DÖNERLİ PULLUK KULLANMAK NE KADAR MANTIKLI?

08.08.2017
484
729
26
Elazığ

Merhabalar değerli trakkulüp üyeleri.
Dönerli pulluklar bildiğiniz gibi son birkaç senedir yaygınlaşmaya başladı iyice. Bizim oralarda halen standart tip pulluk kullanılıyor. Dönerli pullukla alakalı kafam da şöyle bi soru var. Şimdi normalde 4 lü 14 lü pulluk çeken bir traktör(örneğin 3075)
aynı pulluğun dönerlisini çekemeyebiliyor.
Ya da çekse bile muhtemelen dönerli pullukta traktör daha fazla yakacaktır.(Pulluk ağırlığından dolayı) yine başka bi örnek mesela bizim mf 285 s traktörümüze
3 14 numara standart pulluk takıyoruz ama aynı traktöre aynı pulluğun dönerlisini taksak çekemiyor. Bu noktada dönerli pulluk kullanmak ne derece mantıklı.Tecrübeli arkadaşların yorumlarını bekliyorum. maxresdefault.jpg

Tarla daha düzgün sürülür, hatta sürüm yaparken azda olsa kendiliğinden tarla düzlenir. Traktorün lastik ömrü uzar. Traktorün özellikle izde kalan tekeri diğerine göre çabuk aşınması gecikir biri çok aşınmış biri az aşınmış lastikleri iş yaparken traktörün çekişi dengesiz olur. Dengesizliğie bağlı olarak yakıt sarfı olacaktır. Bu bağlamda da yakıt tasarrufu ve lastik ömründen uzun süre faydalanma sağlar.

Her açıdan çok faydalı tarlanın tesviyesi düzgün olacak yukarıda arkadaşın dediği gibi lastiklerin aşınması da düzgün olacak büyük tarlalarda özellikle kapak tutulan yerler her yıl bozulur böyle bir yerden başlayacak aynı yerden devam edeceksin zaman ve yakıt tasarrufu var mesela 4 lü. 12 inç çeken bir traktör 3 lü 14 dönerli pulluğu çok rahat çeker pulluk belki ağır fakat yeni nesil traktörlerde destek pistonu olanlar zaten sabit derinlikte gittiği için çok sorun olmaz.

Tarlanın tesviyesini bozmaz ve kullanımı rahat tarlanın bir başından başla diğer başından çık.Düzgün evlek alma derdin biter.Zaten 10-15 yıla kadar traktör güç ortalamasınında yükselmesiyle bu iş dönerli pulluğa dönecektir.Bakın orta avrupa ülkelerine 1 tane normal pullul göremezsiniz.

Arkadaşlar çok güzel bilgilendirmiş ama benim kafamdaki soruya cevap vermemişsiniz. Mesela 5430 normalde 5li 12 ve ya 14 numara pulluğu çekebiliyor ama iş dönerli pulluğa gelince 4 14lü dönerli pulluk kullanılıyor.Bu durumda da hem zamandan hem de yakıttan fark oluşuyor.

Arkadaşlar çok güzel bilgilendirmiş ama benim kafamdaki soruya cevap vermemişsiniz. Mesela 5430 normalde 5li 12 ve ya 14 numara pulluğu çekebiliyor ama iş dönerli pulluğa gelince 4 14lü dönerli pulluk kullanılıyor.Bu durumda da hem zamandan hem de yakıttan fark oluşuyor.

Aksine zamandan ve yakıttan tasarruf sağlarsınız sürülü yerin etrafında dönüp durmayacağınızdan zamandan aşırı tasarruf sağlıyor, düz pullukta arada kalan az yamuk çapraz yerlerde ve dönüm başlarını ileri geri sürerken harcadığınız yakıt olmadığından ciddi yakıt tasarufu da sağlıyor. Kısacası pulluk 2li bile olsa dönerli olmalı.

Aksine zamandan ve yakıttan tasarruf sağlarsınız sürülü yerin etrafında dönüp durmayacağınızdan zamandan aşırı tasarruf sağlıyor, düz pullukta arada kalan az yamuk çapraz yerlerde ve dönüm başlarını ileri geri sürerken harcadığınız yakıt olmadığından ciddi yakıt tasarufu da sağlıyor. Kısacası pulluk 2li bile olsa dönerli olmalı.
Peki sizce standart pulluktan dönerli pulluğa geçtiğinizde neden pullukta kulak kaybı oluyor?

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Ben 5/13 normal pulluk almıştım geçen yıl Bu sene 4/14 lu unlu pulluk ile değiştirdim Her ikisi de ayni yeri götürüyor cunki dönerli pulluk yelek arası 85 cm her açıdan avantajlı Arkadaşlar yukarıda bahsetmişler hepsine katılıyorum Ayrıca arka denge lastiği hidroliklere yük bindirmiyor Dönüşlerde on ağırlığın yeterli ise rahatlıkla dönerli kullanabilirsin Ayrıca her dönüşte üsteki yelekler dinlendiği icin bucaklarin ve pullugun ömrü normale göre 2 katına üzüyor bu da ayrı bir avantaj

Genelde tarla tesviyesi bozulmasın diye tercih ediliyor, traktör büyük ve ağırsa konforlu kullanımı olur.Kulak kaybı hidrolik sistemlerin yetersizliğinden kaynaklanıyordu.Hidrolik debiler 30 lt/dk civarlarındaydı, kalın piston kullanıldığı zaman hidrolikler yüksüz iken kolların aşağı inmediği traktörler gördük, hidrolikte ince yağ kullanılınca keçeler dayanmıyordu.Hassasiyet yayları normal pulluğa göreydi, dönerli pulluğa uygun değildi veya kırılıp düşen oluyordu.Hala bağlantı pimini ince tip kullanan traktörler var, biri de bizde. :)

