Koyun Ciftligi kurmak istiyorum yardım

Öncelikle merhaba , yaşım 26 , universite mezunuyum fakat kendi koyumuzde hayvancilik yapmayi dusunuyorum .Bulundugumuz yer mersinde rakım 980 civarinda.
Daha once bu isi yapmadim , ailemdede kimse bilmiyor. Bu açıdan ilk basta 10 koyun , +1 koc almayi dusunuyorum . 15 donumluk ceviz ekili tarlamiz var sulak , bunun aralarinda birsuru ot cikiyor , ben yabanci ot yerine regrass ekmeyi planliyorum ki , parayla alacagimiz yem miktarini azaltalim . Ve yaz kış bu tarlada ve etrafinda ki 40 donumluk tarlalarda yayilsin.
Hedefim 75-100 damizlik koyuna ulasip kuzu olarak kesime gondermek.
Ayrica herzaman ben duracam basinda , coban felan tutmuyacam .
Sizce dusundugum gibi yapabilirmiyim , bu ise girismelimiyim , girismeliysem arti olarak baska neler yapabilirim fikirleriniz nedir ? Yem giderini daha fazla nasil dusurebilirim ? Degerli yorumlarinizi esirgemeyin.

baska bir geliriniz yoksa 10 koyunla geçinemezsiniz ama ek gelirinizde varsa az hayvanla başlayıp hem kendinizi geliştirirsiniz hem hayvan sayınızı çoğaltırsınız. bendede 8.5 dekar ceviz bahçesi var bende 11 koyun almıştım ama ben sayıyı pek çoğaltmayı düşünmüyorum. 30 u geçmemeye çalışıyorum. cins bakıp daha çok damızlık olarak satıyorum. benimde cevizlerin altı regrass ve yapay mera tohumu karışık ekili.

baska bir geliriniz yoksa 10 koyunla geçinemezsiniz ama ek gelirinizde varsa az hayvanla başlayıp hem kendinizi geliştirirsiniz hem hayvan sayınızı çoğaltırsınız. bendede 8.5 dekar ceviz bahçesi var bende 11 koyun almıştım ama ben sayıyı pek çoğaltmayı düşünmüyorum. 30 u geçmemeye çalışıyorum. cins bakıp daha çok damızlık olarak satıyorum. benimde cevizlerin altı regrass ve yapay mera tohumu karışık ekili.
Baska bir gelirim yok , sadece tedbirli olmaya calisiyorum elimdeki paranin tamamini batirmak istemedigimden 11 tane dusundum yoksa 50 tane alabilirim ama isi bilmedigimden batirma olasiligimda yuksek...
Bu arada ceviz agaci altinda veya aralarinda regrass yetisirmi diye dusunup duruyordum , denemissiniz nasil verim , golge olan yerlerdede verim oluyormu , ayrica ne ile ektiniz mibzer veya elle serperekmi , ve cevize zarari olurmu , sulamayi damla sulama ile yapsam olabilirmi , degerli cevabiniz icin tesekkurler

10 koyunla başlamanız iyi çoğalana kadar işi tam ogrenirsiz ama 10 koyundan kazanacağın seni tatmin etmeye bilir bence en az 50 koyunla başlamanız iyi olur
Tesekkurler yorumunuz icin fakat 50 koyunla batirma ihtimalimde var , elimdeki paranin hepsini boyle kullanmak istemiyorum , ama yinede dusunulebilir 50 koyunun yillik gideri ne olabilir sizce ? , elimdeki parayi oyle ayarlamam gerekir

ağaç altında pek sorun olmadı regrass ben elle serpme olarak ektim sulamayı ağaç altı yağmurlama fskiyeleri var suyu alçaktan atan onlarda yağmurlama suluyorum. ben biçeyip sadece otlatıyorum. koyunlarım merinos ve ilde france.

ağaç altında pek sorun olmadı regrass ben elle serpme olarak ektim sulamayı ağaç altı yağmurlama fskiyeleri var suyu alçaktan atan onlarda yağmurlama suluyorum. ben biçeyip sadece otlatıyorum. koyunlarım merinos ve ilde france.
Peki regrass i hangi mevsimde ekiyorsunuz , ve topragi nasil hazirliyorsunuz , surdurme tirmik gibi islemleri sirayla nasil yapiyorsunuz
. Elle serptikten sonra tirmik atmaya veya baska bir uygulamaya gerek oluyormu .
Ve yem ihtiyacini regrass veya mera karsiliyormu yoksa hazir yem cuvalimi aliyorsunuz.

regrası ekerken toprak cok ince olcak ben rotovatörle hazırlıyorum ama goble ızgara ve tırmıklada keseksiz yapabilirseniz olur tohumu saçtıktan sonra fazla derin salmadan tırmıkla kapatıyorum. ben ekim ayında ekiyorum ama erken ilk bahardada eken oluyor.
regrass devamlı iyi durumda olursa yeterli olabilir sadece gebeliğin son 1.5 ayında ek yemleme yaparsan daha iri daha sağlıklı kuzu alırsın. geçenlerde doğan kuzum 6300 gram yani 6.5 kiloya yakın doğdu. ayrıca koç katımından 20 gun 1 ay onceki ek yemlemede ikizliği arttırır.yem olarak arpa veya buğday elimde ne varsa onu veriyorum. ayrıyetten mısır sılajı ve arpa posasıda veriyorum. buynlara ilave kuzulu koyunlara az miktarda süt yemi veriyorum. bu arada 3 aydır koyunlarım kapalı ot durumu zayıf olduğu için salamıyorum havalar biraz ısınsın regras 15-20 günde toparlıyor kendini.

