Bu zamanda hayvancılık mantıklı bir iş midir?

Bizim halkımız bir işte günah keçisi icat etmeye bayılır.şuan da günah keçisi yemciler. Ben yemci değilim 2-3 yıldır yemciyle işim de olmaz zaten manda var bende ama inek varken mecbur alıyorduk tabi şimdi yem hesabına gelirsek:
Bu hesap şuanın hesabı olmak zorunda yani ben şuan gidip yemi belli bi fiyata alıyorsam arpayıda belli bir fiyata alıcam mısırı da; yok hasadında bu fiyat şu fiyat bilmem ne değil bu konu ayrı konu bu ayrı şimdi klasik hepimizin kullandığı
18 proteinli 2600 ME süt yeminin basit bileşeni:
40 kg Arpa 48 tl
10 kg Kepek 10 tl
10 kg Soya Küspesi 25 tl
18 kg Ayçiçeği Küspesi 18 tl
20 kg Buğday 22 tl
2 kg Diğer 6 tl
Arpayı bizde koyuncular şuan 1.2-1.4 arası alıyorlar
Buğday 1.1-1.3 arası
Ayçiçeği küspesi 1 lira
Kepek 1 lira
Soya küspesi 2,5 civarı
Mineral vitamin takviyesi de kg ını 3 liradan en az
En alt fiyattan hesap edelim

Toplam: 129 tl ham maliyet
Yani işleme paletleme çuvallama fire kayıp olmadan şuan ki 100 kg 18/2600 yemin ham maliyeti 130 lira yav zaten 1.5 den satıyorlar 9 kg yem kullandığımızı farz edelik kg başı 0,2 tl den 1.8 tl kar edicez inek başı günlük ... yani iyi hoş kâr edelim tabi kuruş olsada ama bu kurtaracak bizi
Yılın 6-7 ayı durum bu , hasar vakti ucuzlayacak ürünler ondada zaten yazın da yemler ucuzluyor bi miktar
Yani öyle ben ohoo bi yem yaptım süper, kendi yemini kendin yapçan kazancan
Bu yemciler yok mu parayı götürüyo bilmem ne
Bunlar boş laf ..

Kaba yem olarak yonca kullandık yulaf kullandık onun proteinini hesaba katmadınız? Sizin hesap anadolunun birçok yerindeki hayvancıların yaptığı gibi tüm enerji ve proteini kesif yemden karşılayıp kaba yem olarak sadece kuru saman verip sonra da "biz para kazanamıyoruz hükümet istifa" demesine benziyor. Rasyonun geneline bakın. Ona göre hesap yapın. Yoncanın biçim dönemi yaprak oranı da çok etkilidir. Çiçeklenme dönemini fazlasıyla geçmiş yaprakları dökülmüş bir yoncadan bahsetmiyorum %10 çiçeklenme ve yaprak bütünlüğü korummuş %16-17 proteine sahip bir yoncadan bahsediyorum yulaf otu da ona yakın şekilde besleyicidir bunları hesaba katmalısın

Şimdi birincisi ben anadolu köylüsü değilim, yabancı lisanım vardır okurum araştırırım üniversiteyi bırakıp geldim bu işi yaptım ve muvaffakda oldum ben kuru saman ve kesif yem kullananlardan değilim benim hazırladığım rasyonda
20 kg Mısır silajı
5 kg Yonca
2 kg Saman
9 kg 18/2600 süt yemi var
Senin Hazırladığını Sandığın rasyon ise
15 kg mısır silajı
3 kg yonca
2 kg yulaf otu
3 kg Saman
9 kg 11.7/2700 lük yem var

Birincisi benim çıkardığım rasyonun kaba yemlerden gelen proteini senin hazırladığından daha yüksek yani kuru saman ve kesif yem veren anadolu köylüsünün hesabı değil bu .

İkincisi senin bu rasyonunun protein miktarı 2.300 gr civarı, oysaki gereken miktar 2.700 gr ayrıca ptk daki sindirilebilirlik düşük olduğundan daha fazla miktar protein gerekecek yani her halükarda benim önceki yaptığım hesap geçerli yani 1.5 kg soya küspesi daha lazım bu da 4 tl daha demek yani sen tasarruf ettiğini sanarken yine aynı şey dahil oldu rasyona.

