AYSAN MI ? MİNİ TİLLER Mİ ?

Tırmığın varsa bence hiş düşünme al minitilleri gitsn piyasa hergün çıkıyo yukarı elini çabuk tut yeni yılda bir zam gelir hemen.
Tırmık çekmeden ekme ayçiçeğini çek tav tutaun daha randımanlı oluyor bu yıl tırmık çektiğimiz yerler ip gbi çıktı

5 metrelik süngülü var. Ama pek kullanmıyoruz gerek duydukça kullanıyoruz. Fiyat konusunu anlaştık yapacak firmada belli tek belli olmayan hangi ayağı koyduracağım. O yuzden burada da kullanıcılara sorayım dedim

normal tiller kullanabilirsiniz. yer ikilemede.

Resimler ve ekler

• IMG_20161204_110402.jpg
    IMG_20161204_110402.jpg
    3.9 MB · Görüntüleme: 196
Birisi bana aysanla mini tilleri ayırt edebişir mi.Aysan marka değilmi.Başlık tiller mi mini tiller mi olmalıydı

Bende karışyırıyodum ama yukarıdaki arkadaşların yaptığı yorumlarla çözdüm işi

Aysan bir marka.Aysan denilen aletin gerçek adı : Hafif yaylı kültüvatör Bu aletin bacakları yassı.Toprağı yırtarak değil toprağı göğüsleyerek çalışıyor.Bacak boyları değişebilir ama yapısı itibariyle çok derin ve ağır toprağı işleyemez.Ot temizliği ve tohum yatağı hazırlamanın hafif yüzeyel işlemlerinde kullanılabilir. Tırmığın alternatifi olarak düşünülebilir.Ekim öncesi son hazırlıkta bu aletle derin çalışmak toprağın tavını kaçırıp ürün çıkışını bozarak felakete yol açabilir.Flamingo gibi yandan bakılınca değişik formda ayak şekilleri,merdanelisi-merdanesizi,ayak sayısı ve sırası artanı var ama prensip aynı.

Mini tiller : Ayak kesiti 20x20 mm olan , keseksiz veya hafif kesekli,gevşemiş ağır veya orta bünyeli tarlada ikilemede (pulluk sonrası ikinci işlem olarak) kullanılabilen alet. 20x20 mm kare-spiral ayaklı hafif yaylı kültüvatör (kısaca mini tiller) Bunun da ayak yapısı,pabuçları,ayak sayısı değişen,merdaneli-merdanesiz olarak çeşitleri var.

Tiller : Ayak kesiti 30x30 mm (kare) olan, hafif bünyeli topraklarda birinci işlem olarak, orta ve ağır bünyeli veya büyük kesekli topraklarda pulluk sonrası ikinci işlem olarak kullanılan(ben pulluk-çizel sonrası 3. işlem olarak kullanıyorum) alet. 30x30 kare-spiral ayaklı kültüvatör (kısaca tiller) Bunun da çeşitleri var.

Bu kadar yazı yazıp kendi tillerime pay çıkarmazsam ayıp ederim.

https://www.trakkulup.net/showthread.php/94497-gordum-aldimyeni-11li-agir-tillerim-gokturk

Okan kardeşim, eylül de yazlıktan çıkıp bir güney batı anadolu arkeolojik turu yaptım.Afrodisias'tan sonra Tavas'a geldim.Gece orda kaldım.Çok güzel ilçeniz ve ovanız, topraklarınız var. Ordayken seninde oralı olduğunu hatırladım. Belediyenize söyleyin şehir içi de olsa römorka bindirip traktörle insan taşımasınlar, traktörleri minibüs olarak değil o güzel mısır tarlalarında ve diğer tarlalarda kullansınlar :)

• Beğen
Tepkiler: tavaslı_okan
Aysan bir marka.Aysan denilen aletin gerçek adı : Hafif yaylı kültüvatör Bu aletin bacakları yassı.Toprağı yırtarak değil toprağı göğüsleyerek çalışıyor.Bacak boyları değişebilir ama yapısı itibariyle çok derin ve ağır toprağı işleyemez.Ot temizliği ve tohum yatağı hazırlamanın hafif yüzeyel işlemlerinde kullanılabilir. Tırmığın alternatifi olarak düşünülebilir.Ekim öncesi son hazırlıkta bu aletle derin çalışmak toprağın tavını kaçırıp ürün çıkışını bozarak felakete yol açabilir.Flamingo gibi yandan bakılınca değişik formda ayak şekilleri,merdanelisi-merdanesizi,ayak sayısı ve sırası artanı var ama prensip aynı.

