Fimaks 4m3 yatay yem karma almaya karar verdik

Bir yıla kadar kullanıp 6m³ tek helezona geçtik. Her ikiside yatay helezonlu 3045e deutz 540 ekonomide bile rahat çalıştırıyor traktörü çok yormuyor ne kadar hayvan için alıyorsunuz 4m³ yetersiz geldiğinde daha fazla aldırmak için zorlanıyorduk uygun büyüklükte alırsanız bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum

• Beğen
Tepkiler: Adil_d
Elektrikliyi bilmiyorum
Ama dikey makine 2-3 kat daha hızlı karma yapıyor ayrıca traktöre hiç yük bindirmiyor haşbaysız balyayı çok güzel doğruyor ve yatayda olan hekezona sarma problemi olmuyor
Kısaca denemeyen bilemez gerçekten çok avantajlı yakıtta %70 kar var kendimden biliyorum

• Beğen
Tepkiler: musdi60
Yem karma makinesi farkli yöntemler ile kullanilabilir
Sabah aksam ayrı ayri iki öğün
Besi ye ayri süte ayrı karma yapilabilir
Biz 6 m3 dikey kullaniyoruz 25 ila 30 kg lik 15 balya ot balyasi peş peşe atabiliyoruz alıyor
Karma olunca tuketim artıyor kaba yem ezilip kıyıldığı için tadi lezzeti aromasi daha güzel olduğu için
Ot yuvarlak balya gibi şeyler olunca dikey daha avantajlı yatay altina alamiyormus çabuk
Birde balyada taş kök olursa dikey daha az zarar görüyor
Yatay daha çabuk hazirlama avantaji var diyorlar ama kullanmadim
Yem yolu olmalı işçilik ten çok avantaj
Tadi bozuk yada sert hayvanlarin tüketemdiği yemleri daha guzel tüketiyor karmadan geçince
Elektrikli kullanmadim bilmiyorum
Biz 82 tumosan koşuyoruz dar lastik bazan istop ettiriyor
Tabi önemli konulardan biri rasyon bilgisi ne yaptığını bileceksin

Elektrikliyi bilmiyorum
Ama dikey makine 2-3 kat daha hızlı karma yapıyor ayrıca traktöre hiç yük bindirmiyor haşbaysız balyayı çok güzel doğruyor ve yatayda olan hekezona sarma problemi olmuyor
Kısaca denemeyen bilemez gerçekten çok avantajlı yakıtta %70 kar var kendimden biliyorum
Gardaş ben anlamam da bizim köyde hep yatay hemde tek helezonu beğenmiyor çift helezon alıyorlar .. tam tersini söylüyor makina sahipleri dikey güzel karıştırır yatay çabuk kıyar diyolar yatayla 10 dk karma yapıyorsan dikeyle 15 dk yi buluyor geçiyor diyorlar

Gardaş ben anlamam da bizim köyde hep yatay hemde tek helezonu beğenmiyor çift helezon alıyorlar .. tam tersini söylüyor makina sahipleri dikey güzel karıştırır yatay çabuk kıyar diyolar yatayla 10 dk karma yapıyorsan dikeyle 15 dk yi buluyor geçiyor diyorlar

Bu söylenenlere kapılıp yatay aldık daha sonra bu damızlık inek işini gerçek anlamda yapanlardan gördüklerimizle dikey almaya karar verdik ve aldık çok çok memnunuz

Bizde aldık geçenlerde yatay 4m3 turk traktörün. Dikey kullanmadığım için bilmiyorum nasıl olduğunu ama biz yataydan çok memnunuz. 8 balya, slaj, yem, yonca karıyoruz hiçbir sorunla karsılamasdık.

Yan köyde 200 baslık bi çiftlik var, fimaks kullanıyor onlarda ancak onların ki baya büyük yatay. Kaç m3 olduğunu göremedim ama memnunlar fimaks tan

19 Kasımda bizde Yüksel Tarim/Konya yapısı 5 m3 çift helezon sanzimanli model yem karma aldık.
Yatay yem karma mak. Sanzimanli ve zincirli olmak üzere iki çeşit. Zincir sistemini her firma olmadada bazi firmalar genelde 4-5-6 m3 modellerinde kullanıyor. Zincirli sistem makineler sanzimanli makineye göre 3-8bin arası daha ucuzdu ben araştırırken.
Özellikle aşırı silaj pancar gibi yaş yemler zincirli makinelerde sıkısmaya traktörün istop etmesine sebep olur. Sanzimanli sisteme göre güç aktarımının zor olması nedeniyle motoru yorar ve yakıt sarfiyatı yüksektir.
Ayrıca Allah göstermesin zincirli makinalarda sikisan makinanin icini temizleme esnasında ölümle sonuçlanan kazalar oldu.
Sanzimanli makinelerde 2 tane kuyruk mili girişi var. Herhangi bir sıkışma durumda 2.kuyruk mili ters yönde yavaş yavaş dikkatlice bir iki tur cevrilince makine otomatikman açılıyor.
Makine alacaklara tavsiyem 3-5 bin fazla verip sanzimanli model makina almalaridir.