Bu zamanda hayvancılık mantıklı bir iş midir?

Kıymetli büyüklerim. Bir çiftçi çocuğu olarak sizleri uzun zamandır takip ediyorum. Bu gün ise üye oldum ve ciddi bir sorum olacak. . Ehil abiler yardımcı olursa minnettar olacağım. rahatsızlık veriyorsam da affola.

Malüm dönemi biliyor ve analiz ediyorsunuz. Babamların 12 büyük baş hayvanları var. Çok yoruluyorlar ve çile çekiyorlar. Onlara bir sistem kuruyorum. birini çalıştırmak sureti ile hayvan sayısınıda bütçemize göre artırıp sağım Sistemi ve yem dağıtımı ile yeni bir döneme geçmek istiyoruz. Elimizde 65 bin tl nakit var. Banka ile görüştük. 270 bin tl kredi verebileceklerini söyledi. Bu para ile yeni bir yere taşınarak yarı açık profilde bakım yapacağız. Fizibilite çalışmasını yaptım. Bir Zraat mühendisine projeyi imzalatmak kaldı. Mimari çizimleri veteriner hekim falan her şey bitti. Tarlalarımız ve icar ekebileceğimiz tarlalar mevcut. Kesif ve kaba yemin %70 kendimiz üreteceğiz. Ekim dikim araçlarımızın hepsi mevcut.

Sizlere sorum, bu zamanda hayvancılığa girmek mantıklı bir iş midir. Bir ekonomik kriz var. Her kriz bir fırsat Doğurur. İnek fiyatları düştü. Sizler ne düşünüyorsunuz. Bu iş için hırslıyız. Ders çalışır gibi çalışıyorum. Bir sürü kişilerle irtibat kurdum. Gezdim. Bu işi yapıp köyüme ve civara örnek de olmak istiyorum. Çünkü her kes genç çiftçiler dahil hala kara düzen ile günlük 10 tl süt ile üretim yapmaktalar.

İyi günler ve bereketli günler diliyorum.

Şuan hayvancılık zarar köyde 10 hayvanı olanda 100 hayvanı olqnda zarar ediyo hayvanı kesecek kasap yok 25 e kadar düştü kesim fiyatı şuan 27 28 cıvarı hayvan alcaksan tam zamanı ilerde ne olur bilinmez

Abi çok haklısın . İşte ürettiğimiz sütü bedelinde satabiliriz miyiz. Dediğin gibi eti satıp parasını alabilir miyiz. Çok kararsız bir süreçteyim;)

Kardeş biz 4 yıl önce köye döndük: 70 dönüm yerimiz var 30 u sulanıyor 40 ı kurak , 120 dönümde kurak icar yer var. 10 tane sağınır manda ,60-65 tane de koyun var allaha şükür işlerimiz çok güzel mandanın sütünden yaklaşık 100 bin lira alıyoruz yıllık o para tarla ve yem masrafına harcıyoruz, kuzlardan da 2 yılda üç kez kuzu kestiriyoruz 90-100 bin liralık onların yemi de mandadan çıkarıyoruz ben kendim yapıyorum zaten yani hepsi kâr oluyo. Yılda 150 lira filan ediyor. Tarllardan da domates susam nohut fasulye bakla ekip 50 bine yakın para çıkarıyoruz çok şükür. Yılda 800-900 kg da sucuk satıyoruz kilosu 50 liradan .
Biz çok memnunuz çiftçilikten, ben 19 yaşındayken okan üniversitesi hukuk 1. Sınıftaydım tam bursluydum bıraktım geldim çok da iyi yapmışım bir an bile pişman olmadım. Ev yaptırdık manda aldık koyun aldık dam samanlık yaptırdık hepsini ödedik. Tarla aldık bu 4 yılda araba aldık yani işini sevip ciddiye alıp adam gibi yapan kafası çalışan insan her işten para kazanır.

