ÜLKEMİZDE VE DÜNYADA YAKIN GELECEĞE AİT TARIM TAHMİNLERİM (G-)

14.10.2010
2,244
4,079
Amasya

On yıl sonrası yakın bir gelecek.Yine de 10-20 yıllık bazı öngörülerimi yazayım.
-Dünyada ve Türkiye'de, nüfus ve kentleşme artmaya devam edeceğinden tarım arazilerileri oransal olarak azalacak.Ülkeler dünyanın ücra köşelerinde yeni tarım arazileri oluşturmaya devam edecekler.Kırsal nüfus azalacağından makinalaşma artacak.Uydudan yardım ve yönetim standartlaşmaya başlayacak.
-Tarım arazileri değerlenmeye devam edecek.
-Bireysel üretim maliyetli olacağından toplu arazilerde büyük ölçekli üretim daha karlı ve sürdürülebilir olacak.Küçük çiftçilik maalesef çok azalacak.
-Artan nüfus nedeniyle hibrit tohumlar daha da önem kazanacağından bunları üretmeyenler üretenlere bağımlı olacak .Bütün dünyada tarımsal üretim bu nedenle bazı ülkelerin iki dudağının arasına bakacak.(Ülkemiz kısır tartışmaları bırakıp bu konuya odaklanmalıdır.Bugün ekonomik tehditle işe başlayanlar yarın aç bırakmakla tehdit edebilirler.İşletim programsız bilgisayar işe yaramadığı gibi tohum atılamayan tarlada işe yaramaz)
-Çevre bilinci yavaş geliştiğinden havamızı,toprağımızı,suyumuzu kirletmeye devam edeceğiz.Kırsalda da hava ve su kirliliğinden yakınılacak.
-Tarım ürünleri çok değerlenecek.Tarım ürünlerini üretenler azalacağı için kazançları çok artacak.Hayvansal ürün üretenlerin kazançları da çok artacak.
-Gübre ve ilaç masraflarının arttığından,pahalılığından yakınılmaya devam edilecek.
-Beslenme şekilleri değiştiğinden kırsaldakilerin hastalıkları kentli insanların hastalıklarıyla benzer ve aynı oranda olacak.
-Kırsalda yaşayanlar iş kıyafetleri hariç kentli insanlarla aynı giyim kuşamda olacaklar.Kentliler köylülerin hayatlarına ve kazançlarına çok imrenecekler ama asla geri dönemeyecekler.Basit tüketici olarak yaşamaya devam edecekler.
-Güneş enerjisinden yararlanmanın maliyeti çok düşeceğinden kırsaldakiler enerji ihtiyaçlarının çoğunu kurdukları güneş paellerinden karşılayacaklar.
-Damla sulama standart sulama modeli olacak.

Bundan sonrası için konuyu biraz değiştirelim.

-Trakkulüp'te politik ve tarihsel tartışma yaratan konular ilgi çekmeye devam edecek.Tartışmalar artınca konular sık sık kapatılacak.Ama ülkenin evlatları ülkelerine hizmet etmiş insanlara laf söylettirmemeye, ''O''na layık olduklarını göstermeye devam edecekler.
-Hastane doktorlarının 30 senede çözüme bağlayamadığı ''benzinli otomobil mi dizel otomobil mi'' ve ''kış lastiği faydalı mı faydasız mı'' konuları gibi ,Trakkulüp'te ''pulluk mu,çizel mi'',''aysan mı tiller mi'' konuları açılmaya ve tartışılmaya devam edilecek,bu tarım aletlerinin işlevlerinin ayrı olduğu hala ve hiç bir zaman anlaşılamayacak.
-Destekler kimlik numarasının son rakamına göre yatırıldığından ''vayyy,geçen yıl son numarası x olanlarınki ilk gün yatırılmıştı,bu yıl niye son sırada yatırılıyor,bu işte bir iş var'' denilmeye ve sıralamada bit yeniği aranılmasına devam edilecek.
-Traktörüm 51 yaşında olacak.Çalıştıracak adam olursa üretime ve ülke ekonomisine hizmete devam edecek.
-Trakkulüp Trakya toplantıları tarım arazileri fabrikalar ve evlerle dolmuş ve arsaya dönüşmüş olacağından arsa zengini [MENTION=1424]ufukk[/MENTION] [MENTION=47774]alper4u[/MENTION] gibi son kalıntı çiftçilerle boş arsalarda yapılacak.Toplantı gündeminde artık müzelerde sergilenen traktör adlı acaip makinaların ziyareti de bulunacak.
- [MENTION=26155]YUSUFTUYLUOGLU[/MENTION] -Ercan atışmaları sanal kuru sıkı silahlarla çatışma derecesine varacak.
-Gece ortası uyanıldığında Trakkulüp'e bir göz atmanın en az bir saat uykuyu götüreceği kanıtlanmış olacak.Mümkünse site ziyaretinin gündüz saatlerinde yapılması tavsiye edilecek.

