Buzağı hastalığı

Selamın aleyküm arkadaşlar. Bikaç gündür 3.5 aylık holstain buzağımız hastaydı. Aşırı ishal kulaklarda düşüklük ve iştahsızlık vardı sadece keyifsiz şekilde süt içiyodu süt dışında hiçbişey yemiyodu. Dün akşam veterinere videosunu gönderdim. sindirim sistemi iltihabı var dedi. Antibiyotik ve bikaç ilaç verdi. Dün gece ve bugün öğlen ilaçları uyguladık buzağıda hiçbi gelişme olmadı. Bugün veterineri çağırdım serum takviyesi filan yaparız diye veteriner geldi bu hayvan düzelmez koyun hastalığı olmuş yapacak hiçbişey yok dedi yarım saat geçmeden buzağıyı kaybettik. Bu koyun hastalığı denilen hastalık nedir ve sizce bu hayvan neden ölmüştür

Koyun varmı yakınında ?
Koyunun taşıdığı bir mikrop koyuna zarar vermiyormuş ama koyundan ineğe geçerse öldürücü oluyormuş
Bildigim böyle hastalığın adı koriza diye biliyorum
Hastalığı bulastirmamak önemli bulaşır sa yapılacak fazla birşey yok
Hastalığın belirtisi ishal iştahsızlık gözlerde beyazlaşma mermerlesme gibi
Gecen senelerde benimde iki genç hayvan yakalandi biri öldü biri düzeldi ama cok hirpalandi
Bizimde koyun ve inek yanyana

Coriza olabilir ama bakınca teşhis için göz formunda olması lazım gözlerde mavilik var mıydı
Ayrıca size bir uyarım olsun buzağıların ölüm sebebi ishal sonucu aşırı su kaybetme ve bunun sonucunda metabolik asidozdur
Serum tedavisi (bikarbonat ve fizyolojik tuzlu su)
olmadan ilaç tedavisi etkisiz kalır
Size tavsiyem buzağıyı uludağ veteriner fakültesine götürün patolojide etkeni tespit etsinler diğer hayvanlar şu anda risk altında

• Beğen
Tepkiler: meysi
coryza bulaşıcı bir hastalık değil hayvandan hayvana bulaşmaz tek sevindirici yanı bu
herhangi bir tedaviside malesef yok belirtiler şapa benziyor ışığa duyarlılık ve son safhada gözler akıyor ve ölüm gerçekleşiyor
genellikle yeni doğum yapmış koyunlarla aynı ortamda bulunan hayvanlarda görülüyor
geçen sene yurtdışından hayvanları getirdikten 1 hafta sonra ortaya çıkmıştı tek bir hayvanda
büyük geçmiş olsun

Koriza bulaşıcı bir hastalıktır. Koyunlarda bulunan hermes2 virüsü sebebiyet veriyor, koyunlar için hiçbir sorun yok onlar taşıyıcı ama onlara zarar vermiyor fakat ineklerde ölüm oranı %95 . Hastalığın tam olarak nasıl geçtiği bulunmuş değil ama inekten ineğe geçmediği kesin bilgi. Bizim o taraflarda koyunlar inekler aynı merada yayılır, aynı çeşmeden içer, hatta aynı yerde kalırlar ama nadiren görülür(iki üç yıldı bir vaka). Suudi arabistanda koyunlarla inekleri aynı yerde barındırıyorlar koyunlarda hermes2 virüsü var ama benim görüp konuştuğum herkes ben yıllardır yapıyorum bu işi bu şekilde daha hiçölen hayvanım olmadı dedi (hayvanların geneli jersey,angus,mondofon az bişey holstein) hatta hemen bu konudaki bi hadisi okudu "hastalıkta sirayet (bulaşma) yoktur" . Ve kalbini allaha bağla dedi. Bana çok mantıklı geldi sana tavsiyem bu olabilir .

• Beğen
Tepkiler: ismail_17

Coriza olabilir ama bakınca teşhis için göz formunda olması lazım gözlerde mavilik var mıydı
Ayrıca size bir uyarım olsun buzağıların ölüm sebebi ishal sonucu aşırı su kaybetme ve bunun sonucunda metabolik asidozdur
Serum tedavisi (bikarbonat ve fizyolojik tuzlu su)
olmadan ilaç tedavisi etkisiz kalır
Size tavsiyem buzağıyı uludağ veteriner fakültesine götürün patolojide etkeni tespit etsinler diğer hayvanlar şu anda risk altında
Gözlerde sona doğru mavilik oldu. Serum tedavisi için veterineri çağırdım ama malesef geç kalmışız

coryza bulaşıcı bir hastalık değil hayvandan hayvana bulaşmaz tek sevindirici yanı bu
herhangi bir tedaviside malesef yok belirtiler şapa benziyor ışığa duyarlılık ve son safhada gözler akıyor ve ölüm gerçekleşiyor
genellikle yeni doğum yapmış koyunlarla aynı ortamda bulunan hayvanlarda görülüyor
geçen sene yurtdışından hayvanları getirdikten 1 hafta sonra ortaya çıkmıştı tek bir hayvanda
büyük geçmiş olsun
Evet gözler aktıktan sonra ölüm gerçekleşti. Buzağıların olduğu yerde geçmiş yıllarda koyun bakmıştık ama 4 5 yıldır koyun bakılmadı. Ancak hayvanların su içtiği çeşmeden komşunun koyunları su içiyo. Ordan bulaştı desem buzağı hiç dışarı çıkmamıştı. Geçmiş yıllarda bu hastalık yüzünden bi düveyi son safhada kasaba vermiştik