Kardeş biz 4 yıl önce köye döndük: 70 dönüm yerimiz var 30 u sulanıyor 40 ı kurak , 120 dönümde kurak icar yer var. 10 tane sağınır manda ,60-65 tane de koyun var allaha şükür işlerimiz çok güzel mandanın sütünden yaklaşık 100 bin lira alıyoruz yıllık o para tarla ve yem masrafına harcıyoruz, kuzlardan da 2 yılda üç kez kuzu kestiriyoruz 90-100 bin liralık onların yemi de mandadan çıkarıyoruz ben kendim yapıyorum zaten yani hepsi kâr oluyo. Yılda 150 lira filan ediyor. Tarllardan da domates susam nohut fasulye bakla ekip 50 bine yakın para çıkarıyoruz çok şükür. Yılda 800-900 kg da sucuk satıyoruz kilosu 50 liradan .
Biz çok memnunuz çiftçilikten, ben 19 yaşındayken okan üniversitesi hukuk 1. Sınıftaydım tam bursluydum bıraktım geldim çok da iyi yapmışım bir an bile pişman olmadım. Ev yaptırdık manda aldık koyun aldık dam samanlık yaptırdık hepsini ödedik. Tarla aldık bu 4 yılda araba aldık yani işini sevip ciddiye alıp adam gibi yapan kafası çalışan insan her işten para kazanır.

Kardeşim süpersin. Yorumunu keyifle okudum ve adına çok mutlu oldum. Bende bir firmada yöneticiyim. İşte köyüme gittikçe evdekileri ve konu komşuyu görünce İnan’ın çok üzülüyorum. Ve bir şeyler yapmak istiyorum . Fazladan mesai harcıyorum. İnşallah altından kalkabilir ve bir şeyleri başarmış oluruz da bu vatana ve millete katkı sağlarız. Zihniyetim tamamen bu yöndedir.

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Kardeşim süpersin. Yorumunu keyifle okudum ve adına çok mutlu oldum. Bende bir firmada yöneticiyim. İşte köyüme gittikçe evdekileri ve konu komşuyu görünce İnan’ın çok üzülüyorum. Ve bir şeyler yapmak istiyorum . Fazladan mesai harcıyorum. İnşallah altından kalkabilir ve bir şeyleri başarmış oluruz da bu vatana ve millete katkı sağlarız. Zihniyetim tamamen bu yöndedir.

Kardeşim işi karadüzen yapıyor köylümüz ve bilgisizce yapılıyor yani sende bilirsin şirketlerde arge ye büyük para yatırılır geliştirmeye gelişime büyük kaynaklar akıtılır. Ya bi kuzu 900 lira ama adam işini geliştirmek için 900 lira bile harcamıyo. Benim dedemin zamanında pırıt dedikleri canlı 40 kg 2-3 ay 1 kuzuyu ancak doyuracak kuzusu 2 yaşındayken büyüyüp kuzulayacak kuzu 4 aylıkken 20-25 kg canlı anca gelecek bi hayvanmış. Bende merinos-romanov melezi 2 yılda 3 kuzu doğuran ikiz doğuran ikiz kuzuya bakan 5 aylık kuzusu 50 kg gelen hayvan var . Bu hayvanı ben kendi araştırmamla didinmemle buldum oluşturdum çabaladım allah bana tabiki verecek , allah çabalayana verir. Adamın 100 sene önce dedesinde akkaraman var tekiz doğuruyo kuzu aynı, şimdi 100 sene sonra adamda hala aynı koyun var ama sonra ağlıyo, sen ne yaptın ya işini geliştirmek için sen ne yaptın sana allah niye versin. Yani çalışana allah karşılığını verir allahın yanında çok çalışmayana da allah yine aç koymaz aç bırakmayacak kadar rızkını verir.

