ÇİFTÇİ ÖLMÜŞ AĞLAYANI YOK

23.04.2009
13,966
23,923
35
Bilecik

2002 yılında Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı 2 milyon 800 bin çiftçimiz vardı. 2 milyon 800 bin çiftçimiz bugün 2 milyona düştü. O çiftçimizin o gün yaklaşık 1 milyar borcu vardı. Gayri resmi borcu da 400 milyondu. 1 milyar 400 milyon borcu vardı.
Bakın çiftçi 800 bin kadar düşmüş. Bugün çiftçinin sadece bankalara 109 milyar borcu var. 100 kat borç artmış. Çiftçinin borcu 100 kat artmış.
Bunun içinde ne yok biliyor musunuz? İlaç bayilerine çiftçinin borcu bilinmiyor. Gübre bayilerine bilinmiyor. Tohum bayilerine bilinmiyor. Elektrik borcu bu işin içinde yok. Yaklaşık yüzde 40 da bu borçları ilave ediyoruz. 140 milyarın üzerinde çiftçinin borcu var. Bu ne demek biliyor musunuz? Çiftçi batmış, çiftçi ölmüş. Ağlayanı yok.

Bizim köyden örnek vereyim.
Ortalama Her 30-70 dekara 1 baba 4-5 oğul ekmek yemeye çalışıyordu.
Şimdi biri araziye bakıyor gerisi şehirde çeşitli işlerde çalışıyor
Köyün bir minibüsü haftada 2 kez 25 km şehire gider gelirdi.
Kimsede araç yoktu.
Araç lükstü.
Hastanız olsa köy minibüsü oralarda olmasa ölürdü.
Ne arar o zaman ambulans gelipte seni köyden alacak. Pehhh.
Simdi herkesin kapısında son model araç.
Traktör köyde 2 adetti tek çeker.
Herkes onlara parayla iş gördürürdü.
Onlar ise milletin bu durumundan fayda sağlardı fiyatları cep yakardı.
Şimdi herkesin kapısında 70-90 hp 4x4 birde önüne 50 hp tek çeker geldi.
Bankalar yüzde 60 faizle çalışırdı.
Bir traktör kendine,bir traktör parasıda faiz bankaya ödenirdi.
Lastik ayakkabilar modaydı buralarda;
Yeni ayakkabının kokusu bile hoş gelirdi adama.yokluk o idi işte.
Şimdilerde hiç göremiyorum lastik ayakkabı ile gezeni.
Damperli römorklar varken bize elimizle gübre attıranlar utansın,
Traktör bu kadar kolay alınabilirken;
Karşı köyden gelecek traktörün yolunu bekletenler utansın;
Balya makinası üretmişken bize el ile ot bağlatanlar,elimizi kanatanlar utansın.
Rus tırmığı 150 yıldır icat edilmişken,
Habersiz biçare el tırmığı ile ot toplatanlar utansın;
Çapa makinası 100 yıldır kullanılırken;
Bu millete el ile güneşin alnında kan ağlatanlar utansin;
Mesele son yilların meselesi değil bana kalırsa;
Bağımda, bostanımda,
Köyümde ,vatanımda emeğimde,saflığımda gözü olanlar utansın,
Ve Allah'ın laneti her zamanki gibi onların üzerine olsun.

Sulu tarımdan degerlendirecek olursak 2018 yılındaki dövizin ani artisina kadar çiftçi güzel kazanıyordu.Bunu inkâr etmeye gerek yok.Elindeki parayı güzel degerlendiremezse bu onun suçu olur.100 dekar mısır ekip 50 ton mısır kaldırıp bunada şükür dersen yine olmaz.Yeniliğe açık olacaksın.Babadan kalma bilgilerle değil güncel bilgileri takip edeceksin.Her zaman için şükretmeyi unutmayacaksın.Öșür vereceksin.Kimseyle mal yarışına girmeyeceksin.Mısırdan devam edelim.Mısır eken bir arkadşım geçtiğimiz sezon dekara 600 tl masraf ettiğini söyledi.Dekardan 1400 kg verim alırsan güzel kazanırsın.Mısır tarımının yoğun yapıldığı bölgelere bakacak olursak damlama döşemeye müsait ve verim potansiyelinin yüksek olduğunu görürüz. Böyle arazilerdede 1400 kg çok rahat görülür.Her meslekte olduğu gibi tabiki riskleri var.İşini düzgün yapıp helalinden kazanıp mahsulunden veren çiftçiye Allah verdi inşallahta bundan sonra verir

