İthalat

TMO ithalat Screenshot_20190119-184708.jpg

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Geçen gün komşu bir çiftlik sözde ithal arpayı tmo dan 1.05tl’ye almış.
Doğru dur burdaki fiyati 75 80 kurus arası bu arada Antalya dan bir form geldi geçen aylarda büyükbaş hayvan bakmaya büyük küçük çiftlikleri gezdiler sıfır gumruklu hayvan da ithal edecekler yakında sadece Bosna Hersek ve Sırbistan dan getiriyorlar di burdan da almaya basliycaklar

Tarımdan haber in sayfasına bi göz atıp okusanız bu konuyu .
Ukrayna ve rusyadan 1150-1300 tl arası ithal edip geride bunu 1050 tl satmış tmo
Harmanda bizden 825 krş tan almadını gavurun sünnetsizinden 1300 tl den almak kimin yal canağını doldurduysa kursağına kitlenir inşallah..
Simdi okudum maalesef arada birileri yine zengin olmuş yine halkın vergileri de böyle aptal işlere boşuna gitmiş şuan için yapılan ithalat ta sadece seçim zamanı şehirlerde yaşayan halkın fiyatlardan etkilenmemesi için olduğunu düşünüyorum malesef çiftçi nüfusu az oldugu icin tercihlerini şehirden yana kullanıp çiftçiyi bitiriyorlar Allah sonumuzu hayır etsin

Simdi okudum maalesef arada birileri yine zengin olmuş yine halkın vergileri de böyle aptal işlere boşuna gitmiş şuan için yapılan ithalat ta sadece seçim zamanı şehirlerde yaşayan halkın fiyatlardan etkilenmemesi için olduğunu düşünüyorum malesef çiftçi nüfusu az oldugu icin tercihlerini şehirden yana kullanıp çiftçiyi bitiriyorlar Allah sonumuzu hayır etsin
İsminizi ve yaşınızı bilmediğim icin nsl hitap edeceğimi bilemedim.
Ben şahsım adına benim ürettiğim her hangi bir ürün benden alındıktan sonra %15-20 üstüne konulupda tükediciye ulaşması kesinlikle benim zoruma gitmez .
Ben kendimde şehirde kalıyorum ya haftalık ürün etiketi değişiyor ,sitemiz üyeleri hemen hemen her ürünü yetiştirip sattı fiyattan haberdar oluyoruz bizler emek verip yetiştiriyoruz kaymagını yiyen bizden başka herkez oluyor.
Buna birilerinin dur demesi lazım ,ülke şuan ithalat terörüyle ele gecirilyor.
Olan her bir ithalatın ceremetini sade çiftçi cekmez tüm vatandaş ceker er yada geç patlak verir bu durum.
yazacak şey cokda ...

İsminizi ve yaşınızı bilmediğim icin nsl hitap edeceğimi bilemedim.
Ben şahsım adına benim ürettiğim her hangi bir ürün benden alındıktan sonra %15-20 üstüne konulupda tükediciye ulaşması kesinlikle benim zoruma gitmez .
Ben kendimde şehirde kalıyorum ya haftalık ürün etiketi değişiyor ,sitemiz üyeleri hemen hemen her ürünü yetiştirip sattı fiyattan haberdar oluyoruz bizler emek verip yetiştiriyoruz kaymagını yiyen bizden başka herkez oluyor.
Buna birilerinin dur demesi lazım ,ülke şuan ithalat terörüyle ele gecirilyor.
Olan her bir ithalatın ceremetini sade çiftçi cekmez tüm vatandaş ceker er yada geç patlak verir bu durum.
yazacak şey cokda ...
İsmim Sinan yaşim 36 edirne liyim fakat bulgaristan da kalıyorum son 2 aydır edirne de köyümde n olsun ilçeden olsun en az 20 tane çiftci arkadaş aradı ellerindeki tarım aleti traktor vs bulgaristan a satmak için yardım istediler hepsi banka vs borçlu elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. Yani insanlari batırdılar inşallah düzelir diye ümit ediyorum ama en az 2 3 yıl çok zor olacak gibi geliyor

İsmim Sinan yaşim 36 edirne liyim fakat bulgaristan da kalıyorum son 2 aydır edirne de köyümde n olsun ilçeden olsun en az 20 tane çiftci arkadaş aradı ellerindeki tarım aleti traktor vs bulgaristan a satmak için yardım istediler hepsi banka vs borçlu elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. Yani insanlari batırdılar inşallah düzelir diye ümit ediyorum ama en az 2 3 yıl çok zor olacak gibi geliyor
Sinan bey inşallah temennimiz hiç bir çiftcinin zarar etmeden üretime devam etmesi ama şartlar her gecen gün dahada kötüye gidiyor sonumuz hayır ola inşallah.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci01
Siz asıl patlağı sıkıntıyı 2019 da göreceksiniz,
Girdi maliyetleri %90 arttı ,fakat sattığımız ürün fiyatı 2018 fiyatlarıyla aynı olur veya dahada az olacak
Örneğin,
2018
Dap gübre 90 TL idi
Üre 65 TL idi
Mazot 5 TL bandındaki
En ucuz mısır tohumu 350 TL civari
Ürünler ,
Mısır ortalama 1 TL
Buğday 90 krş
Arpa 80_85 krş
Gelelim 2019 a
Dap 145 TL
Üre 108 TL
Mazot şuan 6,15 civarı bahara dahada artar
350 TL'lik mısır tohumu enaz 500 olur diyorlar
Tarım ilaclarindaki fahiş artışı demiyorum bile .
Gelelim ürünlerimizin fiyatlarına
Bu haliyle gümrükler sifirlanip ithalatın önünü açtıkları için benim tahminim
Mısır 90 krş bandında ancak olur
Buğday değişmez 80,85 krş
Arpa oda değişmez
Diğer ürünler onlarda değişmez yani 2019 da kimse borç öderim diye heveslenmesin
ALLAH yar ve yardımcımız olsun