Koyun Ciftligi kurmak istiyorum yardım

Reygrass otu; ılıman iklimler için en verimli ot. Ama sizin bölgenizde marmara bölgesinde alınan verime çıkmanız mümkün olmayan bir ot. O yüzden sizin bölgenizde sıcak iklime "SİGNAL GRASS" otu mükemmel sonuçlar veriyor.

Bu ot aynen reygrass otu değerlerinde ama 10 senelik bir mera otu. 1 kere ekiyorsun 10 sene verim alıyorsun.

Susuzluğa çok dayanıklı. Yaz sezonu 4-5 ay hiç su olmadığı şartlarda bile "YEŞİL" kalabiliyor.

Dekarda 10-15 ton verim veriyor.

Yani "YEMEDE YANINDA YAT" derler ya; işte öyle birşey.

Bu otu Adana da şu an ismi aklıma gelmeyen bir tohum firması ithal ediyor. Araştırıp bu otu ekersen "YÜZÜN GÜLER"

Bereketli Olsun..!
Tesekkurler fakat ekecegim yerin rakım 980 civarinda , sahil de degil , yani dusundugunuz kadar ılıman biryer degil

Irk olarak hangisini tercih etmeliyim sizce , karacabey merinosu aklimda olan , ikizlik orani yuksek bir irk olarak ne onerirsiniz

Şuan türkiyede bulabileceğin ırklar içinde tartışmasız en kaliteli yerli ırk sönmez ve tahirova dır. Eğer paran varsa, alabiliyorsan sönmez al daha az miktar sermayen varsa tahirova al. Herhangi bir merinostan 1,5-2 kat daha kârlı olur.

• Beğen
Tepkiler: Sait öztürk
Şuan türkiyede bulabileceğin ırklar içinde tartışmasız en kaliteli yerli ırk sönmez ve tahirova dır. Eğer paran varsa, alabiliyorsan sönmez al daha az miktar sermayen varsa tahirova al. Herhangi bir merinostan 1,5-2 kat daha kârlı olur.

Çok doğru söylüyorsunuz..!

Yerli ırklar içinde yetiştirilebilecek en karlı ırk ın, "hem süt, hemde et" en verimli ırkın "SÖNMEZ" ırkı olduğu düşünüyorum. (ithal da lacune ırkı) Tabii beslenen bölgenin, sönmez e ne kadar uygun olup olmadığı göz önünde bulundurulması kaydı ile.

Bu ırkı beslerlerken kar sağlamak için mutlaka; sütünden efektif olarak yararlanmak lazım. Sütünü sağıp, sütü süt olarak değil ama karlı materyale dönüştürüp (peynir ve yoğurt) pazarlamak kaydı ile beslenmesi şart.

Yoksa... "Saldım çayıra. Mevlam kayıra" olacak ise, değil sönmez; ne beslersen besle kar edemezsin.

Tesekkurler fakat ekecegim yerin rakım 980 civarinda , sahil de degil , yani dusundugunuz kadar ılıman biryer degil

O zaman eğer su var ise ve ortalama sıcaklık 19-20 derecelerde ise; reygrass ı, "eylül-ekim" aylarında ekip, en geç mayıs sonuna kadar hayvanlarınıza yedireceksiniz.

Tabii mayıs ayı sonunda, 2. ürün olarak; yem bezelyesi ile trikale-arpa karışımı ekip kuzucukları nın sana daha fazla kar sağlamasını hedefleyeceksin. (2. ürün olarak yem bezelyesi ekmen, toprağı azot olarak yenileyeceği için bir daha ki reygrass verimine fayda sağlayacağı için, çok yararlı bir ürün olacağını bir tarafa not etmek gerekir)

Yakın bir arkadaşım bacanağı ile bu işe yeni girdiler çadır ağır sistemi kurdular, ikisininde daha önceden bilgisi yok, işlerinden memnunlar bir çadır daha sipariş verdiler.Ekli dosyayı görüntüle 34384 IMG_20181121_142242.jpgIMG_20181121_142223.jpg

O zaman eğer su var ise ve ortalama sıcaklık 19-20 derecelerde ise; reygrass ı, "eylül-ekim" aylarında ekip, en geç mayıs sonuna kadar hayvanlarınıza yedireceksiniz.

