BİÇER DÖVER ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ..

Merhaba değerli arkadaşlar.Ben biçer döver almayı planlıyorum.Araştırma yapıyorum almak için merak ettiğim şeyler var.
1.Düşüncemiz newholland yönünde 5000 dönüm kadar köyümüzde biçeceğiz daha sonra çevre köylere bakacağız.torklu ve torksuz diye bahsediliyor bunların farkı nedir.Torklunun ne özelliği var.
2.Tc 56 lar yakıt konusunda nasıldır.
3.newholland ın Cs 540-640 serileri nasıldır.
4.Ben 150 binden daha fazla bir biçer düşünmüyorum.Bana nasıl bir model tavsiye edersiniz.
5.Biçer alırken nelere dikkat etmeliyim.
Daha önce biçer kullanmadım.Balya makinam var o işi yapıyordum buda ek olacak . ilk defa alıcam önerileriniz benim için önemlidir.
Şimdiden hepinize teşekkür ederim.

Torklu makinada geleneksel debriyaj-vites sistemi yerine tüm hareket tork kolu üzerinden yapılabiliyor. Tek bir kol ile makinayı hızlandırıp yavaşlatabilir veya ileri geri hareket ettirebilirsiniz. Bunun arka planındaki teknoloji detaylarına girmiyorum.
TC 56 serisi ülkemizde en yaygın ve tutulan serilerden , orta segment nispeten sade sistemlere sahip bir makina , yakıt değerleri biçilen ürünün verimine , parçalı arazi yapısına göre farklılık gösterir ama yakıtı normal değerlerde olduğunu farklı yorelerde kullanan arkadaşlar aktarıyor
Cs serileri TC serisine göre daha güzel ve işlevsel bir seri , fakat TC kadar yaygın değiller , daha az olduğu için temizini ve satılık olanı bulabilmek için araştırmak zaman alır biraz.
150 bin civarında bahsettiğiniz modeller maalesef piyasa gerceklerinde bulunamaz. Ya butcenizi biraz daha arttırmaya çalışmalısınız yada farklı modellere yonelmelisiniz.
Şahsi fikrim o kadar butcem olsaydı o bütçeler için 90 li yıllarda üretilen Mercedes motorlu Claas Dorminatör e yonelirdim. Tabi her bölgenin usta ve servis imkanları farklılık gösterir. Yada bu alternatif uygun değilse butcemi biraz daha arttırıp temiz bir TC 56 ya yonelirdim.
Biçer alırken hangi yörede kullanılmış , hangi iklimlerde hangi bitkileri hasat etmiş , batos vb aparat takılmış mı öncelikle bunlara bakardım.
Makina üzerindeki teknik inceleme için öncelikle sahiplerini araştırmaya çalışıp , makinaya nasıl baktıklarını ve nasıl kullandıklarını öğrenmeye çalışırdım.
İyi bir usta ile detaylı inceleme yaptırmaya çalışırdım.

Biçerlerde modele göre donatılar yükseliyor, bütçeyi yükseltip NH TC56, 5070, Claas Medion serisi düşünülebilir.
Öncelikle servis imkanları önemlidir, Makinenin motor gücü, hidromotor kapasitesi, sac kalitesi, elek sistemleri,( 3D,eğimli arazi için, karıştırıcı v.s.), dane boşaltma hızı, batör yapısı, kusturucu (sapı geri çıkartır), yol hızı, v.s. v.s. uzar gider.
Laverda REV 225 bir depo mazotla parçalı arazide 150 dk buğday, 250 dk ayçiçek biçebilir.

bizim köyde tekirdağ çorlu da türkgücü köyünde çiftçiliği bırakan biri tc56 satıyor kaç modeldir nasıldır bilmem ama bütün bakımları geçen sene yapıldı kabinsiz makina isterseniz soruştururum yada sahibinin telefonunu alırım konuşursunuz. sadece buğday ve ayçiçeği biçiyorlar.

Biz aldık geçen sene 2004 Tc 56. Bu sene arızasız çalıştı 5000 dönüm yer biçtik. 1 litre yakmıyodu. Biz alırken genel duruşu boya kalitesi motor durumu, kayış durumu vb. Yerlere baktık aldık. 150bine anca kayışlı olanları bulabilirsiniz. Zor bulunur o paraya.

Uzel in ürettiği 2005 2006 biçerlere bakın fiyatlar uygun

Uzellere pek bakmasın bence bizim köyden bir kişi 2 tane birden 0 olarak aldı daha ilk yıl birtanesi hiç çalışmadı birbirinin yedeği gibiydiler uzelle davalık oldular kazandılar falan biri gitti diğeri duruyor hala ama hiçbir zaman tam çalışmadı bir yıl ayçiçeği biçtirdim arkası tamamen yeniden yeşerdi o kadar ki sürmeye gittiğimde traktör yürümüyordu patinaj yapmaktan.

Ömürlük makina inan son sahibi olursun

Şaka bi yana hocam uzak durun aman aman uzel dir ertuğruldur bulaşmayın ne çalıştırabilirsiniz ne de satabilirsiniz.
anladim hocam. peki kendi isimizi gormek icin ne tur makina alabiliriz .ucuz yollu kendi isimizi gorecek kadar. yillik 500 donum yer ekiyoruz. hasat zamani bicer beklemekten bicer parasi vermekten biktim[emoji3]