Ayrıca yoncaya gelirsek ikisindede hesap edilen yonca aynı yonca hatta senin 3 kg kullandığını ben 5 kg kullandım yulafa gelirsekte hp si 13-14 tür ama sindirilebilir hp 11 e düşer

Tekrar söylüyorum ben okuduğum hukuk u bırakıp bu işe başladım ve kuru saman veripte para kazanamıyoruz diyip hükümet istifa diyen ekipten de değilim; güzel para kazandığımı forumdada dile getirdim bu işin karlı olduğunu da söyledim çoğu entry de ayrıca hükümetle de hiçbir işim yok zira destekleme bile almıyorum ben mandalar tarlalar koyunlar için gerek yok bana kazandığım yeter.

Merak etme yani ben hepsini hesaba kattım zaten ben 4 yıldır bilerek ve argesini yaparak bu işi yapıyorum delikanlı. Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur.

Şimdi birincisi ben anadolu köylüsü değilim, yabancı lisanım vardır okurum araştırırım üniversiteyi bırakıp geldim bu işi yaptım ve muvaffakda oldum ben kuru saman ve kesif yem kullananlardan değilim benim hazırladığım rasyonda
20 kg Mısır silajı
5 kg Yonca
2 kg Saman
9 kg 18/2600 süt yemi var
Senin Hazırladığını Sandığın rasyon ise
15 kg mısır silajı
3 kg yonca
2 kg yulaf otu
3 kg Saman
9 kg 11.7/2700 lük yem var

Birincisi benim çıkardığım rasyonun kaba yemlerden gelen proteini senin hazırladığından daha yüksek yani kuru saman ve kesif yem veren anadolu köylüsünün hesabı değil bu .

İkincisi senin bu rasyonunun protein miktarı 2.300 gr civarı, oysaki gereken miktar 2.700 gr ayrıca ptk daki sindirilebilirlik düşük olduğundan daha fazla miktar protein gerekecek yani her halükarda benim önceki yaptığım hesap geçerli yani 1.5 kg soya küspesi daha lazım bu da 4 tl daha demek yani sen tasarruf ettiğini sanarken yine aynı şey dahil oldu rasyona.

Ayrıca yoncaya gelirsek ikisindede hesap edilen yonca aynı yonca hatta senin 3 kg kullandığını ben 5 kg kullandım yulafa gelirsekte hp si 13-14 tür ama sindirilebilir hp 11 e düşer

Tekrar söylüyorum ben okuduğum hukuk u bırakıp bu işe başladım ve kuru saman veripte para kazanamıyoruz diyip hükümet istifa diyen ekipten de değilim; güzel para kazandığımı forumdada dile getirdim bu işin karlı olduğunu da söyledim çoğu entry de ayrıca hükümetle de hiçbir işim yok zira destekleme bile almıyorum ben mandalar tarlalar koyunlar için gerek yok bana kazandığım yeter.

Merak etme yani ben hepsini hesaba kattım zaten ben 4 yıldır bilerek ve argesini yaparak bu işi yapıyorum delikanlı. Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur.
Tamam bu ne sinir ya. Neden böyle ters konuşuyorsun. Bende araştiriyorum zooteknist birisiyle tanistim. Bu kesif yem rasyonunun 10 kiloluk versiyonuyla 25-27 kg süt aldığını, istese daha fazla süt alabileceğini ancak sürüde kalma ömru açısından 25 kgnin optimum bir değer olduğundan bahsetti. Bana da mantıklı geldi adamın aldığı belli sattığı belli hesaplayınca kazandığı da belli.

Tamam bu ne sinir ya. Neden böyle ters konuşuyorsun. Bende araştiriyorum zooteknist birisiyle tanistim. Bu kesif yem rasyonunun 10 kiloluk versiyonuyla 25-27 kg süt aldığını, istese daha fazla süt alabileceğini ancak sürüde kalma ömru açısından 25 kgnin optimum bir değer olduğundan bahsetti. Bana da mantıklı geldi adamın aldığı belli sattığı belli hesaplayınca kazandığı da belli.

Kardeşim ısrarla iddia ediyorsun bende ısrarla açıklamaya çalışıyorum. Yok anadolulu saman verip hükğmet istivw diyenin hesabı bilmem ne . Yani sinir değil anlatıyorum ince ince hesapta yapıyorum ama dediğim gibi yani herşeyi izah ettim hala bir şüphen yoktur heralde yaptığın rasyonu yanlış olduğundan yana