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Kardeşim işi karadüzen yapıyor köylümüz ve bilgisizce yapılıyor yani sende bilirsin şirketlerde arge ye büyük para yatırılır geliştirmeye gelişime büyük kaynaklar akıtılır. Ya bi kuzu 900 lira ama adam işini geliştirmek için 900 lira bile harcamıyo. Benim dedemin zamanında pırıt dedikleri canlı 40 kg 2-3 ay 1 kuzuyu ancak doyuracak kuzusu 2 yaşındayken büyüyüp kuzulayacak kuzu 4 aylıkken 20-25 kg canlı anca gelecek bi hayvanmış. Bende merinos-romanov melezi 2 yılda 3 kuzu doğuran ikiz doğuran ikiz kuzuya bakan 5 aylık kuzusu 50 kg gelen hayvan var . Bu hayvanı ben kendi araştırmamla didinmemle buldum oluşturdum çabaladım allah bana tabiki verecek , allah çabalayana verir. Adamın 100 sene önce dedesinde akkaraman var tekiz doğuruyo kuzu aynı, şimdi 100 sene sonra adamda hala aynı koyun var ama sonra ağlıyo, sen ne yaptın ya işini geliştirmek için sen ne yaptın sana allah niye versin. Yani çalışana allah karşılığını verir allahın yanında çok çalışmayana da allah yine aç koymaz aç bırakmayacak kadar rızkını verir.

tabiki çalışan kazanacak sen gel sivasın soğuğunda yılda iki kuzulat

Bende gastronomi mezunuyum köydeyim damızlık kazlar ve arılarım var. Her şey planlandığı gibi gitmiyor çoğu zaman. hayvanların hastalıkları oluyor sen istediğin kadar iyi bak sürüde oluyor bu tür şeyler. Çevresel sorunlar oluyor insanlar seni yıldırmak için el birliği ile çalışıyor. Bu işe başlayacaksan yılma ilk zamanlar zor olacak çünkü ve kredi işini iyi düşün faizler malum Screenshot_20190114-014827.jpg

Kesinlikle doğru tespitler. Bir firma iş yapacağı her adımda ciddi araştırmalar ciddi raporlar hazırlar ve adımını atar. Risk dünyasına alışmış firmalar asla yaş tahtaya basmazlar. Keşke her çiftçimizde en azından maliyet çalışması yapabilsek / yapabilsek ne güzel olur . Tabii ki hava koşulları - çağrari şartlar çok önemli .

Bende gastronomi mezunuyum köydeyim damızlık kazlar ve arılarım var. Her şey planlandığı gibi gitmiyor çoğu zaman. hayvanların hastalıkları oluyor sen istediğin kadar iyi bak sürüde oluyor bu tür şeyler. Çevresel sorunlar oluyor insanlar seni yıldırmak için el birliği ile çalışıyor. Bu işe başlayacaksan yılma ilk zamanlar zor olacak çünkü ve kredi işini iyi düşün faizler malum Ekli dosyayı görüntüle 33939

Kazlar çok güzel görünüyor. Kredi oranları diğer kredi oranlarına itibari ile düşük. İki yıl ödemesiz . Beni cezbeden sebeplerden biri sermaye kolaylığı . Evdeki hesabı çarşıya uydurmamız gerek. :)

Kesinlikle doğru tespitler. Bir firma iş yapacağı her adımda ciddi araştırmalar ciddi raporlar hazırlar ve adımını atar. Risk dünyasına alışmış firmalar asla yaş tahtaya basmazlar. Keşke her çiftçimizde en azından maliyet çalışması yapabilsek / yapabilsek ne güzel olur . Tabii ki hava koşulları - çağrari şartlar çok önemli .

Ya hemen çifti sürüp kahvede okeye yetişcek bizimkiler ne hesabı ne riski. Bizde insanlar çalışmayı sevmiyor ki ben yılda tek başıma 29 dönüm yer çapalıyorum insanlar, buğday,ayçiçeği ekip bi ekip bir de biçip zengin olacaklar ..