Case farmall 85c mi yoksa massey ferguson 5410 mu?

Yapılacak işin yoğunluk alanına göre tercihim değişirdi.Uzun dingil mesafesi tutunmayı iyileştiriyor.Kepçe çalışmalarında geniş alana basan traktör sarsıntısı az olur.
MF 5410 intercooler eklentisi ve mazot pompası ayarıyla ön kepçede gayet kullanışlı oluyor.90-95 hp motorun performansına yaklaşır.Dyna4 şanzımanın güzelliği harika.
Yakıt konularına girmiyorum, power mix leri ilgili yerlerden bakarsınız.Şoför yakıtı %26 oynatabilir.Aynı traktörde ve ekipmanda, balye bağlama işlerinde %15 oynadığını rahatlıkla görüyoruz.
MF 5425 max 86 hp, nominal 82 hp motor gücüyle yakın güçteler.
Zor tercih, hangisini alırsanız hayırlısı olsun.

Hangisini alsan gözün diğerinde kalır. Öyle iki traktör seçtin. Masseyin tek eksi noktası 10 HP daha zayıf kalması.
Aldıktan sonra beğenmedin diyelim , 1 -2 sene sonra satarsan masseyden kar edeceğin kesin gibi , ama case de edermisin orası biraz düşündürür.
Ha dersin ki ben alıp bineceğim ve hiç pişman olmayacağım bir seçim yapmak istiyorum o zaman az daha ver 5430 al. İnan bana pişman olmazsın ve gözün arkada kalmaz. Ama maddi imkanların zorlanacaksa ben 85c ile 5410 arasında kararsız kalırdım senin gibi :)

Hangisini alsan gözün diğerinde kalır. Öyle iki traktör seçtin. Masseyin tek eksi noktası 10 HP daha zayıf kalması.
Aldıktan sonra beğenmedin diyelim , 1 -2 sene sonra satarsan masseyden kar edeceğin kesin gibi , ama case de edermisin orası biraz düşündürür.
Ha dersin ki ben alıp bineceğim ve hiç pişman olmayacağım bir seçim yapmak istiyorum o zaman az daha ver 5430 al. İnan bana pişman olmazsın ve gözün arkada kalmaz. Ama maddi imkanların zorlanacaksa ben 85c ile 5410 arasında kararsız kalırdım senin gibi :)

Mf nin altyapısı ve konforu 85c ye göre daha iyi tek eksiği 10hp eksik oluşu.Daha denk olması açısından 5420 olabilir.

Şimdi bende 85C olunca ne kadar tarafsız yazsamda mf hayranları fanatik diyecek ama katalog üstünde değil birebir kullanarak yazarlarsa çok iddialıyım 5410 değil 5430 la kıyaslansa yine farmall derler.Bak açık yazayım marka değeri MF daha doğrusu 5400 daha önde evet.Yalnız 5400 dediğin zaman 5440 dan aşağısı o kasa ve ölçüye hantal.Normalde 5400 serisinde 3A da nadasda veya az yükde gaz vermeden bile kalkmaz farmall c 5 ton yükde olsa düzde rahat 2.vites rolantide kalkarsın 4. vites boş römorkla bile kalkıyorum ben.85C motor teknolojisi olarak daha üstün olduğundan ve vites çok olduğundan daha az yakacaktır.Pratiklikde 640 neyse 85C de öyledir anında devirlenir.Hatta yolda yakıtları bile çok fazla değil 250 saatde tamgaz 3 ton yükle inişli çıkışlı yolda 260 gr yakıtı var ilerleyen saatlerde rodaj saati ilerledikce daha az yakar(Not 2018 model farmallarda eco mod var 14 gazda 42 km hız yapıyor.)Eski motorlar nasıl gaz yerse farmall da öyle ilerleyen günlerde arkada yük varkende gazlanmasını atarım 5400 kalkışda 2 metre duman uzatırken farmalla 10 metre bile ilerlemiş olursun yükde ve boşta.Kimseye ben dahil galeriye kataloğa inanma galericiden iste kullan iki modeli de sonra gel bana yaz buradan.O kadar NET konuşuyorum.İki motorda iyi yalnız 85C çok yönlü.
[video=youtube;4XMVAdsG1xQ]https://www.youtube.com/watch?v=4XMVAdsG1xQ[/video]

Şimdi bende 85C olunca ne kadar tarafsız yazsamda mf hayranları fanatik diyecek ama katalog üstünde değil birebir kullanarak yazarlarsa çok iddialıyım 5410 değil 5430 la kıyaslansa yine farmall derler.Bak açık yazayım marka değeri MF daha doğrusu 5400 daha önde evet.Yalnız 5400 dediğin zaman 5440 dan aşağısı o kasa ve ölçüye hantal.Normalde 5400 serisinde 3A da nadasda veya az yükde gaz vermeden bile kalkmaz farmall c 5 ton yükde olsa düzde rahat 2.vites rolantide kalkarsın 4. vites boş römorkla bile kalkıyorum ben.85C motor teknolojisi olarak daha üstün olduğundan ve vites çok olduğundan daha az yakacaktır.Pratiklikde 640 neyse 85C de öyledir anında devirlenir.Hatta yolda yakıtları bile çok fazla değil 250 saatde tamgaz 3 ton yükle inişli çıkışlı yolda 260 gr yakıtı var ilerleyen saatlerde rodaj saati ilerledikce daha az yakar(Not 2018 model farmallarda eco mod var 14 gazda 42 km hız yapıyor.)Eski motorlar nasıl gaz yerse farmall da öyle ilerleyen günlerde arkada yük varkende gazlanmasını atarım 5400 kalkışda 2 metre duman uzatırken farmalla 10 metre bile ilerlemiş olursun yükde ve boşta.Kimseye ben dahil galeriye kataloğa inanma galericiden iste kullan iki modeli de sonra gel bana yaz buradan.O kadar NET konuşuyorum.İki motorda iyi yalnız 85C çok yönlü.
[video=youtube;4XMVAdsG1xQ]https://www.youtube.com/watch?v=4XMVAdsG1xQ[/video]

