Bu yıl hangi ayçiçeği tohumunu ekeceksiniz?

Geçen yıl ki tecrübem de
Tunca 5542 beni şaşırttı.
LC 108 e göre daha yüksek verim sonuçları ve erkencilik ozeliği ile öne çıktı.
Kumsal ve kızlaç arazilerde ekilebilir.
Bulabilirsem şayet pioner L130 denemek istiyorum.birde pioner L119.bunlar denenebilir.rekor %53 L119.

• Beğen
Tepkiler: MF-5450
Geçen yıl ki tecrübem de
Tunca 5542 beni şaşırttı.
LC 108 e göre daha yüksek verim sonuçları ve erkencilik ozeliği ile öne çıktı.
Kumsal ve kızlaç arazilerde ekilebilir.
Bulabilirsem şayet pioner L130 denemek istiyorum.birde pioner L119.bunlar denenebilir.rekor %53 L119.

Bizde yağ oranı çok önemli değil satarken standart fiyattan satıyoruz.Ben kıraç arazilere erkenci olmasından dolayı sanbro ekmeyi düşünüyorum.
Sulu taban kuvvetli arazilere bu yıldan önce hep sanay mr ektik 2 yılda bir ekmemize rağmen hiç istikrarını bozmadan 340 kg/da altına düşmedik (tarla sulu ama sulamadan) Fakat sanay boyu aşırı uzadığı için sulamaya korkutuyor beni.Bende onun yerine tohum araştırması içindeyim.Saydığım arazi şartlarına p64ll62 uygunmudur?

Bizde yağ oranı çok önemli değil satarken standart fiyattan satıyoruz.Ben kıraç arazilere erkenci olmasından dolayı sanbro ekmeyi düşünüyorum.
Sulu taban kuvvetli arazilere bu yıldan önce hep sanay mr ektik 2 yılda bir ekmemize rağmen hiç istikrarını bozmadan 340 kg/da altına düşmedik (tarla sulu ama sulamadan) Fakat sanay boyu aşırı uzadığı için sulamaya korkutuyor beni.Bende onun yerine tohum araştırması içindeyim.Saydığım arazi şartlarına p64ll62 uygunmudur?

P64ll62 ye pıtırak ve sarmaşık için illa çapa yapman lazım. Diğer geniş yapraklı otları bayerin challenge dar yaprakları otları da hektaşın formula süper5 ot ilaçlarıyla büyük ölçüde halledersin. Yalnız Kök yapısı zayıftır sulamaya gelmez. Kökü sağlam olsun hem sulama yapayım hemde ilaçla bütün ot olayını çözeyim dersen 130 ek.

P64ll62 ye pıtırak ve sarmaşık için illa çapa yapman lazım. Diğer geniş yapraklı otları bayerin challenge dar yaprakları otları da hektaşın formula süper5 ot ilaçlarıyla büyük ölçüde halledersin. Yalnız Kök yapısı zayıftır sulamaya gelmez. Kökü sağlam olsun hem sulama yapayım hemde ilaçla bütün ot olayını çözeyim dersen 130 ek.

Çapayı birşekilde hallederizde kökü zayıfsa o zaman olmadı.Bize o zaman ya sanay ya gibraltar görünüyor.
Peki syngenta nın konyada damla sulama ile 600 kg ları bulan alcantara ile ilgili bilginiz var mı?

