2 inek alsam hayvancılığa başlasam ilerleme kat edebilir miyim?

Yav allah aşkına 6-7 aylık dana alsa 4 milyar en aşağı 1 yıl bakcak bu hayvana en aşağı 3-4 milyar yiycek . Hayvan 18-19 aylık olunca 650-700 kg gelse 350-400 kg karkas gelse 10 milyar anca yapar 7-8 milyarı masraf; 2-3 milyar kâr bir yıl bakcak 3 tane dana 10 milyar kar edicek tabi ölen olmazsa bi sıkıntı olmazsa

Hem 1 yıl bak hemde 3 bin kâr yapmaktansa 2-3 tane manda alıp sütünü satmak daha mantıklı değil mı? En kötü manda başı 6 kg süt verse en kötü de 4 tl den satsam miss

İzmir'in hangi ilçesindesin. Manda için yazın göl havuz yada akarsu lazım. Eğer 10 ineğe çıkıncaya kadar asgari ücretle çalışmaya devam edersen para kazanırsın. Hayvancılığa girmek için en iyi zaman. Piyasa dibi görmek üzere.

Izmır'in kemalpaşa ilcesindeyim bizim arazi ovada sağda solda zeytinlikler var sebze bahçeleri var, sağdan soldan ot biçer yediririm bizim bahçe de cevizlik etrafı tel örgü çevrili salarım bahçeye 7 donum yerde yayılsınlar zaten adam boyu ot oluyor.
İş yerinde çalışırım çalışmasına ama aynı zamanda hayvanların bakımını nasıl yaparım onu bilmiyorum, sabah 11-12 veya 13.00 saatlerinde iş başı yapıyorum akşam ise 19 veya 22.00 da mesaim bitiyor Hadi sabah bakarim öğlene kadar vaktim oluyor ama akşam nasıl olur bilmiyorum

Sabah. Yani bi düzen tutturup aynı saatte yaparsan tabi çok süper olur ama esnektir yani manda biz sabah saat 8-11 arası sağıyoruz elde 5 dk da sağarsın 1 mandayı makina almana gerek yok ilk etapta 2-3 manda için zaten

Şuan yoğun bir araştırma icerisindeyim :) Balıkesir ve Burda da manda birlikleri varmis yarın her iki ilde ki birliklerle görüşüp bilgi almayı düşünüyorum çünkü bizim burada manda yok

Sabah. Yani bi düzen tutturup aynı saatte yaparsan tabi çok süper olur ama esnektir yani manda biz sabah saat 8-11 arası sağıyoruz elde 5 dk da sağarsın 1 mandayı makina almana gerek yok ilk etapta 2-3 manda için zaten

Ilk etap da çalıştığım iş yerinden çıkmayı düşünmüyorum çalışma saatlerim ise 11-12 veya 13.00 mesai ise 19.00 yada 22.00 da bitiyor. Öğlene kadar vaktim oluyor sağımı yaparım yemini veririm ama akşam nasıl yaparım onu bilmiyorum

Kardeşim sabah altını temizle yemini dök sağımı yap, sütü kaynat bırak kaymağı için, 2 gün önceki kaymağı da alır yanıda götürür bırakırsın lokantaya yada anlaştığın yer neresiyse ordan işine geçersin. Sabah herşeyini yiyceğini hazırlan %70 ini önüne dökersin akşama kadar bitirirler gece döndüğündede kalanını verirsin olur yani

• Beğen
Tepkiler: ekiz
Ama tekrardan söylüyorum izmir de ve aydından yada manisadan al mandayı yani sıcak bölge orası illaki buranın hayvanı orda sıkıntı çıkarır

Zaman ayırıp yardımcı olduğun için Allah razı olsun, doğru söylüyorsun sizin iklime alışmış hayvan buraya gelince başkalaşım geçirebilir ama bizim bu 3 ilde pek yaygın değil nasıl bulurum manda yetiştiricisi o benim kafamı kurcalıyor, birlik vs olsa o zaman isim kolay olur ama öyle de bir topluluk yok

Elinize sağlık arkadaşlar güzel konu oluyor manda hakkında bilgilendik [emoji1319]
Size bi sorum olacak kulaktan dolma duyduğum inek ile manda aynı ahıra kapanmaz derler doğrumudur bu ?
Birde mesela arkadaşımız çalışıyorum diyor dielim ki sağlam çitli veye duvarlı bi bahçe yok manda zincirle bağlanır mı
Sorduğum sorular size belki saçma gelebilir kusura bakmayın hep beraber ögrenicez

Elinize sağlık arkadaşlar güzel konu oluyor manda hakkında bilgilendik [emoji1319]
Size bi sorum olacak kulaktan dolma duyduğum inek ile manda aynı ahıra kapanmaz derler doğrumudur bu ?
Birde mesela arkadaşımız çalışıyorum diyor dielim ki sağlam çitli veye duvarlı bi bahçe yok manda zincirle bağlanır mı
Sorduğum sorular size belki saçma gelebilir kusura bakmayın hep beraber ögrenicez

Koyunla inek bağlanmaz yoksa inekle manda da bi sıkıntı yok yani birinin konakçısı olup diğerinde hastalık yapan bi virüs yok koyundaki gibi yani zincirli duruyo bizimkiler bütün gün bişeyde olduğu yok ama bi alanda salık olsalar daha iyi olur tabi

• Beğen
Tepkiler: ekiz
2018 mart ayında Aydın ilinde manda birliği kurulmuş ama bir türlü iletişim bilgisine erişemiyorum, en azından bir birlik olduğuna sevindim :) Nasip olursa bu işi yapcam ve en büyük sebep sensin mustafa abi, sana tekrar tekrar teşekkür ediyorum abi ve senden daha çok şey öğrenicez, Bütün bilgilerini bizlerle paylastigin için sana minnettarız mustafa abi