Manda

Ankara bin neresindesiniz bilmiyorum ancak 4 mandanın yoğurdunu kaymagini ve sütünü merkezde sosyete pazarı diye tabir edilen pazarlarda satabilirsiniz talep görür ancak 10-15 manda derseniz bu rakamı pazarda tüketmek çok zor ...Ürettiğiniz ürünü son kullanıcıya aracısız ulastirmadiginiz sürece kar marjiniz %50 azalır

Ya taşıma suyla değirmen dönmez. Olmaz yani sürekli taşımayla dönmez. Biz bile merkeze 15 km yiz o bile extra yük insana yani gününün 1 saati bu işe gidiyor sadece birde köyde taa ankara merkeze götürecek orda pazara satacak filan yani gerçekçi olalım olmaz bu

Mandanın yoğurdunu ve kaymağını en fazla kaç gün muhafaza edebiliriz kaç derecede ?

Normal yoğurt ne kadar duruyorsa o kadar yani 15-20 gün durur dolapta 4 derecede . Üretici evde 3-4 gün bekletmiş olsa alan da bir hafta içinde tüketir zaten ve sorun olmaz.
Kaymak sütünün içinde yani sütten alınmadan 2 gün bekletilse daha iyi olur zaten. Aldıktan sonrada dolapta acımadan bir hafta filan durur.

Ankara bin neresindesiniz bilmiyorum ancak 4 mandanın yoğurdunu kaymagini ve sütünü merkezde sosyete pazarı diye tabir edilen pazarlarda satabilirsiniz talep görür ancak 10-15 manda derseniz bu rakamı pazarda tüketmek çok zor ...Ürettiğiniz ürünü son kullanıcıya aracısız ulastirmadiginiz sürece kar marjiniz %50 azalır
Çubuk un köyünde yapilacak diye plan kurdum hocam mustafa kardeşim e katılıyorum hayvana mı bakicaz süt mü saticaz. Yani Ankara ya pazara çıkaralım desem 60 km git 60 da gel yapacam. Yaparım yapmaya ama ben tekim ahiri bırakıp gideceğim yada kalan işleri idare edecek kimse yok.

Bizim mandalarda yerli manda sadece, 1 tane %50 italyan mandası var, %75 italyan mandası olan malaklarda var ama ufak onlar daha . İtalyan mandaları galiba 10 lt filan verecek ama o zaman da yağı biraz düşüyo bizim yerli mandalar 6 lt filan süt verir yani 5.5 lt nin altına düşmez 7 lt ye kadar verir. 9-9,5 ay filan sağıyoruz son ay zaten azalıyo süt 2,5-3 lt ye filan düşer yani malağın içtiği hariç 1.5 tona yakın süt alıyoruz ortalaması 1.5 tondur yani bi laktasyonda, irilik olarak da 500-550 kg filandırlar ama kemikli olduğu için iri dururlar. Kuru dönemde 4-5 ay filan sürer. Tohumlamayı biz payetle yapıyoruz suni tohumlama yani boğa yok. 3 yaşında olmada doğuruyo bizimkiler 32-33-34 aylıkken filan yani. Malaklara çok süt vermiyorum ben 2-3 aylıkken sütten kesiyoruz normal tam yağlı manda sütüyle kaymağı alınmış sütü yarı yarıya karıştırıp veriyorum ben birazda şeker atıyorum içine bir de yumurta kırıyorum bence bi gerilik ters durum yok yani hemde ekonomik oluyo böyle yeme de daha çabuk düşüyor malak.
Bizimkiler hiç meraya çıkmazlar yazında hortumla yıkıyorum ben bizimkileri [emoji3]
Sağınır dönemde verdiklerimi de manda başına bölüp hesapladım yaklaşık rasyon şu (sağınır dönemde):
12 kg Pancar Küspesi
5 kg civarı Triticale Silajı
7-8 kg Saman
4 kg Yonca
2 kg Kepek
Tüm verdiklerimiz bunlar bazen yazları nohut samanı filan oluyo biraz normal saman yerine ondan veriyorum ama yine aynı kg dır saman hesabı.
Kuru Dönemdede:
10-12 kg Saman(yarım balya filan)
5-6 kg Pancar Posası
1 kg Kepek
(Doğuma 1 ay kala samanı 2-3 kg azaltıp 2 kg buğday veriyorum)

