SÜT KOYUNCULUĞU

06.07.2017
1,740
886
33
ANKARA

Abiler süt koyunculuğu hakkında açılmış bir konu bulamadım ve bir konu açayım dedim. Bölgelerinizde koyun sütü fiyatları ne durumda? Pazarlamak zor mu? Ne gibi zorluklar var? Bilgilerimizi paylaşacağımız bir konu olsun.

Abiler süt koyunculuğu hakkında açılmış bir konu bulamadım ve bir konu açayım dedim. Bölgelerinizde koyun sütü fiyatları ne durumda? Pazarlamak zor mu? Ne gibi zorluklar var? Bilgilerimizi paylaşacağımız bir konu olsun.
Ömer burada var sadece Bahar döneminde biz genelde koyun peyniri tercih ederiz peynir kg fiyatı 20 TL ye veriyorlardı
Koyun sütü üretimi de yok adamların yaylaların da yol yok elektrik yok
Hatta su temininide kışın yağan karın vadide oluşturduğu kar birikintisinin altına kar yağmadan noylon kar birikince de üzerine çatılara serilen izocamı aynı Yorgan gibi branda ile kaplayıp karın üzerine seriyorlar temmuz ayına kadar su lazım oldukça üzerini açıp karı eriterek su elde ettiklerini söylüyor lar
Köyde birisi de yoğurt istemişti adam kilosuna 20 TL isdedi peynirle aynı paraya geliyor muhabbeti oldu o peynirle bir değil beynir yapılınca bekler bir ay biriktir öyle getir dedi onu senin için ugrasacam ancak öyle kurtarır dedi
Yani anlayacağın ulaşım problemi

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Çevremde okadar çok koyuncu var ama süt işi yapan hic yok keći dersen hem süt hemde peynir yapanı var
Abi keçiciler süt işinden memnun mu? Toptan mı satıyolar elden nihai tüketiciye mi ulaştırıyorlar? Pazarlamak zormu? Fiyatlar ne durumda?
Ömer burada var sadece Bahar döneminde biz genelde koyun peyniri tercih ederiz peynir kg fiyatı 20 TL ye veriyorlardı
Koyun sütü üretimi de yok adamların yaylaların da yol yok elektrik yok
Hatta su temininide kışın yağan karın vadide oluşturduğu kar birikintisinin altına kar yağmadan noylon kar birikince de üzerine çatılara serilen izocamı aynı Yorgan gibi branda ile kaplayıp karın üzerine seriyorlar temmuz ayına kadar su lazım oldukça üzerini açıp karı eriterek su elde ettiklerini söylüyor lar
Köyde birisi de yoğurt istemişti adam kilosuna 20 TL isdedi peynirle aynı paraya geliyor muhabbeti oldu o peynirle bir değil beynir yapılınca bekler bir ay biriktir öyle getir dedi onu senin için ugrasacam ancak öyle kurtarır dedi
Yani anlayacağın ulaşım problemi
Onların işi de çok zormuş allah yardımcıları olsun. 20 tl değerindeki 1 kg peynir için 4 5 kg süt kullanırlar heralde 4 kg olsa sütün kilosunu 5 liraya pazarlamış oluyor. Ama abi dediğin şartlarda çalışmak çok zor olur.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci32
Güzel bi konu açılmış, uzun yıllardır koyunculuk yapıyoruz son zamanlarda koyunculuk ilgili yaşadığımız sorunlardan biriside süt konusu. 2012 yılından itibaren sağım konusunda eleman sıkıntısı çekmeye başladık ve mecburen sağımı bırakmak zorunda kaldık. Süt fiyatları na gelirsek geçen yıl kendisi sağım yapabilen komşular 6 tl den perakende sattılar pazarlama konusunda hiçbir şekilde sorun yok ciddi talep var. Bende koyunda sağım ünitesi kullanan arkadaşların yorumlarını merak ediyorum