trakkulup.net

Traktorlerde otomatik dumenleme sistemleri baya yayginlasacak .
Isobus sistemli tarim makineleri yayginlasacak .
Drone tarimin vazgecilmez yardimcisi olcak.
Biz yine isci bulamayacagiz , kazandigimizin yarisini ekipmana yatiracagiz .
Ramazan ayinda sakiz cignemek orucu bozarmi tartismalari devam edecek :)
İlaclama makinelerine vize sistemi uygulanacak(-avrupadaki gibi)
Newhollandin yerli modelleri bile commonrail sisteme sahip olcak .
Marka fanatikligi devam edecek :)
Trak kulupte mavilerden biktim yada mavilerden cok mutluyum gibi yazilar yazilmaya devam edecek :) .

Ama bence tarimin gelecegi

Otomatik dumenleme sistemleri ve bunlarla senkronize calisan makineler . İlaclama gubreleme makinesi gibi .

ve de tartismasiz insansiz hava araclari , drone ile ilaclama yada tarla bitki kontrolu yapilacak .

Doğa doğallık git gide yok olacak

Belkide topraksiz tarim cogslacak

İşçi bulmak zorlassada işçilik kolaylasacak .Beden hareketlerinin yerini parmak hareketleri alacak

Iscilik oyle kolaylasacak ki Ciftciler hareketsizlikten kilolu olacak
Inekler daha cok süt verecek danalar daha çok et verecek

Tarlalarda arazide belkide hic yabani hayvan böcek sinek arı goremiyecez

Yollar yerlesim yerleri insan oglunun yaptıkları her tarafi saracak
Muhtemelen ben o zamani begenmiyecem eskiden her sey daha guzeldi diyecem

Unutmayin byler trakkulup olmasa idi nereden taniyacaktik bir birimizi birde özgürce herkes istedigini yazip paylasiyor bazen atismalar tartışmalar oluyor kizan kusen hepsi oluyor siyaset yapip
Kufreden bile oluyor yonetim buna bile goz yumarken neyi beyenmiyorsunuz byler bn trakkuluplu olmaktan memnunum mustafa by de teşekkur ederim yusuf ve ercan vazgecilmezimiz [emoji106]

Traktorlerde otomatik dumenleme sistemleri baya yayginlasacak .
Isobus sistemli tarim makineleri yayginlasacak .
Drone tarimin vazgecilmez yardimcisi olcak.
Biz yine isci bulamayacagiz , kazandigimizin yarisini ekipmana yatiracagiz .
Ramazan ayinda sakiz cignemek orucu bozarmi tartismalari devam edecek :)
İlaclama makinelerine vize sistemi uygulanacak(-avrupadaki gibi)
Newhollandin yerli modelleri bile commonrail sisteme sahip olcak .
Marka fanatikligi devam edecek :)
Trak kulupte mavilerden biktim yada mavilerden cok mutluyum gibi yazilar yazilmaya devam edecek :) .

Ama bence tarimin gelecegi

Otomatik dumenleme sistemleri ve bunlarla senkronize calisan makineler . İlaclama gubreleme makinesi gibi .

ve de tartismasiz insansiz hava araclari , drone ile ilaclama yada tarla bitki kontrolu yapilacak .

Geleceği seyrettim.

Ve yine çiftçilikten umduğumuzu bulamıycaz

Sizin gibi iyi ve verimli-sistemli çalışan çiftçiler her zaman ve giderek daha çok kazanacaklar.

Köy kasaba kavramı bitecek Hangi koylusun sorusunun yerini hangi mahallelisin sorusu alacak ...

Küçük ve aile işletmeleri tarih olmuş olacak ...

Klasik köy hayatı bitecek gibi görünüyor.

