Buğdaylara azot takviyesi

Evet süper arttıran, deniz yosunu, isabion, hümikcan çeşitli yaprak gübrelerini dendim hiç fark yok boşa paramız gidiyor.
Yok yaprak gübresi attım 50 kg fark etti öyle şeylerin hepsi yalan

Yaprak gübresi hikayedir , verim artışı yaptığını yazan da yalan yazıyordur demek ne kadar doğru?

Zayıf yere attım daha önce yapmadığı verimi yaptı.Tahminim 50kg - 100kg fark etti.
Kuvvetli yere de attım.Her sene ne verdiyse aynısını verdi.

İsabion , deniz yosunu gibi ürünleri kullanmadım.Ben de bunların önemli bir fark yapacağını sanmıyorum.

Yaprak gübresi hikayedir , verim artışı yaptığını yazan da yalan yazıyordur demek ne kadar doğru?

Zayıf yere attım daha önce yapmadığı verimi yaptı.Tahminim 50kg - 100kg fark etti.

İsabion , deniz yosunu gibi ürünleri kullanmadım.Ben de bunların önemli bir fark yapacağını sanmıyorum.
Hangi gübreyi veya kombinasyonu uyguladınız

İsabion deniz yosunu aminoasitler bunlar stresten çıkarıp bitkiyi gelişime teşvik etmek çiçeklenmeyi sağlamak gibi özellikleri vardır.Keyfi yerinde olan bitkiye uygulamakla büyük verim artışları olmayabilir.Dekardan 10-20 kg verim artışı olsa bile maliyetini çok rahat çıkarır.Bu ürünler genelde bahçecicilikte kullanılır.Ot ilacıyla beraber minarelerden çinko ve azot vermeniz yeterlidir.Bunun yanında organik bir gübrede ilave edebilirsiniz.Piyasada çok fazla silempe melas olan organik gübre var.En azından konya şekerin çıkardığı biovin plus alın.Aminoasitte vermiş olursunuz.Fiyatı da hesaplı zaten.

İsabion deniz yosunu aminoasitler bunlar stresten çıkarıp bitkiyi gelişime teşvik etmek çiçeklenmeyi sağlamak gibi özellikleri vardır.Keyfi yerinde olan bitkiye uygulamakla büyük verim artışları olmayabilir.Dekardan 10-20 kg verim artışı olsa bile maliyetini çok rahat çıkarır.Bu ürünler genelde bahçecicilikte kullanılır.Ot ilacıyla beraber minarelerden çinko ve azot vermeniz yeterlidir.Bunun yanında organik bir gübrede ilave edebilirsiniz.Piyasada çok fazla silempe melas olan organik gübre var.En azından konya şekerin çıkardığı biovin plus alın.Aminoasitte vermiş olursunuz.Fiyatı da hesaplı zaten.

Evet , şartlara göre verim hedefine göre değişir.

Arkadasım hiç bi yaprak gübresi 50-100 kg fark etmez kendinizi kandırmayın

Daha fazla bile fark edebilir.Çinko eksikliğine uğramış mısır tarlası gelişimini durdurur.Bu tarlanın yarısına 2 defa yapraktan çinko verdiğinizde gelişimine devam eder.Boylece uygulanmayan tarafa göre verimde çok büyük fark görürsünüz.Minimum yasası diye birşey var.Kısacası bitki eksik minarelin izin verdiği kadar büyür.Bu eksik minarel mikro elementleden birisi ise ve siz bu eksikliği yaprak gübresiyle karşılarsanız verimde büyük değişiklik görürsünüz.Buğday arpada mikro element eksikleri çok görülmüyor.Ara sıra çinko eksikleri oluşabiliyor.Çoğu çiftçimiz ise ot ilacıyla farkında olarak veya olmayarak çinko içerikli bir gübre attığı için bu eksiklikte azalmış diyebiliriz.

Çinko bakımından daha fakir bir toprakta daha da fazla fark yapabilir.

Minimum yasasına göre
10 birim A , 10 birim B , 3 birim C besin elementinden olsun.3 birim C oranında A ve B kullanılacaktır.

Noksanlık varsa dengelemek gerekir.Yoksa istersen 100 kg DAP at yine de güzel verim yapmaz.