• Beğen
Abi keçiciler süt işinden memnun mu? Toptan mı satıyolar elden nihai tüketiciye mi ulaştırıyorlar? Pazarlamak zormu? Fiyatlar ne durumda?Onların işi de çok zormuş allah yardımcıları olsun. 20 tl değerindeki 1 kg peynir için 4 5 kg süt kullanırlar heralde 4 kg olsa sütün kilosunu 5 liraya pazarlamış oluyor. Ama abi dediğin şartlarda çalışmak çok zor olur.
O bahsettiğim köy Sivas Gürün tepecik köyü bizim köy ile tam il sınırı yan yanayız
O adamlar ben Türkiye'de onlar kadar koyun diye delirmiş biryer olduğunu sanmıyorum hepsi istese peşin para son sistem çiftlik yapar ama işleri bu vaz geçmiyor adamlar onları hiçbir çile yildiramaz
Koyunları gör kışın bizim araziye inerler yayılım için pırıl pırıl kar beyaz hepsi leke yok üslerin de yabani hayvan kadar ürkek ler sahibinden başkası zapdemez kurbanlık aldığımızda bir koyunu 3 kişi zor zapdediyo [emoji1]

• Beğen
Güzel bi konu açılmış, uzun yıllardır koyunculuk yapıyoruz son zamanlarda koyunculuk ilgili yaşadığımız sorunlardan biriside süt konusu. 2012 yılından itibaren sağım konusunda eleman sıkıntısı çekmeye başladık ve mecburen sağımı bırakmak zorunda kaldık. Süt fiyatları na gelirsek geçen yıl kendisi sağım yapabilen komşular 6 tl den perakende sattılar pazarlama konusunda hiçbir şekilde sorun yok ciddi talep var. Bende koyunda sağım ünitesi kullanan arkadaşların yorumlarını merak ediyorum
Sağım sisteminde biraz para harcanırsa güzel sistemler kurulduğunu gördüm abi. 6 tl ye satanlar nasıl satiyor herhangi bir işlemden geçirip ozel paketlere mi koyuyorlar yoksa bidona koyup olduğu gibi mi satıyorlar? Talep var diye kastettiğiniz yer neresi? Geçenlerde facebook üzerinden ankaradaki bi abiyle konuştum en fazla 100 baş yap fazlasını yapma pazarlayamazsın batarsın bitersin dedi. Ama televizyonda izlediğim bi adam çankırıda kurmuş 3.8 e veriyor kilosunu 2000 baş a kadar büyümeyi hedefliyor. O çankırıdaki adamın koyunları ithal ve 210 günlük sağım döneminde 400-500 kg süt veriyor. Ama yemi de bol yiyor.
O bahsettiğim köy Sivas Gürün tepecik köyü bizim köy ile tam il sınırı yan yanayız
O adamlar ben Türkiye'de onlar kadar koyun diye delirmiş biryer olduğunu sanmıyorum hepsi istese peşin para son sistem çiftlik yapar ama işleri bu vaz geçmiyor adamlar onları hiçbir çile yildiramaz
Koyunları gör kışın bizim araziye inerler yayılım için pırıl pırıl kar beyaz hepsi leke yok üslerin de yabani hayvan kadar ürkek ler sahibinden başkası zapdemez kurbanlık aldığımızda bir koyunu 3 kişi zor zapdediyo [emoji1]
Ben öyle emekçi adamları çok severim ankaraya istanbula göçüp de aval aval gezeceklerine ne güzel çalışıyorlar allah hepsinden razı olsun rızıklarını bol etsin

