Koyun Ciftligi kurmak istiyorum yardım

Öncelikle merhaba , yaşım 26 , universite mezunuyum fakat kendi koyumuzde hayvancilik yapmayi dusunuyorum .Bulundugumuz yer mersinde rakım 980 civarinda.
Daha once bu isi yapmadim , ailemdede kimse bilmiyor. Bu açıdan ilk basta 10 koyun , +1 koc almayi dusunuyorum . 15 donumluk ceviz ekili tarlamiz var sulak , bunun aralarinda birsuru ot cikiyor , ben yabanci ot yerine regrass ekmeyi planliyorum ki , parayla alacagimiz yem miktarini azaltalim . Ve yaz kış bu tarlada ve etrafinda ki 40 donumluk tarlalarda yayilsin.
Hedefim 75-100 damizlik koyuna ulasip kuzu olarak kesime gondermek.
Ayrica herzaman ben duracam basinda , coban felan tutmuyacam .
Sizce dusundugum gibi yapabilirmiyim , bu ise girismelimiyim , girismeliysem arti olarak baska neler yapabilirim fikirleriniz nedir ? Yem giderini daha fazla nasil dusurebilirim ? Degerli yorumlarinizi esirgemeyin.

fikir güzel yem ve maliyetleri düşürrmek için meranız armış çobanda olmazsa tadından yenmez. 10 koyuna bir kç çok bari 20 koyun alın koyunun bakımı çok da zor değil iğnesini veteriner vurur haaplarınıda size nasıl atacaksınız öğretirler en azından çevrenizde birileri vardır yapan. kırkım zamanı siz yada bilen birine kırktırırsınız yavrulama zamanı az sıkıntılı dönem siz başında duracağınız için sıkıntı olmaz. kafam yerinde değil llerde belki daha ayrıntılı anlatırım ...

• Beğen
Tepkiler: dogannn
İnşallah Planladığınız gibi olur. Bir yerden başlamak gerek neticede. Ülkemizin biz gibi genç girişimcilere ihtiyacı var. Yazın sizin için otlaklar yeterli olacaktır. Lakin kış için elinizin altında hayvanların barınacağı bir ahır veya hazır çelik konstrüksüyonlardan yapılma çadır ahıllar var onları kullanabilirsiniz. Tabi kışı atlatmak için elinizin altında biraz saman stoğu olması lazım. Koyunlar anız samanlarda daneyi pek arıyor lakin fasulye samanı veya börülce samanı siz ne diyorsanız ondan olduğu vakit daneyi pek aramıyorlar. Elinizden geldiği kadar kışın arpayı az verin aşırı yağlanma yapıyor. Yazın çoğunlukla etrafta ve meralarda geçireceğiniz için biraz arttıra bilirsiniz. Dişi koyunların halden düşmemesi için kuzular saman yemeye başladığı vakit akşamları kuzuları ayrı yerde tutmanızı öneririm zaten yayılacaklarında ilk iş analarının memelerine koşmak olacaktır ve otlatma boyunca emecekleri süt belirli bir olgunlaşamadan sonra kuzulara yetecektir. 10 koyuna bir koç bence de fazla siz bunu 16 ve yukarısı tercih edin. Zaten koyunlarda çiftleşme önemli değil benim bildiğim kadarı ile çiftleşme tavına gelen koyunlar bir bakışta hemen alınıyorlar yani gebe kalıyorlar. Bu dönem bittikten sonra erkeği de ayırmanızı öneririm. Şimdilik aklıma gelen bunlar İnşallah yardımcı olabilmişimdir.

fikir güzel yem ve maliyetleri düşürrmek için meranız armış çobanda olmazsa tadından yenmez. 10 koyuna bir kç çok bari 20 koyun alın koyunun bakımı çok da zor değil iğnesini veteriner vurur haaplarınıda size nasıl atacaksınız öğretirler en azından çevrenizde birileri vardır yapan. kırkım zamanı siz yada bilen birine kırktırırsınız yavrulama zamanı az sıkıntılı dönem siz başında duracağınız için sıkıntı olmaz. kafam yerinde değil llerde belki daha ayrıntılı anlatırım ...
Tesekkurler , evet 20 koyuna 1 koç ile baslayabilirim . Benim icin en onemli sey yem maliyetini azaltmak , diger turlu kırpma islemini yapabilirim , dediginiz gibi dogum zamanida nelere dikkat edecegimi ogrenirsem cok bir problem yasamam.
Yem maliyetini en aza indirmek icin ceviz ekili tarlayı nasil verimli olarak kullanabilirim daha cok bunu dusunuyorum , ayrı ayrı 6 donum ahırın oldugu yerde 6 da baska yerde var , donusumlu otlatmayi dusunuyorum. Aydinlatici bilgilerinizi duymak isterim.

En sonunda benimde aşırı istek uyandım koyun işine busene karpuz sonu 15 tanede ben alam bakam ilk kez hayvancılığa başlıycam

Hayırlıolsun köyde ikamet edenlerin bakmasi lazım bende 16 koyun var sabah 15dk aksam 15dk toplam yarim saatte bakıyorum ilk başlarken 15koyun yerine 15disi kuzu almak bence daha mantikli

son durum nedir aldınız mı kuzuları bende şimdilik 10 kuzu almak istiyorum.öğrenmek amaçlı babam az biraz biliyor.ben hiç anlamam.işi gücü bırakıp bu işe başlasam nasıl olur.17 dönüm tarlayı mera yapsam kaç koyun bakılır.kazandırır mı şu an yonca ekili

Bizde suanda damla sulama var agac altlarinda , ben buna nasil gecebilirim , damlama borusuna baglanmaz galiba dogru degilmi
Ile de francenin ikizlik durumu nasil merinosa göre izmir koyununa gore artilari nedir icerde bakilmaya elverisli mi bazi koyunlar dişari çikartmadan olmuyormuş diyorlar bi zahmet anlatabilirmisin bende 7 8 tane dusunuyorum hobi olarak icerde bakicam onlerine reygras koyarim arada

S.a bende yeni baslamayi dusunenlerdenim irk arastirmasi yapiyorum. Faydali bir baslik olmus.
Tahirovayi arastirdim avantajli gibi duruyor ikizlik orani acisindan . Tecrubeli arkadalsara bir sorum var boyle kombine irklari sagim yapmadan bakim yapilabilirmiyiz? Simdiden tesekkurler