Buğdayda Gübre önerisi olan varmı

Ben emekli tarim kredi müdürüyüm.Israr ederek istemek lazim.Getirmek durumundalar.
Zamanin da çiftçim ne isterse bir şekilde bulup,yem kamyonlarinin dönüşünde nakliyesiz getirtim.Onlar elimiz de kalmasin diye düşünüyorlar. Fiatini sorarak sipariş verdirebiliriz.

Maygun 10 hocam. Bu toz 25 kg çinko sülfat i nasıl sıvı hale getireceğiz. Yani kaç litre suya ne kadar toz katacağım. 1000m2 dek. Ne kadar katacağım. Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Daha önceki yorumlarınıza göre toz hazır sıvıdan daha iyi olduğunu anladım yanlış mı ?

Maygun 10 hocam. Bu toz 25 kg çinko sülfat i nasıl sıvı hale getireceğiz. Yani kaç litre suya ne kadar toz katacağım. 1000m2 dek. Ne kadar katacağım. Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Daha önceki yorumlarınıza göre toz hazır sıvıdan daha iyi olduğunu anladım yanlış mı ?
Genelde benim ,tahlillerde zn yu yeterli gösteriyor.Son yıllarda her kök gübresinin Çinkolusu oldugundan.zn kök gübresi kullanmak daha pratik.
Toz gübre tercihinden maksat daha uygun olduğundan.Zaten suda eriyorlar.Toprağa 100 lt su ile 1kg.Yapraktan üzerinde yazdigi gibi, yada mesela 200 gr/100 lt/da, su ile kullanilabilir
Ama sıvıyı kullanmak daha pratik olabilir.Üzerinde yazdığı gibi atilir.

• Beğen
Tepkiler: 19ebubekir19
Hasbel kader .zn amacli bir urun aldim.Ama yazdigin tavsiyeden çok .Emir verir gibiydi...Cahil bile dedin.Ilk yazin dahil fırça atiyor gibi. Bunlardan rahatsiz oldum.
Emekli tarim kredi müdürüyüm.
Gübre gübreleme dersi almıştım.
.Yüksek okul da okudum...Önceden sertifikali sebze tohumu da ürettik toros tarima.Şimdilerde danelik misir,ayçiçeği,buğday ekiyorum.Tarimi seviyorum.
Bu konuyu uzatmanin anlami yok.
Siz neler yapiyorsunuz,neler yetistiriyorsunuz?
Konya karapinardanmisiniz?
Bayiyim kıraçta buğdayım var.Tarlam karapinara yakın sayılır.Karapinardada çok çiftçimiz var.Mısırdan ne kadar verim alıyorsunuz.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
şimdi toprak tahlilinede zam olmuştur 100 tl vardır belkide fazla
Analiz yaptirirsaniz makro ve mikro elementleri kg/da cinsinde değilde ppm cinsinden isteyin.Damla sulama yapıyorsanız uygun bir gübreleme programı ile çok güzel verimler alırsınız.Analizi yorumlamak gerçekten bilgi birikimi ister.Her laboratuvarın doğru bir şekilde yorumladığını göremiyorum.Bu yüzden ziraat fakültelerinde yapılan analiz ve tavsiyeleri öneriririm.Mikro elementlerin analizi için fazla miktarda para isterlerse yaptirmayabilirsiniz.Yaptırmanın yeri ayrı olur ve tabiki tavsiye ederim.Temel mikro elementleri içeren combi ürünlerinden genelde birkaç uygulama eksiklik ciddi derecede değilse önleyici ve tedavi edici olabiliyor.

• Beğen

Maşallah. Hersene 1500kg ,1550.
Bu sene 1605 oldu Allah bereket versin herkese
Güzel veriminiz var maşallah.Karapınar da granül hümik asit denedik büyük bir araziye güzel sonuçlar oldu.Ekimde taban gübresiyle beraber atıldı.Sizde bu işin içinde olduğunuz için biliyorsunuzdur.Burada daha önceden defalarca kez anlattım ama pek deneyen olmadı galiba.Sizinde denemenizi tavsiye ederim.Sıradan leonarditten biraz daha farklı.Çözünmesi daha kolay oluyor ve aminoasit içeriyor.Dekara 8-10 kg mısırda güzel oldu.Araştırın isterseniz hoşunuza giderse hemen hemen her bayide bulursunuz. IMG_20170628_181411.jpg

• Beğen
Güzel veriminiz var maşallah.Karapınar da granül hümik asit denedik büyük bir araziye güzel sonuçlar oldu.Ekimde taban gübresiyle beraber atıldı.Sizde bu işin içinde olduğunuz için biliyorsunuzdur.Burada daha önceden defalarca kez anlattım ama pek deneyen olmadı galiba.Sizinde denemenizi tavsiye ederim.Sıradan leonarditten biraz daha farklı.Çözünmesi daha kolay oluyor ve aminoasit içeriyor.Dekara 8-10 kg mısırda güzel oldu.Araştırın isterseniz hoşunuza giderse hemen hemen her bayide bulursunuz.Ekli dosyayı görüntüle 34252
Mehmet sen bu konuda öndesin.
Yine de tavsiyelerini söylemeye devam .
Bizim yapabileceğimiz,sadece kendi arazimiz de doğruları uygulayarak örnek olmak,
Bu ürünü bulabilirsem almak isterim atim kolayligi varmış .Marka varmi?
Khumati 0,500cc/da kullaniyorum

