Buğdayda Gübre önerisi olan varmı

Lütfen artık bir karar verin. Bizim buralarda bir defa olarak Mart ayında 10- 15 kg üre saçıyorlar. Nisan sonu gibi de ot ilacı atıyorlar.malum biz yeniyiz ve acemiyiz ot ilacını bile hangisini sacalim derken sıvı gübre nin derdine düştük. Sizlerden ricam bize yardımcı ve örnek olun. Biz sıvı gübre sacalim mi sacmayalim mi? Sıvı mi toz mu ? Hangisini sacalim ? Nasıl sacalim ? Yada herkes kendisi nasıl yapıyor sa onu bildirsin ki isteyen uygular istemeyen uygulamaz herkes birbirinin görüşüne saygı duysun. Bizde bu bilgilerden istifade edelim

Lütfen artık bir karar verin. Bizim buralarda bir defa olarak Mart ayında 10- 15 kg üre saçıyorlar. Nisan sonu gibi de ot ilacı atıyorlar.malum biz yeniyiz ve acemiyiz ot ilacını bile hangisini sacalim derken sıvı gübre nin derdine düştük. Sizlerden ricam bize yardımcı ve örnek olun. Biz sıvı gübre sacalim mi sacmayalim mi? Sıvı mi toz mu ? Hangisini sacalim ? Nasıl sacalim ? Yada herkes kendisi nasıl yapıyor sa onu bildirsin ki isteyen uygular istemeyen uygulamaz herkes birbirinin görüşüne saygı duysun. Bizde bu bilgilerden istifade edelim
Yeterli bahar yağışları aliyorsa bölgeniz.Üst azot uygulamasini 2 seferde yapabilirsiniz.
Yağışların bahar aylarinda giderek azalacağını düşünüyorsanız.Yani kuraklik olacagini düşünüyorsanız 1 defada üst gübresini atarsiniz.Tercih size kalmiş.
Yaprak gübresi, yeterli ve nitelikte kök gübresi attiysaniz.Herşey normalse gerek yok.
Ama bitkinin topraktaki gübreden yeterince yararlanmadığıni düşünüyorsanız. En az 2 defa uygun ve eksikliğe soruna yönelik toz yaprak gübresi ile takviye yaparsınız.Toz gübre daha hesapli olur.
Biz tarlaya fazla girmiyoruz.Onun için ot ilaci atmışken fayda olsun diye çinko ve diğer yaprak gübrelerinden içine katiyoruz o kadar.
Zaten zamanla sizde bunu öğrenebilirsiniz. Kolay gelsin.Bereketli olsun.Iyi geceler

Gübreleme programı bölgenizin yağış rejimi ve toprak yapınızla ilgili bir şeydir. İlkbahar ayında yağış iyiyse iki uygulama yapabilirsiniz, rizikolu bir durumun olacağını düşünüyorsanız tek seferde 17-20 kg üre uygulayabilirsiniz. Yani bu bizim dememizle değil, tamamen bölgenizin yağış rejimine bağlıdır.

Erken dönemde 13 kg üre ve sapa kalkma döneminde 15 kg nitrat uyguladığını varsayalım. Son gübrelemede kullandığınız nitrat gübrelemesinden sonra 8-10 gün ara ile en az 3-4 yağış almazsa: Bitki daha önce bünyesine aldığı azotu sindirebilmek için var olan bütün nemi tüketecek ve bir müddet sonra bu nem bitkiye yetersiz gelecek ve azot, bitkiyi zehirleyecektir.

Bu yazdıklarımı ve bölgenizin son 4-5 yıllık iklim verilerini göz önünde bulundurarak gübreleme yapınız. Ayrıca toprağınızda aşırı bir mikro besin elementi eksikliği yoksa yaprak gübrelerini kullanmanıza gerek yoktur.

Not: Ben yaprak gübrelerine karşı değilim, yüksek maliyetlerine karşıyım.

Üre ile çinkonun yanında organik bir gübre atın.Potasyum magnezyum kalsiyum olayına girmeyin.En ucuz kaynakları kullanın yani üre ile çinko sülfatı karıştırın.Organik gübre olarak deniz yosunu atabilirsiniz.İgsaş firması bir çok çeşit yaprak gübresi çıkardı.Fiyatlarda çok hesaplı.Sıvı deniz yosununu tavsiye ederim.Dekara 150-200 ml atın yeterli gelir.Piyasadan alacağınız çoğu azotlu gübrenin hammaddesi üre çinkolu gübreninde çinko sülfat olduğunu unutmayın.Boşu boşuna masraf yapmayın demek istiyorum.
Ne zaman atalim bu karisimi. Subat sonunda atsak olurmu. Biz genelde bu vakitte atiyoruz üst gubreyi. Yoksa ot ilaci atarken birlikte mi atmaliyiz.