Çinko sülfat ve magnezyum sülfat
25 kg çuvalda satılıyordu.Ölçü biraz göz kararı oldu ama her birinden dekara 200 gram attım.En son artınca attığım yere aynı gün tekrar attım.Çarpı 2 ölçüde de görünürde bir zarar oluşmadı.

Ne kadar verim artışı oldu? Ya da bu uygulamaya yönelik izlenimlerinizi yazar mısınız? Ben çinko sülfat aldım ama atamadım. Artık atsam da faydası olmaz gibi.

Ne kadar verim artışı oldu? Ya da bu uygulamaya yönelik izlenimlerinizi yazar mısınız? Ben çinko sülfat aldım ama atamadım. Artık atsam da faydası olmaz gibi.

Önceki senelerde 400-450 veren yer hemen hemen 500 yaptı.

Düz yerler 500-600 arası verdi.Zaten her sene bu kadar verim yapardı.
Yaprak gübresi atmadığım düz yerler yine 500-600 arası verdi.

Eksiklik varsa verim artışı yapıyor.

Verim hedefi de önemli
Örneğin dekardan 500 kg buğday verimi için topraktaki X elementi yeterli gelebilir.Ama dekardan 1000 kg buğday için ekleme yapmak gerekebilir.

• Beğen
Tepkiler: KIRMIZI
Önceki senelerde 400-450 veren yer hemen hemen 500 yaptı.

Düz yerler 500-600 arası verdi.Zaten her sene bu kadar verim yapardı.
Yaprak gübresi atmadığım düz yerler yine 500-600 arası verdi.

Eksiklik varsa verim artışı yapıyor.

Verim hedefi de önemli
Örneğin dekardan 500 kg buğday verimi için topraktaki X elementi yeterli gelebilir.Ama dekardan 1000 kg buğday için ekleme yapmak gerekebilir.

Ne zaman uygulama yaptınız?

beyler ekim 26 da ektim rumeli cinsi bugday 25kg 20.20.0 ile ocak 30 15 kg ure uyguladim. haftaya havalar guzel cinko sulfat uygulamak istiyorum. tarlada genis yaprakli tek tuk otlar gordum . acaba hummer veya lancolet uygulasammi yoksa biraz daha havalar isindiktan sonra mi uygulamamiz gerekir. fikirlerinizi bekliyorum.

Katılıyorum , 10-20 kg tamamda , 50-100 kg uçuk rakamlar , uranyum sanki :)

Bence ekteki Nurcan Şahin'in tez çalışmasını okuduktan sonra görüşleriniz değişecektir. Önemli olan ezbere yapılan uygulama değil yaprak analizine göre eksikliği tespit edilen besinleri doğru zamanda verebilmek.
341 kg dekara fark yaratan uygulama var.
5 farklı çeşitte ortalama 100 kg'dan çok fazladır. İlginizi çekmesi için beş çeşit buğdaydaki ortalama verim farkını sırasıyla buraya özet olarak yazıyorum. Yapılan uygulamaların detayını çalışmada bulabilirsiniz.

Çizelge 4.6. Çeşitlerin Tane Veriminde Gübre Uygulamalarına Göre Ortalama Değerler ve Önemlilik Grupları
Çeşit Esperia Krasunia Odes’ka Nina Gelibolu Flamura-85
Kontrol 454,40 b 340,31 e 458,04 a 433,20 c 353,60 d
BBE 1 577,30 b 601,90 a 566,40 c 469,34 d 404,37 e
BBE 2 600,80 c 646,38 b 659,10 a 492,20 d 454,83 e
Bor 1 486,20 b 470,10 c 671,90 a 487,55 b 422,40 d
Bor 2 496,50 c 452,00 d 541,87 a 518,70 b 447,00 e
Üre 1 667,00 a 566,64 b 668,80 a 561,20 c 429,91 d
Üre 2 489,43 d 513,09 b 545,40 a 501,40 c 391,80 e

Resimler ve ekler

• EKMEKLİK BUĞDAYDA YAPRAK GÜBRESİ UYGULAMALARININ VERİM VE KALİTE ÜZERİNE ETKİSİ Nurcan ŞAHİN Yü.pdf
    773.8 KB · Görüntüleme: 55
  • Beğen
Tepkiler: FEBRUCCİNİ