Koriza bulaşıcı bir hastalıktır. Koyunlarda bulunan hermes2 virüsü sebebiyet veriyor, koyunlar için hiçbir sorun yok onlar taşıyıcı ama onlara zarar vermiyor fakat ineklerde ölüm oranı %95 . Hastalığın tam olarak nasıl geçtiği bulunmuş değil ama inekten ineğe geçmediği kesin bilgi. Bizim o taraflarda koyunlar inekler aynı merada yayılır, aynı çeşmeden içer, hatta aynı yerde kalırlar ama nadiren görülür(iki üç yıldı bir vaka). Suudi arabistanda koyunlarla inekleri aynı yerde barındırıyorlar koyunlarda hermes2 virüsü var ama benim görüp konuştuğum herkes ben yıllardır yapıyorum bu işi bu şekilde daha hiçölen hayvanım olmadı dedi (hayvanların geneli jersey,angus,mondofon az bişey holstein) hatta hemen bu konudaki bi hadisi okudu "hastalıkta sirayet (bulaşma) yoktur" . Ve kalbini allaha bağla dedi. Bana çok mantıklı geldi sana tavsiyem bu olabilir .
Bizimde ineklerle komşunun koyunları aynı çeşmeden su içiyo ordan bulaştı dicem ama buzağı ahırdan dışarı hiç çıkmamıştı. Geçmiş yıllarda bi düvemiz yakalanmıştı don safhada kasaba verdik o dönemde koyun bakıyoduk bu sefer koyunda bakmıyoduk

Bizimde ineklerle komşunun koyunları aynı çeşmeden su içiyo ordan bulaştı dicem ama buzağı ahırdan dışarı hiç çıkmamıştı. Geçmiş yıllarda bi düvemiz yakalanmıştı don safhada kasaba verdik o dönemde koyun bakıyoduk bu sefer koyunda bakmıyoduk

Yani abi allahtan işte, biz buzağılara koyun sütü verirdik canavar gibi olurdu koriza filanda bulaşmazdı, direk koyunun sütünü içiyordu aynı çeşme ahır bilmem ne değil yinede hiçbişey olmazdı

Usta hastalık halk dilinde koyun hastalığı tipteki coriza tedavisi yok benim başıma da geldi birisi oldu 2 yıl sonra birdaha bir yıl sonra 4 tane birden koyunlarla iki tane buzağı beraber yeri içti yetti kalktı olmadı yanyana durdu kaç yıl arada bir çit vardı olmadı nasıl ki koyunların durduğu bölümü düzeltip hayvanları bağladım o bölümdekiler yerde oldu mümkünse daha önce koyun duran yere hayvan koyma tavsiyem odur veteriner anlattı koyun duran bi ahir 12 yıl hiç bi hayvan durmamış dezenfekte etmişler inek koymuşlar 4 tanesi yakalanmış geçmiş olsun

Usta hastalık halk dilinde koyun hastalığı tipteki coriza tedavisi yok benim başıma da geldi birisi oldu 2 yıl sonra birdaha bir yıl sonra 4 tane birden koyunlarla iki tane buzağı beraber yeri içti yetti kalktı olmadı yanyana durdu kaç yıl arada bir çit vardı olmadı nasıl ki koyunların durduğu bölümü düzeltip hayvanları bağladım o bölümdekiler yerde oldu mümkünse daha önce koyun duran yere hayvan koyma tavsiyem odur veteriner anlattı koyun duran bi ahir 12 yıl hiç bi hayvan durmamış dezenfekte etmişler inek koymuşlar 4 tanesi yakalanmış geçmiş olsun
Sağllasın ustam. Yerler dar olunca mecbur koyuyoruz. Yıllar önce koyun bakılmıştı ama sizinde dediğiniz gibi çok uzun süre sonra bile hastalık geçebiliyomuş. İki üç yıl önce kadar bi düvemiz daha yakalanmıştı

Geçmiş olsun.Bizde de bir komşunun başından aynı olay geçti, emaneten bir aylık koyun bakmış, aynı yere buzağı koyunca buzağısı ölmüştü.Ahırda kireçleme ve badana yaparız, ne kadar faydası olur, bilemem.