Tabii mayıs ayı sonunda, 2. ürün olarak; yem bezelyesi ile trikale-arpa karışımı ekip kuzucukları nın sana daha fazla kar sağlamasını hedefleyeceksin. (2. ürün olarak yem bezelyesi ekmen, toprağı azot olarak yenileyeceği için bir daha ki reygrass verimine fayda sağlayacağı için, çok yararlı bir ürün olacağını bir tarafa not etmek gerekir)
Yem bezelyesi veya trikle arpa karisimini hasat edip mi onlerine vermek gerekli , yoksa koyunlar tarlaya salinip yiyebilirmi zehirlenme gibi bir durum olurmu

20 anaç koyun bırakıyorum elimde ağaç altında aşa yukarı 4 dekar regrass ekili devamlı otlatamıyorum 1 ay otluyorsa 20 gün kadar otun kendini toparlamasını bekliyorum o arada gübre atıyorum.iki ayrı parça olsa sırayla dinlendirerek otlatsam daha iyi olur. yani 20 hayvana 3+3 dekar gibi düşün. ama hava sıcaklığıda önemli regrass sıcakta büyümeden başak çıkarıyor. ayrı bir parca yerede teffgrass ekebilirsen dahada iyi olur. teffgrass sıcaktada büyümesine devam ediyor ama oda soğuğa gelmez.regrass yerine yapay mera karışım tohumu ekersen dahada iyi olur. onun içinde regrassın yanında sıcakta ve kurakta yetişebilen otlarda var daha dengeli olur.
Tesekkurler bende 5 donum biryer 5 donum baska biryer var orada bu dinlendirme olayini yapabilirim , peki mayista tarlayi surup teffgrasi eksek , eyluldede tarlayi surup regrass i eksek nasil olur , ayrica damlama sulama sistemine agac alti yagmurlama sistemi demistiniz onun fotografini atma sansiniz varmi pek bilgi edinemedim

damlama borusuna bağlanmaz. damlamanın ana hattı kaçlık boru ana hattından 1 parmak boru çıkarıp ona bağlayabilirsin. benim ana hat 2 adet 2 parmak (63lük) boru ana borulardanda karşılıklı 1 er parmak(32lik) boru çıkıyor sprinklere toplam 16 tane siprink olması lazım. bahçenin resmini ve ölçülerini atarsan bir kaç fikir verebilirim birde damlamanın ana borusu kaçlık ve nerden geçtiğini söylersin.hatta il ilçe ada parsel bilgilerini yaz sprink yerleştirmesini düşünelim

trakkulup.net

damlama borusuna bağlanmaz. damlamanın ana hattı kaçlık boru ana hattından 1 parmak boru çıkarıp ona bağlayabilirsin. benim ana hat 2 adet 2 parmak (63lük) boru ana borulardanda karşılıklı 1 er parmak(32lik) boru çıkıyor sprinklere toplam 16 tane siprink olması lazım. bahçenin resmini ve ölçülerini atarsan bir kaç fikir verebilirim birde damlamanın ana borusu kaçlık ve nerden geçtiğini söylersin.hatta il ilçe ada parsel bilgilerini yaz sprink yerleştirmesini düşünelim

trakkulup.net
Bizdeki de 63 lük boru. 32lik boruyu nasil nereden cikartmaliyim , ana boru tarlanin sag tarafindan geciyor , elimde foto video mevcut degil

borunun geçtiği yerle tabancayı koyacağın yere göre değişir 32 lik çıkaracağın yer. 63lük ortadan geçseydi sağlı sollu çıkarabilirdin.priz kolyeler var ana borudan çıkış almak için 63lük priz kolye alcan 32 lik çıkışı olan oda tek tabanca çalıştırır. aynı sırada 2 tabanca çalıştırcaksan ya tabancalara vana koycan yada 63 lükten ya 63 le devam etçen yada önce 50lik çıkçan 50 lilğe bir tabanca koycan 50den sonra 33 e düşçen 33 e bir tabanca koycan. 63 lük boruyu ortadan geçirsen 63 lüğün üstüneden tabanca koyarsın sağından solundanda 32 lik boru çıkarsın.