Bizim köyden örnek vereyim.
Ortalama Her 30-70 dekara 1 baba 4-5 oğul ekmek yemeye çalışıyordu.
Şimdi biri araziye bakıyor gerisi şehirde çeşitli işlerde çalışıyor
Köyün bir minibüsü haftada 2 kez 25 km şehire gider gelirdi.
Kimsede araç yoktu.
Araç lükstü.
Hastanız olsa köy minibüsü oralarda olmasa ölürdü.
Ne arar o zaman ambulans gelipte seni köyden alacak. Pehhh.
Simdi herkesin kapısında son model araç.
Traktör köyde 2 adetti tek çeker.
Herkes onlara parayla iş gördürürdü.
Onlar ise milletin bu durumundan fayda sağlardı fiyatları cep yakardı.
Şimdi herkesin kapısında 70-90 hp 4x4 birde önüne 50 hp tek çeker geldi.
Bankalar yüzde 60 faizle çalışırdı.
Bir traktör kendine,bir traktör parasıda faiz bankaya ödenirdi.
Lastik ayakkabilar modaydı buralarda;
Yeni ayakkabının kokusu bile hoş gelirdi adama.yokluk o idi işte.
Şimdilerde hiç göremiyorum lastik ayakkabı ile gezeni.
Damperli römorklar varken bize elimizle gübre attıranlar utansın,
Traktör bu kadar kolay alınabilirken;
Karşı köyden gelecek traktörün yolunu bekletenler utansın;
Balya makinası üretmişken bize el ile ot bağlatanlar,elimizi kanatanlar utansın.
Rus tırmığı 150 yıldır icat edilmişken,
Habersiz biçare el tırmığı ile ot toplatanlar utansın;
Çapa makinası 100 yıldır kullanılırken;
Bu millete el ile güneşin alnında kan ağlatanlar utansin;
Mesele son yilların meselesi değil bana kalırsa;
Bağımda, bostanımda,
Köyümde ,vatanımda emeğimde,saflığımda gözü olanlar utansın,
Ve Allah'ın laneti her zamanki gibi onların üzerine olsun.
Eskiden Yokluk vardı Ama Huzur Daha Çoktu.
Bi çoğuI imkân' yoktu ama, 'Kanaat' etmek vardı.
Vel Hasılı Kelam Azizim 'Tevekkül' vardı, Her Hâl'i Mevlâ Teala'dan bilip Şükretmek vardı...

Eskiden Yokluk vardı Ama Huzur Daha Çoktu.
Bi çoğuI imkân' yoktu ama, 'Kanaat' etmek vardı.
Vel Hasılı Kelam Azizim 'Tevekkül' vardı, Her Hâl'i Mevlâ Teala'dan bilip Şükretmek vardı...
Cemal etme eyleme; :)
Başlıkta şimdiki zamanın kötüleştiğini belirten bir yazı sonrası 2. Iletide o zamanın kötü olduğunu kabul ediyorsun.
2.iletinde eskiden yokluk vardı ama huzur daha çoktu diyorsun.
Yokluğun yakıp kavurduğu bir zamanda huzur ne gezer.
Sana bişey anlatayım.
Hiç unutmam bu acı hatıraları.
Erzurum şekeri deriz küp şekerin biraz büyüğü ;
Bu çoluk çocuk tarafından ağızda hemen yenilip bitirilmesin diye alındıktan sonra tepsiye dizilir üzerine su serpiştirilir ve tandıra atıp akide gibi sertleşene kadar pişirilirdi;
Çocuklar yani biz onu ağız tadıyla yiyemezdik.
Bu ve bunun gibi sayabileceğim yüzlerce dramın ismi koskoca bir YOKLUK ve halen unutmadığımız koskoca bir HUZURSUZLUKTU.
Ya belkide bizim buralar vatanın doğusu uzağı o yüzden göremedik birşey
Burada kış uzundur en az 6 ay.
Yaz mevsimi kısa ve tarım süresi 4 ay.
Biz yıllarca hasat zamanı bile gelmeden erkenden yağan kar altında patates,lahana,şeker pancarı bıraktığımız olmuştur.
Ülkenin en mağdur yeridir bizim burası.
Yoklukta çok sabırda çok bizde,
Vede bitmek tükenmek bilmeyen bir VATAN SEVDASI.