Sen neler yapıyorsun kardeş var mı hayvanlar tarla filan
Mustafa bey yaşım 41 , aile mesleğimiz tarım ve hayvancılık.
Ben şehirde yaşıyorum , bir ayagimiz köyde , ailem devam ettiriyor.
Dönem dönem 30 büyükbaş a kadar ulaşıyoruz. İnek az , tukettik sayılır. Daha çok besi danasi bakıyoruz. Ufaktan alıp yetiştirip kesime veriyoruz. Biz genelde arpa , yulaf , tirtikale ve mısır ezmesi , kuru ayçiçek ve pancar küspesi. Yeşile biçilmiş hubat ve çayır otu ve saman ile bakıyoruz. Dönem dönem fabrika yemi destegide oluyor bu rasyona. Ama öyle şu kadar şundan bu kadar bundan tarzında çok detay içermiyor bizim yemlemeler. Geleneksel aile işletmesi.
İleride devam ettirirsek daha modern bir bakım yeri , yemleme kovası vb yatırımlar belki olur , nasip kısmet

Mustafa bey yaşım 41 , aile mesleğimiz tarım ve hayvancılık.
Ben şehirde yaşıyorum , bir ayagimiz köyde , ailem devam ettiriyor.
Dönem dönem 30 büyükbaş a kadar ulaşıyoruz. İnek az , tukettik sayılır. Daha çok besi danasi bakıyoruz. Ufaktan alıp yetiştirip kesime veriyoruz. Biz genelde arpa , yulaf , tirtikale ve mısır ezmesi , kuru ayçiçek ve pancar küspesi. Yeşile biçilmiş hubat ve çayır otu ve saman ile bakıyoruz. Dönem dönem fabrika yemi destegide oluyor bu rasyona. Ama öyle şu kadar şundan bu kadar bundan tarzında çok detay içermiyor bizim yemlemeler. Geleneksel aile işletmesi.

Oo abi trakyalıymışsın sen pavli ye pınarhisara lüleburgaza çok geldik. Sen düşünüyormusun abi hayvancılık yapmayı

• Beğen
Tepkiler: ufukk
Valla onu bunu bilmem bu iş rızık bizim burada biri vardı hiç birşeyi yoktu gitti 60-70 koyun aldı herkes batarsin bitersin dediler Allah adama yürü dedi adam koyunları 2 katı fiyatına verdi sonra bir defa daha koyun aldı sattı yine baya kar yaptı hiç yoktan kök borçtan adamın işi rast gitti aha toprak aldı çiftlik kurdu yine alıyor büyütüp satıyor ben ağayım diyenlerden işi çok düzgün

22 inek 20 de bunların danası buzası var. 2017 ağustos ayında aldık damızlıkları. sadece buzaya çalışıyoruz. süt satmıyoruz. satanda para kazanamıyoruz diyor zaten. bizde kaba yeme para vermiyoruz balya makinesine kadar var yani mazot parasına saman. otun maliyetine ne kadarsa o fiyatada ot üretmiş oluyoruz. arpa tarladan. protein kaynağına para veriyoruz. 1 de çoban parası var aylık 2 bin maliyeti var. kar ettikmi dersen şu an malın yediği çoban vs hesaplıyorum. buzaları satsam zarardayız. bizim 4 tane maaşımız var o halde zorlanıyoruz. diyeceğim şu ki paran kadar yap çoğalt kredi işi adamı üzer. benim kredi borcum olsaydı yok pahasına o buzaları satacaktım mecbur. borç yok ilerde para ederse diye besliyoruz o da meçhul. 65 bine sen inek al ahırada derme çatma bir ek yap orda devam et. 270 bin kredi diyorsun. sen ahırı dediğin gibi yapmaya bir başla vallahi para yetmez demirin kilosu 4 lira olmuş trapez saç 30 lira olmuş metresi yem karma makinası olmuş 40-50 bin lira. sen elindeki parayla mal al demire çakıra para gömme. bu işler eskisi gibi krizden sonra düzeleceğe benzemiyor. ithale alıştı ülke. bu ithal mal eroin gibi bir şey alıştınmı bırakamıyon. et fiyatı azcık kafasını kaldırsa anında yine ithal edecekler. sende aha bugun aha yarın para edecek diye bekle dur. şu an yaptığımız cebimizdeki parayı mala yedirip para biriktiriyoz satınca toptan alacaz. enflasyon ve kurdaki artışları hesaplarsan külliyen zarar. biz kendimizi kandırıyoz sen de kandırmak istersen buyur. demire çakıra yatır paranı.