Mandalara verdiğimiz bu, herşeyi kemdimiz üretiyoruz sadece kepek alıyoruz dışardan 10 ana manda için yıllık 5-6 ton kepek alıyorum tüm masraf o, onu da manda ve malak desteklemesiyle alıyoruz yani mandadan çıkan şey bedava gibi geliyo bize. Sütün kg ını 6,5 tan veriyorum ama köyden merkeze(20 km) her sabah kendim bırakıyorum bir küçük mandıraya, yıllık dönemde 15ton a yakın süt dökmüşüz bu yıl , 100 milyara yakın bi para aldık allah bereket versin çok memnunuz biz. Bu işe girecek arkadaşlara tavsiyem meraları varsa 5-6 ay meraya ilave 3-4 kg yemle bu verimi alabileceklerse 5 liraya da sütü verseler yine iyi, meraları yoksa 15-20 dönüm yer ekip yem üretebilecekse 5,5-6 lirayada çok karlı olur. Söyleyeceklerim şimdilik bu kadar sorusu olan arkadaşlar yazabilirler :)
4 5 ay kuru dönem fazla değilmi ineklerde bu rakam 2 ay?

Bu işi büyükşehirlere yakın biyerde yapan parayı koymaya yer bulamaz, büyükşehir lerde aşırı zengin de fazla, onlara yeterki gerçek ürün ver, 10 lira mühim değil.
Bende aynısını düşünüyorum. İstanbulda fiyat araştırması yaptım 110 gr kömüş kaymağına 15 lira yazmışlar. Burdaki abiler günlük ortalama 6 kilo süt aldıklarını yazmışlar. 1 kg kaymak icin 8 kilo süt lazım yani bir manda günde 810 gr kaymak üretiyor bunu da paketleyip şehirde satsak 110 tl para eder bu da iyi birşey. Ufak ve butik bir çiftlik koyup biraz süt koyunu biraz manda biraz inek koyup geniş bir ürün yelpazesiyle büyükşehirlere pazarlama yapılsa ben çok güzel kazançlar olabileceğini düşünüyorum. Manda kaymağı fiyatı aldığım yerde koyun ve keçi peynirlerinin kilosu 53 lira yazmışlar çok ciddi paralar. Son zamanlarda süt kesiklerinden margarinden peynir yaptıklarına dair haberler de çıkınca insanlar iyice doğal arayışına girdiler. Ayıp söylemesi polis olan teyzemler görev yaptıkları Tunceli den koyun ve keçi peyniri gönderiyorlar onlara evde iyi alıştık geçen bi sütaş peynir yedim nevrim döndü ağzımın tadı bozuldu biz bu zamana kadar alçı harcı gibi peynir yemişiz bu ne dedim valla. Doğala iyi alıştık bunu büyüksehirdeki insanlara pazarlasak iyi kazançlar olur.

Bende aynısını düşünüyorum. İstanbulda fiyat araştırması yaptım 110 gr kömüş kaymağına 15 lira yazmışlar. Burdaki abiler günlük ortalama 6 kilo süt aldıklarını yazmışlar. 1 kg kaymak icin 8 kilo süt lazım yani bir manda günde 810 gr kaymak üretiyor bunu da paketleyip şehirde satsak 110 tl para eder bu da iyi birşey. Ufak ve butik bir çiftlik koyup biraz süt koyunu biraz manda biraz inek koyup geniş bir ürün yelpazesiyle büyükşehirlere pazarlama yapılsa ben çok güzel kazançlar olabileceğini düşünüyorum. Manda kaymağı fiyatı aldığım yerde koyun ve keçi peynirlerinin kilosu 53 lira yazmışlar çok ciddi paralar. Son zamanlarda süt kesiklerinden margarinden peynir yaptıklarına dair haberler de çıkınca insanlar iyice doğal arayışına girdiler. Ayıp söylemesi polis olan teyzemler görev yaptıkları Tunceli den koyun ve keçi peyniri gönderiyorlar onlara evde iyi alıştık geçen bi sütaş peynir yedim nevrim döndü ağzımın tadı bozuldu biz bu zamana kadar alçı harcı gibi peynir yemişiz bu ne dedim valla. Doğala iyi alıştık bunu büyüksehirdeki insanlara pazarlasak iyi kazançlar olur.

Ben 2 yıl istanbulda yaşadım bu fiyata ürünlerin satılabileceği yerler istanbulun çok küçük bi azınlığı yani istanbulun %80 i herhangi bir anadolu şehrinden daha fakir. Bu fiyatlara ürünlerin satılabileceği yerlerdede dükkan pazarlama maliyetleri tavan olacak nispetiyede kuruçeşmede 10 m2 bir dükkan 4-5.000 lira bu dükkanın vergisi stopajı muhasebeci maliyeti matrahları filan.... yani en iyi iş senin elindekini direkt verdiğin iştir. Ya ben 15 km deki merkeze götürüyorum bu bile külfet ve efor hancanan bişey ayrıca yeni personeller girecek işin içine... güzel bi proje bu, bu tarz butik yerler çok açıldı hoş bi fikir ama sürdürülebilir değil.

