YEM SANAYİSİ İÇİN 2019 BEKLENTİSİ AÇIKLANDI!

23.04.2009
14,004
23,992
35
Bilecik
Türkiye Yem Sanayicileri Birliği (Türkiyem-Bir) Yönetim Kurulu Başkanı Ülkü Karakuş, yem sektörü açısından 2019'un “mevcut durumu koruma yılı” olacağını öngördüklerini bildirdi.

Karakuş, yaptığı açıklamada, yem sektörünün son 30 yıldır her sene ortalama %10 büyüdüğünü söyledi. Sektördeki üretimin 2018’de bir önceki yıla kıyasla %7,7 arttığını belirten Karakuş, 24,1 milyar tonluk üretim rakamına ulaşıldığını bildirdi. Karakuş, aynı dönemde kanatlı yem üretiminin %10 artışla 98 milyon tonu, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yemi üretiminin %65 yükselişle 13,7 milyon tonu bulduğunu dile getirdi.

2017 yılına kıyasla 2018’de görülen 1,7 milyon tonluk üretim artışının yarısının kanatlı, yarısının da büyükbaş ve küçükbaş hayvan yemi üretimlerindeki artıştan kaynaklandığını vurgulayan Karakuş, bu üretim artışının büyük bir kısmının kendi yemini üretenlerin kayıt altına girerek çalışmalarını Tarım ve Orman Bakanlığına bildirmesi neticesinde olduğunu düşündüklerini ifade etti.

Yem maliyetlerini etkileyen en önemli unsurun ham madde fiyatları olduğuna dikkati çeken Karakuş, "Geçtiğimiz yıl özellikle döviz kurunda yaşanan ciddi artışlar ve dalgalanmalar, yem ham madde fiyatlarının geçen yıl 2017'ye göre yüzde 34 artmasına neden olmuştur. Yem ham madde fiyatlarındaki en önemli artış Eylül 2018'de görülmüştür. Bu aydaki yem ham maddelerinin ortalama fiyatları 2018 başına göre yüzde 57 daha fazla gerçekleşmiştir. Yem ham madde fiyatları 2019 başlangıcında da bir miktar artmıştır ancak fiyatlarda geçtiğimiz yıla kıyasla daha stabil bir seyir beklemekteyiz. Hayvancılığımızın yaşadığı sorunlar yem satışlarının gerilemesine neden olmaktadır." diye konuştu.

Kamunun aldığı kararlarla sektörü korumaya çalıştığını aktaran Karakuş, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Toprak Mahsulleri Ofisi kanalıyla hububat fiyatlarının artışına yönelik aldığı önlemleri olumlu bulduklarını da sözlerine ekledi.

• Beğen
Tepkiler: ismail_17 ve Aspir
Geçen yıl 80 krş buğday, 80 krş arpa, 85 krş mısır satarak yeme çevirdik.
Bu yıl 85 krş buğday, 90 krş arpa, 90 krş( sezon sonu 65 krş satanlar oldu.) mısır satarak yeme çevirdik.
15 krş/kg tahıl kırma maliyeti var.Bir çuval kırma yem 50 TL, bir çuval fabrika yemi 80 TL ortalama fiyatları var.Besi sezonu başı toptan alışverişlerde 70 TL/çuval gibi ortalama rakamlarda fiyatlar oluşuyor.
Can, boğazdan geçer.

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74