Kardeş biz 4 yıl önce köye döndük: 70 dönüm yerimiz var 30 u sulanıyor 40 ı kurak , 120 dönümde kurak icar yer var. 10 tane sağınır manda ,60-65 tane de koyun var allaha şükür işlerimiz çok güzel mandanın sütünden yaklaşık 100 bin lira alıyoruz yıllık o para tarla ve yem masrafına harcıyoruz, kuzlardan da 2 yılda üç kez kuzu kestiriyoruz 90-100 bin liralık onların yemi de mandadan çıkarıyoruz ben kendim yapıyorum zaten yani hepsi kâr oluyo. Yılda 150 lira filan ediyor. Tarllardan da domates susam nohut fasulye bakla ekip 50 bine yakın para çıkarıyoruz çok şükür. Yılda 800-900 kg da sucuk satıyoruz kilosu 50 liradan .
Biz çok memnunuz çiftçilikten, ben 19 yaşındayken okan üniversitesi hukuk 1. Sınıftaydım tam bursluydum bıraktım geldim çok da iyi yapmışım bir an bile pişman olmadım. Ev yaptırdık manda aldık koyun aldık dam samanlık yaptırdık hepsini ödedik. Tarla aldık bu 4 yılda araba aldık yani işini sevip ciddiye alıp adam gibi yapan kafası çalışan insan her işten para kazanır.

Mustafa bey merhabalar,
bu ve sonraki mesajlarinizdan anladigim kadari ile meradan faydalanmadan tamamen kontrollu ortamda koyunculuk yapiyorsunuz.
onumuzdeki donem icin benimde benzer sekilde bir yetistiricilik yapmak uzere planlarim var.
bu sebeple tecrubelerinizden faydalanmak icin size sormak istedigim bazi sorular var.
cevaplariniz icin simdiden tesekkur ederim.

1. Anaçlarinizi nereden edindiniz?
2. Hangi cins koyun tercih ettiniz?
3. Koyunlariniza nasil bir rasyon uyguluyorsunuz?
4. Mumkunse bir anaç icin 2yillik bir periyotta gelir gider hesabinizi paylasabilir misiniz?
5. Süt ve yün'den gelir elde edebiliyormusunuz?
6. Koyun etine talep ne sekilde? eti ne sekilde degerlendiriyorsunuz?

Mustafa bey merhabalar,
bu ve sonraki mesajlarinizdan anladigim kadari ile meradan faydalanmadan tamamen kontrollu ortamda koyunculuk yapiyorsunuz.
onumuzdeki donem icin benimde benzer sekilde bir yetistiricilik yapmak uzere planlarim var.
bu sebeple tecrubelerinizden faydalanmak icin size sormak istedigim bazi sorular var.
cevaplariniz icin simdiden tesekkur ederim.

1. Anaçlarinizi nereden edindiniz?
2. Hangi cins koyun tercih ettiniz?
3. Koyunlariniza nasil bir rasyon uyguluyorsunuz?
4. Mumkunse bir anaç icin 2yillik bir periyotta gelir gider hesabinizi paylasabilir misiniz?
5. Süt ve yün'den gelir elde edebiliyormusunuz?
6. Koyun etine talep ne sekilde? eti ne sekilde degerlendiriyorsunuz?

1. Anaçları ben bizim yerli koyunlardan aldım ki bunlar %70 merinos, biraz sakız,tahirova geni olan hayvanlar dı. Yani bizim buranın hayvanlarının çoğu zaten böyledir o yüzden hayvanları bulmakta pek zorluk çekmedim sadece ikiz doğuran hayvanları aldım kuzulu koyun olarak görünüş ve ebat özellikleri olarak merinoslara benzeyen fakat süt verimi yelini büyük hayvanları topladım 40-45 hayvan. Kuzulu hayvanı kuzularıyla birlikte o zaman 1.200-1.500 liraya almıştık şimdi 2 milyar civarı filan bu koyunlar. Bu hayvanlara da burdan iki tane pedigrili romanov koçu saldım biri 3 üz biri 4 üz eşiydi anaları 3. Kuzudaydı.
Ben 1. Dedim ama bu 1 ve 2 nin de cevabı oldu aslında.