Sorduğunuz çeşit trakya da yok sanırım. Çünkü firmalar bölge bölge farklı tohum önerip ektiriyorlar. Gibraltardan kuruda 2017de 360 kg 2014te ll62den yine kuruda 420kg verimler aldım. Fakat bu verimler en yüksek verimler ortalamanın 230 olduğu yılda var 320 olduğu yılda var. Sygenta mühendisleriyle yine 2017de deneme yaptığımız bir tarlada gibraltar ve ll62 ektik. Gibraltar verimde 25 kg önde iken ll62 yağ oranında 4.5 puan önde gelmişti. Ama sulama yapacaksanız LG5580 çeşidine de bi bakın derim. Birde bu yıl köyümüzde iki komşu tarlada bir arkadaş ll62 ekip sulama yaptı. Verim 330 kg diğer arkadaş 130 ekti sulama yapmadı 2defa arasını traktör ile sürdü ilaç atmadı. Verim420kg. Hadi çıkın işin içenden ???

kesinlikle 64 62 küçük bir parselde olsa deneyin.biz 3 4 yıldan beri ekiyoruz, bence bizim bölgemiz için levıl atlattı.
çünkü yıllık ortalamalarımız bence 20-30 kg arttı. pıtrak sorunu varsa 108, 119, 130 denenebilir.bence ayçiçekte trakyanın sorunu
ne kadar yağışta olsa illaki hastalık yapması(basra, mantar, köse, kafa yanıklığı).64 62 ayrıca köse sorunu yaratabilir dikkat.

Sorduğunuz çeşit trakya da yok sanırım. Çünkü firmalar bölge bölge farklı tohum önerip ektiriyorlar. Gibraltardan kuruda 2017de 360 kg 2014te ll62den yine kuruda 420kg verimler aldım. Fakat bu verimler en yüksek verimler ortalamanın 230 olduğu yılda var 320 olduğu yılda var. Sygenta mühendisleriyle yine 2017de deneme yaptığımız bir tarlada gibraltar ve ll62 ektik. Gibraltar verimde 25 kg önde iken ll62 yağ oranında 4.5 puan önde gelmişti. Ama sulama yapacaksanız LG5580 çeşidine de bi bakın derim. Birde bu yıl köyümüzde iki komşu tarlada bir arkadaş ll62 ekip sulama yaptı. Verim 330 kg diğer arkadaş 130 ekti sulama yapmadı 2defa arasını traktör ile sürdü ilaç atmadı. Verim420kg. Hadi çıkın işin içenden ???

Nemli ve sıcak yerlerde sulama yapınca tabla çürüklüğü ve diğer fungal hastalıklardan yapıyor veya var olan daha da şiddetleniyor.Bir de öncesinde tablada dolu veya kuş zararı varsa sulama yapmak çok riskli oluyor.

Nemli ve sıcak yerlerde sulama yapınca tabla çürüklüğü ve diğer fungal hastalıklardan yapıyor veya var olan daha da şiddetleniyor.Bir de öncesinde tablada dolu veya kuş zararı varsa sulama yapmak çok riskli oluyor.

Sulamayı salma mı yapıyorsunuz
Bizde sulama da çürüme ve küf oluyor
Bence erken dönem sulama da bunları aşarız diye düşünüyorum

Sulamayı salma mı yapıyorsunuz
Bizde sulama da çürüme ve küf oluyor
Bence erken dönem sulama da bunları aşarız diye düşünüyorum

Ayçiçeğini hiç sulamadık.Ama sularsak salma sulama olur.
Burada üst gübresi verip sulayanlar oldu.Verim alamadılar.
Erken dönemde bir su verip bırakmayı ben de düşünmüştüm.
Ayçiçeği kafa yapmadan bir su verilip bırakılsa belki de tabla çürüklüğü sorunu olmaz.Ama kök,gövde,yaprak hastalıkları yine de problem olabilir.
Bence bizim burada ayçiçeğini sulamaya gerek yok.Genelde mayıs sonu haziran başında yağmur yağıyor.Zaten temmuz başında da biçiliyor.
Potasyumlu gübre veriyor musunuz?Daha önce patates-2.ürün yer fıstığı yerine ektik.Ayçiçeği sulamadan 500 kg dan fazla verdi.Patatese fazlaca potasyum veriyorlar.Toprağın potasyumca zengin olduğu söyleniyor ama bitki ne kadarını kullanabiliyor bilmiyoruz.

• Beğen
Tepkiler: OkumuşMühendis