Doğa doğallık git gide yok olacak

Belkide topraksiz tarim cogslacak

İşçi bulmak zorlassada işçilik kolaylasacak .Beden hareketlerinin yerini parmak hareketleri alacak

Iscilik oyle kolaylasacak ki Ciftciler hareketsizlikten kilolu olacak
Inekler daha cok süt verecek danalar daha çok et verecek

Tarlalarda arazide belkide hic yabani hayvan böcek sinek arı goremiyecez

Yollar yerlesim yerleri insan oglunun yaptıkları her tarafi saracak
Muhtemelen ben o zamani begenmiyecem eskiden her sey daha guzeldi diyecem

Çiftçiler beyin olarak çok çalışacaklar ama açık hava dinç tutar.

Belkide her gecen gün nesli tükenmekte olan son çiftçiler trakkulup üyeleri icinden cıkacak .

:(

Unutmayin byler trakkulup olmasa idi nereden taniyacaktik bir birimizi birde özgürce herkes istedigini yazip paylasiyor bazen atismalar tartışmalar oluyor kizan kusen hepsi oluyor siyaset yapip
Kufreden bile oluyor yonetim buna bile goz yumarken neyi beyenmiyorsunuz byler bn trakkuluplu olmaktan memnunum mustafa by de teşekkur ederim yusuf ve ercan vazgecilmezimiz [emoji106]

Beğenmedimizi nerden çıkarıyorsunuz,şaka yapmayalım mı? :)

On yıl sonrası yakın bir gelecek.Yine de 10-20 yıllık bazı öngörülerimi yazayım.
-Dünyada ve Türkiye'de, nüfus ve kentleşme artmaya devam edeceğinden tarım arazilerileri oransal olarak azalacak.Ülkeler dünyanın ücra köşelerinde yeni tarım arazileri oluşturmaya devam edecekler.Kırsal nüfus azalacağından makinalaşma artacak.Uydudan yardım ve yönetim standartlaşmaya başlayacak.
-Tarım arazileri değerlenmeye devam edecek.
-Bireysel üretim maliyetli olacağından toplu arazilerde büyük ölçekli üretim daha karlı ve sürdürülebilir olacak.Küçük çiftçilik maalesef çok azalacak.
-Artan nüfus nedeniyle hibrit tohumlar daha da önem kazanacağından bunları üretmeyenler üretenlere bağımlı olacak .Bütün dünyada tarımsal üretim bu nedenle bazı ülkelerin iki dudağının arasına bakacak.(Ülkemiz kısır tartışmaları bırakıp bu konuya odaklanmalıdır.Bugün ekonomik tehditle işe başlayanlar yarın aç bırakmakla tehdit edebilirler.İşletim programsız bilgisayar işe yaramadığı gibi tohum atılamayan tarlada işe yaramaz)
-Çevre bilinci yavaş geliştiğinden havamızı,toprağımızı,suyumuzu kirletmeye devam edeceğiz.Kırsalda da hava ve su kirliliğinden yakınılacak.
-Tarım ürünleri çok değerlenecek.Tarım ürünlerini üretenler azalacağı için kazançları çok artacak.Hayvansal ürün üretenlerin kazançları da çok artacak.
-Gübre ve ilaç masraflarının arttığından,pahalılığından yakınılmaya devam edilecek.
-Beslenme şekilleri değiştiğinden kırsaldakilerin hastalıkları kentli insanların hastalıklarıyla benzer ve aynı oranda olacak.
-Kırsalda yaşayanlar iş kıyafetleri hariç kentli insanlarla aynı giyim kuşamda olacaklar.Kentliler köylülerin hayatlarına ve kazançlarına çok imrenecekler ama asla geri dönemeyecekler.Basit tüketici olarak yaşamaya devam edecekler.
-Güneş enerjisinden yararlanmanın maliyeti çok düşeceğinden kırsaldakiler enerji ihtiyaçlarının çoğunu kurdukları güneş paellerinden karşılayacaklar.
-Damla sulama standart sulama modeli olacak.

Bundan sonrası için konuyu biraz değiştirelim.