• Beğen
Tepkiler: Aspir
Ben 2 yıl istanbulda yaşadım bu fiyata ürünlerin satılabileceği yerler istanbulun çok küçük bi azınlığı yani istanbulun %80 i herhangi bir anadolu şehrinden daha fakir. Bu fiyatlara ürünlerin satılabileceği yerlerdede dükkan pazarlama maliyetleri tavan olacak nispetiyede kuruçeşmede 10 m2 bir dükkan 4-5.000 lira bu dükkanın vergisi stopajı muhasebeci maliyeti matrahları filan.... yani en iyi iş senin elindekini direkt verdiğin iştir. Ya ben 15 km deki merkeze götürüyorum bu bile külfet ve efor hancanan bişey ayrıca yeni personeller girecek işin içine... güzel bi proje bu, bu tarz butik yerler çok açıldı hoş bi fikir ama sürdürülebilir değil.
Aynen abi öyle herkes alamıyor dediğin gibi ek maliyetler de çok ama yapacak birşey yok toptan süt alanlara eyvallah edemeyiz

Maşallah güzel olmuş kısa net açıklayıcı görsellerde keza güzel hoş bir video olmuş. Bilgilerde yani ortalama doğru değerler yanlış denilecek bişey yok . Sadece orda heralde yazarken eksik yazmışsın ömer strese çabuk girer derken sıcaklık stresine çabuk girer yoksa manda gibi gamsız derker bizde. Yani öyle çok panikleyen strese giren bi hayvan değildir manda onunharicinde güzel olmuş eline sağlık :)

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Maşallah güzel olmuş kısa net açıklayıcı görsellerde keza güzel hoş bir video olmuş. Bilgilerde yani ortalama doğru değerler yanlış denilecek bişey yok . Sadece orda heralde yazarken eksik yazmışsın ömer strese çabuk girer derken sıcaklık stresine çabuk girer yoksa manda gibi gamsız derker bizde. Yani öyle çok panikleyen strese giren bi hayvan değildir manda onunharicinde güzel olmuş eline sağlık :)
Mustafa manda cabuk strese girer derken sinirlenir desek dogru olmazmi
Ben küçüklüğümden bu yana hayvan bakarım mandadan korkarım
Hiç bakmadim ben ama eskiden komsularim bakardı
Afrika belgesellerinde izliyoruz bizim evcil mandanin aynisi afrikada arslanlarin içinde yaşıyor
Arslanlari boynuzuna takip öldürüyor bazen
Çok güçlü hayvanlar
Benim hosteinleri afrikada salma biraksam bir haftada hepsinin işi biter
Ama manda güçlü doğaya uyum sağlıyor

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06

Mustafa manda cabuk strese girer derken sinirlenir desek dogru olmazmi
Ben küçüklüğümden bu yana hayvan bakarım mandadan korkarım
Hiç bakmadim ben ama eskiden komsularim bakardı
Afrika belgesellerinde izliyoruz bizim evcil mandanin aynisi afrikada arslanlarin içinde yaşıyor
Arslanlari boynuzuna takip öldürüyor bazen
Çok güçlü hayvanlar
Benim hosteinleri afrikada salma biraksam bir haftada hepsinin işi biter
Ama manda güçlü doğaya uyum sağlıyor

O doğru abi. Kindardır ve canını yakanı unutmaz deve gibi. Bak eğer bizim veterineri böyle bunlar salıkken kıstıracaklar yeminle öldürürler. Tabi o afrika mandaları bizimkilerin iki katı nerdeyse 1 ton :) bizimkiler yani evcil manda daha ufak . Ama bizde allaha şükür hiç bişey olmadı 4 yıldır, bende iyi davranıyırum tabi daha sopa almamışımdır elime, seslenirim sadece. Birde abi bilmiyorum hiç deneyen oldumu , ben böyle sessiz ortamda iş yapamam kesinlikle bi eski araba teybini koydum dama yanındaki yem evine bir iki dandik hoparlör . Damda iş yaparken arkadan kur an açıyorum ben bak yeminle hayvanların ruh hali değişiyor herkesin denemesini isterim, böyle dinliyorlar bildiğin kulaklar dimdik öyle çok yüksek sesle de vermiyorum ya çoğu zaman sadece telefondan açar koyarım normal bi ses yüksekliği olur yani. Allah buyuruyor kuran da zaten "kur an neye okunsa ona şifadır" tüm abilerden ve kardeşlerden denemelerini isterim :)

Sağol abi tesekkür ederim ben onu şöyle yazdım hem bikaç yerde okudum hem dedem anlatti mandayı dövünce vurunca strese sokunca hemen sütünü kesiyor diye duydum bikac yerde ona istinaden yazmistim