SÜT SIĞIRLARINDA BESLENME(YARDIM!!)

Süt hayvancılığı yapmaktym elimde Mısır silajı ,pancar küspesi , yeşil ot balyası ,kuru yonca balyası , 21 protein fabrika yemi ve arpa ezmesi var yem karma da var
Tabi biz atadan ne gördüysek onu yapıyoruz
Lakin şartlar ağırlaştı eski düzen değilde modern hayvancılık yapmamız gerektiğini düşünüyorum yukarı da saydığım yemleri hayvanlara günlük ne kadar vermeliyim Öneri ve görüşlerinizi bekliyorum saygılar

Süt hayvancılığı yapmaktym elimde Mısır silajı ,pancar küspesi , yeşil ot balyası ,kuru yonca balyası , 21 protein fabrika yemi ve arpa ezmesi var yem karma da var
Lakin şartlar ağırlaştı eski düzen değilde modern hayvancılık yapmamız gerektiğini düşünüyorum yukarı da saydığım yemleri hayvanlara günlük ne kadar vermeliyim Öneri ve görüşlerinizi bekliyorum saygılar

10kg 21 protein 2700enerji yem 1 kg arpa ezmesi 6 kg ot 1kg pancar küspesi 4,5kg mısır silajı ve sindirimi arttırıcı mayalardan verebilirsiniz süt artışı olursa bazı şeyler arttırılabilir tüm yazdıklarım öneridir karar sizindir bilginize aslında pancarı çıkartıp silajı arttırıp bulabilseniz mısır gluteni 60 pretin 200 gr verseniz oda olur sindirim ve sağlık acısından

• Beğen
Tepkiler: muratkurbantr3
10kg 21 protein 2700enerji yem 1 kg arpa ezmesi 6 kg ot 1kg pancar küspesi 4,5kg mısır silajı ve sindirimi arttırıcı mayalardan verebilirsiniz süt artışı olursa bazı şeyler arttırılabilir tüm yazdıklarım öneridir karar sizindir bilginize aslında pancarı çıkartıp silajı arttırıp bulabilseniz mısır gluteni 60 pretin 200 gr verseniz oda olur sindirim ve sağlık acısından

O yem ayağa vura bilir ama

Sılaj 4.5 kg az gelir bence 10kg dan aşşağı vermemesi lazım 10kg çıksın sılaj sütteki artış en az 2-3 litre olur mısır sılajı iyi olcak ama taneli tam ekşimiş halde

Fazla kasmaya gerekyok öle gluten felan önemli değil [emoji4]

Elindeki malzeme sana gayet yeterli gelir 25 kg a kadar

Yonca 3 kg
Yeşilot 4 kg kuru ise 2 kg

Sılaj 8 kg
Küspe 7 kg
21 hp yem 8 kg (20 kg sütün altında iseler 6 kg )
Arpa ezmesi 1.5 kg yeterli

Rasyonun amacı en düşük maliyet ile en yüksek verimi alabilmektir [emoji106]

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06

Yonca 3 kg

Sılaj 8 kg
Küspe 7 kg

Abi zootekni oldugunu biliyorum ama bikdigim tek sey turkiyede ucuza kacilip hayvan pert ediliyor tabiki ucuz rasyon olsun 4 senede bir inek degistirilecekse heleki hosteinse sendekiler dayanikli hayvanlar ama millet hayvanin tum ihtiyaclarini vermiyor rasyonda miktar yeterli ohtoyac eksik hayvan hep depodan veriyor ben uzun vadeli yapilacak bakimlarda ucuza kacilmasin diyorum yok yavru atiyor yok bacagi topluyor yok mastit oluyor sonrada cop oluyor en guzel sadece ot verip alabildigin kadar sut almak yonca olur reglass olur baklagilli otlar olur ama cins olarak montofon olur hostein yoksa yine bunyesinden verir fazla sutu genetik sutu azalmaz yine hasta olur bu arada gebe duve satisin varsa ozelden fiyat alabilirim

• Beğen
Tepkiler: behcet arı

sütçülük yapan çiftçilerimiz, yemleme konusunda bilgi ihtiyacı olduğu açık.
örnek 650 kg ağırlıktaki bir inek, ya da 550 kg bir inek