-Trakkulüp'te politik ve tarihsel tartışma yaratan konular ilgi çekmeye devam edecek.Tartışmalar artınca konular sık sık kapatılacak.Ama ülkenin evlatları ülkelerine hizmet etmiş insanlara laf söylettirmemeye, ''O''na layık olduklarını göstermeye devam edecekler.
-Hastane doktorlarının 30 senede çözüme bağlayamadığı ''benzinli otomobil mi dizel otomobil mi'' ve ''kış lastiği faydalı mı faydasız mı'' konuları gibi ,Trakkulüp'te ''pulluk mu,çizel mi'',''aysan mı tiller mi'' konuları açılmaya ve tartışılmaya devam edilecek,bu tarım aletlerinin işlevlerinin ayrı olduğu hala ve hiç bir zaman anlaşılamayacak.
-Destekler kimlik numarasının son rakamına göre yatırıldığından ''vayyy,geçen yıl son numarası x olanlarınki ilk gün yatırılmıştı,bu yıl niye son sırada yatırılıyor,bu işte bir iş var'' denilmeye ve sıralamada bit yeniği aranılmasına devam edilecek.
-Traktörüm 51 yaşında olacak.Çalıştıracak adam olursa üretime ve ülke ekonomisine hizmete devam edecek.
-Trakkulüp Trakya toplantıları tarım arazileri fabrikalar ve evlerle dolmuş ve arsaya dönüşmüş olacağından arsa zengini [MENTION=1424]ufukk[/MENTION] [MENTION=47774]alper4u[/MENTION] gibi son kalıntı çiftçilerle boş arsalarda yapılacak.Toplantı gündeminde artık müzelerde sergilenen traktör adlı acaip makinaların ziyareti de bulunacak.
- [MENTION=26155]YUSUFTUYLUOGLU[/MENTION] -Ercan atışmaları sanal kuru sıkı silahlarla çatışma derecesine varacak.
-Gece ortası uyanıldığında Trakkulüp'e bir göz atmanın en az bir saat uykuyu götüreceği kanıtlanmış olacak.Mümkünse site ziyaretinin gündüz saatlerinde yapılması tavsiye edilecek.

trakkulup.net

HARİKA OLMUŞ, BU ÖNGÖRÜLERE KATILIYORUM.

• Beğen
Tepkiler: Göktürk.
Konu gelecek için iyi olmuş biz ne yapabiliriz ben kendi adima hafta 7 ben 8 çalışıyorum geleceğe daha iyi bir yasam için bilgi paylaşınca güzeldir sende kalan bilginin değeri yok ne yapabiliriz ben hazırım kafa yormaya dün tv de meyve sebze fiyatı marketlerde fazla konusu vardı her il ve ilçelere çiftçi marketleri açalım doğrudan satış gibi trakkulup market

Bu öngörülere katılmakla birlikte . Küçük aile işletmeciliğinin karlılığı anlatılır ve o yöne bi politika uygulanırsa daha mantıklı görüyorum kendimce .
Fiyatların yükselmesini sağlayan küresel enerji kaynaklarına olan bağımlılıktır.
Samani marastan, yoncayı konyadan , ineği avrupadan alır sütü satar peyniri yogurdu marketten alırsan asla ucuza beslenemezsin.
Yorene iklimine uygun hayvan ve bitkisel üretim ile daha az ilaç daha az sermaye ile yapılan üretim benimsenmeli.
Aile işletmelerinde herkese bi görev düşer. Bütün aile bunu göğüslemeye hevesli olmassa işçi olarak ömrünü geçirmeye mahkum olur .
10yearchallange kapsamında 10 yıl sonra konuyu gözden geçirmek lazim[emoji6]

Küresel ısınma artacak
Akarsularımızı değerlendirmezlerse çok büyük su sıkıntıları çıkacak
Su azalınca verim azalacak
Biz köyde unumuzu bulgurumuzu yapıp yerken metropoller betonun yenilemiyecek bir madde olduğunu anlayacak
Tarım alanları azalacak
Dedelerimizin anlattığı bi çift öküzü yetecek kadar azığı olanlar eskiden ağaydı lafları tekerrür edecek
İnşallah ben yanılırım da
Futuristlik benim neyime derim

Küresel ısınma ve artan baraj göletlerinden dolayı ılımanlaşan güneydoğu da muz yetiştireceğiz..

İnşallah.Portakal,limon,kivi,avakado ve diğer tropikal meyveleri de yetiştirirsiniz.Doğu anadoluda sıcak su enerjisiyle ısıtılan serada kışın domates yetişiyorda güneydoğu anadolunun güneşi ile niye yetişmesin? İlk göz ağrım Siverek'in verimli arazilerini de yem bitkileri ile dolu ve yüzbinlerce büyük-küçükbaş hayvanlı olarak hayal ediyorum.