Ben 5/13 normal pulluk almıştım geçen yıl Bu sene 4/14 lu unlu pulluk ile değiştirdim Her ikisi de ayni yeri götürüyor cunki dönerli pulluk yelek arası 85 cm her açıdan avantajlı Arkadaşlar yukarıda bahsetmişler hepsine katılıyorum Ayrıca arka denge lastiği hidroliklere yük bindirmiyor Dönüşlerde on ağırlığın yeterli ise rahatlıkla dönerli kullanabilirsin Ayrıca her dönüşte üsteki yelekler dinlendiği icin bucaklarin ve pullugun ömrü normale göre 2 katına üzüyor bu da ayrı bir avantaj
Hocam yani 4 14 dönerli pullukla 5 13 lü normal pulluk aynı alanı mı götürüyor?Eğer böyle bir şey varsa kulak kaybının önemi yok.

Bende dönerli alacaktım ama 4-12 için en düşük fiyat 21,000 tl fiyat aldık biz 300 dönüm yer işliyoruz bize o kadar para vermek mantıksız geldi.Birde bizim arazilerimiz ağimli ve küçük sıra başlarında 5 li pullukla motoru yatıranlar bile oldu.Oda biraz gözümü korkuttu.Yerine 4-14 inç aldık 10 bine.Şuanlık pişman değilim tarlayı düzgün şekilde sürmesini öğrenirsen tesviyede bozukluk olmuyor.Birde ağırlık çok farkediyor tekere yük biniyor vs diyenler aynı yerde denesinler farkı görürler yaylı pullukla normal deve boynu bile farkediyor.Ki zaten dönerli pulluk kullananlar hep bir sok eksik kulanıyor dediğin gibi.Tarlaların büyük olur taş olmaz düzdür şiddetle dönerli tavsiye ederim tabi.

Hocam yani 4 14 dönerli pullukla 5 13 lü normal pulluk aynı alanı mı götürüyor?Eğer böyle bir şey varsa kulak kaybının önemi yok.

[emoji846] aynı alanı götürmez 4.14 56 inç
5.13 65 inç. Kimi pulluk ta ilk bıçağın yarısı boşta gider. Turanlarda olur bu genelde. Traktöre tam uyan pullukta ön bıçak tam göğüsler iş genişliği kaybı olmaz. Kendimden örnek vereyim 4.16 ünlü pulluk 5.13 turandan çok yer götürüyor tamamen pulluk krank ve orta direk in uyumundan dolayı. Dönerli pulluk ta traktöre tam uyumlu takılır sağ ve sol tekere aynı mesafede. Senin gibi bende araştırıyorum dediğin gibi 1 bıçak eksik takıyorlar güzel çeksin diye. 1 bıçak eksiklik yastık başındaki vakit kazancını yer yine aynı yer sürülür gibi geliyor bana

Baskı tekeri olan ve orta kol ayarı yapılmış dönerli, profil veya eksantrik pulluk çizi içinde sürüm yaparken güç ihtiyaçları aynı.
Dönerli de sok azaltılmasının sebebi seyir halindeki ağırlıktan kurtulmak
Sıra başı yamaçlarda tehlikeli boyutlarda salınıma bile sebebiyet verebiliyor .
Adet azaltılıp numarası büyütülerek istenilen işlem genişliği yakalanır.

Bende dönerli alacaktım ama 4-12 için en düşük fiyat 21,000 tl fiyat aldık biz 300 dönüm yer işliyoruz bize o kadar para vermek mantıksız geldi.Birde bizim arazilerimiz ağimli ve küçük sıra başlarında 5 li pullukla motoru yatıranlar bile oldu.Oda biraz gözümü korkuttu.Yerine 4-14 inç aldık 10 bine.Şuanlık pişman değilim tarlayı düzgün şekilde sürmesini öğrenirsen tesviyede bozukluk olmuyor.Birde ağırlık çok farkediyor tekere yük biniyor vs diyenler aynı yerde denesinler farkı görürler yaylı pullukla normal deve boynu bile farkediyor.Ki zaten dönerli pulluk kullananlar hep bir sok eksik kulanıyor dediğin gibi.Tarlaların büyük olur taş olmaz düzdür şiddetle dönerli tavsiye ederim tabi.
İşin bi de bu maddi boyutu var tabi

birde tarlalarımız düz olsaydı keşke ne güzel olurdu dönerliyle hiç ömrümde kumlu taşsız tarla süremedim şimdi diyeceksinizki neden yaylı pulluk almadın onlarla bile burda tehlikeli 800 900 kg şu an 4/12 alpler standart kullanıyorum varol aldım 10 dönümde uç demirleri gitti hemen değiştirdik tabi

• Beğen
Tepkiler: osmanli
[emoji846] aynı alanı götürmez 4.14 56 inç
5.13 65 inç. Kimi pulluk ta ilk bıçağın yarısı boşta gider. Turanlarda olur bu genelde. Traktöre tam uyan pullukta ön bıçak tam göğüsler iş genişliği kaybı olmaz. Kendimden örnek vereyim 4.16 ünlü pulluk 5.13 turandan çok yer götürüyor tamamen pulluk krank ve orta direk in uyumundan dolayı. Dönerli pulluk ta traktöre tam uyumlu takılır sağ ve sol tekere aynı mesafede. Senin gibi bende araştırıyorum dediğin gibi 1 bıçak eksik takıyorlar güzel çeksin diye. 1 bıçak eksiklik yastık başındaki vakit kazancını yer yine aynı yer sürülür gibi geliyor bana

Turan pulluk nasıl yarısı dışarı da gidiyor ustam tüm modellerde mi öyle