Sayfa 2/2 BirinciBirinci 12
28 sonuçtan 16 ile 28 arası gösteriliyor

Baskı tekeri olan ve orta kol ayarı yapılmış dönerli, profil veya eksantrik pulluk çizi içinde sürüm yaparken güç ihtiyaçları aynı.
    Dönerli de sok azaltılmasının sebebi seyir halindeki ağırlıktan kurtulmak
    Sıra başı yamaçlarda tehlikeli boyutlarda salınıma bile sebebiyet verebiliyor .
    Adet azaltılıp numarası büyütülerek istenilen işlem genişliği yakalanır.

DÖNERLİ PULLUK KULLANMAK NE KADAR MANTIKLI?

Alıntı iharun23 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam yani 4 14 dönerli pullukla 5 13 lü normal pulluk aynı alanı mı götürüyor?Eğer böyle bir şey varsa kulak kaybının önemi yok.
    1 inç 2.54 cm

4x14x2.54= 142 cm

5x13x2.54= 165 cm iş genişliği

5x13 ün karşılığı 4x16 dır
    Dönerli olmasının katkısı yok . Kayar kütük YÖK ise negatif etkisi bile olabilir

iharun23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı FENOMEN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende dönerli alacaktım ama 4-12 için en düşük fiyat 21,000 tl fiyat aldık biz 300 dönüm yer işliyoruz bize o kadar para vermek mantıksız geldi.Birde bizim arazilerimiz ağimli ve küçük sıra başlarında 5 li pullukla motoru yatıranlar bile oldu.Oda biraz gözümü korkuttu.Yerine 4-14 inç aldık 10 bine.Şuanlık pişman değilim tarlayı düzgün şekilde sürmesini öğrenirsen tesviyede bozukluk olmuyor.Birde ağırlık çok farkediyor tekere yük biniyor vs diyenler aynı yerde denesinler farkı görürler yaylı pullukla normal deve boynu bile farkediyor.Ki zaten dönerli pulluk kullananlar hep bir sok eksik kulanıyor dediğin gibi.Tarlaların büyük olur taş olmaz düzdür şiddetle dönerli tavsiye ederim tabi.
    İşin bi de bu maddi boyutu var tabi

birde tarlalarımız düz olsaydı keşke ne güzel olurdu dönerliyle hiç ömrümde kumlu taşsız tarla süremedim şimdi diyeceksinizki neden yaylı pulluk almadın onlarla bile burda tehlikeli 800 900 kg şu an 4/12 alpler standart kullanıyorum varol aldım 10 dönümde uç demirleri gitti hemen değiştirdik tabi

OkumuşMühendis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Uzturk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aynı alanı götürmez 4.14 56 inç
    5.13 65 inç. Kimi pulluk ta ilk bıçağın yarısı boşta gider. Turanlarda olur bu genelde. Traktöre tam uyan pullukta ön bıçak tam göğüsler iş genişliği kaybı olmaz. Kendimden örnek vereyim 4.16 ünlü pulluk 5.13 turandan çok yer götürüyor tamamen pulluk krank ve orta direk in uyumundan dolayı. Dönerli pulluk ta traktöre tam uyumlu takılır sağ ve sol tekere aynı mesafede. Senin gibi bende araştırıyorum dediğin gibi 1 bıçak eksik takıyorlar güzel çeksin diye. 1 bıçak eksiklik yastık başındaki vakit kazancını yer yine aynı yer sürülür gibi geliyor bana
    Turan pulluk nasıl yarısı dışarı da gidiyor ustam tüm modellerde mi öyle

Uzturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı OkumuşMühendis Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Turan pulluk nasıl yarısı dışarı da gidiyor ustam tüm modellerde mi öyle
    Yeni tipler nasıl bilmiyorum bendeki profil tip 3105 ve a95 de İLK BIÇAĞIN YARISI boşta gidiyor 6 inçlik bi kayıp var dielim. İlk bıçagı tam göğüsletmek için pulluğu sola çekersem orta kol çapraz kalıyor yani pulluğun orta kol taktığımız direğini biraz daha sağda olması lazımdı. Turanın Z şaseliside var kullandığım onun direği biraz sağda olduğu için ilk bıçağı tam göğüslüyor iş genişlik kaybı yok

Ben bu yil bu yeni Z sasemi diyorlar neyse ona kafayi taktim 1. Hafif donerliden kulak azaltmaya gerek yok ole her kaldirdiginda at gibi motoru ordan orayada komuyor pars pulluk alacam bu yil yorumuuz nedir onlar icin

OkumuşMühendis teşekkür etti.