Cemal etme eyleme; :)
Başlıkta şimdiki zamanın kötüleştiğini belirten bir yazı sonrası 2. Iletide o zamanın kötü olduğunu kabul ediyorsun.
2.iletinde eskiden yokluk vardı ama huzur daha çoktu diyorsun.
Yokluğun yakıp kavurduğu bir zamanda huzur ne gezer.
Sana bişey anlatayım.
Hiç unutmam bu acı hatıraları.
Erzurum şekeri deriz küp şekerin biraz büyüğü ;
Bu çoluk çocuk tarafından ağızda hemen yenilip bitirilmesin diye alındıktan sonra tepsiye dizilir üzerine su serpiştirilir ve tandıra atıp akide gibi sertleşene kadar pişirilirdi;
Çocuklar yani biz onu ağız tadıyla yiyemezdik.
Bu ve bunun gibi sayabileceğim yüzlerce dramın ismi koskoca bir YOKLUK ve halen unutmadığımız koskoca bir HUZURSUZLUKTU.
Ya belkide bizim buralar vatanın doğusu uzağı o yüzden göremedik birşey
Burada kış uzundur en az 6 ay.
Yaz mevsimi kısa ve tarım süresi 4 ay.
Biz yıllarca hasat zamanı bile gelmeden erkenden yağan kar altında patates,lahana,şeker pancarı bıraktığımız olmuştur.
Ülkenin en mağdur yeridir bizim burası.
Yoklukta çok sabırda çok bizde,
Vede bitmek tükenmek bilmeyen bir VATAN SEVDASI.
Benim anlatmak istedim ozaman kimsenin bukadar borcu yokmuştu
Şimdi borćsuz 1 kişi varmı acaba borclu olup huzurlu olcana borcsuz olup huzursuz olmayı tercih ederim

Şimdi borćsuz 1 kişi varmı acaba borclu olup huzurlu olcana borcsuz olup huzursuz olmayı tercih ederim
Tabiki buda ayrı dert cemalim.
Bu kadar kolay borca girilebilen bir devirde azıcık kendimize sahip olamazsak batarız ve batıyoruzda.
Şöyleki misal gidip bayide traktörü beğeniyorsun.
1 saat sonra kredin hazır.
Al alabildiğin kadar.
Sana bişey daha diyeyim.
Ziraat bankasının verdiği şu faizsiz 18 aylık hayvansal kredi varya.
Adam onu oradan çekip götürüp başka bankaya 18 ay faizli yatırıyor.
Hiç emek harcamadan para kazaniyor.
Paşam zihniyet bozuk.
Allah tum kalbi temiz ve ekmeğini topraktan çıkaran bizlerin yardımcısı olsun.

Çocukluğum da hatırlıyorum cemal abi pamuk ekerdi herkes güzel para ederdi o zamanlar şimdiki gibi borcumuz yoktu meyve sebze gıda akaryakıt falan normaldi şu an herkes borçla alıyor kredi kartı kullanmaya mecbur ediyor insanları bu sistem..

Gecen sene sezona eski borc olarak 60 binle girdim ve 40 bin sezon masrafi kazandim para ucu ucuna zor yetti dedim yeni sezona sifir borcla girerim ama hersey iki katina cikti daha baslamadan 25 bin olmus tkk ya daha 30 bin fideyide ekledim 55 bn oldu mazot gubre fide şimdilik benim işler bi ters giderse trakkulupte kirtaramaz hakkınizi helal edin

Bu yıl tüm çiftçiler ne yapacağını bilemedi buğday ekim zamanı gübre ve tohum alamayıp tarlaya ayçiçek ekmeye karar verdi çoğu kişi sonradan mısır ekecek kişilerin çoğunluğu ayçiçek ekmeye karar aldı çünkü aycicekte tabana gübre yok üste gübre yok tohum al ara çapa yap bitiyor..köylü şaşırdı vala sulu tarım yapsa icar parası su parası gübre parası artık kurtarmiyor çok değil 5 sene içinde neler olur allah bilir korkuyorum ki ilerde millet tarlasını ekemeyecek duruma gelecek gibi

Gecen sene sezona eski borc olarak 60 binle girdim ve 40 bin sezon masrafi kazandim para ucu ucuna zor yetti dedim yeni sezona sifir borcla girerim ama hersey iki katina cikti daha baslamadan 25 bin olmus tkk ya daha 30 bin fideyide ekledim 55 bn oldu mazot gubre fide şimdilik benim işler bi ters giderse trakkulupte kirtaramaz hakkınizi helal edin
Allah büyük cemal abi rabbim afetinden esirgesin ürünlerimizi sağ salim hasat etmeyi nasip etsin

Bu yıl tüm çiftçiler ne yapacağını bilemedi buğday ekim zamanı gübre ve tohum alamayıp tarlaya ayçiçek ekmeye karar verdi çoğu kişi sonradan mısır ekecek kişilerin çoğunluğu ayçiçek ekmeye karar aldı çünkü aycicekte tabana gübre yok üste gübre yok tohum al ara çapa yap bitiyor..köylü şaşırdı vala sulu tarım yapsa icar parası su parası gübre parası artık kurtarmiyor çok değil 5 sene içinde neler olur allah bilir korkuyorum ki ilerde millet tarlasını ekemeyecek duruma gelecek gibi
Kendi bölgemden örnek vereyim ilać gübre bayileri anlaşmiş gecen sene 50 bn borc yapan busene 100 bn yapacak haliyle kimse teminatsiz mal vermiyo senet falanda hikaye şimdi tarim kartlarina sardi millet imece üretici başak kart falan tum bankalardan kartlar alanlar en kötusu bayiye borc oldumu bikac ay idare ederdi ama banka affetmez hele birde denizbank gibi illet bankasa aman diyim uzak durum tarla boş dursun ama denizbanktan uzak durum bizim bölge tamamen karta döndü pan kop bile kartsiz mal vermiyo okadar kötü duruma geldik karlida vermiycek aslinda sadice nakit yapan yapmayan belli olsun

