Sayfa 2/2 BirinciBirinci 12
20 sonuçtan 16 ile 20 arası gösteriliyor

Alıntı mydonose2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba bana yazmamışsınız ama bildiğim bir kaç şey yazmak istedim saman elinde çok değerli otları olanlar için çok tükettirilen bir ürün değil çünkü yüksek enerji protein mineral girişinin ve öğütülüp yüksek miktarda süt çıkışı istenmektedir bir reyglas varken saman çok verilmemelidir ama bir çiftlikte özellikle saman veriyorlar ve bu samanları 2.5 cm boyutlarında parçalıyorlar hayvanın bunlardan yiyerek geviş getirlmesi sağlanıyor ve bu gevişle sindirim, düzenleyici ve yükseltici özelliği olduğu ve verilen yemlerin öğütülmesine yardımcı olduğu söylenip direk süt artışı olduğunu söylüyorlar tabi bazı çiftlikte maya veriliyor, sindirim için sanki gün içinde değişik zamanlarda toplamda 2 3 kg saman geviş getirmek için verilir gibi geliyor bana yanlışım varsa düzeltenlere teşekkürler
    samanın, önemli özelliği, işkembe duvarını tırmalaması ve geviş getirmeyi ve çiğnemeyi teşvik etmesi olabilir mi?
    saman, bu bakımdan, öteki kaba yemlerden (çayır otu, yonca) daha etkili olabilir mi?
    bu özellik dikkate alındığında, geviş getiren hayvanlara (büyükbaş, koyun, keçi)mutlaka saman vermeli mi?

mydonose2 teşekkür etti.

Panacari vermeyip dediginiz kg lara cikabilir pancar bir ureticiden duudugum kadariyla cigerleri etkiliyor deniyordu
    pancar küspesi ya da pancar posası, tamamı selüloz olan ve işkembede yeterli süre kalırsa, tamamı sindirilen bir değerli yemdir. işkembede asitliği dengelediği söylenir. Çabuk bozulan, çürüyen bir yemdir. iyi korunup (poşette), kullanılırsa, çok değerli bir yemdir. Sağılan ineklere 10kg-15kg verilebilir. Mutlaka bir miktar (3-5 kg)samanla verilmeli.
    Bozuk, çürümüş pancar posası kullanılmamalı. Çiftlikten uzaklaştırılmalı.

bu bilgi, bilgilendirme amaçlı verildi. sorumluluk kullananda.

mydonose2 teşekkür etti.

şeker pancarı küspesi için yoğun miktarda ciğer rahatsızlığından yakınmıştı biri ama araştırıpmı söylemişti bilmiyoruım sizin anlatımınızla rasyon içinde yararlı görünüyor

Alıntı behcet arı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    samanın, önemli özelliği, işkembe duvarını tırmalaması ve geviş getirmeyi ve çiğnemeyi teşvik etmesi olabilir mi?
    saman, bu bakımdan, öteki kaba yemlerden (çayır otu, yonca) daha etkili olabilir mi?
    bu özellik dikkate alındığında, geviş getiren hayvanlara (büyükbaş, koyun, keçi)mutlaka saman vermeli mi?
    bu konuda arge yapan bir kurum varmı bilmiyorum ama hayvanın doğası gereği geviş getiren hayvan grubunda olupta geviş getrimeden beslenmesi bana saçma geliyor hiç olmazsa geviş getirmesini tetikleyici şekilde ben verilmesinden yanayım ama karnında çok yer tutupta iyi otları yiyemeyeceği kadar samanla beslnemesinede karşıyım sırf geviş için bile her 3 öğünde yem verenlerin eline samanları alıp makasla bile kesip 2.5 cmlerde saman verip denemelerini isterim hayvana iyi geleceğine eminim eğerki rasyonları yeterliyse aynı rasyonda bile kg bazda olmasada gr bazda süt artışı alacaklarına eminim şahsi düşüncemdir

ismail_17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

şeker pancarı küspesi için yoğun miktarda ciğer rahatsızlığından yakınmıştı biri ama araştırıpmı söylemişti bilmiyoruım sizin anlatımınızla rasyon içinde yararlı görünüyor
    İşte Behcet hocanin iletiletine bakiyorum hep hesap hep denge uzerine
    Ben fazla verilirse cok zararını görenleri duymuştum
    Rasyon bilgisi hesap bu yönden olmazsa olmaz günümüzde
    Eskiden hazır besleme fazla yokmuş
    Düşük verim veya mera hayvancılığı olunca bazi şeyler gidiyor
    Ama yoğun hazır besleme olunca rasyonsuz dengesiz olmuyor
    Kısa vadede çıkmasada hatanın sonucu uzun vadede çıkıyor mutlaka

behcet arı, mydonose2 teşekkür etti.

Sayfa 2/2 BirinciBirinci 12