3. Ve 4. Sorular baya detaylı açıklama istiyor o yüzden onları ayrıca detaylıca yazıcam.

5. Ben süt satmıyorum zaten sıkışık oluyo kuzulamalar sağmaya vakit olmuyo yani anca 100 kilo peynir yapıyoruzdur o da kendimize yakın çevreye az bişey vermelil filan ama bizim burda sütçüye koyun sütğnğ 3,5-4 arası satarsın parakende satarsan peynir yapmak isteyenlere 5 ten satıyolar 3,5-4 kg sütten 1 kg peynir düşüyo bizim ev şartlarında mandırada tabi daha fazldır 3 kg dan 1 kg düşüyordur.
Yün şöyleki biz bahardan sonra hayvanı kırkarız bol olur baya buna yapağı denir 2-3 kg çıkar ortalama tüm post gibi çıkar. Yazın tekrar kırkarız buna yün denir kısa kısadır zaten bi hayvandan max yarım kilo çıkar. Zaten kendin kırkmazsan kırkımı 5 lira yada yününe kırkan adamlar da var bazı yerlerde yünde 2-3 lira filandır yıkarsan temizlersen öyle adam düğün yapcaktır iplik eğircektir ona satarsın 5-10 dan ama yani yünü bi gelir olarak düşünme yünden bişey gelmez.
6. Kuzu etini direkt kasaba kestiriyoeuz biz geçen hafta 41 di bu hafta 39 a düşmüş yani bu yıl burlarda 44 e kadar çıktı 36 ya kadar düştü. Bu aralıkta fiyatlar. Kesim işi çok kolay 1 hafta önceden adama haber verirsin gelir yükler o gider kestiri paranı nasıl istiyosan peşin yada vadeli ( 15 gün 1 ay 2 ay 6 ay ) alırsın. Pazarlama işinde hiç problem olmaz yani. Yalnız kuzuyu çok büyütemezsin o zaman bu fiyattan kesilmez yani en en fazla kasap 30 kg karkasa kadar göz yumabilir. Ortalaması 20-22 kg dır . 25-26 filan da olur bazıları ama dediğim gibi 30 un üzerine çıkarsa problem fiyat kesintisi yapar adam.

cevaplariniz icin tesekkur ederim Mustafa bey.

Yetistiriciligini yaptiginiz cinsler anladigim kadari ile yayilima alisik turler.
peki bu cinsler kontrollu ortamda yetistiricilge nasil adapte ettiniz?
hayvanlarda yaglanma, dol tutmada ve dogumlarda sorun yasadiniz mi?
benim kontrollu ortamdan kastim kapali bir dam ve onlerinde guneslenme ve dolasma ihtiyaclarini karsilayacak kadar acik alan.
yem ihtiyacini otlatma yapmadan tamamini hayvanin onune koyacagimiz bir yetistiricilikten bahsediyorum.
rasyon ve bir hayvan icin gelir/gider hesabinizi da bekliyorum.

cevaplariniz icin tesekkur ederim Mustafa bey.

Yetistiriciligini yaptiginiz cinsler anladigim kadari ile yayilima alisik turler.
peki bu cinsler kontrollu ortamda yetistiricilge nasil adapte ettiniz?
hayvanlarda yaglanma, dol tutmada ve dogumlarda sorun yasadiniz mi?
benim kontrollu ortamdan kastim kapali bir dam ve onlerinde guneslenme ve dolasma ihtiyaclarini karsilayacak kadar acik alan.
yem ihtiyacini otlatma yapmadan tamamini hayvanin onune koyacagimiz bir yetistiricilikten bahsediyorum.
rasyon ve bir hayvan icin gelir/gider hesabinizi da bekliyorum.

Abi bunlar merada gezen hayvanlar dı kapalı bir dam ve önde açık alan var dediğin gibi. İlk aldığımda evin önünde şöyle bi gezdirip köy çeşmesinde sulayıp getiriyordum, 1 ayın içinde suluğu da ayarlayıp koydum şimdi hep evdeler ve bu adaptasyonda hiçbir sorun olmadı.
Yağlanma,döl tutmama derken koyunda bakımsız zayıf hayvan döl tutmaz ve yağlanma problemiyle ben hiç karşılaşmadım yani hayvanın bünyesi anladığım kadarıyla dengeliyo kendini yani bi dönem kilo aldıysa kuzuya bakarken onun birazını veriyo yani demgeliyo kemdini hayvan zaten .

Sen sormadın abi ama ben onu da söyliyim. Benim o zamanda yeterli param olsaydı ben Sönmez Irkı koyun alır bakardım, aslında şimdide yani ben yoz koyun toplasam 800-900 e toplarım hatta vadeli bile alırım kendime. Ama sönmez almaya kalksam 2-2,5 milyar para vermem gerek bir koyuna o yüzden o zaman ben sönmezle başlamadım şuan ki ırkımı oluşturdum ha çok memnunum ama bi sönmez kadar değiller. Birde ben işe girmeden önce sönmezi abartıyolar sanıyordum yani bizim tahirovalardan biraz daha kötüdür yada aynıdır diye düşünüyordum ama öyle değilmiş. Koyunlarımın bi kısmını sönmezlerden bırakmaya başlıycam inşallah. Senin bölgende manisa zaten tam sözmez in yeri.