Sağım sisteminde biraz para harcanırsa güzel sistemler kurulduğunu gördüm abi. 6 tl ye satanlar nasıl satiyor herhangi bir işlemden geçirip ozel paketlere mi koyuyorlar yoksa bidona koyup olduğu gibi mi satıyorlar? Talep var diye kastettiğiniz yer neresi? Geçenlerde facebook üzerinden ankaradaki bi abiyle konuştum en fazla 100 baş yap fazlasını yapma pazarlayamazsın batarsın bitersin dedi. Ama televizyonda izlediğim bi adam çankırıda kurmuş 3.8 e veriyor kilosunu 2000 baş a kadar büyümeyi hedefliyor. O çankırıdaki adamın koyunları ithal ve 210 günlük sağım döneminde 400-500 kg süt veriyor. Ama yemi de bol yiyor.Ben öyle emekçi adamları çok severim ankaraya istanbula göçüp de aval aval gezeceklerine ne güzel çalışıyorlar allah hepsinden razı olsun rızıklarını bol etsin
Herhangi bir işlem yapmadan bidonlara koyup veriyorlar. Öyle ki bu sene bayağı isteyen oldu talebi karşılayamadılar. Arz talep meselesi üretim yok denecek kadar az olunca fiyatlar yükseliyor alanlarda zaten bu fiyata bakmıyor. Bundan 10 yıl önce tabiki böyle değildi üretim fazlaydı satılmayan sütü yoğurt peynir yapıp değerlendiriyorduk. Zaten koyunculuk süt için yapılmaz yani zarar edip batacağın bir durum yok, süt kazandırmazsa bunun kuzusu var.Bölge Konya Selçuklu

• Beğen
Herhangi bir işlem yapmadan bidonlara koyup veriyorlar. Öyle ki bu sene bayağı isteyen oldu talebi karşılayamadılar. Arz talep meselesi üretim yok denecek kadar az olunca fiyatlar yükseliyor alanlarda zaten bu fiyata bakmıyor. Bundan 10 yıl önce tabiki böyle değildi üretim fazlaydı satılmayan sütü yoğurt peynir yapıp değerlendiriyorduk. Zaten koyunculuk süt için yapılmaz yani zarar edip batacağın bir durum yok, süt kazandırmazsa bunun kuzusu var.Bölge Konya Selçuklu
Valla abi bu iş hoşuma gitti. Sağım sistemi olarak da aşağıda linkini bıraktığım videodaki gibi hem ucuz hemde basit bir sistem düşündüm. Yaylıma çıkmayacaksa sabah 1 kg akşam 1 kg bol yoncalı ot karışımını ahırda verip; sabah sağımında ve akşam sagiminda da 600 er gram süt yemi vermeyi kafamda planladım. Günde 1200 gr süt yemi de sütlü koyunun ihtiyacını görür
https://youtu.be/58eAWjrmpZs

• Beğen
Tepkiler: ismail_17

Valla abi bu iş hoşuma gitti. Sağım sistemi olarak da aşağıda linkini bıraktığım videodaki gibi hem ucuz hemde basit bir sistem düşündüm. Yaylıma çıkmayacaksa sabah 1 kg akşam 1 kg bol yoncalı ot karışımını ahırda verip; sabah sağımında ve akşam sagiminda da 600 er gram süt yemi vermeyi kafamda planladım. Günde 1200 gr süt yemi de sütlü koyunun ihtiyacını görür
https://youtu.be/58eAWjrmpZs
Zaten böyle bir sistem kurmazsan işin zor, sütü işleyip yoğurt yada peynir olarak arz etmen muhtemelen daha iyi kazandıracaktır.Yanlız bizim buralarda sağım zamanı yem vermezler merada ne yediyse o haliyle verimlerde düşük oluyor. Sen günde yonca + 1200 gr yem verince o işten ne kazanırsın bilemem hesabını iyi yap.

• Beğen
Zaten böyle bir sistem kurmazsan işin zor, sütü işleyip yoğurt yada peynir olarak arz etmen muhtemelen daha iyi kazandıracaktır.Yanlız bizim buralarda sağım zamanı yem vermezler merada ne yediyse o haliyle verimlerde düşük oluyor. Sen günde yonca + 1200 gr yem verince o işten ne kazanırsın bilemem hesabını iyi yap.
Valla abi televizyonda izlediğim adam dediğim şekilde yemleme yapıp günde 2 litre süt alıyordu. Yaylımda yediği yeter deyip sağmak da aklıma gelmedi değil ama o zamanda verim çok düşüyor çünkü hem mera otunun besin değerleri çok iyi değil hemde gezerken enerji harcayacak süt verimi kuzusuna anca yetecek hale gelir. Ama dediğim yemlemeyi yaparsan 1 kilo yonca 1 kilo hasıl 1.7 tl tutar 1.2 kg yem de 1.8 tl tutar 3.5 lira. 2 kilo süt alıp elden kilosu 6 dan verdiğinde 12 lira ediyor. Hesapta işler güzel de evdeki hesabı çarşıya uydurabilecek miyiz[emoji3]

