Buğdayda Gübre önerisi olan varmı

Yaptak gübresi atıp 20-30-50-100 kg fark aldım diyen insanlar var sizde onlardansanız yanılıyorsunuz. Denedim yaprak gübresini kesinlikle tarlama sokmam bidaha boşuna para. Eski kafalı biri de değilim yeniliğe açığım genç çiftçiyim yarar yoksa denenmişi denemek zaman ve para kaybıdır

TOZ GÜBRELER

BAHSETTİĞİNİZ ÜRÜN BU MU?
GÜBRETAŞ TOZ 18-18-18.jpg

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Yaptak gübresi atıp 20-30-50-100 kg fark aldım diyen insanlar var sizde onlardansanız yanılıyorsunuz. Denedim yaprak gübresini kesinlikle tarlama sokmam bidaha boşuna para. Eski kafalı biri de değilim yeniliğe açığım genç çiftçiyim yarar yoksa denenmişi denemek zaman ve para kaybıdır
Çinko eksikliği baş göstermiş tarlaya çinko sülfatı yapraktan verirseniz verimi 10 katına çıkarırsınız.

• Beğen
Tepkiler: Süller14
Hububat(Buğday-Arpa) Sap uzaması evresinden başlamak üzere 20 gün ara ile yapraktan 2 kez püskürtülür. 500 cc/dekar veya 100 litre su ile verileceği yazıyor. '' http://www.gubretas.com.tr/tr/urun/3/27/4/181818.aspx '' sitesinde.

Siz kullandınız mı? Belirgin faydası var mı gerçekten.
biz kardeşlenme döneminde 15 kg normal üre gübresi atıyoruz. hemen hemen aynı dönemde yabancı ot ilaçlaması yapıyoruz. ilaçla karıştırıp uygulasak nasıl olur?

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Abim bunu uygun Bi dille anlatsanız da münakaşa olmasa.
Ben sattım bu firmanın ürününde hatta galiba aynı üründü.Ambalajı incelerken kapağında üre tanecikleri gördüm.Kapağını açtığımda kapak icindede üre vardır.Sasirmadim zaten.İki liralık üreyi suda çözuyoruz iki avuç map iki avuç çinko sülfat atıyoruz sizde alıyonuz diye açık açığa bu kadar belli edilmez ki.100 gram çinko sülfatta 21 gram çinko vardır.Bu üründen dekara 500 ml atacanki 100 gram çinko sülfat atmış olasın.

Ben sattım bu firmanın ürününde hatta galiba aynı üründü.Ambalajı incelerken kapağında üre tanecikleri gördüm.Kapağını açtığımda kapak icindede üre vardır.Sasirmadim zaten.İki liralık üreyi suda çözuyoruz iki avuç map iki avuç çinko sülfat atıyoruz sizde alıyoruz diye açık açığa bu kadar belli edilmez ki.100 gram çinko sülfatta 21 gram çinko vardır.Bu üründen dekara 500 ml atacanki 100 gram çinko sülfat atmış olasın.
Abim bu çinko sülfatın 25 kg olan torbalar da satılıyor ben onlardan alıp eritip atıyorum elimdeki üreyi de aynı şekilde eritiyorum eskiden babam sıvı çinko atıyordu vede maliyetli oluyordu arpa ve bugday da aynı oranda mı atmalıyım.

• Beğen
Tepkiler: hasanfuat
Abim bu çinko sülfatın 25 kg olan torbalar da satılıyor ben onlardan alıp eritip atıyorum elimdeki üreyi de aynı şekilde eritiyorum eskiden babam sıvı çinko atıyordu vede maliyetli oluyordu arpa ve bugday da aynı oranda mı atmalıyım.
Çok güzel yapıyorsunuz.Evet aynı dozda atabilirsiniz.İyi olsun diye çinko sülfatı dekara 100 gramı üreden ise 200 gramı geçmeyin.Ben bu işin içinde olduğum için üzülüyorum.Kendim de çiftçiyim.Yayıcı yapıştırıcıyı olabildiğince kullanamaya çalışın.

