2019 yılı nohut Ekim tecrübesi (sezon 3)

Abdurrahman abi iç anadolu şartlarında nohut ekilen tarla kıraç tarım ise yagış miktarı üç aşağı beş yukarı aynı, nohut sonrası dekardan en az 50 kg arpa veya buğday noksan biçiyorsun hal böyle olunca biraz prim yapsnki mahsulümz verdigmz emege yazık olmasın. Dekardan 100 kg nohut alıp 2.5 tl den satınca 250 liralık nohut biçiyoruz. Bnim kendi hesaplarıma göre ekimi biçimi dahil biçdkden sonra arpa yerine hazırlıgı mazotu ilacı tohumu yaklasık 150 tl masrafı oldu. Geriye 100 tl kaldı ki kalan 100 tlden de nohur yerine ekecegn arpa bugdaydan 50 kg eksik verim alıpsun ve en son 50 lira kalıyor dekara, tabi bu şartlardan daha kötüsü olursa ki o da kalmaz. 2018 tecrübem
Verim 200 kg/da olmazsa zarar edilir bu fiyatlara... 200 kg verim ve 3/3.5 minimum fiyat lazım 600/700 tl/da brüt gelir getirmezse haklısınız zarar!

https://arastirma.tarimorman.gov.tr...cak Tarım Ürünleri Raporu/2018-Ocak Nohut.pdf

Bereketli olsun, kolay gelsin.
Üretim tüketimi karşılar niteliktedir, fazlalık yoktur, dünya piyasalarında 1200 dolars/ton seviyelerinde fiyatı var.
Yapmayın hocam 1200 dolara gitse şuan bizim iç piyasada 5/6ya gider toptan natural... . Nohut şuan 300/400 dolar civarına düştü tonu dış piyasada... Ekteki siteden de bakabilirsin. 2017 temmuzda zirve yaptı geçtiğimiz yaz (2018 temmuz) yarıya düştü fiyat... Nohut fiyatları diplerde son 15/20 aydır da devamlı düşüyor. Umutlar seneye inşallah... _20190206_170540.jpg

H mehmet bey acaba erken olmazmı bende konyada çiftçiyim.gecen yıl mart sonu ekmiştim.100 kilo dekarda almıştım.acaba erken ekmek acantajlımı verimi fazlalaştırırmı?
Uzun süreli don riski yok ise erken ekmek verime kesinlikle erki ediyor. Ancak şu dengeyi korumak lazım;

Erken ek, verim artsın
Geç ek, çıkışta don vurmasın soğuk kayıpları yaşanmasın, ot boğmasin, bahar yağmurları ile antroknoza yakalanmasın

Biz Akdeniz ikliminde (maras) ilkini tercih ediyoruz. Ancak bu sene yağmurlar imkan vermedi. Daha bir kısmını ancak ocak sonu zor ekebildik....

Kasım sonu Aralık başı ektiğimizde don olmuyordu ve antroknoza da ciddi ilerleme ile yakalanmıyordu(tohumlar dayanıklı). Ot olsa da ilacı var... Derken 200/250 kg/da ortalama verimlere ulaşılıyordu.

Sizin ekeceginiz bölge (don ve bahar yağmurları(mayıs)na göre ekmek lazım

H mehmet bey acaba erken olmazmı bende konyada çiftçiyim.gecen yıl mart sonu ekmiştim.100 kilo dekarda almıştım.acaba erken ekmek acantajlımı verimi fazlalaştırırmı?
Onur bey erken ekmede verim artışı mutlaka olur ama birazda riskli olur hastalık,ot ve hava şartlarından don riski.
Ben gecen sene 22 martta ektim bu sene şubat sonu gibi ekmeye niyetliyim.

iyi günler arkadaşlar.
Bu yıl bereketli bir yıl olması temennisiyle rabbim herkesin emeklerinin karşılığını versin inşallah.
Yer: Adıyaman Dönüm:200 Nohut cinsi: Göksu sertifikalı.
1 dönüm 19 kg/dak gübre kullanılmadı.
bahar gübresi olarak 20-20 veya üre kullanmayı duşunuyoruz. gübre atımı 10 kg/dak olacak.
uzun yıllar sonra çiftçilik yapamaya karar verdik.
Maliyetler çok yüksek inşallah bu sene gelirlerimiz yüksek olur.
tercübe ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

• Beğen
Tepkiler: Abdurrahman.kapl
iyi günler arkadaşlar.
Bu yıl bereketli bir yıl olması temennisiyle rabbim herkesin emeklerinin karşılığını versin inşallah.
bahar gübresi olarak 20-20 veya üre kullanmayı duşunuyoruz. gübre atımı 10 kg/dak olacak.
Bahar gübresi olarak azot takviyesi kısmından emin değilim. Zira belli bir büyüklüğe gelince noduller oluşup azot karşılanıyor fosfor ise baharda attığınızda (20.20 içindeki fosfor) ne zaman eriyip nasıl bitki faydalanacak bence sorup soruşturun benim şahsi uygulamam bu yönde olmazdı... Maliyetler seneye aşırı risk oluşacak. 200 kg verim alinmaz fiyatlar da 3 lira üstüne cikmazsa zarar ile kapatılabilir. Geçen yıl ben 30 ton küsür ürün aldım ama maliyetler düşük olsana çok karlı olmadı. Bu sene maliyet iki katına çıkarmak aşırı riskli

• Beğen
Tepkiler: burakadıyaman
iyi günler arkadaşlar.

Bahar gübresimi ??? Nohut bitkisini araştırın bi derim. Gereksiz maaliyetiniz olur tabi böyle

Bahar gübresimi ??? Nohut bitkisini araştırın bi derim. Gereksiz maaliyetiniz olur tabi böyle

toprak analizini yaptırdım analize göre yapmış olsaydık maliyetin altından hiç kalkamazdık. genel olarak adıyaman çevresinin fosfor ve organik maddesi çok az.
Analiz sonuçları: dap 17 dak/kg üst gübre amanyon sülfat %21 10 dak/kg şeklindeydi.
şu durumda çıkış yolu yok gibi duruyor
Sizin tercübelerinize göre gübre atmayıp bekleyecek gibiyiz.
fiyat endeksleri yukarı eğilimli değil değer kaybeden nohut tekrardan toparlanması ihracata bağlı...
Çiftçi şaun için zarar etmeye çok yakın.

• Beğen
Tepkiler: Abdurrahman.kapl
Ben nevşehirliyim,ama kırşehirde kalıyorum.
Köyüm şefaatliye 25-30 km ,arazilerimizin bir kısmı yozgat bi kısmıda kırşehir köyleri arazileriyle sınır iç içe.
Kozak'l resmen Nevşehir olsa da şeklin Nevşehir değil, Kırşehir'de Yozgat'tada yakın olsada aslında Kayseri'nin Mülki sınırları dışında kalan bir yerleşim yeri desek de olur