Rasyona gelirsek. Aslında bu konuda çok konuşucaz ama ben kısa bi giriş yapıyim devamını bi sonraki yazıda açıklıyim .
Şimdi 60 kg ağırlığındaki bir koyunun yaşama payı için gerekli enerji 2-2200 ME, gerekli sindirilebilir protein miktarı 80-82 gr dır. Basitçe konuşursak bu dönemde koyuna orta-düşük kalite otu yiyebileceği kadar verebiliriz. Yonca,fiğ,bezelye,korunga filan değil sakın yanlış anlamayın bunlar çok kaliteli otlar. Orta-düşük kalite derken çok erken biçilememiş çayır otları, biraz geciken hasıllar belki baklagil samanları. Yada yarım kg yonca, 1 kg buğday samanı verilebilir. Flushing döneminde 400 gr tane yem verilebilir, benim tercihim içerikçe zengin oluşu ve bizim burda arpadan ucuz oluşu nedeniyle buğday. Doğuma 40-50 gün kala hatta koyunlar zayıfsa 60 gün kala: 1 kg yüksek kaliteli ot, 1 kg a yakın tane yem verilir.
Doğumla birlikte de yine aynı şekilde 1 kg yüksek kalite ot ve en az 1 kg proteini 14-15 ler düzeyinde bir kesif yem verilir.
Rasyon düzeni basitçe budur. Ama ot kullanmak bizim bölgemiz için ne yazıkki çok yüksek maliyetli, silaj ucuz olan bişey. Biz dökme silajı (paketli değil,dökme) 250-260 a alabiliyoruz ama yonca otu 1 liraya yakın oluyor. Enerji olarak 2,2 kg silaj 1 kg yoncaya eşittir yani silaj kullanımı ekonomiklik verir. Ben bu zamana kadar hep silaj kullandım hiç de bir zararını görmedim ama bize miras tarlalar geldi baya bi, kıraç yerler bunlara korunga ekicem ve ben sadece korunga-saman-kesif yem üçlüsüne dönücem koyunlarda çünkü su altı yer az bizde onlarada silajlık mısır değil fasulye domates karpuz ekicem. Ben iki-üç rasyonu da yazıcam inşaallah

Arkadaşlar öncelikle şunu söyleyelim bu yazı da çıkaracağım rasyon ve maliyet hesabı yine bu başlık altında yaptığım hesaptan farklı olacak çünkü 2 inek için silajı çukura basamazsın mecbur paket olacak ama 100 koyuna günde 200 kg silaj aldığında paketli almaya gerek yok dökme de alınır yada 2 ineğe 100 balya yoncayı mecbur civardan alırsın ama 1 tır yoncayı getirtebilirsin daha ucuza maledersin. O yüzde bu yöndeki sorulara cevap olsun bu giriş ve devam edelim.

Şimdi koyun periyodiktir bu periyodik aralık birbirini tekrar ederek gider:
Ben kendi düzenimi esas alarak yazıyorum ki benim gördüğüm kadarıyla en iyisi buydu:
Koyunun bu periyodu 8 aydır bu 8 ay birbiri ardına gelir yani 2 yılda 3 tane böyle dönem vardır benim burda çıkardığım hesabı 3 ile çarparsanız iki yıllık üretimleri ve tüketimleri bulursunuz 2 ye bölerseniz yıllık ortalama bulunuz.
Koyunlar ocağın başından yarısına kadar kuzularlar. Şubatta ve Martta olağan bi şekilde emzirirler kuzularını. Martın başında koç salınır tuz takviyesi yapılır ama çok büyük ihtimalle bu koça getirmez hayvanları çünkü mevsim dışı dönem bu, koyunları tekrar kızgınlığa getirmek için süngerleme yaparız 13-14 gün sünger içerde kalır ve 14. Gün çıkarırız, 1-2 güne koçları salarız içine zaten 3-5 gününe kızgınlık gösterir hayvanlar, martın sonunda koçlama bitmiş olur, bu arada kuzular hala analarını emiyor olurlar. O arada kuzular da sütten kesilir zaten 70-80-90 günlük olmuş olurlar. Nisan ayında da aynı besleme yapılıp 1 ay sağım yapılabilir sütü bol ırklarda ama merinoslarda filan yada benim hayvanlarımda (merinos-romanov melezi) zaten hayvanlar soğuluyo sağmaya vakit yok anca kendi peynirimizi yapıyoruz. Mayıs,haziran ve temmuzun ilk yarısı hayvanlara kuru dönem bakımı yapılır temmuzun son yarısı ve ağustos da ağır gebedir ve ona göre bakılır zaten eylül de de doğumlar başlar hatta ağustos sonundada. Bu şekilde yine aynı baştaki işlem tekrarlanır.