Tanımadığınız birisi sizin cebinizi düşünmesine rağmen onunla dalga geçerseniz emredersiniz sahip vs diye doğal olarak tepkilerle karşılarsınız.
Mehmet Bey siz benim tanidigim olabilirsiniz.Ben Balikesirliyim.
Fikirlerimizi daha uygun şekilde karşımızda kini kirmadan iletmeliyiz.
Beni tanisaydiniz bu şeklilde davranmazdiniz.Yazdiklariniz hoş değil.
İnan bana cahil denmesini yada hiç kimseye böyle şeyler söylenmesini istemeyiz.
Bu forum da birbirimizi kirmamaliyiz.Empati budur.
Ben rahatsiz oldum.Yazdiklarinizdan.

• Beğen
Tepkiler: 19ebubekir19
Çok güzel yapıyorsunuz.Evet aynı dozda atabilirsiniz.İyi olsun diye çinko sülfatı dekara 100 gramı üreden ise 200 gramı geçmeyin.Ben bu işin içinde olduğum için üzülüyorum.Kendim de çiftçiyim.Yayıcı yapıştırıcıyı olabildiğince kullanamaya çalışın.
Yayıcı yapıştırıcı kullanıyorum abim bu sene potasyumda atmak istiyorum onuda aynı şekilde 25 kg torba alcam ekilen yerler önceden ayçiçeği oldugu için potasyum atmak istiyorum sizce dogrumu yapmak istediğim. Birde arpanın yatmaması için ne kullanabilirim arpa aydan hanım şimdiden thanks.

• Beğen
Hububat(Buğday-Arpa)Sap uzaması evresinden başlamak üzere 20 gün ara ile yapraktan 2 kez püskürtülür.500 cc/dekar veya 100 litre su ile verileceği yazıyor. '' http://www.gubretas.com.tr/tr/urun/3/27/4/181818.aspx '' sitesinde.

Siz kullandınız mı? Belirgin faydası var mı gerçekten.
biz kardeşlenme döneminde 15 kg normal üre gübresi atıyoruz. hemen hemen aynı dönemde yabancı ot ilaçlaması yapıyoruz. ilaçla karıştırıp uygulasak nasıl olur?
Yapraktan fosfor örnekteki gibi hesaplı denecek ürünlerde is yapmaz alınamaz.Tamam potasyum bir miktar alınabilir ama 1 birim azot 1 birim potayum 1 birim fosfor vermektense 2 birim üre azotu vermek daha uygun olur.Düşündüğünüz ürün damlamadan verilirse o zaman kullanım amacına uygun kullanılmış olur.Gübreye kötü demiyorum az önceki sıvı ürüne de kötü demedim önemli olan maliyetidir.Çiftçiye versinler o sıvı ürünü 2 tlden o zaman doğal olarak o üründen iyi bisey gözükmez gözümüze.Kısaca azot ve çinko içeren ürünler verin azot formuda üre azotu olsun buğdaya arpa çavdar yulaf vs için her bitkiye değil.

• Beğen
Mehmet Bey siz benim tanidigim olabilirsiniz.Ben Balikesirliyim.
Fikirlerimizi daha uygun şekilde karşımızda kini kirmadan iletmeliyiz.
Beni tanisaydiniz bu şeklilde davranmazdiniz.Yazdiklariniz hoş değil.
İnan bana cahil denmesini yada hiç kimseye böyle şeyler söylenmesini istemeyiz.
Bu forum da birbirimizi kirmamaliyiz.Empati budur.
Ben rahatsiz oldum.Yazdiklarinizdan.
Günlük hayatımda insanları kırmamak için özen gösteririm.Birisi için biseyler yapmak istediğimde o kişi beni dalgaya alırsa bende kendimce doğru yada yanlış tepki gösteririm.Yani sahip derken ne demek istediniz.Emredersiniz diye cevap verirken ne anladınizda böyle bir cevap verme ihtiyacı duydunuz çok merak ettim.Emrederseniz ve sahip yazdığınizi görünce sanki benim emrimde çalışan birisini azarlaya azarlaya emir vermiș gibi hissettim.Bilgi için teşekürler yazıp geçebilirdiniz.

