2 inek alsam hayvancılığa başlasam ilerleme kat edebilir miyim?

Koyunla inek bağlanmaz yoksa inekle manda da bi sıkıntı yok yani birinin konakçısı olup diğerinde hastalık yapan bi virüs yok koyundaki gibi yani zincirli duruyo bizimkiler bütün gün bişeyde olduğu yok ama bi alanda salık olsalar daha iyi olur tabi

Teşekkür ederim. Ben evvelki sene 4 damızlık düveyi koyun hastalığından kaybettim aynı bahçedelerdi birbirleriyle teması yoktu rüzgar yoluyla hastalık bulaştı acı bi tecrübe oldu
Dediğin gibi koyun-inek yakın olmucak.
En iyi bakım serbest bakım ama tedbir amaçlı zincir gerekiyorsa zincire bağlana bilmesi güzelmiş pazarıda kurdunuzmu mükemmel bir iş.
Allah kolaylık versin

• Beğen
Tepkiler: ekiz
kral akıllı ol uzakdur hayvanın derdin var tarlanvar derdinvar atsantılmıyor satsan satılmıyor gelelim senin hesaba 2 inek alsan günlük 50 kg süt 1700 =85 tl yapar bir ineğe günlük en az 10 kg fabrika yemi vericen yemin cuvalı 85 90 lira oda peşin alırsan yani sen sadece yeme 18 lira vericeksin günlük sonra silaj saman yonca elektirik bunun ilacı veterineri bunları hep hesaplasan inan hiç girmezsin bu işe akıllı ol paranı başka yerde değerlendir benimtavsiyem bu

kral akıllı ol uzakdur hayvanın derdin var tarlanvar derdinvar atsantılmıyor satsan satılmıyor gelelim senin hesaba 2 inek alsan günlük 50 kg süt 1700 =85 tl yapar bir ineğe günlük en az 10 kg fabrika yemi vericen yemin cuvalı 85 90 lira oda peşin alırsan yani sen sadece yeme 18 lira vericeksin günlük sonra silaj saman yonca elektirik bunun ilacı veterineri bunları hep hesaplasan inan hiç girmezsin bu işe akıllı ol paranı başka yerde değerlendir benimtavsiyem bu

Inek işinin içinden çıkılmıyor o gerçeği sizler sayesinde öğrendim, hayvan olunca bayram, tatil de olmuyor o konuda da haklısın 7/24 bakım ister yem ister su ister ama başka da alternatiflerim yok şuan araştırma asamasindayim ve en mantıklı manda süt besiciliği görülüyor, Yakın ilde Manda birliği olduğunu öğrendim o birliğe gidip direk manda yetiştiricileri ile görüşüp bu ise öyle karar vermeyi düşünüyorum, Bakalım nasip kısmet Allah hakkımız da hayırlısı ne ise onu nasip etsin

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci32
2018 mart ayında Aydın ilinde manda birliği kurulmuş ama bir türlü iletişim bilgisine erişemiyorum, en azından bir birlik olduğuna sevindim :) Nasip olursa bu işi yapcam ve en büyük sebep sensin mustafa abi, sana tekrar tekrar teşekkür ediyorum abi ve senden daha çok şey öğrenicez, Bütün bilgilerini bizlerle paylastigin için sana minnettarız mustafa abi

Ne demek kardeşim estağfurullah. Ama aydın çok iyi bak orasındaha iyi sana eğer birlik varsa baya manda vardır ordan alman daha hayırlı olur. Sen kendim uğraşıcam dedin daha mütevazı bir para ayırabilirim dedin ve mera yok dediğin için manda tavsiye ettim mera olsaydı eğer o zaman koyun düşünürdük ama şartlara göre en iyisi bu. Hele ki etraf bağ bahçeymiş senin orda haftasonlarınyada ilerde işi bırakıp sadece manda baktığında alırsın kosayı tırpanı bağ bahçe aralarından ot biçersin yeşilde verirsin kurutursun da sana büyük faydası olur. İleride işi bıraktığında sadece bu işi yaptığında kozabirlikten 1-2 kutu böcek de alırız sana bizim valide her bahar 2 kutu alır 40 güne olur zaten satar 1 bilezik yapar kendine :) dut ağacı varsa başka bir masrafı yok zaten bedava veriyolar boceği sen dut vercen sade. Heryıl sende annem gibi 1-2 bilezik yapıp atsan kenara 3-4 sene sonra evlilik geldiğinde başına o masraftan kurtulmuş olursun ferahlarsın yani . Allah çalışmak isteyene biçok rızık kapısı vermiş onun yanında herşey çok .

