Bu yıl hangi ayçiçeği tohumunu ekeceksiniz?

Birde 64ll62 gibi ilaçsız dediğimiz çeşitleri ekecek olan arkadaşlara bir diğer önerim yerlerinde pıtırak ve sarmaşık çıkmıyorsa, yerleride kumsal değilse sygentanın primextra opti ilacını kullanmaları. Ekimden hemen sonra yada bir gün sonra bol sulu şekilde dönüme 40lt veya 50lt suyla dönüme 500 gr gelecek şekilde atmaları. Yalnız toprak ekime hazırlanırken keseksiz hazırlanmalı ve kumsal tarlaya asla kullanılmamalı.

• Beğen
Tepkiler: ufukk
Ayçiçeğini hiç sulamadık.Ama sularsak salma sulama olur.
Burada üst gübresi verip sulayanlar oldu.Verim alamadılar.
Erken dönemde bir su verip bırakmayı ben de düşünmüştüm.
Ayçiçeği kafa yapmadan bir su verilip bırakılsa belki de tabla çürüklüğü sorunu olmaz.Ama kök,gövde,yaprak hastalıkları yine de problem olabilir.
Bence bizim burada ayçiçeğini sulamaya gerek yok.Genelde mayıs sonu haziran başında yağmur yağıyor.Zaten temmuz başında da biçiliyor.
Potasyumlu gübre veriyor musunuz?Daha önce patates-2.ürün yer fıstığı yerine ektik.Ayçiçeği sulamadan 500 kg dan fazla verdi.Patatese fazlaca potasyum veriyorlar.Toprağın potasyumca zengin olduğu söyleniyor ama bitki ne kadarını kullanabiliyor bilmiyoruz.

arkadaşım çok güzel bir yere temas etmişsin.potaysumun toprakta çok fazla olduğunu söylüyolar ama bitki ne kadar alabiliyor.2 yıldan beri buğdaya ve ayçiçeğine üstten sıvı potasyum kullanayım diyorum ama herkes paran boşa gider diyor.ama bu yıl kimseyi dinlemicem..dediğin gibi ayçiçeğine üstten gübre kullanımı verimi artırmıyor.ben bir çok deneme yaptım.tabanda 40 kg kadar çıktığım da oldu.fakat edindiğim en iyi tecrübe tabana 15-20 arası dap ve 4-6 yaprak iken sgynta nın isabıon sıvısını kullanıp ardından traktörun en son içine girebileceği zamanda sıvı potasyum vermek olacak inşallah..

• Beğen
Tepkiler: ufukk
arkadaşım çok güzel bir yere temas etmişsin.potaysumun toprakta çok fazla olduğunu söylüyolar ama bitki ne kadar alabiliyor.2 yıldan beri buğdaya ve ayçiçeğine üstten sıvı potasyum kullanayım diyorum ama herkes paran boşa gider diyor.ama bu yıl kimseyi dinlemicem..dediğin gibi ayçiçeğine üstten gübre kullanımı verimi artırmıyor.ben bir çok deneme yaptım.tabanda 40 kg kadar çıktığım da oldu.fakat edindiğim en iyi tecrübe tabana 15-20 arası dap ve 4-6 yaprak iken sgynta nın isabıon sıvısını kullanıp ardından traktörun en son içine girebileceği zamanda sıvı potasyum vermek olacak inşallah..

Kil mineralleri ara tabakalarındaki potasyum zor alınabilir.Bu durum kil tipine göre de değişebilir.
Belki de bitki 350 kg verim için potasyum eksikliği yaşamıyor ama daha yüksek verimler için potasyum takviyesi gerekiyor.
Potasyum makro besin elementidir.Potasyumun yapraktan tamamlanamayacağını düşünüyorum.Bence tabana atılsa daha iyi olur.

15-20 kg dap ayçiçeğinin azot ihtiyscının yarısını zor karşılar.Üstten mutlaka as can gibi gübrelerle desteklenmeli.Birde yapraktan besleme işi mikrobesin elemetleri için (zn,cu,fe,mo,mn)uygun ve ekonomiktir.Aksi taktirde bitkinin topraktan kilolarca kaldırdığı n,p,k gibi elementleri yapraktan 3 gram 5 gram veriyim derseniz istediğiniz verime ulaşamayabilirsiniz.