• Beğen
Yayıcı yapıştırıcı kullanıyorum abim bu sene potasyumda atmak istiyorum onuda aynı şekilde 25 kg torba alcam ekilen yerler önceden ayçiçeği oldugu için potasyum atmak istiyorum sizce dogrumu yapmak istediğim. Birde arpanın yatmaması için ne kullanabilirim arpa aydan hanım şimdiden thanks.
Buğday arpa vs gibi serin iklim tahılları toprak analizinde alınabilir potasyum ve demir çıkmasa bile kök salgıları ile potasyum ve demiri alır.Bu yüzden işini bilen kimseden buğdaya potasyumlu taban gübresi tavsiye etmez.Basaklanma döneminde belki verilebilir ama potasyum vermek için çiğnedigin ürüne yazık olur.Ama başka bir sebeble girdiysen potasyumda ekleyebilirsin.Azotlu gübre fazla uygulayınca haliyle ürün yatıyor.Azot miktarı beklenilen verime göre yapılması daha doğru olur.

• Beğen
Buğday arpa vs gibi serin iklim tahılları toprak analizinde alınabilir potasyum ve demir çıkmasa bile kök salgıları ile potasyum ve demiri alır.Bu yüzden işini bilen kimseden buğdaya potasyumlu taban gübresi tavsiye etmez.Basaklanma döneminde belki verilebilir ama potasyum vermek için çiğnedigin ürüne yazık olur.Ama başka bir sebeble girdiysen potasyumda ekleyebilirsin.Azotlu gübre fazla uygulayınca haliyle ürün yatıyor.Azot miktarı beklenilen verime göre yapılması daha doğru olur.
Anladım abi ben bunuda eritip çinkoyla bir veriyim diyordum illa başaklanma döneminde mi vermek gerekli?

• Beğen
Anladım abi ben bunuda eritip çinkoyla bir veriyim diyordum illa başaklanma döneminde mi vermek gerekli?
Buğday,arpa vs her dönemde potasyum kaldırır ama dışardan takviyeye ihtiyaç duymaz.Tabi olağan dışı koşullar dışında.Dekar düşecek su miktarı içerisinde minarel madde miktarı ne kadar yoğun olursa bitki o kadar zorlanarak alır.Yani bizim çeşme suyunu tatlı suya göre daha az içmemiz gibi düşünebilirsiniz.Bitkide az olsun öz olsun diyor.Bizde zaten üreyle çinkoyu vererek bitkinin istediği az ve özü vermiş oluyoruz.Zaten o dönemde pek potasyum kaldırmıyor.Bu dönemde potasyum verirseniz misafirlikte ayıp olmasın diye biraz yemek yemiş gibi olursunuz.İhtiyaç olmadığına göre vermenize gerek yoktur.

Klasik 18-46 ve 20-20 gibi iki besinli taban gübrelerinin yerine "20-32-0+15(SO3)+zn ve 20-20-0+30(SO3)+zn" gibi 4 besin katkılı gübrelere geçmenizin vakti çoktan gelmiştir. Çünkü Türkiye topdaklarında çinko eksik bu yüzden tabana verilen kükürt ve çinko harikalar yaratıyor. Bu sayede çinkolu yaprak gübrelerinden de kurtuluyorsunuz. Ayrıca (SO3) formunda tabana verilen kükürt, bitkide antifiriz görevi yapıyor.

Diğer bir konu olan yaprak gübreleri...
Bir toprakta makro element eksikliği varsa bunu yapraktan uygulayarak tamamlamanız imkânsızdır. Topraktan vermeniz gerekir. Mikro elementler bilindiği üzere her bitkide aynı etkiye ya da gerekliliğe sahip değil. Bitkinin gelişim ve ürün verme sonuçlarını aşırı derecede etkileyecek derecede bir mikro element eksikliği yoksa kullanmanıza gerek yoktur. Iciniz rahat değilse, bir miktar üreyi sapa kalkma döneminde 15 gun arayla iki defa uygulayın.

Bunun dışında dengeli azot ve dengeli yağış ile yüksek verimler sıradandır. Yeşil gübreleme ve münavebe...