25kg çinko sülfat gübresinin fiyatı ne kadar bilgi sahibi olan varmı yakın zamanda almış felan varsa
Bizdeki tarim kredi yıllardır getirmiyor böyle gübreleri geçen yıl çinko olarak 5 kg lik paket getirmişlerdi 55 tl ye almıştım bu yıl biraz erken davranıp kooperatif müdüründen 25 kg lık çinko sülfattan istedim zaten benden başka isteyende yokmuş geçen hafta müdür telefon etti 2 paket 25 kg getireceğini söyledi fiyatınınsa 1 paketin 110 tl olacağını söyledi bakalım bi değişiklik olmazsa alınca yazarım fiyatını

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Arkadaşlar önce toprak analizi ! Toprağımızın eksiklerini fazlalarını bilelim ki ona göre bitki beslemesi yapalım.
Sonra iklim ve yağışınıza göre gübreleme yapmanızı öneririm. Mesela Trakya’daki arkadasım la icanadolunun kurak toprağındaki arkadasım aynı gübrelemeyi yapmaz.

Bizdeki tarim kredi yıllardır getirmiyor böyle gübreleri geçen yıl çinko olarak 5 kg lik paket getirmişlerdi 55 tl ye almıştım bu yıl biraz erken davranıp kooperatif müdüründen 25 kg lık çinko sülfattan istedim zaten benden başka isteyende yokmuş geçen hafta müdür telefon etti 2 paket 25 kg getireceğini söyledi fiyatınınsa 1 paketin 110 tl olacağını söyledi bakalım bi değişiklik olmazsa alınca yazarım fiyatını
Ben emekli tarim kredi müdürüyüm.Israr ederek istemek lazim.Getirmek durumundalar.
Zamanin da çiftçim ne isterse bir şekilde bulup,yem kamyonlarinin dönüşünde nakliyesiz getirtim.Onlar elimiz de kalmasin diye düşünüyorlar. Fiatini sorarak sipariş verdirebiliriz.

• Beğen
Tepkiler: Güçlü-18
Ben emekli tarim kredi müdürüyüm.Israr ederek istemek lazim.Getirmek durumundalar.
Zamanin da çiftçim ne isterse bir şekilde bulup,yem kamyonlarinin dönüşünde nakliyesiz getirtim.Onlar elimiz de kalmasin diye düşünüyorlar. Fiatini sorarak sipariş verdirebiliriz.
Biraz öyle oldu abi ısrar üzerine getirttiriyoruz. Gübre bile sıkıntılı geçen yıl 33 lük niyetlenmiştim almak için kısıtlı miktarda getirdikleri için alamamıştım mecburen nakit almıştım. Geçen hafta uğradım koskoca bölgede toplamda 34 ton 33 lük gübre geriye kalanına üre getirtecekmis 26 lık gelecek mi dedim hayır getirmeyeceğim diyor böyle bir durumdada insanlar mecburen üre almak durumunda kalıyor. Hatta yan ilçemizdeki üre fiyatıyla bizdeki bile farklılık gösteriyor yan ilçede 2100 tl vadeli satış yapılıyor bizimkinde 2200 tl vadeli satış neden böyle diye sordum onların elinde geçen yıldan fazla ürün varmış stokluymus o nedenle elindekini eritmek için ve geçen yılın fiyatına yakın fiyattan satıyorlarmış, hal böyle olunca neden kooperatifler stoklama yapmıyor yani 20 20 gibi gübreler bekledikçe taş gibi oluyor ama üre ile dap gubresinde pek öyle taşlaşma olmuyor

• Beğen
Biraz öyle oldu abi ısrar üzerine getirttiriyoruz. Gübre bile sıkıntılı geçen yıl 33 lük niyetlenmiştim almak için kısıtlı miktarda getirdikleri için alamamıştım mecburen nakit almıştım. Geçen hafta uğradım koskoca bölgede toplamda 34 ton 33 lük gübre geriye kalanına üre getirtecekmis 26 lık gelecek mi dedim hayır getirmeyeceğim diyor böyle bir durumdada insanlar mecburen üre almak durumunda kalıyor. Hatta yan ilçemizdeki üre fiyatıyla bizdeki bile farklılık gösteriyor yan ilçede 2100 tl vadeli satış yapılıyor bizimkinde 2200 tl vadeli satış neden böyle diye sordum onların elinde geçen yıldan fazla ürün varmış stokluymus o nedenle elindekini eritmek için ve geçen yılın fiyatına yakın fiyattan satıyorlarmış, hal böyle olunca neden kooperatifler stoklama yapmıyor yani 20 20 gibi gübreler bekledikçe taş gibi oluyor ama üre ile dap gubresinde pek öyle taşlaşma olmuyor
Aslin da bizde de ayni sorun oluyor.Bu sene istedigimiz tohumu alamadik.Pancar koop.aldik.Şehirden.
20200zn bitmiş. Mecburen misira özel gübre kullandim.Buğdaya...
Çiftçiyi anlayan,hatta kendi çiftci olan,köyde oturanlardan olacak personel.