15-20 kg dap ayçiçeğinin azot ihtiyscının yarısını zor karşılar.Üstten mutlaka as can gibi gübrelerle desteklenmeli.Birde yapraktan besleme işi mikrobesin elemetleri için (zn,cu,fe,mo,mn)uygun ve ekonomiktir.Aksi taktirde bitkinin topraktan kilolarca kaldırdığı n,p,k gibi elementleri yapraktan 3 gram 5 gram veriyim derseniz istediğiniz verime ulaşamayabilirsiniz.

AYNI TARLAYA 25 KG DAP KULLANIP YARISINA ÜSTTEN 25 KG KADAR AS VERDİK.AS KULLANINCA GÖRÜNTÜ OLARAK ÇOK FARKLI GÖRÜNDÜ YAPRAKLAR KOYU YEŞİL HAL ALIP BEDEN KALINLAŞTI YAPRAKLAR GENİŞLEDİ TABLADA BÜYÜK OLDU FAKAT İŞİN SONUN DA VERİM ORANI DİĞERİYLE AYNI OLDU .SEBEBİNE GELİNCE TABLA BÜYÜDÜ AMA İÇ DOLDURMAMIŞ BOŞ ÇIKTI HEP..ÇARESİ SİZCE ?

AYNI TARLAYA 25 KG DAP KULLANIP YARISINA ÜSTTEN 25 KG KADAR AS VERDİK.AS KULLANINCA GÖRÜNTÜ OLARAK ÇOK FARKLI GÖRÜNDÜ YAPRAKLAR KOYU YEŞİL HAL ALIP BEDEN KALINLAŞTI YAPRAKLAR GENİŞLEDİ TABLADA BÜYÜK OLDU FAKAT İŞİN SONUN DA VERİM ORANI DİĞERİYLE AYNI OLDU .SEBEBİNE GELİNCE TABLA BÜYÜDÜ AMA İÇ DOLDURMAMIŞ BOŞ ÇIKTI HEP..ÇARESİ SİZCE ?

Poyasyumlu gübre.
Tabana dap yerine 15-15-15 veya altın çiçek gibi gübreler kullanacaksınız.
Ziraat fakultesinde bitki besleme dersinde bize n-p-k=dal-döl-bal olarak öğretildi.Yani azot yeşil aksamı,fosfor kök gelişimi ve çiçeklenme,potasyum tane-meyve kslitesini teşvik eder.

Poyasyumlu gübre.
Tabana dap yerine 15-15-15 veya altın çiçek gibi gübreler kullanacaksınız.
Ziraat fakultesinde bitki besleme dersinde bize n-p-k=dal-döl-bal olarak öğretildi.Yani azot yeşil aksamı,fosfor kök gelişimi ve çiçeklenme,potasyum tane-meyve kslitesini teşvik eder.

ZİRAATÇILARIN BİR KISMI DA TÜRKİYE TOPRAKLARINDA POTASYUM ZATEN ÇOK FAZLA .POTASYUMLU GÜBREYİ TABANDAN BOŞ YERE VERMİŞ OLURSUNUZ EĞER BİTKİNİN ALAMADIĞINI DÜŞÜNÜYORSANIZ POTASYUMLU TABAN GÜBRESİ YERİNE TOPRAĞIN PH DEĞERİNİ DÜŞÜRMENİZ GEREKİYOR.HÜMİK ASİT KÜKÜRT GİBİ MADDELER VERMENİZ GEREKİYOR DİYOLAR..

Biz bu yıl pioneer 130 ekicez geçen sene 108 ekmiştik onunda verimi güzel ama pioneer bizim bir tarlamızda deneme yaptı 5 çeşit tohum ekildi biri 130 biri 108 diğerleride rakip firmalara aitti rakip firmalar 180 kg civarında verim verdi pioneer 108 200kg biraz geçmişti 130 olan 220 civarında diye hatırlıyorum yani en yüksek 130 vermişti gübre hiç atılmadı geçen sene köyde 200kg verime ulaşan yok diye hatırlıyorum

Biz bu yıl pioneer 130 ekicez geçen sene 108 ekmiştik onunda verimi güzel ama pioneer bizim bir tarlamızda deneme yaptı 5 çeşit tohum ekildi biri 130 biri 108 diğerleride rakip firmalara aitti rakip firmalar 180 kg civarında verim verdi pioneer 108 200kg biraz geçmişti 130 olan 220 civarında diye hatırlıyorum yani en yüksek 130 vermişti gübre hiç atılmadı geçen sene köyde 200kg verime ulaşan yok diye hatırlıyorum
Bende dusunuyorum 130 ekmeyi donum e kac adet tohum attiniz gecen yil bizim bolgede 5500 5600 adet donum oneriyorlar