Konu gelecek için iyi olmuş biz ne yapabiliriz ben kendi adima hafta 7 ben 8 çalışıyorum geleceğe daha iyi bir yasam için bilgi paylaşınca güzeldir sende kalan bilginin değeri yok ne yapabiliriz ben hazırım kafa yormaya dün tv de meyve sebze fiyatı marketlerde fazla konusu vardı her il ve ilçelere çiftçi marketleri açalım doğrudan satış gibi trakkulup market

Çiftçilerin doğrudan satışı zahmetli.Hem üret,hem pazarla zor.Alışmışız kamyonla soğan,mısır satmaya.Kilo kilo soğan zor gelir :) Yeterki her yıl düzenli ve yeterli gelirimiz olsun.Ama o hakkımız olsun,isteyenler kullansın.

Bu öngörülere katılmakla birlikte . Küçük aile işletmeciliğinin karlılığı anlatılır ve o yöne bi politika uygulanırsa daha mantıklı görüyorum kendimce .
Fiyatların yükselmesini sağlayan küresel enerji kaynaklarına olan bağımlılıktır.
Samani marastan, yoncayı konyadan , ineği avrupadan alır sütü satar peyniri yogurdu marketten alırsan asla ucuza beslenemezsin.
Yorene iklimine uygun hayvan ve bitkisel üretim ile daha az ilaç daha az sermaye ile yapılan üretim benimsenmeli.
Aile işletmelerinde herkese bi görev düşer. Bütün aile bunu göğüslemeye hevesli olmassa işçi olarak ömrünü geçirmeye mahkum olur .
10yearchallange kapsamında 10 yıl sonra konuyu gözden geçirmek lazim[emoji6]

Bunun için hem özendirme olmalı hem de insanlar yeterlinin üzerinde gayet tatminkar gelir elde edebilmeliler.Bu gidişle öyle olacak çünkü kırsal nüfus azalmaya devam ediyor.

https://www.google.com/amp/s/tr.spu...0338-turkiye-laboratuvarda-temiz-et-uretecek/
Biz de üretebilir miyiz
10 yıl sonra üreticiyi süpürürler doğruysa

Sevgili milletimiz patatesten tereyağı ve kaşar peyniri üretmeyi yıllar önce başardı da yapay et mi üretemeyecek :)

Küresel ısınma artacak
Akarsularımızı değerlendirmezlerse çok büyük su sıkıntıları çıkacak
Su azalınca verim azalacak
Biz köyde unumuzu bulgurumuzu yapıp yerken metropoller betonun yenilemiyecek bir madde olduğunu anlayacak
Tarım alanları azalacak
Dedelerimizin anlattığı bi çift öküzü yetecek kadar azığı olanlar eskiden ağaydı lafları tekerrür edecek
İnşallah ben yanılırım da
Futuristlik benim neyime derim

Köydekiler hem çok iyi beslenecekler hem de yüksek fiyatlarla kenttekileri besleyecekler.

• Beğen
Tepkiler: avugur
Hayallere ötv gelmeden birde olumlu tahmin yapalım
Dünya yörüngesinde yüzde bilmem kaçlık bi sapma olacak
Anadolu ılıman yağışlı bir iklime girecek
Anadolu nun her yöresinde sulamadan mahsul yetişecek
Su kaynakları değerlendirilecek ama tüketim olmadığı için ülkemiz su zengini bir ülke olacak
Avrupa çiftçisi kuru tarımla uğraşacak
Tarım ürünleri ihracatı her yıl yeni rekorlar kıracak
Yerli tohum markalarımız olacak
Bir yerlerden petrol fışkıracak
Trakkulup teki hangi traktör az yakar soruları 6 silindirli traktör muhabbetlerine dönecek
Avrupanın ilkel tarım video larına bakıp adamlardaki çileye bak denilecek
Avrupa bizi kıskanacak ama sağ sol gözetmeyen bir hükümet olacak bizi kıskanıyorlar demiyecek
Yağışlardan dolayı meradaki otlar içinde hayvanlar kımıldamadan doyacak
Et ihracat rekorları kırılacak
Vatandaş et alma derdini bırakıp et en lezzetli nasıl pişirilir derdine düşecek
İnsanlar hoşgörülü mutlu olacak
Simdi arkadaşlar
ÇOK ŞEY Mİ İSTEDİM
Nasreddin hoca nın dediği gibi Ya tutarsa[emoji848]