Mini tiller : Ayak kesiti 20x20 mm olan , keseksiz veya hafif kesekli,gevşemiş ağır veya orta bünyeli tarlada ikilemede (pulluk sonrası ikinci işlem olarak) kullanılabilen alet. 20x20 mm kare-spiral ayaklı hafif yaylı kültüvatör (kısaca mini tiller) Bunun da ayak yapısı,pabuçları,ayak sayısı değişen,merdaneli-merdanesiz olarak çeşitleri var.

Tiller : Ayak kesiti 30x30 mm (kare) olan, hafif bünyeli topraklarda birinci işlem olarak, orta ve ağır bünyeli veya büyük kesekli topraklarda pulluk sonrası ikinci işlem olarak kullanılan(ben pulluk-çizel sonrası 3. işlem olarak kullanıyorum) alet. 30x30 kare-spiral ayaklı kültüvatör (kısaca tiller) Bunun da çeşitleri var.

https://www.trakkulup.net/showthread.php/94497-gordum-aldimyeni-11li-agir-tillerim-gokturk
Anlatım için çok teşekkür ederiz..

• Beğen
Tepkiler: Göktürk.

Okan kardeşim, eylül de yazlıktan çıkıp bir güney batı anadolu arkeolojik turu yaptım.Afrodisias'tan sonra Tavas'a geldim.Gece orda kaldım.Çok güzel ilçeniz ve ovanız, topraklarınız var. Ordayken seninde oralı olduğunu hatırladım. Belediyenize söyleyin şehir içi de olsa römorka bindirip traktörle insan taşımasınlar, traktörleri minibüs olarak değil o güzel mısır tarlalarında ve diğer tarlalarda kullansınlar :)

Ayrımı biliyorum,mini tillerden kullanıyorum.kullanım alanını,hangi tarlada çalışıp çalışmayacagınıda biliyorum.Anlatmak istediğim başlığın yanlış oluşu.Ayssn diye bi alet yok kimsede aysan ne dememiş yazmam bunun içindi

Ayrımı biliyorum,mini tillerden kullanıyorum.kullanım alanını,hangi tarlada çalışıp çalışmayacagınıda biliyorum.Anlatmak istediğim başlığın yanlış oluşu.Ayssn diye bi alet yok kimsede aysan ne dememiş yazmam bunun içindi

hafif tip kültüvatörü trakyada ilk yaygınlaştıran aysan marka olduğu için o isimle anılıyor.
(margarine sanayağ denmesi gibi)

Arkadaşlar mini tiller bakıyorum, elimde eski bir makine var ama artık küçük gelmeye başladı
Klasik salyangoz ayaklı değil yeni tip spiral ayaklı olacak
iki alternatif arasında karar veremediğim bir nokta var deneyimi i tecrübesi olanların fikirlerini alalım.
1.alternatif 5095 traktör için 33 ayaklı katlamasız.
2. Alternatif 6714 traktör için 50 ayaklı katlamalı

Odak noktamız ise en verimli tohum yatağını hazırlayabilmek.

Fazla geniş olursa bi tarafı çok batıp bi taraf az batma yapar mı

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
29 ayak yaptırdık bu yıl buğday ekimlerinde 90 tümo ya
21 li eski Aysan verdim 29 lu mini tiller aldım
Eskiyi 12 ye saydılar 38 üste verdik
Katlanır takım yolda taşıması iyi olur
Geniş takım düz tesfiyeli yer ister dalgalı yerde sıkıntı olur
Geniş takım katlanır olmalı şase güzel olmalı zamanla eğilmemeli
Tabi en uygunu seçme özgürlüğü kişinin kendi tecrübesi belirler