Kendi bölgemden örnek vereyim ilać gübre bayileri anlaşmiş gecen sene 50 bn borc yapan busene 100 bn yapacak haliyle kimse teminatsiz mal vermiyo senet falanda hikaye şimdi tarim kartlarina sardi millet imece üretici başak kart falan tum bankalardan kartlar alanlar en kötusu bayiye borc oldumu bikac ay idare ederdi ama banka affetmez hele birde denizbank gibi illet bankasa aman diyim uzak durum tarla boş dursun ama denizbanktan uzak durum bizim bölge tamamen karta döndü pan kop bile kartsiz mal vermiyo okadar kötü duruma geldik karlida vermiycek aslinda sadice nakit yapan yapmayan belli olsun
Herkes kartla alıyor cemal abi ama denizbank üretici kartı güzel 6 ay mazot faizsiz galiba..tarim kartları olmasa millette para yok mecbur bankaya borçlanıyor bir yandan da kimden para isteyebilirsinki kimsede para yok en azından banka kartı ile alıp zamanında ödeme yapıp tekerleği dönderme yapılıyor

2000 öncesi bankada hep vadede paramız olurdu küçük çaplı birikim yapardı ailemiz. Inek koyun arı çoktu ama para etmezdi hayvan pek.Ilceye gitmek zulüm olurdu. Araba yok olana da yalvaracaksın beni de al diye. Muhannetlik çoktu kimse kimseye malzemesini vermek istemezdi el kapısında rezil olurduk.1999 da motor aldık ödeyene kadar imanımız gevredi.

2000 sonrasında 2016 ya kadar rahattık.Urune talep vardı pek para etmese de. Faizler düşüktü. Kimseye muhtaç olmadan hem malzemeni hem traktörünü alabiliyordun. Araba artık olmayan yok şükürler olsun. Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin.

Son 3 yıldır ise o kadar iyimser değilim. Parası olan korkuyor olmayan faizlerden yanaşamıyor hiçbir şeye. 34 lü bebek bezi dün itibariyle 77.50 tl. Allah hepimize yardım etsin bu dar günlerden feraha erelim tekrar.

Bu benim izlenimim. Amacım ne kimseyi övmek ne de yere sokmak. Eğri oturup doğru konuşalım istedim.

Hey gidi eski günler sanki çok uzak gibi geliyor 25 yıl öncesiydi aslında ne yokluktu o zamanlar bana birisi dese sen sıfır traktör alacaksın hemde çiftçeker güzel taksin olacak bugün edindiğim imkanları edineceksin dese dalgamı geçiyorsun rüyamda bile göremeyiz derdim gerçekten bugünkü halim sanki alis harikalar dünyasına girmiş gibi bişey oldu Allah a çok şükürler olsun

Hey gidi eski günler sanki çok uzak gibi geliyor 25 yıl öncesiydi aslında ne yokluktu o zamanlar bana birisi dese sen sıfır traktör alacaksın hemde çiftçeker güzel taksin olacak bugün edindiğim imkanları edineceksin dese dalgamı geçiyorsun rüyamda bile göremeyiz derdim gerçekten bugünkü halim sanki alis harikalar dünyasına girmiş gibi bişey oldu Allah a çok şükürler olsun
Evet haklısınız ciftçeker alabiliyor herkes fakat borçla alınıyor..yillardir çiftçilik yapıyor herkes sorun bakalım kaç lira birikmiş parası var? Millet günü kurtarmanın peşinde..bağkur yatırıyor köydeki insan 800 lira olmuş köydeki adam aylık sırf 800 bagkura vermesi lazım yeme içme elektrik su telefon saymıyorum bile..demem o ki şimdi olanak çok olabilir fakat millette para yok..önceden en azından bankaya borçlu insan azdı

Evet haklısınız ciftçeker alabiliyor herkes fakat borçla alınıyor..yillardir çiftçilik yapıyor herkes sorun bakalım kaç lira birikmiş parası var? Millet günü kurtarmanın peşinde..bağkur yatırıyor köydeki insan 800 lira olmuş köydeki adam aylık sırf 800 bagkura vermesi lazım yeme içme elektrik su telefon saymıyorum bile..demem o ki şimdi olanak çok olabilir fakat millette para yok..önceden en azından bankaya borçlu insan azdı

Ben 500 tl ödüyorum çiftçi bağkuru benim

• Beğen
Tepkiler: filizma