Yulaf mi fiğ mi ?

Sade ekecekseniz yulaf
Karışım yaparsanız daha kaliteli olur
Sadece fiğ ekerseniz yatacağından zaiyat olur
Balya amaçlı güzden buğday, arpa tritikale de tercih edebilirsiniz tarlalar kıraç ise verim artar

Teşekkürler abi . Karışımdan memnuniyet gördüm bende çoğunlukla. Peki elimde 1.5 torba tritikale tohumu kaldı. Baharin onu fiğ ile Karistirsam olurmu? Dönüme kaç kg tohum ve gübre tavsiye edersiniz ?

Teşekkürler abi . Karışımdan memnuniyet gördüm bende çoğunlukla. Peki elimde 1.5 torba tritikale tohumu kaldı. Baharin onu fiğ ile Karistirsam olurmu? Dönüme kaç kg tohum ve gübre tavsiye edersiniz ?

Biz (1000m2)dönüme 10 kg fiğ 10 kg da yulaf olacak şekilde ekiyorduk fiğ tohumu pahalılaştığından sade yulaf ekmeye başladık dönüme 25 kg karışımın tadını vermiyor bence ama ot ihtiyacını kaliteli şekilde karşılamış oluyoruz
Gübreyi 12 kg kadar kardeşleme zamanı üre atıyorum sapa kalktığı zaman da 15 kg can veriyorum verimlerimizde dönümde 25-35 balya civarı oluyor
IMG_0696.JPG
Bu da yeşile biçilen arpa inekler bunuda çok sevdi [emoji4]

Biz karışık ekiyoruz.tohum sayısı aynı olacak şekilde.fiğin tane ağırlığına göre tohum sayısı eşit olacak.ilkbahar yağışlı geçerse bezelyeyle ekin daha verimli oluyor ama kalite fiğ+yulafı tutmaz.bir de bezelye + yulafta yatma çok oluyor.