Emzirme Dönemi (90 gün)
*2 kg Mısır Silajı 0,28 den 0,56 tl
*0,5 kg Yonca 0,9 dan 0,45 tl
*0,6 kg Arpa 1 den 0,6 tl
*0,3 kg ATK yada 0,9 dan 0,3 tl
*0,15 kg STK 2,5 dan 0,35 tl
Günlük Toplam: 1.9 tl
90x1.9: 170 tl
Koç sonrası ve sağım dönemi (30 gün)
2 kg Mısır Silajı 0,28 den 0,56 tl
30x1.9: 60 tl
Kuru dönem (80 gün)
*2 kg Mısır silajı 0,28 den 0,56 tl
*0,5 kg Saman 0.5 tl den 0,25 tl
Günlük Toplam: 0,81 tl
80x0,81: 65 tl
Son gebelik (70 gün)
* 1 kg Mısır Silajı 0,28 tl
*0,75 kg Ot 1 tl den 0,75 tl
*0,75 kg Arpa 1 tl den 0,75 tl
Günlük toplam: 1,78 tl
70x1,78 tl: 125 tl

8 aylık toplam: 420 tl yem maliyeti.Bu gider.

Gelirler:
30 gün sağıldığında en az 40-50 kg süt verir süt olarak satılırsa 150 tl civarı bir para bırakır
Peynir yapılsa 12-15 kg civarı peynir düşer 20 tl den satılırsa en az 200 tl eder.
Kuzularda koyun başı 2 kuzudan kuzular 23-25 kg karkasa 120 günlükken rahatça ulaşır yani koyun başına 50 kg karkas kuzu düşer. Şuan 40 lira olmuş yine 39 a düşmüştü 40x50: 2.000 lira kuzu parası
Ama kuzu 3 çuvala yakın yem yer ama 3 çuvaldan hesaplayalım 2 çuvalı yem 1 çuvalı arpa olur bunun 250 tl gideri olur bir kuzunun 2 kuzuda 500 tl
2.000-500: 1.500 tl kuzu kârı
200 tl peynir kârı
Toplam koyun başı: 1.700 tl masraflar içinde gelir.
Koyun 2.000 tl ye alınıp 6 kuzulatma sürü de kalır sonra mezbahaya kestirildiğinde 30 kg karkas çıkar kg ı 25 liraydı galiba 750 tl yapar . 2000-750:1.250 tl koyun amortismanı 6 kuzulatmaga bölünürse kuzulatma başına 200 tl düşer
420 tl de yem masrafıydı
620 tl .
Diğer masraflarla 700 e tamamlansa.
1.700-700 : 1.000 tl
Koyun başına kâr.

Desteklemelerde 25 tl koyun başı desteği var. Eğer ıslah projesinde taban sürüyse 40 tl elit aürüyse 70 tl destek var . 200 koyun varsa 5.000 tl yılda bi defalık destek var. Bunlar harici gelirler tabi. Eğer yapağı yıkanıp taranıp elden satılırsa koyun başı 20-30 lira yapağı geliri olur. Yani koyunun maliyet hesabı budur.

Arkadaşlar öncelikle şunu söyleyelim bu yazı da çıkaracağım rasyon ve maliyet hesabı yine bu başlık altında yaptığım hesaptan farklı olacak çünkü 2 inek için silajı çukura basamazsın mecbur paket olacak ama 100 koyuna günde 200 kg silaj aldığında paketli almaya gerek yok dökme de alınır yada 2 ineğe 100 balya yoncayı mecbur civardan alırsın ama 1 tır yoncayı getirtebilirsin daha ucuza maledersin. O yüzde bu yöndeki sorulara cevap olsun bu giriş ve devam edelim.