Valla abi televizyonda izlediğim adam dediğim şekilde yemleme yapıp günde 2 litre süt alıyordu. Yaylımda yediği yeter deyip sağmak da aklıma gelmedi değil ama o zamanda verim çok düşüyor çünkü hem mera otunun besin değerleri çok iyi değil hemde gezerken enerji harcayacak süt verimi kuzusuna anca yetecek hale gelir. Ama dediğim yemlemeyi yaparsan 1 kilo yonca 1 kilo hasıl 1.7 tl tutar 1.2 kg yem de 1.8 tl tutar 3.5 lira. 2 kilo süt alıp elden kilosu 6 dan verdiğinde 12 lira ediyor. Hesapta işler güzel de evdeki hesabı çarşıya uydurabilecek miyiz[emoji3]
Kardeşim ben bu işlerde evdeki hesabın çarşıya uyduğunu hiç görmedim. Günde 2 litre süt bayağı iddialı ayrıca bu sütü senin orada 6 tl ye satabileceğin de garanti değil, benim tavsiyem yöreye uygun, meranızdan en iyi şekilde yararlanabilecek koyun çeşitini seçmen ve beklentini fazla yüksek tutmaman. İşi öğrenip inceliklerini kavrayınca arkası gelecektir. Ama senin gibi genç arkadaşları bu kadar hevesli görmek hayvancılığımız için ayrı bir umut. Rabbim gönlüne göre versin.

Kardeşim ben bu işlerde evdeki hesabın çarşıya uyduğunu hiç görmedim. Günde 2 litre süt bayağı iddialı ayrıca bu sütü senin orada 6 tl ye satabileceğin de garanti değil, benim tavsiyem yöreye uygun, meranızdan en iyi şekilde yararlanabilecek koyun çeşitini seçmen ve beklentini fazla yüksek tutmaman. İşi öğrenip inceliklerini kavrayınca arkası gelecektir. Ama senin gibi genç arkadaşları bu kadar hevesli görmek hayvancılığımız için ayrı bir umut. Rabbim gönlüne göre versin.
Amin abi allah razı olsun. Alanları gördükçe yapanları gördükce ister istemez "benim neyim eksik" diye düsünüyor insan. Kısmet diyelim inşallah en iyisini yapabiliriz.

• Beğen
Tepkiler: hydrbezirci
Sen gel buraya beraber yapalım
İnşallah abi kısmet[emoji3] zaten benim anne tarafım adanalı ama darendeden göçmüşler hemşeri sayılırız neden olmasın[emoji16] şu resim de dedemin eski nüfus cüzdanı. Sonra üstünü çizip nakli var yazmışlar kütüğü adanaya aldırdıkları zaman. Hemşeri sayılırız[emoji4] 20190122_011221.jpg

• Beğen
İnşallah abi kısmet[emoji3] zaten benim anne tarafım adanalı ama darendeden göçmüşler hemşeri sayılırız neden olmasın[emoji16] şu resim de dedemin eski nüfus cüzdanı. Sonra üstünü çizip nakli var yazmışlar kütüğü adanaya aldırdıkları zaman. Hemşeri sayılırız[emoji4]Ekli dosyayı görüntüle 33972
Köy falan da bellimi tam olarak hısım cikmayalim sonra [emoji3]

• Beğen
Vallaha orası bizim köy Ömer şimdiki adı günpınar YouTube de gir bir izle şelaleyi falan soy ismi lakap falan olsa cozerim
Aboo akraba çıktık[emoji16] dedemlerin soyadı şener. Dedemin babası sait şener adanada çok zengin zahireciymişti köylüden buğdayı toplar sezon geçince satarmıştı çok ciddi zenginmiş adana ceyhanda. Ama çok eskiden gelmişler yani dedem 52 dogumlu o doğduğunda adanadalarmış yani öyle deyim[emoji3]

• Beğen