1-sütten keserken, kuruya çıkartırken hangi yemler ne kadar verilir (çayır otu, saman, arpa, mineral, vitamin)(3-5 gün)
2- kuru dönemde hangi yemden ne kadar verilir (saman, yonca, mısır silajı, ayçiçek küspesi, mineral, vitamin)
3-sağımda, temel rasyon (saman, mısır silajı, pancar posası), süt yemi (mısır, soya küspesi)ne kadar verilir.

yemleri tartarak vermediğimizde, ne kadar yem verdiğimizi bilemeyiz.
ineklerimizi tartmazsak, ağırlıklarını bilemeyiz.

süt hayvancılığı yapan çiftçilerimiz, verdikleri rasyonları (günlük verdikleri yem miktarlarını yazarlarsa, mevcut durum hakkında genel bir fikir ortaya çıkar.
yemlemenin çok çeşitli olduğu açık, böylelikle, gene de yanlışlıklar, eksiklikler/fazlalıklar ortaya çıkar.

yemleme (rasyon) bilgisine ihtiyaç duyan çiftçilerimiz de burada yazabilirler.

trakkulup.net

• Beğen
Tepkiler: ismail_17

Yonca 3 kg

Sılaj 8 kg
Küspe 7 kg

verilen yemler bir öğünlük mü?
saman serbest mi?

rasyonun (bir günde verilen yemler) amacı, bence, hayvanların sağlıklı üretmelerini sağlamaktır. verilen rasyon, hayvanların sağlığını bozmamalı, ömürlerini kısaltmamalı. doğru rasyon ile, et, süt, buzağı, düşük maliyetle üretilir. Hayvan sürüleri sağlıklı olur.

doğru rasyon hesabı, nasıl yapılır? Samanın önemi nedir?

saman çok değerli bir yem midir?
yoksa, yem değeri yok mudur?
ineklere en az ne kadar saman vermeli?
bir inek yılda ne kadar saman yer? saman ihtiyacı ne kadardır?
saman verilen inekler mi yoksa verilmeyenler mi daha sağlıklı olur?
kuru ot, yonca, çayır otu samanın yerini tutar mı?
samanın önemi hangi özelliğinden gelir?

verilen yemler bir öğünlük mü?
saman serbest mi?

rasyonun (bir günde verilen yemler) amacı, bence, hayvanların sağlıklı üretmelerini sağlamaktır. verilen rasyon, hayvanların sağlığını bozmamalı, ömürlerini kısaltmamalı. doğru rasyon ile, et, süt, buzağı, düşük maliyetle üretilir. Hayvan sürüleri sağlıklı olur.

doğru rasyon hesabı, nasıl yapılır? Samanın önemi nedir?

saman çok değerli bir yem midir?
yoksa, yem değeri yok mudur?
ineklere en az ne kadar saman vermeli?
bir inek yılda ne kadar saman yer? saman ihtiyacı ne kadardır?
saman verilen inekler mi yoksa verilmeyenler mi daha sağlıklı olur?
kuru ot, yonca, çayır otu samanın yerini tutar mı?
samanın önemi hangi özelliğinden gelir?

merhaba bana yazmamışsınız ama bildiğim bir kaç şey yazmak istedim saman elinde çok değerli otları olanlar için çok tükettirilen bir ürün değil çünkü yüksek enerji protein mineral girişinin ve öğütülüp yüksek miktarda süt çıkışı istenmektedir bir reyglas varken saman çok verilmemelidir ama bir çiftlikte özellikle saman veriyorlar ve bu samanları 2.5 cm boyutlarında parçalıyorlar hayvanın bunlardan yiyerek geviş getirlmesi sağlanıyor ve bu gevişle sindirim, düzenleyici ve yükseltici özelliği olduğu ve verilen yemlerin öğütülmesine yardımcı olduğu söylenip direk süt artışı olduğunu söylüyorlar tabi bazı çiftlikte maya veriliyor, sindirim için sanki gün içinde değişik zamanlarda toplamda 2 3 kg saman geviş getirmek için verilir gibi geliyor bana yanlışım varsa düzeltenlere teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: behcet arı
merhaba bana yazmamışsınız ama bildiğim bir kaç şey yazmak istedim saman elinde çok değerli otları olanlar için çok tükettirilen bir ürün değil çünkü yüksek enerji protein mineral girişinin ve öğütülüp yüksek miktarda süt çıkışı istenmektedir bir reyglas varken saman çok verilmemelidir ama bir çiftlikte özellikle saman veriyorlar ve bu samanları 2.5 cm boyutlarında parçalıyorlar hayvanın bunlardan yiyerek geviş getirlmesi sağlanıyor ve bu gevişle sindirim, düzenleyici ve yükseltici özelliği olduğu ve verilen yemlerin öğütülmesine yardımcı olduğu söylenip direk süt artışı olduğunu söylüyorlar tabi bazı çiftlikte maya veriliyor, sindirim için sanki gün içinde değişik zamanlarda toplamda 2 3 kg saman geviş getirmek için verilir gibi geliyor bana yanlışım varsa düzeltenlere teşekkürler