regrası ekerken toprak cok ince olcak ben rotovatörle hazırlıyorum ama goble ızgara ve tırmıklada keseksiz yapabilirseniz olur tohumu saçtıktan sonra fazla derin salmadan tırmıkla kapatıyorum. ben ekim ayında ekiyorum ama erken ilk bahardada eken oluyor.
regrass devamlı iyi durumda olursa yeterli olabilir sadece gebeliğin son 1.5 ayında ek yemleme yaparsan daha iri daha sağlıklı kuzu alırsın. geçenlerde doğan kuzum 6300 gram yani 6.5 kiloya yakın doğdu. ayrıca koç katımından 20 gun 1 ay onceki ek yemlemede ikizliği arttırır.yem olarak arpa veya buğday elimde ne varsa onu veriyorum. ayrıyetten mısır sılajı ve arpa posasıda veriyorum. buynlara ilave kuzulu koyunlara az miktarda süt yemi veriyorum. bu arada 3 aydır koyunlarım kapalı ot durumu zayıf olduğu için salamıyorum havalar biraz ısınsın regras 15-20 günde toparlıyor kendini.
Tesekkurler , peki sizin kac koyununuza ne kadarlik regrasss alani yetiyor , sayi ve donum olarak dusunursek

20 anaç koyun bırakıyorum elimde ağaç altında aşa yukarı 4 dekar regrass ekili devamlı otlatamıyorum 1 ay otluyorsa 20 gün kadar otun kendini toparlamasını bekliyorum o arada gübre atıyorum.iki ayrı parça olsa sırayla dinlendirerek otlatsam daha iyi olur. yani 20 hayvana 3+3 dekar gibi düşün. ama hava sıcaklığıda önemli regrass sıcakta büyümeden başak çıkarıyor. ayrı bir parca yerede teffgrass ekebilirsen dahada iyi olur. teffgrass sıcaktada büyümesine devam ediyor ama oda soğuğa gelmez.regrass yerine yapay mera karışım tohumu ekersen dahada iyi olur. onun içinde regrassın yanında sıcakta ve kurakta yetişebilen otlarda var daha dengeli olur.

Tesekkurler , peki sizin kac koyununuza ne kadarlik regrasss alani yetiyor , sayi ve donum olarak dusunursek

Reygrass otu; ılıman iklimler için en verimli ot. Ama sizin bölgenizde marmara bölgesinde alınan verime çıkmanız mümkün olmayan bir ot. O yüzden sizin bölgenizde sıcak iklime "SİGNAL GRASS" otu mükemmel sonuçlar veriyor.

Bu ot aynen reygrass otu değerlerinde ama 10 senelik bir mera otu. 1 kere ekiyorsun 10 sene verim alıyorsun.

Susuzluğa çok dayanıklı. Yaz sezonu 4-5 ay hiç su olmadığı şartlarda bile "YEŞİL" kalabiliyor.

Dekarda 10-15 ton verim veriyor.

Yani "YEMEDE YANINDA YAT" derler ya; işte öyle birşey.

Bu otu Adana da şu an ismi aklıma gelmeyen bir tohum firması ithal ediyor. Araştırıp bu otu ekersen "YÜZÜN GÜLER"

Bereketli Olsun..!

Şirketin adı Torunoğlu. Aradığım hiçbir yem bitkisi tohum çeşidini (domuz ayrığı, kılçıksız brom vs) bulamadığım firma...

Şu geçici dönem (kurların öngörülememesi) için; elinde ithal tohum olmaması kadar normal bir şey olamaz. Bundan firma "sorumlu" tutulması hakkaniyetli olmaz. Ama devlet; "BUĞDAY, CANLI HAYVAN vs." ithal edeceğine, eğer kendi bilimsel çalışmaları yeterli olamıyor ise, bu ot ları ithal edip kendi yetiştiricisini desteklemesi gerekmez mi?

Brezilya dan "SİGNAL GRASS" otu ile beslenmiş "CANLI HAYVAN" ithal edeceğine, "SİGNAL GRASS" tohumu ithal edip üreticiye dağıtması ve meraları bu ot ile bakımını yapması daha akıllı olmaz mı?

Ama bizde ne "deevlet aklı" nede "vatandaş aklı yeterli olmadığı için, her şeyin yanlışını yapmak "KADER" oldu. Onun için "durmak yok. yola devam"

• Beğen
Tepkiler: a.a.sezen ve srtys
Şu geçici dönem (kurların öngörülememesi) için; elinde ithal tohum olmaması kadar normal bir şey olamaz. Bundan firma "sorumlu" tutulması hakkaniyetli olmaz. Ama devlet; "BUĞDAY, CANLI HAYVAN vs." ithal edeceğine, eğer kendi bilimsel çalışmaları yeterli olamıyor ise, bu ot ları ithal edip kendi yetiştiricisini desteklemesi gerekmez mi?

Brezilya dan "SİGNAL GRASS" otu ile beslenmiş "CANLI HAYVAN" ithal edeceğine, "SİGNAL GRASS" tohumu ithal edip üreticiye dağıtması ve meraları bu ot ile bakımını yapması daha akıllı olmaz mı?

Ama bizde ne "deevlet aklı" nede "vatandaş aklı yeterli olmadığı için, her şeyin yanlışını yapmak "KADER" oldu. Onun için "durmak yok. yola devam"

Değindiğim çeşitleri sorduğum (yaklaşık 2 sene önce) dönemde döviz kurları daha ''normal'' seviyede idi.
Diğer yazdıklarınıza katılıyorum.