Resimler ve ekler

• IMG_20240102_112220.jpg
    IMG_20240102_112220.jpg
    514 KB · Görüntüleme: 38
  • IMG-20240102-WA0000.jpg
    IMG-20240102-WA0000.jpg
    292.6 KB · Görüntüleme: 39
komşumuzun katlamalı katlamalı 45 ayak makinasını 120hp traktörümüzde kullandık baya iş kaçırıyor. kendimizde 21 ayak var. 75 hp ye iyi geliyordu . şimdi büyüğünü almak lazım olacak. kaç ayak tavsiye edersiniz?
Güzel işçilik yapıyor mu
21 ayaklı olanla daha fazla teker izi oluyordu bu bir handikap
Her gidiş gelişte yanlara hafif yığma daha fazla oluyordu bu da bir handikap

45 50 ayaklılarda bu handikaplar yok ama bir taraf yuğarken bir taraf havada gitme oluyor muydu.toprağı yorgan gibi güzelce sererek işçilik yaptı mı.

Bizim bölge için 6120m 50 ayaklıyı da götürür ama 45 ayak daha uygun gibi

Güzel işçilik yapıyor mu
21 ayaklı olanla daha fazla teker izi oluyordu bu bir handikap
Her gidiş gelişte yanlara hafif yığma daha fazla oluyordu bu da bir handikap
45 50 ayaklılarda bu handikaplar yok ama bir taraf yığarken bir taraf havada gitme oluyor muydu. toprağı yorgan gibi güzelce sererek işçilik yaptı mı.
Bizim bölge için 6120m 50 ayaklıyı da götürür ama 45 ayak daha uygun gibi
Mısır yerlerinde ne kadar derinlikte işçilik yapacağımız ve ne kadar toprak kabartacağımız konusu önemli oluyor.
7 bacak dipkazanı 40 cm gibi çekmeye çalışırız.
15 bacak salyangoz tipli , yılan dili ayaklı kaz ayağını 25-30 cm gibi işletmeye çalışırız.
Üçgen ayaklı kaz ayakları ekim öncesi işlemde çekilirse tarlada kalın kesekli bir yapı bırakıyor.
Yılan dili ayaklı tiller ise daha ince kesekli bırakır ve tarlanın yaşını yüzeye iyi yaklaştırır.
Az otlu tarlada ise ot mücadelesi iyi yapıyor.
Mini tiller kullanma çevrede görülmez.
30 cm uzunlukta sivri dişli , diş araları 30 cm tırmık kullanırız.
60 diş tırmık , 2 bölmeli ve her bölmesi 30 dişten oluşur , şaseye zincirle bağlıdır.
Dalgalı yerlerde bölmeler bağımsız hareket ettiğinden toprak yığdırmaz.
Sizin çevrede barana deniyor, barananın sivri dişlisi kara toprak tarlada iyi parçalama yapıyor.

Sabit ayaklı veya sert yay yapısındaki kaz ayağının kabarttığı toprağı tiller kabartmaz.
Ekim öncesindeki toprak inceltme işini de kaz ayağı yapmaz.
Yonca yerine fiğ saçtık , tırmıkta tohumu toprağa yeterince karıştırmaz, tiller çekeriz.

Son düzenleme:
Bölgemizde ekim öncesi toprak işlemlerinde odak noktamız tavı kaçırmamaktır
Bu sebeple ekim öncesi toprak işlerinde son derece ihtiyatlı oluruz, en yüzeysel şekilde, taban tavına en az şekilde temas ederek tohum yatağı hazırlamaya çalışırız
Trakyada Adapazarı'nda ise özellikle toprağı havalandırıp ekim tavına getirmek için kış sonu derin çizel yapılabiliyor

Dişli tırmık ya da borana dediğimiz ekipman alttan toprak çıkarmayıp toprağı üstten karıştırdığı için tav kaçırmama konusunda aysana göre daha başarılıdır ancak ot öldürme ve tesviye konusunda da aysan daha iyidir.

Aysanın işçilik yapması için bir el basımı yani 10 cm civarı indirmek gerekir.en yüzeysel şekilde işi görmeye çalışırız.