• Beğen
Tepkiler: ebay06
Günlük hayatımda insanları kırmamak için özen gösteririm.Birisi için biseyler yapmak istediğimde o kişi beni dalgaya alırsa bende kendimce doğru yada yanlış tepki gösteririm.Yani sahip derken ne demek istediniz.Emredersiniz diye cevap verirken ne anladınizda böyle bir cevap verme ihtiyacı duydunuz çok merak ettim.Emrederseniz ve sahip yazdığınizi görünce sanki benim emrimde çalışan birisini azarlaya azarlaya emir vermiș gibi hissettim.Bilgi için teşekürler yazıp geçebilirdiniz.
Hasbel kader .zn amacli bir urun aldim.Ama yazdigin tavsiyeden çok .Emir verir gibiydi...Cahil bile dedin.Ilk yazin dahil fırça atiyor gibi. Bunlardan rahatsiz oldum.
Emekli tarim kredi müdürüyüm.
Gübre gübreleme dersi almıştım.
.Yüksek okul da okudum...Önceden sertifikali sebze tohumu da ürettik toros tarima.Şimdilerde danelik misir,ayçiçeği,buğday ekiyorum.Tarimi seviyorum.
Bu konuyu uzatmanin anlami yok.
Siz neler yapiyorsunuz,neler yetistiriyorsunuz?
Konya karapinardanmisiniz?

• Beğen
Tepkiler: cemilAltan
Aslin da bizde de ayni sorun oluyor.Bu sene istedigimiz tohumu alamadik.Pancar koop.aldik.Şehirden.
20200zn bitmiş. Mecburen misira özel gübre kullandim.Buğdaya...
Çiftçiyi anlayan,hatta kendi çiftci olan,köyde oturanlardan olacak personel.
Aynen durumlar aynı abi ekim ayında ekecegimiz tohumu temmuz ayında sipariş veriyoruz gübre konusundada neden üre ye ağırlık verdiklerini sordum genel anlamda çiftçinin üre istediğini vurguladılar en iyisi nakit ve istediğin yerden almak ama her zaman imkan olmuyor işte

• Beğen
abi bu ürünü balıkesirde hangi bayii satıyor
Bunu pancar koop.aldim.Ama bu şart değil zaten sadece çinko(zn)
Alacaktim,içinde %4 oraninda varmış zn.Pancar.koop sezon gelmeden alirsan ucuz oluyor.
Şart degil .Zirai ilaç bayiniz bu konuda size yardimci olacaktir.Hangi ilaci ve yaprak gübresi hakkinda onun önerilerini de yapabilirsin.
Genelde bildik firma ürünlerini kullanabilirsiniz.Gübretaş,toros,igsaş,bagfaş,ege gübre,tki,dr.tarsa, Anadolu kimya,... ürünlerini tercih ediyorum.
Bütçe uygunsa 25 kg ambalajlarda,çinko sulfat,20 20 20+me ,10 5 40+me gibi gübreleri alip. Ilerdeki yillarda da kullanabilirsiniz.
Çinkoyu 1 litrelik sivi formunu da kullanabilirsiniz.Bunlar extrem ürünler.
Tohum ekiminde bu ürünleri içeren kök gübresi atarsaniz.
Ilaçlara çinko ilave eder atarsiniz. Başka bir yaprak gübresine masraf etmeniz gerekmez.
Bigadiç te tarim krediye gidip Atilla Beye uğrayın.Orada çeşitler vardir.
Bu ürünü pancar koop.sorun.Inşallah kalmıştır.Balikesir de bitti.Sonunu ben aldim.Ziraat odasi fa bazi ürünler getiriyor. Şenol bey varmış orada sanirim...
Ayrica yağlı tohumlar koop.de de ürünler bulunuyor.Piyasadan ucuz.Çömlekçili Mustafa bey var orada müdürü.

birde bu sitede çinko ve sızı kükürdü buğdayaatsak nasıl olur https://gubretasbahcem.com.tr/yaprak-gubreleri
Kükürt topraga atiliyor.
Diger seçenekler aşağıda 20190130_201934.jpg

• Beğen
Tepkiler: yarbay10
bu yıldan itibaren toz kükürt kullanacam eskiden bağlarda kullanırdık
Ok.Once topragimizi tahlil ettirelim.Bakalim ph degeri kaç ona göre topraga kükürt atarsiniz. Gerekmeyebilir.Belkide kireç atarsiniz.
Borsa da tahlil yapiliyor.
Eğer yeşil buğdaya düşünüyorsanız.Körboğazı hastaligi,pas,septorya gibi mantari hastaliklar için, ilaç satin almalisiniz.Kükürt bağda olur sadece

• Beğen
Tepkiler: yarbay10