Alıntı mertmka Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben bu yil bu yeni Z sasemi diyorlar neyse ona kafayi taktim 1. Hafif donerliden kulak azaltmaya gerek yok ole her kaldirdiginda at gibi motoru ordan orayada komuyor pars pulluk alacam bu yil yorumuuz nedir onlar icin
    Helikopter pulluk diyolar dediğin gibi hafif tir de pek yaygınlaşmadı bizim yörede yok görmek isterdim. Bi konuda bu tip pulluk tarzı kullanan gören arkadaşlar var pek randımanlı değilmiş galiba sert toprakta bükülme aşınma var diolar. Bence hep tavlı toprak da rahat olur ülkemizdede malum her bölge iklimi farklı tavlı yumuşak toprağınız varsa kullanışlı olur

OkumuşMühendis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Uzturk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Helikopter pulluk diyolar dediğin gibi hafif tir de pek yaygınlaşmadı bizim yörede yok görmek isterdim. Bi konuda bu tip pulluk tarzı kullanan gören arkadaşlar var pek randımanlı değilmiş galiba sert toprakta bükülme aşınma var diolar. Bence hep tavlı toprak da rahat olur ülkemizdede malum her bölge iklimi farklı tavlı yumuşak toprağınız varsa kullanışlı olur
    Bnde bayagı araştırdım
    Sert yere gelmiyormuş
    Ama yapan firma sahibi ile görüştüm adam al birşey olmaz diyor
    Ama biz Adana yöresindeyiz ve sert arazilerimiz var
    Bu platform a da konu açtım ama kullanıcısını bulamadım
    Geçen hafta Adana’ya sıfırı geldi 5 li 10.000₺ ye. Aslında uygun
    Çünkü istediğin açıda alan götürüyor ama alan bulamadığımız İçin yorum yapan olmadığı İçin uzağız

ahmet35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Hafif olduğu için batmıyor, toprağı güzel devirmiyor, uç dizaynı traktörü tutuyor, parça sıkıntısı olur tarzı yorumlar duydum. İlk girdi maliyetinden ziyade ilerisini düşünmek lazım. Ben geçenlerde iki tane 4lü dönerli gördüm biri 4 bin biri 6 bin, ama bunu alıp kendisi kadar da masraf etmek var işin ucunda.

maygun10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı iharun23 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki sizce standart pulluktan dönerli pulluğa geçtiğinizde neden pullukta kulak kaybı oluyor?
    Her iki şekilinde avantaj ve dez avantajlari vardir.
    Dönerlinin dez avantajini;Ünlü nün pulluklari hafif,Alplerin ağırdır.Agirligi az olan alinirsa iyi olur.
    Dönerlinin dez avantajina karşı,dönuslerin kisa olmasi ile zaman yakit tasarrufu ile karşılanıyor denebilir.
    Dönerlinin dez avantaji;tarlayi tesfiye etmesi bence en yararlisi.
    Bu noktadan sonra;Tercih bize kaliyor.

Alıntı OkumuşMühendis Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bnde bayagı araştırdım
    Sert yere gelmiyormuş
    Ama yapan firma sahibi ile görüştüm adam al birşey olmaz diyor
    Ama biz Adana yöresindeyiz ve sert arazilerimiz var
    Bu platform a da konu açtım ama kullanıcısını bulamadım
    Geçen hafta Adana’ya sıfırı geldi 5 li 10.000₺ ye. Aslında uygun
    Çünkü istediğin açıda alan götürüyor ama alan bulamadığımız İçin yorum yapan olmadığı İçin uzağız
    Fiyatı uygunda arkadaşların abilerin yazdığı gibi ucunda parayı çöpe atmakda var hafif toprak olsa alcamda bizimde sert zamanla görcez bakalım deneme yapan olursa

Tarlaya lazer çekmek ne kadar mantıklı ise dönerli pullukda o kadar mantıklıdır

Sayfa 2/2 BirinciBirinci 12