Tanelik Mısır Üreticileri Önümüzdeki Sezonda Hangi Marka ve Çeşidi Tercih Edecekler?

Rastık oluyor biz sirketlere ekiyoz bu sene dönüm maliyeti 160-200 arası diye duyduk. Çift düşerse koçan tutmuyor tekleme iyi olması gerekiyor 50 taban 40 üst yeterli 3 kilo patosyum nitrat iyi bakarsan 2ton alınsın

Ekeceğim tarlaya ilk defa mısır ekilecek bu sene hastalık olacağını pek sanmıyorum ama ben yinede önlemimi alırım ayrıca challenger mısırını koçan olarak tane hesabı verecem benim için dekara ekilecek bitki sayısı daha önemli. Tohumun dekar maliyeti 200 lira mı ?

• Beğen
Tepkiler: şadan aysul
Challenger ekmeyi düşünüyorum ama iç anadolu için uygunmudur internet sitesinde 85-90 günlük çeşit yazıyor lakin yetiştirilme haritası yok. Ayrıca ekim şekli 45cm sıra arası şeklinde olabilir. 70cm sıra arası mibzeri bulmamız biraz zor ama denersem bulurum.

İlla 45 cm denicem diyorsan sıra üzeri mesafeni 36 cm çıkarman gerek bence deneme en ideali 70 cm sıra arası 23-24 cm sıra üstü mayıs ayı ekim için ideal challenger kumsal tarlayı ve sıcağı sever duruma göre 90 gündede olur 110 gündede. Pazara satacağın için mecburen el ile toplatırsınız çok ekeceksen toplama planı yapıpta ek challenger hasat zamanı geldimi beklemeyi sevmez hemen tanelerinde su kaybı yapar koçan kılıfını kurutur

İlla 45 cm denicem diyorsan sıra üzeri mesafeni 36 cm çıkarman gerek bence deneme en ideali 70 cm sıra arası 23-24 cm sıra üstü mayıs ayı ekim için ideal challenger kumsal tarlayı ve sıcağı sever duruma göre 90 gündede olur 110 gündede. Pazara satacağın için mecburen el ile toplatırsınız çok ekeceksen toplama planı yapıpta ek challenger hasat zamanı geldimi beklemeyi sevmez hemen tanelerinde su kaybı yapar koçan kılıfını kurutur

36 cm çok değil mi bitki sık olursa koçan boyutları düşer mi 20 dekar ekeceğim ilk etapta 28-30 cm düşünüyordum bende

36 cm çok değil mi bitki sık olursa koçan boyutları düşer mi 20 dekar ekeceğim ilk etapta 28-30 cm düşünüyordum bende

Ara 45cm olursa 36 cm sıra üstü yapıp 70 cm aralı 24 cm sıra üstü ekilişin bitki sayısını eşitlersin. Sık ekimde koçan boyutları dengesiz olur sen tane hesabı vereceğin için pazarcı küçükleri almamazlık yaptığı an dövüşürsünüz biraz daha seyrek ekip koçanları büyük yaptırırsan pazarcı hepsini toplar senin iyiliğin için diorum hem sen memnun kalırsın hem pazarcı her sene iş yapar para kazanırsınız
Tane satış piyasası nasıl fiyat koydunuzmu

• Beğen
Tepkiler: şadan aysul
Ara 45cm olursa 36 cm sıra üstü yapıp 70 cm aralı 24 cm sıra üstü ekilişin bitki sayısını eşitlersin. Sık ekimde koçan boyutları dengesiz olur sen tane hesabı vereceğin için pazarcı küçükleri almamazlık yaptığı an dövüşürsünüz biraz daha seyrek ekip koçanları büyük yaptırırsan pazarcı hepsini toplar senin iyiliğin için diorum hem sen memnun kalırsın hem pazarcı her sene iş yapar para kazanırsınız
Tane satış piyasası nasıl fiyat koydunuzmu

Zaten tarlanın birini bölecem bir kısmına sık ekerim bir kısmına seyrek ekerim ondan sonra gelecek ekimleri belirlerim ayrıca fiyat tam belli değil sadece konuştuk ilk defa şeker mısırı ekeceğim önceden silajlık ektim sadece

Zaten tarlanın birini bölecem bir kısmına sık ekerim bir kısmına seyrek ekerim ondan sonra gelecek ekimleri belirlerim ayrıca fiyat tam belli değil sadece konuştuk ilk defa şeker mısırı ekeceğim önceden silajlık ektim sadece
Seker mısırı yagmurlama ile 6-8 saat damlama ile 1buçuk 2 barda 24 saat 10-13 günde bir ekerken tabanla birlikte 10 kilo ürede versen güzel olur

5741 20180702_194244.jpg20180820_191959.jpg

İklime göre degişir ekilişten sonra soguk yerse verim düşer 20-25 nisan içanadoluda soguk oluyır örnek daneyi 15 nisanda ekiyoz sekeri mayıs başı oluyor güzel verim için erken ekip soguk yerse verimin düşer bitki kendini toplama süreci ekle

Bende 1-5 nisan arası hava iyi olursa ekmeyi düşünüyordum hava şartlarına göre nisan ortalarınada olur ama mayıs ayı olunca biraz uzar diyerekten erken ekmek istedim

Biz buğday arkası danelik mısır ektik,May tohumun erkenci çeşidini 1300-1450 arası dekarda aldık veriminden memnun kaldık ve çok az gübre attık,70 dekar için damlama ile 650 kilogram gübre verdik yaptığımız işçilik ise yaylı çapa ile yüzünden iki kat sürüm.

Biz buğday arkası danelik mısır ektik,May tohumun erkenci çeşidini 1300-1450 arası dekarda aldık veriminden memnun kaldık ve çok az gübre attık,70 dekar için damlama ile 650 kilogram gübre verdik yaptığımız işçilik ise yaylı çapa ile yüzünden iki kat sürüm.

Anlattığınıza göre süper bir uygulama ve verim biraz detay verir misiniz kaç günde kaç rutubette biçtiniz. Fao kaç?