 100 bin..yuhhhh.. girdiler %40 arttı ama gelir sabit kaldı..ne olacak herşey de satın alma gücü düştü..çiftçi ülkenin temelidir..temeli bozarsan binayı sallar..elin çiftçisi 867 milyar dolar destekleme veriyor...bunlar nasıl çiftçiden kısarız yandaşları zengin ederiz onun hesabını yapıyor..

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca ve hil.mi
Arkadqşlar facede memişoğulları var kirsehir yozgat massey bayisi hergün en az 1 tane 5000 6000 7000 serisi traktor satiyo isterseniz facede girip bakin o bölgenin ciftcisi ne ekip bicer valla merak ettim

Bizim burayı diyosun abicim. Yarısı parasını ödeyemeyip geri satıyor. Ne ekecek ki nohut buğday mercimek biraz da sulu tarım pancar ama gel görki bilinçli olmadıkları için birbirinin iddasını alan çok fazla insan var

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Arkadqşlar facede memişoğulları var kirsehir yozgat massey bayisi hergün en az 1 tane 5000 6000 7000 serisi traktor satiyo isterseniz facede girip bakin o bölgenin ciftcisi ne ekip bicer valla merak ettim
İki tane şeker fabrikası vardı Yozgat ta Kırşehir, Sivas'ın bazı ilçeleri orayla anlaşmalı eker pancarını yanlış bilmiyorsam gelir normal iç Anadolu çiftçisi geliri
Birde adamlar da esnaflık iyi galiba bizim burada bile iki kişi oradan aldı 5600 serisi mf uygun veriyorlar sorgunda yol kenarında galeri

İki tane şeker fabrikası vardı Yozgat ta Kırşehir, Sivas'ın bazı ilçeleri orayla anlaşmalı eker pancarını yanlış bilmiyorsam gelir normal iç Anadolu çiftçisi geliri
Birde adamlar da esnaflık iyi galiba bizim burada bile iki kişi oradan aldı 5600 serisi mf uygun veriyorlar sorgunda yol kenarında galeri

Aynen öyle yol kenarında. Esnaflikları iyi karşılamaları sohbetli felan ve en önemlisi bana göre adamların dükkanına gittiğinde müthis bir görsel var her çeşit traktör var nerdeyse buda alıcıyı çekiyor.

Dekardan 3 ton almışlar ortalama bu sene memnun olanı görmedim pancar ekenlerden biizm burda

• Beğen
vallahi cemal abi instagramdan youtubeden traktör videoları denk geliyor izliyorum. Traktörlerin çoğu büyük traktörler ve geneli Yozgata ait arada bir kendi kendime adamlarda demek ki ne paralar var diyorum. Acaba cidden ne ekip ne biçerler.

vallahi cemal abi instagramdan youtubeden traktör videoları denk geliyor izliyorum. Traktörlerin çoğu büyük traktörler ve geneli Yozgata ait arada bir kendi kendime adamlarda demek ki ne paralar var diyorum. Acaba cidden ne ekip ne biçerler.

Hayvan besleyip kredi parasını hayvanla ödeyen bi toplum abi bizim buralar tarladan kazanma felan yok adamın 100 dekar yeri var 5400 seriis masseyle geziyo mantık işimi

Sadice aralık ayında takasa gelen ikinci el traktorleri
Tr6.140
Tr6.120
Td110d
Td75d
Jd5105m
Mf5440
Biz bu traktorların hayalini bile kuramıyoz millet değiştiryo
Cemal bilader sözünü ettiğin bayi köklü ve sağlam bi bayi ,yozgat bize yakın bazı ilce, kasaba ve köylerinde sulu tarım yapan cok ve baya bi pancar ekiyor adamlar ,inan bazılarında mf nin her serisi var filo kurmuş adamlar.tabi sade çiftcilik değil işleri ek işleride var tohum ,gübre bayi ve hububat vs alım satımıda yapıyor bu traktörleri alanlardan bazıları vede hatrı sayılır arazili ekip biciyorlar

• Beğen

adamlar faiz destekli traktör vermeye başladı ihtiyaçı olanda aldı hırs yapıp o aldı bende alıcam diyip sonunu düşünmeden alanda oldu bizim burda bir köyde sadece 2016 yılında köye 26 tane sıfır traktör girdi önceden atıyorum adam 100 dekar ekiyodu borç ödicem diye 200 dekar a çıkarttı bu sayede devlet ürettimde devamlılığı sağladı bu sayade sıkıysa ekip dikmesin bu adam şimdi benim şahşi düşüncem 1 2 sezon kötü geçse bu aradaki ek iş olarak yapanlar yada bu işi hakıyla yapmayanlar ortadan bi çekilsin bu işi yapan yapmayan belli olsun