Boşta steyrda gaz yiyor ams yüke binince gazın üstünede çıksan gitmiyor.Motor kalkışında ve yüklü ivmelenmede 5400 üstündür niye derseniz hem motor hacmi 1000 cc daha büyük dolayısıyla tork düşük devirde fazla hemde dyna4 şanzıman farkı var.Nadasta 3A ile gaz vermeden tabi kalkmaz yani 1600 devirde 8km yapan viteslede kalkmasın bir zahmet.Eğer o hızla nadasta kalkan traktör varsa ya pulluk çok küçüktür yada toprak çok hafiftir.
5400 farmallc ye göre daha ağır iş traktörüdür.Daha sallıdır ve ağırdır,kemiklidir.
5420 85c ye güç olarak denktir.Hatta temizini bulursanız 5425 çok daha iyidir.

Boşta steyrda gaz yiyor ams yüke binince gazın üstünede çıksan gitmiyor.Motor kalkışında ve yüklü ivmelenmede 5400 üstündür niye derseniz hem motor hacmi 1000 cc daha büyük dolayısıyla tork düşük devirde fazla hemde dyna4 şanzıman farkı var.Nadasta 3A ile gaz vermeden tabi kalkmaz yani 1600 devirde 8km yapan viteslede kalkmasın bir zahmet.Eğer o hızla nadasta kalkan traktör varsa ya pulluk çok küçüktür yada toprak çok hafiftir.
5400 farmallc ye göre daha ağır iş traktörüdür.Daha sallıdır ve ağırdır,kemiklidir.
5420 85c ye güç olarak denktir.Hatta temizini bulursanız 5425 çok daha iyidir.

boşda gaz yemeyen doluda nasıl yiyecek.Farmall dolu da yiyor 5 ton yükle çekip buraya atarım o zaman daha kanıtlı olmuş olur.Bak verilere takılıyorsunuz ben 5400 uzun süre kullanmadım ama nasıl motor olduğu hakkında az da olsa deney ve gözlemlerim var çok baygın kalkıyor nasıl atik oluyor anlamadım.Dediğim gibi ben farmalla 4.vites arkada römorklu kalkış yapıyorum.Evet 5400 şasede üstün ama 85 hp için farmallın şasesi yetip artıyor daha fazlası hantallık ihtiyaca göre oranlamak gerekir.5400 gayet sağlam farmall daha birkaç yıllık onu zaman gösterecek.Dyna_4 konforda iyi işin özüne bakarsak farmalla göre vites az.Yakıtda farmall daha azdır.5400 ü tarladan dışarı çıkarmamak gerekir.Bir tanıdığım 75lik tümosan yerine ilaçlama gübreleme işlerini bile 115C ile yapıyor yakıtda çok memnun.5400 şase olarak üstün çekişi vs biraz abartı.

• Beğen
Tepkiler: aaysberkk

Fuarda farmall c çalıştırdım zehir gibi gaz yemesi var fpt motor üstün mfde klasik perkins her önüne gelen her firmanın kullandığı motor biraz basit oluyor yakıtta case az yakar commonrail motor var..

• Beğen
Tepkiler: ORION
4500cc motor hacmi nerdeeeee 3400 cc motor hacmi nerde tabiki case....

masseyde kabin süspansiyon ve dyna 4 şanzıman olduğu için önde ama 75 hp traktöre 4500 cc motor koyarsan olmaz aga...

deutz 5120C 120 beygir 3600CC motor var ... motor hacmi küçük olduğu için tork eğrisi biraz düşük ama 120 hpnin yaptığı işi yapar...

85C hem motor hacmi düşük hem C rail enjeksiyon sistemi var hemde 360 nm tork vardı heralde yanlış hatırlamıyorsam TD95lerde bile 340 nm tork var

Az yaksın diyorsan case 85C

yok az yakmasına gerek yok konforlu olsun diyorsan 5410

D.N:: Ara işi içinse kesinlikle case... kepçe işi içinse kesinlikle massey ferguson ;).... sağ elin joystickde iken elini joystickden hiç çekmeden sol elinle hem direksiyonu hem ileri geri hareketi hemde 4 tane ara vites geçişi sağlarsın bence kepçi işi için Massey mükemmel seçim helede bizim gibi senede sadece 100 kamyon pancar yüklüyorsanız ekstra hayvan gübresi vs işlerini saymıyorum...

Ayrıca massey ferguson hızlı gider aradaki yakıt farkını kapatır diyenler olacaktır. Herhangi bir aleti sürekli üst limitlerde kullanmak tez zamanda makinenin ömrünü bitirir... Sakin ve temiz kullanılmış kaliteli traktörler performansı biraz düşsede 20.000 saat temiz gider yağ eksiltme vs yapmadan...