Bu yıl hangi ayçiçeği tohumunu ekeceksiniz?

Syngenta sambro çeşidi.
Ikıncı mahsul ve erkeni çeşit.

Resimler ve ekler

• Screenshot_20190102-215136_Chrome.jpg
    Screenshot_20190102-215136_Chrome.jpg
    435.1 KB · Görüntüleme: 167
  • Beğen
Tepkiler: MUSTAFA361
Bu yıl buğday ekilecek yerlere bir miktar yulaf ektik. Baharda ota biçilecekler. Bu yerler kumsal ve zayıf bünyeli. Hava şartları müsade ederse mayıs 15’e kadar yerine ayçiçeği ekmek istiyorum. Geç ekim olacagı için çabuk gelişim gösteren, kurak şartlara dayanıklı, kuş zararı için tablası tam aşağı eğik olan bir çeşit öneriniz var mı?

Sanbro erkencidir.Erkencilik özelliğinden dolayı bahar yağmurlarından iyi faydalandığı için bölgemizde kurak yılların kurtarıcısıdır.

Merhaba [MENTION=386]MUSTAFA361[/MENTION],
Benim önerim Lg5461 CLP olacak şu anda Trakya da en erkenci çeşit hemde intervixPlus lı. Tek dez avantajı tablosu yarı eğik hatta boyu kısa kaldığında ( dengeli yağmur yağmaz ise boyu kısa kalır ama tablosu aşırı büyür ve maalesef yarım bile eğilmiyor )
Sen nereden biliyorsun dersen ben Lüleburgaz/sakızköy de tek LG eken kişi kaldım her sene 150-100 dönüm arası yem bezelyesi, tiritikale yerlerimin arkasından ( mayıs 10-20 arası ) 2. mahsül olarak sulamadan kuruya ekerim. Bu sezon 80 dönüm 2. ürün LG5461 CLP den 7700 kg aldım. Bu yerlere hiç gübre ve ilaç atılmadı sadece 2 kere ara çapa yapıldı

*** en önemli şeyi unutmuşum yağı 39 çıktı. Köyde pionerler 43-48 yağ geliyordu ***

Son düzenleme:

Merhaba [MENTION=386]MUSTAFA361[/MENTION],
Benim önerim Lg5461 CLP olacak şu anda Trakya da en erkenci çeşit hemde intervixPlus lı. Tek dez avantajı tablosu yarı eğik hatta boyu kısa kaldığında ( dengeli yağmur yağmaz ise boyu kısa kalır ama tablosu aşırı büyür ve maalesef yarım bile eğilmiyor )
Sen nereden biliyorsun dersen ben Lüleburgaz/sakızköy de tek LG eken kişi kaldım her sene 150-100 dönüm arası yem bezelyesi, tiritikale yerlerimin arkasından ( mayıs 10-20 arası ) 2. mahsül olarak sulamadan kuruya ekerim. Bu sezon 80 dönüm 2. ürün LG5461 CLP den 7700 kg aldım. Bu yerlere hiç gübre ve ilaç atılmadı sadece 2 kere ara çapa yapıldı
Torba fiyatları nasıldı geçen sene 5461 in?
Bereketli olsun

Adanada kıraç arazide ne önerirsiniz? kuraklığa dayanıklı bir çeşit?
Ayrıca patates soğan yerlerinde de bu sene 2. Ürün denemeyi düşünüyorum. 2. Ürün kuştan korumalı bi tabla olan ayçiçeği var mı tam eğik yani.? Bide çok erkenci olması lazım

AYNI TARLAYA 25 KG DAP KULLANIP YARISINA ÜSTTEN 25 KG KADAR AS VERDİK.AS KULLANINCA GÖRÜNTÜ OLARAK ÇOK FARKLI GÖRÜNDÜ YAPRAKLAR KOYU YEŞİL HAL ALIP BEDEN KALINLAŞTI YAPRAKLAR GENİŞLEDİ TABLADA BÜYÜK OLDU FAKAT İŞİN SONUN DA VERİM ORANI DİĞERİYLE AYNI OLDU .SEBEBİNE GELİNCE TABLA BÜYÜDÜ AMA İÇ DOLDURMAMIŞ BOŞ ÇIKTI HEP..ÇARESİ SİZCE ?

Ben ayçiçeğinde üstten azotlu gübrelemeye sıcak bakmıyorum..Trakya koşulları için örnek vermek gerekirse çapa döneminde verilen azot bitkiyi yeşil aksam yönünden büyütüyor kendini max verime programlıyor geç çiçeklenmeye geçiyor fakat çiçeklenme döneminde sıcaklara vurulup tabla ortası boş kalıyor..hava sıcaklığının çiçeklenmede 25 dereceyi geçmediği yerlerde geççi çeşitlerderde olumlu yönde etkisi olur ama diğer koşullarda olmaz bence

• Beğen
Tepkiler: slhkose1994
Ben ayçiçeğinde üstten azotlu gübrelemeye sıcak bakmıyorum..Trakya koşulları için örnek vermek gerekirse çapa döneminde verilen azot bitkiyi yeşil aksam yönünden büyütüyor kendini max verime programlıyor geç çiçeklenmeye geçiyor fakat çiçeklenme döneminde sıcaklara vurulup tabla ortası boş kalıyor..hava sıcaklığının çiçeklenmede 25 dereceyi geçmediği yerlerde geççi çeşitlerderde olumlu yönde etkisi olur ama diğer koşullarda olmaz bence
Yağlık tohumlara amonyum sülfat kullanın.

Sebebi ve farkı nedir
Yağ bitkilerinin kükürt ihtiyacı en yüksek bitkilerdir.Ayrıca üre verdiğiniz zaman 1.5 aydan sonra bitki tarafından alınacağı için dediginiz problemlere daha fazla neden olabilir.Amonyum azotunun bir kısmı bitki tarafından alınır.Kalan kısmı nitrat formuna kısa sürede geçerek alınır.Erken dönemde hızlı ihtiyacı karşılar.