DÖNERLİ PULLUK KULLANMAK NE KADAR MANTIKLI?

Turan pulluk nasıl yarısı dışarı da gidiyor ustam tüm modellerde mi öyle

Yeni tipler nasıl bilmiyorum bendeki profil tip 3105 ve a95 de İLK BIÇAĞIN YARISI boşta gidiyor 6 inçlik bi kayıp var dielim. İlk bıçagı tam göğüsletmek için pulluğu sola çekersem orta kol çapraz kalıyor yani pulluğun orta kol taktığımız direğini biraz daha sağda olması lazımdı. Turanın Z şaseliside var kullandığım onun direği biraz sağda olduğu için ilk bıçağı tam göğüslüyor iş genişlik kaybı yok

Ben bu yil bu yeni Z sasemi diyorlar neyse ona kafayi taktim 1. Hafif donerliden kulak azaltmaya gerek yok ole her kaldirdiginda at gibi motoru ordan orayada komuyor pars pulluk alacam bu yil yorumuuz nedir onlar icin

Helikopter pulluk diyolar dediğin gibi hafif tir de pek yaygınlaşmadı bizim yörede yok görmek isterdim. Bi konuda bu tip pulluk tarzı kullanan gören arkadaşlar var pek randımanlı değilmiş galiba sert toprakta bükülme aşınma var diolar. Bence hep tavlı toprak da rahat olur ülkemizdede malum her bölge iklimi farklı tavlı yumuşak toprağınız varsa kullanışlı olur

Helikopter pulluk diyolar dediğin gibi hafif tir de pek yaygınlaşmadı bizim yörede yok görmek isterdim. Bi konuda bu tip pulluk tarzı kullanan gören arkadaşlar var pek randımanlı değilmiş galiba sert toprakta bükülme aşınma var diolar. Bence hep tavlı toprak da rahat olur ülkemizdede malum her bölge iklimi farklı tavlı yumuşak toprağınız varsa kullanışlı olur

Bnde bayagı araştırdım
Sert yere gelmiyormuş
Ama yapan firma sahibi ile görüştüm adam al birşey olmaz diyor
Ama biz Adana yöresindeyiz ve sert arazilerimiz var
Bu platform a da konu açtım ama kullanıcısını bulamadım
Geçen hafta Adana’ya sıfırı geldi 5 li 10.000₺ ye. Aslında uygun
Çünkü istediğin açıda alan götürüyor ama alan bulamadığımız İçin yorum yapan olmadığı İçin uzağız

Hafif olduğu için batmıyor, toprağı güzel devirmiyor, uç dizaynı traktörü tutuyor, parça sıkıntısı olur tarzı yorumlar duydum. İlk girdi maliyetinden ziyade ilerisini düşünmek lazım. Ben geçenlerde iki tane 4lü dönerli gördüm biri 4 bin biri 6 bin, ama bunu alıp kendisi kadar da masraf etmek var işin ucunda.

Peki sizce standart pulluktan dönerli pulluğa geçtiğinizde neden pullukta kulak kaybı oluyor?
Her iki şekilinde avantaj ve dez avantajlari vardir.
Dönerlinin dez avantajini;Ünlü nün pulluklari hafif,Alplerin ağırdır.Agirligi az olan alinirsa iyi olur.
Dönerlinin dez avantajina karşı,dönuslerin kisa olmasi ile zaman yakit tasarrufu ile karşılanıyor denebilir.
Dönerlinin dez avantaji;tarlayi tesfiye etmesi bence en yararlisi.
Bu noktadan sonra;Tercih bize kaliyor.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci4
Bnde bayagı araştırdım
Sert yere gelmiyormuş
Ama yapan firma sahibi ile görüştüm adam al birşey olmaz diyor
Ama biz Adana yöresindeyiz ve sert arazilerimiz var
Bu platform a da konu açtım ama kullanıcısını bulamadım
Geçen hafta Adana’ya sıfırı geldi 5 li 10.000₺ ye. Aslında uygun
Çünkü istediğin açıda alan götürüyor ama alan bulamadığımız İçin yorum yapan olmadığı İçin uzağız

Fiyatı uygunda arkadaşların abilerin yazdığı gibi ucunda parayı çöpe atmakda var hafif toprak olsa alcamda bizimde sert zamanla görcez bakalım deneme yapan olursa

Arkadaşlar çok güzel bilgilendirmiş ama benim kafamdaki soruya cevap vermemişsiniz. Mesela 5430 normalde 5li 12 ve ya 14 numara pulluğu çekebiliyor ama iş dönerli pulluğa gelince 4 14lü dönerli pulluk kullanılıyor.Bu durumda da hem zamandan hem de yakıttan fark oluşuyor.
Sen davlum atarken diğer çiziye girerken ki zaman yakıt kaybını dönerli plluk ile çözüyorsun

Kanaatimce;
Ek ağırlıksız 4500-5500 kg olan traktörü 4lü
Ek ağırlıksız 5500-6500 kg olan traktörü 5li
Ek ağırlıksız 6500-7500 kg olan traktörü 6lı asılır tip dönerli pulluk hiç yormaz.
(Bizim burda fendt 516ya 4lü dönerli takanda var, tümosana 5li dönerli takanda.)

İnç 2.5 olarak hesaplayın abiler.
Misal 4-14" kulaklı pulluğu 16" ayarlayıp hesap yapalım.
4× 40cm (16") = 160cm
5× 30cm (12") = 150cm
Dediğim gibi 4 14 alıp 16 inç ayar ile kullanmak 5 12 kullanmaktan daha mantıklı. Hem hidroliği yormaz hem daha hafif olacağı için yakıttan tasarruf olur