ZİRAATÇILARIN BİR KISMI DA TÜRKİYE TOPRAKLARINDA POTASYUM ZATEN ÇOK FAZLA .POTASYUMLU GÜBREYİ TABANDAN BOŞ YERE VERMİŞ OLURSUNUZ EĞER BİTKİNİN ALAMADIĞINI DÜŞÜNÜYORSANIZ POTASYUMLU TABAN GÜBRESİ YERİNE TOPRAĞIN PH DEĞERİNİ DÜŞÜRMENİZ GEREKİYOR.HÜMİK ASİT KÜKÜRT GİBİ MADDELER VERMENİZ GEREKİYOR DİYOLAR..

O sizin toprağınızla alakalı.Na,k,mg gibi elementler toprak alkali elementler olarak geçer ülkemiz topraklarının büyük çoğunluğuda alkali olduğu için potasyumca zengindir.Fakat bu potasyumun ne kadarı bizim alabileceğimiz şekilde önemli olan bu.

Bende dusunuyorum 130 ekmeyi donum e kac adet tohum attiniz gecen yil bizim bolgede 5500 5600 adet donum oneriyorlar
1 çuvalla 30 dönüm kadar ektik yani dönüme 5.000 tane olmuş oluyor çuvalda 150.000 tane vardı diye hatırlıyorum. Pioneerde çalışan yetkiliyle konuştuğumuzda yeni bir makina türkiye getirilcek demişti yurt dışında kullanılıyormuş çapraz şekilde tohumları bırakıyormuş mesela şuan 15 cm arayla tohum atılıyorsa o çapraz makinayla 1.göz 5.santimde tohumu bırakacak 2.göz 10.santimde 3.göz 5.santim 4. Göz yine 10. Santim böylelikle düz bir çizgide ama çapraz çıkarak o bölgedeki suyu vb. Şeyleri her iki bitkide kullanabilecek ve dönüme bu sayede daha fazla tohum düşmüş olacakmış.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci01
1 çuvalla 30 dönüm kadar ektik yani dönüme 5.000 tane olmuş oluyor çuvalda 150.000 tane vardı diye hatırlıyorum. Pioneerde çalışan yetkiliyle konuştuğumuzda yeni bir makina türkiye getirilcek demişti yurt dışında kullanılıyormuş çapraz şekilde tohumları bırakıyormuş mesela şuan 15 cm arayla tohum atılıyorsa o çapraz makinayla 1.göz 5.santimde tohumu bırakacak 2.göz 10.santimde 3.göz 5.santim 4. Göz yine 10. Santim böylelikle düz bir çizgide ama çapraz çıkarak o bölgedeki suyu vb. Şeyleri her iki bitkide kullanabilecek ve dönüme bu sayede daha fazla tohum düşmüş olacakmış.
Evet Burda o tarz eken var sasirtmali ekim diyorlar 16 cm civarinda ekiyorlar Ama ne verim aldilar bilmiyorum 130 a nasil ilac atmistin hatirliyormusun Clearfield plus olarak geciyor Burda ismi

Rosetta eken oldu mu tavsiye eder misiniz

Ben ekmedim ancak çevremde ekenler oldu verim ve yağ oranı sormadım. Lüleburgaz da tarla günü yapılmıştı 2 yıl önce orada çok güzeldi. Bildiğimiz ll62 gibiydi duruşu boyu ve tabla yapısı. Geçen yıl komşu köyde yol kenarında ekmişlerdi birde tabela koymuşlar reklam olsun diye geçerken durdum tarlaya girdim. Toprak yapısı Kızılhaç zayıftı. tarla tertemizdi ot falan yoktu ama ayçiçekte çok zayıftı görüntü 150 kg’lık bir görüntüydü. İyice araştırıp ek bence.

Bu yıl buğday ekilecek yerlere bir miktar yulaf ektik. Baharda ota biçilecekler. Bu yerler kumsal ve zayıf bünyeli. Hava şartları müsade ederse mayıs 15’e kadar yerine ayçiçeği ekmek istiyorum. Geç ekim olacagı için çabuk gelişim gösteren, kurak şartlara dayanıklı, kuş zararı için tablası tam aşağı eğik olan bir çeşit öneriniz var mı?