Şimdi koyun periyodiktir bu periyodik aralık birbirini tekrar ederek gider:
Ben kendi düzenimi esas alarak yazıyorum ki benim gördüğüm kadarıyla en iyisi buydu:
Koyunun bu periyodu 8 aydır bu 8 ay birbiri ardına gelir yani 2 yılda 3 tane böyle dönem vardır benim burda çıkardığım hesabı 3 ile çarparsanız iki yıllık üretimleri ve tüketimleri bulursunuz 2 ye bölerseniz yıllık ortalama bulunuz.
Koyunlar ocağın başından yarısına kadar kuzularlar. Şubatta ve Martta olağan bi şekilde emzirirler kuzularını. Martın başında koç salınır tuz takviyesi yapılır ama çok büyük ihtimalle bu koça getirmez hayvanları çünkü mevsim dışı dönem bu, koyunları tekrar kızgınlığa getirmek için süngerleme yaparız 13-14 gün sünger içerde kalır ve 14. Gün çıkarırız, 1-2 güne koçları salarız içine zaten 3-5 gününe kızgınlık gösterir hayvanlar, martın sonunda koçlama bitmiş olur, bu arada kuzular hala analarını emiyor olurlar. O arada kuzular da sütten kesilir zaten 70-80-90 günlük olmuş olurlar. Nisan ayında da aynı besleme yapılıp 1 ay sağım yapılabilir sütü bol ırklarda ama merinoslarda filan yada benim hayvanlarımda (merinos-romanov melezi) zaten hayvanlar soğuluyo sağmaya vakit yok anca kendi peynirimizi yapıyoruz. Mayıs,haziran ve temmuzun ilk yarısı hayvanlara kuru dönem bakımı yapılır temmuzun son yarısı ve ağustos da ağır gebedir ve ona göre bakılır zaten eylül de de doğumlar başlar hatta ağustos sonundada. Bu şekilde yine aynı baştaki işlem tekrarlanır.

Emzirme Dönemi (90 gün)
*2 kg Mısır Silajı 0,28 den 0,56 tl
90x1.9: 170 tl
Koç sonrası ve sağım dönemi (30 gün)
2 kg Mısır Silajı 0,28 den 0,56 tl
30x1.9: 60 tl
Kuru dönem (80 gün)
*2 kg Mısır silajı 0,28 den 0,56 tl
*0,5 kg Saman 0.5 tl den 0,25 tl
Günlük Toplam: 0,81 tl
80x0,81: 65 tl
Son gebelik (70 gün)
* 1 kg Mısır Silajı 0,28 tl
*0,75 kg Ot 1 tl den 0,75 tl
*0,75 kg Arpa 1 tl den 0,75 tl
Günlük toplam: 1,78 tl
70x1,78 tl: 125 tl

8 aylık toplam: 420 tl yem maliyeti.Bu gider.

Gelirler:
30 gün sağıldığında en az 40-50 kg süt verir süt olarak satılırsa 150 tl civarı bir para bırakır
Peynir yapılsa 12-15 kg civarı peynir düşer 20 tl den satılırsa en az 200 tl eder.
Kuzularda koyun başı 2 kuzudan kuzular 23-25 kg karkasa 120 günlükken rahatça ulaşır yani koyun başına 50 kg karkas kuzu düşer. Şuan 40 lira olmuş yine 39 a düşmüştü 40x50: 2.000 lira kuzu parası
Ama kuzu 3 çuvala yakın yem yer ama 3 çuvaldan hesaplayalım 2 çuvalı yem 1 çuvalı arpa olur bunun 250 tl gideri olur bir kuzunun 2 kuzuda 500 tl
2.000-500: 1.500 tl kuzu kârı
200 tl peynir kârı
Toplam koyun başı: 1.700 tl masraflar içinde gelir.
Koyun 2.000 tl ye alınıp 6 kuzulatma sürü de kalır sonra mezbahaya kestirildiğinde 30 kg karkas çıkar kg ı 25 liraydı galiba 750 tl yapar . 2000-750:1.250 tl koyun amortismanı 6 kuzulatmaga bölünürse kuzulatma başına 200 tl düşer
420 tl de yem masrafıydı
620 tl .
Diğer masraflarla 700 e tamamlansa.
1.700-700 : 1.000 tl
Koyun başına kâr.

Desteklemelerde 25 tl koyun başı desteği var. Eğer ıslah projesinde taban sürüyse 40 tl elit aürüyse 70 tl destek var . 200 koyun varsa 5.000 tl yılda bi defalık destek var. Bunlar harici gelirler tabi. Eğer yapağı yıkanıp taranıp elden satılırsa koyun başı 20-30 lira yapağı geliri olur. Yani koyunun maliyet hesabı budur.

Çok bilgilendirici bilgiler buyukbas işine bile yeni girdik kucukbasi bilmiyoruz o yuzden yapmayız ama yapmak isteyenler icin cok faydalı bilgiler