samanın, önemli özelliği, işkembe duvarını tırmalaması ve geviş getirmeyi ve çiğnemeyi teşvik etmesi olabilir mi?
saman, bu bakımdan, öteki kaba yemlerden (çayır otu, yonca) daha etkili olabilir mi?
bu özellik dikkate alındığında, geviş getiren hayvanlara (büyükbaş, koyun, keçi)mutlaka saman vermeli mi?

• Beğen
Tepkiler: mydonose2
Panacari vermeyip dediginiz kg lara cikabilir pancar bir ureticiden duudugum kadariyla cigerleri etkiliyor deniyordu

pancar küspesi ya da pancar posası, tamamı selüloz olan ve işkembede yeterli süre kalırsa, tamamı sindirilen bir değerli yemdir. işkembede asitliği dengelediği söylenir. Çabuk bozulan, çürüyen bir yemdir. iyi korunup (poşette), kullanılırsa, çok değerli bir yemdir. Sağılan ineklere 10kg-15kg verilebilir. Mutlaka bir miktar (3-5 kg)samanla verilmeli.
Bozuk, çürümüş pancar posası kullanılmamalı. Çiftlikten uzaklaştırılmalı.

bu bilgi, bilgilendirme amaçlı verildi. sorumluluk kullananda.

• Beğen
Tepkiler: mydonose2

samanın, önemli özelliği, işkembe duvarını tırmalaması ve geviş getirmeyi ve çiğnemeyi teşvik etmesi olabilir mi?
saman, bu bakımdan, öteki kaba yemlerden (çayır otu, yonca) daha etkili olabilir mi?
bu özellik dikkate alındığında, geviş getiren hayvanlara (büyükbaş, koyun, keçi)mutlaka saman vermeli mi?

bu konuda arge yapan bir kurum varmı bilmiyorum ama hayvanın doğası gereği geviş getiren hayvan grubunda olupta geviş getrimeden beslenmesi bana saçma geliyor hiç olmazsa geviş getirmesini tetikleyici şekilde ben verilmesinden yanayım ama karnında çok yer tutupta iyi otları yiyemeyeceği kadar samanla beslnemesinede karşıyım sırf geviş için bile her 3 öğünde yem verenlerin eline samanları alıp makasla bile kesip 2.5 cmlerde saman verip denemelerini isterim hayvana iyi geleceğine eminim eğerki rasyonları yeterliyse aynı rasyonda bile kg bazda olmasada gr bazda süt artışı alacaklarına eminim şahsi düşüncemdir

şeker pancarı küspesi için yoğun miktarda ciğer rahatsızlığından yakınmıştı biri ama araştırıpmı söylemişti bilmiyoruım sizin anlatımınızla rasyon içinde yararlı görünüyor
İşte Behcet hocanin iletiletine bakiyorum hep hesap hep denge uzerine
Ben fazla verilirse cok zararını görenleri duymuştum
Rasyon bilgisi hesap bu yönden olmazsa olmaz günümüzde
Eskiden hazır besleme fazla yokmuş
Düşük verim veya mera hayvancılığı olunca bazi şeyler gidiyor
Ama yoğun hazır besleme olunca rasyonsuz dengesiz olmuyor
Kısa vadede çıkmasada hatanın sonucu uzun vadede çıkıyor mutlaka