• Beğen
Teşekkür ederim. Ben evvelki sene 4 damızlık düveyi koyun hastalığından kaybettim aynı bahçedelerdi birbirleriyle teması yoktu rüzgar yoluyla hastalık bulaştı acı bi tecrübe oldu
Dediğin gibi koyun-inek yakın olmucak.
En iyi bakım serbest bakım ama tedbir amaçlı zincir gerekiyorsa zincire bağlana bilmesi güzelmiş pazarıda kurdunuzmu mükemmel bir iş.
Allah kolaylık versin

Usta bizim de koyunlarla mandalar tamam aynı ahırda değil ama birinden çıkıp öbürüne geçiyoruz üst baş alet edevat kova sepet filan hep ortak e rüzgar da taşır, dışarı suya filan saldığımızda çeşmeden koyunda içiyor inek de, meraya yazın inek salanlar koyunda otluyor orda, yada bissürü insan mesela yeni tip dam yaptı çelikten, bi tarafta koyun bi tarafta inek. yani olmayacak olunca olmuyo oluncada oluyo bunu başka bi başlıktada konuşmuştuk birkaç abiyle yani bu allahın işi.

Ne demek kardeşim estağfurullah. Ama aydın çok iyi bak orasındaha iyi sana eğer birlik varsa baya manda vardır ordan alman daha hayırlı olur. Sen kendim uğraşıcam dedin daha mütevazı bir para ayırabilirim dedin ve mera yok dediğin için manda tavsiye ettim mera olsaydı eğer o zaman koyun düşünürdük ama şartlara göre en iyisi bu. Hele ki etraf bağ bahçeymiş senin orda haftasonlarınyada ilerde işi bırakıp sadece manda baktığında alırsın kosayı tırpanı bağ bahçe aralarından ot biçersin yeşilde verirsin kurutursun da sana büyük faydası olur. İleride işi bıraktığında sadece bu işi yaptığında kozabirlikten 1-2 kutu böcek de alırız sana bizim valide her bahar 2 kutu alır 40 güne olur zaten satar 1 bilezik yapar kendine :) dut ağacı varsa başka bir masrafı yok zaten bedava veriyolar boceği sen dut vercen sade. Heryıl sende annem gibi 1-2 bilezik yapıp atsan kenara 3-4 sene sonra evlilik geldiğinde başına o masraftan kurtulmuş olursun ferahlarsın yani . Allah çalışmak isteyene biçok rızık kapısı vermiş onun yanında herşey çok .

Ilk önce Aydın da ki birliğe gidip iyice araştırmamı yaptıktan sonra hayvanları alırım nasip olursa zaten gerek bizim bahçede gerek komşu bahçelerde oldukça fazla ot oluyor kış icin kuruturum da yaş da veririm o yönden hiç sorun yok, böcek işini de yaparım dut ağacından bol birsey yok :) birde benim askerlik konusu var 2020 nin son gününe kadar tecilliyim yani bu ise girersem dolu dolu 2 yıl yapabilirim askerden gelince kesinlikle dewam ederim ama askerlik sürecinde hayvanlari satmam gerekebilir

Bu arada hayvan ve tarla dert yada bela filan değildir. Çalışan için seven heves eden içşn hepsinde güzel paralar vardır. Biz bu işe 4 yıl evvel girecekken çok köstek oldular bissürü şey söylediler yok hesaplar söyle zarar böyle iflas baktık tuttuk inek yapmadık manda yaptık koyunda da en bize karlı geleni bulduk ürettik devam ettik allaha şükür çok memnunuz. Yani bu konuda birkaç şey daha söyliycem ama korkuyorum çiftçi arkadaşlar yanlış anlayacak şöyleki;
Her köyde kalanların %90 ı mecburiyetten köyde kaldı ve mecburiyetten bu işi yapıyor ve başarısız kimseler yani demem şu;
Adamı gençken okutmaya çalışıyorlar okumuyo okuldan kaçıyo kafası çalışmıyo eğitim hayatı ilkokulda daha bitiyo, e şehire bi işe zanaata sanayiye verelim diyorlar orda sıkılıyo düzen tutturamıyo kovuluyo yada kendi kaçıyor, bir fabrikaya giriyo çok çalışmak zor geliyo paraya burun kıvırıyo işe burun kıvırıyo ordan da şutluyolar e öecbur çiftçilik hayvancılık yapıyor ya bu adamın yapacağı çiftçilik hayvancılık ne olur ki zaten adam hayatta hiçbişeyi başaramamış adama koyun inek ekin mısır emanet ediyolar can emanet ediyolar bu adam da tabiki bu işi başaramıyo eline yüzüne bulaştırıyo ne yazıkki türk çiftçisinin %90 profili bu .