• Beğen
Tepkiler: Mehmet-42
Bizim yapabileceğimiz,sadece kendi arazimiz de doğruları uygulayarak örnek olmak,
http://www.fertikim.com/soil_reactor_16_0_0--TR-145-3.html
http://www.simseklitarim.com/rotacid-20-kg
https://www.simseklitarim.com/tarim-urunleri/corghaans-20-kg
Ben en baştaki üründen kullandım.Ürün yelpazesi geniş sayılır.Nasıl torosun igsasin gubretasin dapi varsa firma firmada biribirine yakın bu ürünler oluyor Genel olarak %13-16 amonyum azotu %12-20 hümik asit %15-20 organik madde içeriyor.Bayinizden bunları tutan bi ürün varsa deneyebilirsiniz.Marka çok önemli değil.Dekara 10 kg güzel dozdur.Biz 8 kg atmıştık güzel olmuştu.Geçtiğimiz sezon 20 kg 50-60 tlye satıldı.Suan ne kadar bilgim yok.Ucuz bulursaniz bilinki bu tip ürünlerden değildir.

• Beğen
Potasyum humat veriyoruz ama ne kadar faydalı hiç bilmiyorum.Bu sene nasipse damlamadan 500 gram/da deneme yapacam.Siz belirgin fark görüyormusunuz.

• Beğen
http://www.fertikim.com/soil_reactor_16_0_0--TR-145-3.html
http://www.simseklitarim.com/rotacid-20-kg
https://www.simseklitarim.com/tarim-urunleri/corghaans-20-kg
Ben en baştaki üründen kullandım.Ürün yelpazesi geniş sayılır.Nasıl torosun igsasin gubretasin dapi varsa firma firmada biribirine yakın bu ürünler oluyor Genel olarak %13-16 amonyum azotu %12-20 hümik asit %15-20 organik madde içeriyor.Bayinizden bunları tutan bi ürün varsa deneyebilirsiniz.Marka çok önemli değil.Dekara 10 kg güzel dozdur.Biz 8 kg atmıştık güzel olmuştu.Geçtiğimiz sezon 20 kg 50-60 tlye satıldı.Suan ne kadar bilgim yok.Ucuz bulursaniz bilinki bu tip ürünlerden değildir.

linkini verdiğiniz ürünlerle organomineral gubreler arasinda temelde ne gibi farklar var acaba. Mesela bunla https://www.hektas.com.tr/urungubredetay/Tradite-1025015SO3ME/282

linkini verdiğiniz ürünlerle organomineral gubreler arasinda temelde ne gibi farklar var acaba. Mesela bunla https://www.hektas.com.tr/urungubredetay/Tradite-1025015SO3ME/282
Sizin linkini verdiğiniz ürünler toprak düzenlemekten çok bitkiyi beslemek için tasarlanmıştır.Ayrıca buna benzeyen bazı ürünlerde organik madde kompostan oluşmaktadır.Kompost çok faydalıdır doğru ama dekara atacağımız 20-50 kg taban gübresinin tamamı kompost olsa ne olur.Ayrıca fiyatları hesaplı sayılmaz.Sözleşmeli ekim yapan kurulușlar bu ürünlerden temin etmeye başladı.Benim düşünceme göre bu ürünler biraz daha kâr marjı yüksek ürünlerdir.Bu yüzden satılıyor ama kullanlar pek fark göremediğini söylüyorlar.Benim söylediğim ürünler ise kök bölgesindeki minarelleri çözerek bitkiye aldırma,köklenme,aminoasit içeriğinden dolayı erken dönemdeki stresten minumum etkileme gibi verim arttırıcı etkiye sahiptir.

Potasyum humat veriyoruz ama ne kadar faydalı hiç bilmiyorum.Bu sene nasipse damlamadan 500 gram/da deneme yapacam.Siz belirgin fark görüyormusunuz.
Yalniz çalışıyorum,oğullarım okuyor.Inan bazen çok ariyorum.Yardim etmelerini.
Khumati kutularla yeteri kadar aliyorum.Bütün ekilişlerime başlarken atacagim diye.
Ama sezon gelince bazen telaşeden trafikten atamadigim,Oluyor, tabi o yil geçmiş oluyor.Bir defa 2017 atmıştım.Tarla kapkara oldu.Traktörün jantlarin da hala belli gibi.
Verim artışı;üst üste ekimlerime rağmen verimlerim artiyor.Ama tek sebebi bu mu?
bilmiyorum.
Daha önceden 3-5 yil gibi,bahçe için orgüb markali kükürtlü leonarditin günü geçmişlerini, 20 tl gibi hesapli aliyordum.Bahçede belli etti verimi.
Belirttiginiz ürünleri araştırayım varmi bakalim.

Yaptak gübresi atıp 20-30-50-100 kg fark aldım diyen insanlar var sizde onlardansanız yanılıyorsunuz. Denedim yaprak gübresini kesinlikle tarlama sokmam bidaha boşuna para. Eski kafalı biri de değilim yeniliğe açığım genç çiftçiyim yarar yoksa denenmişi denemek zaman ve para kaybıdır
Çinkolu MEB Zn %10 gübresi net verim artışı sağladı %10-15 civarı fakat olay şu iyi toprak iyi ise bir fark yok. Kendi tarlamızda hayvan gübresi olduğu için gerek yok verim farkı da yok. Ama kiraladığımız kireçli tarlada gözle görülür fark oldu

• Beğen
Tepkiler: bahadır26