Ilk önce Aydın da ki birliğe gidip iyice araştırmamı yaptıktan sonra hayvanları alırım nasip olursa zaten gerek bizim bahçede gerek komşu bahçelerde oldukça fazla ot oluyor kış icin kuruturum da yaş da veririm o yönden hiç sorun yok, böcek işini de yaparım dut ağacından bol birsey yok :) birde benim askerlik konusu var 2020 nin son gününe kadar tecilliyim yani bu ise girersem dolu dolu 2 yıl yapabilirim askerden gelince kesinlikle dewam ederim ama askerlik sürecinde hayvanlari satmam gerekebilir

Kardeş askere kadar biraz daha biriktir hem damı evi bahçeyi toparlar tamirlersin ister civarda ufak tefek bir tarla icarla ufaktan bişeyler ek bak bakalım nasıl bu işi yaparmısın kalbine yakın mı bu iş yada başarabilirmisin merakın var mı gelincede daha fazla paran olur 2 değil 3 tane alırsın 4 tane alırsın bir yıllık yiyeceğini koyarsın kenara elin rahat olur

Bizde ilk başladığımızda 4 sene önce 3 tane inek vardı soğulturken 15-16 lt yle soğultup kuruya çıkarmıştık zirveye çıktığında 35 lt lere çıkmıştı 3 inekten 23 ton süt dökmüşüz biyılda yani inek başına 7,5 ton filan bunun gğnlük ortalaması da 25 lt olur ayrıca eve yada elden sattığımızda olmuştur onunla birlşkte 25 lt yi geçer 26-27-28 i bulur yani. Öyle ahım şahım ithal hayvanlar filan da değildi bursa kemalpaşadan bi çiftlikten di.
Zaten genel olarak iç anadolu çiftçisi bizim buranın ve trakyanın çiftçisini yalanlar çünkü verimsiz toprakları var biraz yani biz 700-750 kg buğday aldık deriz neyse o bizde alalım derler dalga geçerler filan 300 kg ayçiçeği çıktı mesela bu yıl kimse inanmıyo yok abartıyolar bu kadar çıksın ben çiftçiliği bırakırım filan . Yada adam koyuncu akkaramandan başka koyun görmemiş 100 koyundan 200 kuzu deyince o inanmıyo yok olmaz olursa ben koyunculuğu bırakırım filan .
Yani lafın özü, trakya ve marmara bölgesiyle iç anadoluyo kıyaslamaya kalkarsak hesap tutmaz herkes bölgesine iklimine toprağına göre alır koyundan da inektende topraktanda

21 yaşındayım askari ücretle çalışıyorum ve bizim babam tarafı eskiden hayvancılık yapıyorlarmış 2000 yıllarında bırakmışlar, benimde küçüklüğümden gelen hiç gitmeyen bir isteğim var hayvancılık yapmak.

Hazır dam var eksik olan hayvan, elimde 15 bin tl param var iki inek alsam yem, slaj, yonca... alsam hayvancılığa bismillah desem yapabilir miyim başara bilir miyim?

En kötü günlük 25'er kilodan 50 kg süt çıksa 2 tl den satsam 100 tl günlük en fazla 50 tl hayvan yese bana kalır 50 tl ? Sizce abilerim?

Sizler işin ehli abilerimsiniz sizlere soruyorum nasıl yapsam başara bilirim nasıl yapmalıyım?

merhabalar umarım birgün hayvancılıkla uğraşırsınız fakat asgari ücreti gözden çıkartırken sgk prim ödemenizin olmayacağını ve sağlıktan genel sağlık sigortası yaptırmadan yararlanamayacağını ayrıca ailenin durumu iyiyse genel sağlık sigortası yüzünden devlete borçlanacağının ihtimali var tamamen gözden çıkarttıysan eğerki asgari ücretli yaşamı aylık net gelir beklentin yoksa koyun önerebilirim gelecek için daha çabuk büyüme katabilir sana ama anladığım bir gelire muhtaçsınız ve sadece hayvancılıktan kazanabilecekseniz size tavsiyem izmir iklimine eğimsiz bir yerse hostein eğimliyse montofon ilk tercih simental 2 .tercih olarak seçebilirsin 2 hostein alıp şuanda bile otlatma ihtimaliniz vardır en kötü hostein otlayarak bile size günlük 10 lt süt verirki bence 15 verirler sağlam meraysa 3 ay otlatmayı seçin ve hayvanları alırken aldığınız yerden o hayvanlar için yapılmış hazirana kadar olan stok yemlerdende hayvanları aldığınız kişilerden alırsanız pahalıya almamış olursunuz hazirana birşey kalmadı sonrasında stok yapılabilir 6.5 binlere hostein satılmakta 2 tane 13bin 2 binede geçen yıl fiyatlarından beslenmeleri için ürün alırsanız bence başlangıcınız olabilir fakat bu tavsiyelerimi sütü minimum 1.7 ye satabiliyorsanız gerçekleştirin üstü olursa elden satış gibi daha iyi ama altı kurtarmaz paranıza yazık şöyle yazık para kazanamazsanız olan hayvanlara olur maddi kuvvetiniz olsa bekleyin çıkış elbet olacak hosteini iyi beslemeyle 30 lt sütlere ulaştırabilirsiniz acemi şartlarda sizin dediğiniz gibi 25 lt ler çok kolay şimdiden hayırlı olsun

• Beğen